1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Донираме средства за оние на кои им се потребни

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од Offspring, 30 мај 2011.

  1. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Здраво ,пола облека
    од таа требаше jа дадов,остана уште нешто баш денес треба да и пратам по карго на една членка од куманово, ако не ти се брза имам и други во прилеп сеуште не сум ги зела сите алишта ,го сменив место на живеалиште и не сум зела се ,отприлика за керками роденденот планирав да одам после велигден,може да ти дадам се што има таму ке ти пишам лп
     
  2. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
  3. ЕДНА убавица

    ЕДНА убавица Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2016
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    797
    има некоја црква во центар каде собираат облека, сакам да донирам. Ве молам ИТНО е
     
  4. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.525
    Допаѓања:
    7.420
    Пол:
    Женски
    Порано знам Св.Петка во Црниче собираше,сега незнам.А за Св.Спас во Драчево,сигурно собираат.За други незнам:)
     
  5. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Во Католичка црква собираат облека.
     
  6. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Човече кој ме тераше да влезам во оваа тема се истурив од плачење. Во последно време сум премногу емотивна посебно кога се децата во прашање. Кога пред од прилика месец дена прочитав за малиот Ќирил мислам беше од Орид кој читам успеал да замине на леување во Турција, абе срцево ми се скина од болка.

    Можам само да петпоставам како им е на неговите родители да го гледаат како пати а не можат да му помогна. Исто така сега прочитав и за она девојчето болно од леукемија. Срцето ми се кине за такви мали суштества кои се на такви големи маки кои мора да ги носат на своите не јаки плеќи.

    Мојата прва скромна донација беше за малиот Кирил. Се надевам дека еден ден ќе имаме можност барем да слушнеме дека е се ок и дека малиот Кирил ќе продолжи нормално да живее.

    Замислете како се чувствуваат рдителите кога нивното дете е болно од грип и кога ќе ја стави главата на вашето рамо а вие знаете дека му е тешк а неможете во тој момент да му помогнета, па споредете го со она како се чувствуваат овие родители кои имаат деца со тешк болести.

    Јас не ги жалам сирмашните, затоа што кога си здрав и сув леб можеш да јадеш или да рабоиш било што за да преживееш, ама кога се соочваш со вакви работи богами ти треба огромна сила за да издржиш.

    Апропо сиромаштијата. Вчера имав обврски некои и поминував покрај еден дневен центар за бездомници, човече дрво пијани едвај стојат на нозе и треба ли да ги жалам таквите? Или оние здрави прави кои од мрза не одат да работат туку дремат пред народна кујна?

    Јас на таквите не би им дала ништо, тие пари би ги пренасочила за лечење на ваквите деца.
    Едно никогаш нема да ми биде јасно, се фрлаат милони за разни глупости, безмилосно се земаат милионски провизии за сопствени џебови без оглед кој е на власт, а за ваквите случаи единствено помагаат обичните грагани чија матреална оложба и егзистенција е исто така доведена во прашање. П добо бе мајкуму стара, па нема сите тие џипови, вили, оромни банкарски сметки да ги однесеш во гроб.

    Подобро е да дадеш и да спасиш нечии живот отколку да твоето дете збеснува со луди коли, дрога..... Сите тие ми глумат верници и задутре сите ќе се нацртаат во црква а грешни се повеќе од црниот ѓавол.
    Како може да гледаат како нечие дете умира додека нивното збеснува, ниту ми е јасно ниту некогаш ќе ми биде.
     
    На EMMA EMILY, mimi****, MilaP и 3 други им се допаѓа ова.
  7. ЕДНА убавица

    ЕДНА убавица Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2016
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    797
    Би сакала да споделам со вас, во црквата Св. Спас во Драчево денес донирав алиштта, сите кој сакате да направите добро дело а немате идеја каде да ги донирате, ете ви предлог. :angel:
     
  8. jupiter1

    jupiter1 Активен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    ве молам мозе ли некој да помогне со облека С/М/Л обувки 37/38 и пол и машки 41 или некои работи за по дома и средства за лична хигиена, од облеката нешто за другарка ми непшто за мене , за неа С/М јас носам Л и поназад имам пишувано собирам пари да и купиме макар душек за спиење зошто за кревет нема шанси многу се скапи, шкаф за облеката направивме со голема помош на една членка од форумот, и слики ставив ги има таму назад некаде се, па растеме и веќе ни е мала облеката и место да купувам облека да ги собирам тие пари и да и купам душек,140/200 (толку се фака на стариот) жал ми е да спие на стариот уште од мајка и татко и е кога биле млади,ако има некоја ве молам пишете ми. непријатно ми е да ставам слика да видите дека е многу стар и расипан, само излезени и пропаднати федери и сунгер испокинат. . Не е дека не сакаат да работат туку нема работа од мало место сме а ние сеуште учиме.
    Благодарам.
     
  9. Anistojkova

    Anistojkova Активен член

    Се зачлени на:
    30 април 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    od skopje si?
     
    На sanjaeva му/ѝ се допаѓа ова.
  10. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    ^ Изгледа не, пиша од мало место е. @jupiter1 како да те контактираме, ако се' уште го користиш профилов, пиши ни.
     
    На Priroden му/ѝ се допаѓа ова.
  11. jupiter1

    jupiter1 Активен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    go koristam profilot skako samo sto neznam ni sama nesto nastinav celo zimo nisto ne mi bese sega fativ nekoj virus stomacen pa ne bev vo moznost. ako nekoja nesto moze neka mi pise poraka ako saka ,
    i se izvinuvam sto pisuvam latinica no ne saka da mi promeni
     
    На blueberry93 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. pcelickamala

    pcelickamala Нов член

    Се зачлени на:
    28 мај 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo feminki, dali ima nekoj da podari garderoba cocuvana za na uciliste za sedumgodisno dete i cevli so broj 31-32
     
    На jupiter1 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Апел за помош на Јован Илиевски

    [​IMG]

    Двегодишниот Јован Илиевски од Битола има глауком на двете очи, висок притисок кој често варира, поради што мора да оди на чести контрoли во Бугарија, а можна е и дополнителна операција.

    Да му помогнеме со донација од 100 мкд на телефонските броеви за донации:

    • за корисници на Телеком 070/143-193
    • за корисници на ВИП 143-474
    Трансакциска сметка за донации 200002854481848 – Стопанска банка АД Скопје.

    Да му помогнеме на двегдишниот Јован да има среќно и безгрижно детство.

    http://www.donacii.mk/baram-pomos/aktivni-apeli/apel-za-pomosh-na-jovan-ilievski/
     
    На crazymoon и Victorian им се допаѓа ова.
  14. crazymoon

    crazymoon Активен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2016
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Машки
    ^ Дали ова сеуште важи? Дали сеуште може да се донира?
    Прашувам затоа што не секогаш операторите ги затвараат бројчињата за донација па така тие 100 или 1000 денари кои што се донирани завршуваат кај нив како "бонус".
     
  15. streeelec

    streeelec Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    7
    Не знам каде можам да прашам за совет но сепак се одлучив да го поставам прашањето тука. "ДАЛИ НЕКОЈ ЗНАЕ КАДЕ МОЖАЛ ДА ЈА ДОНИРАМ СВОЈАТА КОСА ? "
     
  16. macovska

    macovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2014
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    ИМа некој контакт од девојчето сакам да донирам облека ако пишувала со некоја феминка нека ми прати број.
     
  17. Zorica76

    Zorica76 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2015
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Golemo blagodaram za rose60 za rabotite sto mi gi isprati.... Iako imase nedorazbiranje ovoj pat rabotite uspesno stignaa:) Fala mnogu za odvoenoto vreme i trudot da pomognes... :)
     
  18. V.odolija

    V.odolija Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2014
    Пораки:
    1.169
    Допаѓања:
    20.820
  19. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    //
    Не ми се верува што прочитав. Грешка. Ми се верува. Само ме нервира па затоа така викам... Не сакав да коментирам да не фрли некој по мене со дрва и камења, ама стварно ме интересира дали некој на овие родители им дроби и леб во манџата. Знаеле на шалтер за социјална помош, знаеле да викнат весник, и ако се на врв планина знаат за социјални станови, се знаат не само да молзат крави, ама еве не знаеле да продолжат со третман на детето?
     
  20. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Де мoри имелдo, имaј милoст, сo тие услoви нa живoт и бедни некoлку илјaди се чудaм и дoсегaшните oперaции кaкo ги нaпрaвиле. Мoже не е дo тoлку декa не знaе aмa требaaт пaри. Сo 4000 ден дa тргне oд дoмa нa пaт дo oперaцијa уште првите 2 денa ќе ги снемa и тoa зa пaтиштa, дoкументи и уплaтници. Ете зaминaл чoвекoт зa Гермaнијa, белким ќе биде.
     
    На meckicka и blueberry93 им се допаѓа ова.