1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Другарка или дечко? Вие што би одбрале?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од CrazyGirl23, 18 октомври 2016.

  1. CrazyGirl23

    CrazyGirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2016
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Вака сега. Имам дечко со кој што одам веќе 3 години. Премногу се сакаме, еве јас лично мислам дека нема да раскинеме за долго, а можеби и нема да раскинеме, но не сакам да си правам филмчиња уште од сега. И ви викам многу се сакаме, а знам дека дечково не е таков да те заебе, не му е до лапање и свашта, не е таков, искрено ме сака, за овие 3ипол години скоро ми нема побарано секс, ко што некои прават уште од прв состанок. Премногу се сакаме кажувам по 1000ти пат. Е сега имам и една најдобра другарка, се дружиме веќе 2ипол години може и повеќе, неважно. Девојчево се има карано со дечко ми премногу. Значи не знам што точно била причината, ама знам дека нешто било во врска со бившиот на другарка ми, а бившиот е најдобар другар на дечко ми, па нешто почнале дечко ми и бившиов да ја хејтаат мислам така нешто било со тоа поврзано. Сеедно, вчера другарка ми ми кажа уште еднаш ако дечко ми кажел нешто за неа да сум бирала меѓу неа и дечко ми :( не знам што да правам, повише пати имам зборено со дечко ми и ништо ми нема кажано. Утре треба да искочам со девојчево, ми кажа сакала да збориме нешто.
    Ве молам девојки помош, што би направиле на мое место, кого би одбрале? Најдобрата другарка или дечкото? :sweat:
     
  2. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.425
    Пол:
    Женски
    Дечкото ти е навистина добар како што ретко се наоѓа. Јас би се обидела да ги задржам и двајцата. Но размисли дека вистинска другарка нема да те натера да бираш така ЈАС ИЛИ ТОЈ. Не ми е јасно како луѓето можат толку лутина да држат во себе. Толку им е тешко да простат и да се спријателат наместо вака да отежнуваат ситуација? |( Па уште те тера да бираш бе. Јас би ти рекла да го избериш тој што нема да те уценува така, тој те заслужува. Во твојот случај тоа е дечкото
     
    На wintergirl3, Бибка04, Nastya9 и 13 други им се допаѓа ова.
  3. one_girl

    one_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2015
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Јас би го избрала него. Ако навистина се сакате како што велиш ќе се откажете од било што и ќе останете заедно.
     
    На NikiShareniPatiki, wintergirl3, Arthur и 3 други им се допаѓа ова.
  4. buuuce28

    buuuce28 Активен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    278
    Пол:
    Женски
    Ако те уценува не ти е другарка, имаш право да избереш кој сакаш повеќе, ама јас ќе ти кажам и машки на светот има многу и девојки на светот има многу... само штом ти си го нашла веќе вистинското машко што се бори за тебе и се прави за тебе, за другарки лесно е, не ти треба некоја таква како што е твојата, ти треба некоја да излезеш да си направиш муабет, јас на пример немам многу доверба во другарки сите се за пуста корист и интерес, а додека машките се по искрени и по лојални... штом дечкото те сака не му раскинувај заради другарка ти, размисли таа би го направила ли тоа за тебе??
    Како и да е еден ден ќе стапиш у брак секако нема таа личност со која ќе стапиш у брак да биде другарка ти!!!
    Мене другарка да ми каже бирај меѓу мене и дечко ти нема ни да размислам ќе си го изберам дечко ми.. може она да е љубоморна па да сака да ве раздели, не се знае, а ако е до тоа само што се хејтаат не е ,сигурно има задна намера

    Пс. Колку години имаш?
     
    На *Amethyst*, rose60, Aleksandar1212 и 4 други им се допаѓа ова.
  5. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Избери го дечко ти, а таа не ти е другарка, а не па најдобра другарка.
    Таа да треба да бира 100% сум сигурна дека нема да те избере тебе. А љубов е и покрај сите тешкотии, препреки да останете заедно и никој да не може да ве раздели.
     
    На rose60, YoungandBeautiful, Rose96 и 4 други им се допаѓа ова.
  6. CrazyGirl23

    CrazyGirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2016
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Фала ви девојки, вечер ќе разговарам со неа :) иначе скоро 20 ^_^
     
    На rose60 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  7. GabyTranceॐ

    GabyTranceॐ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2015
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    1.108
    Пол:
    Женски
    ТАА не ти е другарка и самата треба да процениш дека ти со дечкото ќе се мажиш нема со другарка ти така да дечко ти обери си го ааа другарка може и на улица да се најде ;)
     
    На sj *O*, cresa-jagoda, Slatkarka94 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. EminemsGirl

    EminemsGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2016
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    1.163
    Пол:
    Женски
    Ако ти е најдобра другарка нема да бара нешто такво од тебе. Не сте 3 месеци со дечкото па да кажеш ајде одбирам другарката во прашанје се 3 години . Јас не би го оставила дечкоми за никој е камоли за другарка. И ако се сакате толку многу , ако го сакаш толку колку што кажуваш ич нема ниту да се сомневаш или размислуваш за да го оставиш.

    Мој совет е чувај си го дечкото другарки такви еден куп ке ги најдеш..
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас искрено ако ги сакам и двајцата ќе ги седнам и ќе се обидам да решам, како луѓе. А да бирам не би бирала ни едно ни друго, па макар се изгубила.
    Поточно другаркава е малку љубоморна дека со дечково идеш 3 години, а таа не успеала да биде со другарчето. Седнете разговарајте сите 4ца. Не е убаво од твоја страна што си пишала сеедно, бидејќи другарка за дечко не се губи. Ти си дозволила да ја хејтаат, ај ти постави се на нејзино место ти ќе дозволиш така да ти прави таа, да те исмејуваат, викаат??? Не е убаво нели. Размисли.
     
    На sj *O*, supertoasty, rose60 и 4 други им се допаѓа ова.
  10. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Јас мислам сепак треба дечкото да го одбереш . Имав другарка што кога и да се начекаа со тогашниот дечко ( сега мм ) , било да е на социјални мрежи или лице во лице , буквално се затепуваа а не да се расправаат . Поточно , она му лупаше шамари за ништо . Мислам , не баш за ништо , ама за банални работи и муабети . Денес , таа другарка , ниту на фб ме побарала , ниту дигнала телефон да ме праша како сум и да се видиме на кафе . Да напоменам , кога забременив ( сеуште одев у школо ) таа беше прва што побегна од мене , седевме заедно , клупа и храна делевме , и наеднаш , останав скроз сама .. Се почувствував како да сум убила човек , а не како да ќе дадам живот на едно човече . Со другарката се знаев 4 години , а со мм 2 ипол . На крајот , оној со кој се знаев подолго , ми сврте грб . Додека пак имам долгогодишна другарка со која се знам од пелени што се вели . Исто има идено со другар на мм , кога раскинале , тоа си останало помеѓу нив двајцата , мислам , мене таа ми кажа што и како било , а и другарот на мм му кажал , ама ние никогаш не се мешавме помеѓу нив двајца :shake: . Девојчето мене никогаш не ми сврте грб , ниту кога сите ме озборуваа дека сум била бремена , кога вртеа најлоши муабети за мене , дека детето е од албанец , дека таткото на детето не сакал да ме земе , и сл , и двајцата се бореа заедно со мене :) . Ако не можеш да ги смириш нив двајцата , обиди се да одржуваш контакт со двајцата , но никако не дозволувај да се спојат во исто време :shake: . Или со дечко ти или со другарка ти . Иако и јас мислам како членката погоре , дека другаркава ти е љубоморна :^)
     
    На cresa-jagoda, rose60 и EminemsGirl им се допаѓа ова.
  11. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @CrazyGirl23, кај тебе не е толку проблем ултиматумот (нормално дека ќе го избереш дечкото) туку тоа што еден од нив двајца тебе те прави будала. Или другарка ти е ѓубре па измислува за да ти направи проблеми во врската или дечко ти е ѓубре и навистина со другар му ја малтретирале девојката а пред тебе глуми лудило, порекнува се и изиграва светец. Еден од нив не чини и треба да лета од твојот живот а ти сега треба да откриеш кој е лошиот.
     
    На Бибка04, Feather, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  12. BlondPrincess

    BlondPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2016
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    Kако што има пишано членката над мене,треба да откриеш кој е во право кој не е. Зошто еден лаже.Сепак не би бирала сум била во ситуација ваква и не сум бирала ,сум им дала до знаење дека такво нешто нема да се случи,ако на некој му смета некого нека го реши тоа со таа личност. Нема зошто ти да се ставаш во ситуација на бирање кога воопшто немаш никаква вина во нивната караница.
    А и некако целиов муабет ми е некако премногу детски а викаш имаш скоро 20 год...
     
    На Katzi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.581
    Допаѓања:
    155.743
    Пол:
    Женски
    Сите некогаш сме ги хејтали со другарктие бившите нивни, наши. И то е нормално во тин години. Ако фаќаме кусур за то .... е срамота. Ете другарка ми го има пред мене хејтано бившиот нејзин, а и другата другарка нејзиниот бивш, и what are the odds, тие мене најдобри другари, а оние две најдобри другарки. И сега јас прам нешто лошо на другариве зошто ќе ги утешам другарките?
    Па уште некои куц- туц мајтапи прајме демек хејтаме, а сите по свој пат се тргнати, среќни се.
    Ова према мене е детско однесување, не хејтањето на бивши, туку поставувањето ултиматум. Имаш врска од три години, и по три години на другарка ти ѝ текнува ти да раскиниш со дечкото оти тебе он ти смета? Сериозно? Со кое право таа ја условува твојата среќа? Не велам дека твоето е детско, ти се грижиш за двата, нејзиното е детско. Не велам дека дечко ти можеби е „тој, принцот на бел коњ“ ама барем не ти поставува ултиматуми, сака да се реши се. И да, можи навистина не му се допаѓа твојата другарка и ќе се пошегуваат со другарот нејзин, ама те има условено да не се дружиш со неа само зошто него тоа не му се допаѓа?
    Доколку би била јас на твоја ситуација ... ќе ги остаев сами да си средат, не ме слушај мене не сум чоек, ама можеби доколку би имала поголема совест ќе разговарав со неа за нејзините проблеми со него, зошто, како и за крај, дали неа ѝ е грижа за мојата среќа. Ако би рекла да, шо е високо веројатно ќе ѝ речев да ме остави да бидам среќна со оној кој го сакам и да остани со мене како другарка, зошто без едно ќе бидам несреќна. Ако речи не, веќе се знај колку е другарка. Мислам веќе се знај со ултиматумот ама вреди да се обидиш.
    Ќе ми биди мило ако напарјш апдејт на тоа како постапи.
    Со среќа.
     
    На cupcakeb и rose60 им се допаѓа ова.
  14. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Со кое право другаркати ти дава да бираш?
    Јас да сум како тебе , ќе и речам :
    Ве сакам и двајцата, него за да планирам семејство понатаму во животот бидејќи ми одговара во животот и не сме се карале за тнтн.. А тебе те сакам покрај мене како моја најблиска пријателка, ако тебе не ти значи мојата среќа со него и ме тераш да одберам,тогаш отпаѓаш ти другарке, бидејќи мојата среќа со него неможе да зависи од тебе и твоето другарство, нека е крај не би сакала таква другарка, размисли што сакаш и пиши ми.
    :D Па нека се мисли малку.
     
    На Blondie.18, cresa-jagoda, sj *O* и 3 други им се допаѓа ова.
  15. corapka

    corapka Активен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    109
    Пол:
    Женски
    Види вака. Да беше друга ситуација јас би ти кажала да се потрудиш да најдеп баланс за да ги задржиш и двајцата. Ама во овој случај, погледни од други перспективи.
    Ако тој дечко утре тебе ти биде маж, ќе живееш со него не со неа. Утре тој ке ти дава пари (метафорички е, не сфаќај погрешно) за твоите потреби, не таа. Утре тој ќе ги плаќа сметките, не таа.
    Таа ќе рашири нозе, ќе остане трудна и си го решила животот. Ќе си гледа семејство, тебе не. Во ред е да се видите, кафе да пиете бла бла, ама тоа е саат два па и три. Таа си заминува дома. Со кого остануваш ти? Со него.
    Така да јас би гледала или да ја смирам топката малку или би го избрала него.
     
    На cresa-jagoda, sj *O* и rose60 им се допаѓа ова.
  16. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Ако ти е вистински најдобра другарка,нема да те уценува.
    Јас би го одбрала дечкото. :)
     
    На cresa-jagoda и blackwave им се допаѓа ова.
  17. Katzi

    Katzi Нов член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2016
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Најјакото ми е 20 години, 3 годишна врска ама без секс и него не му е до лапање ...
     
    На Blondie.18, supertoasty, BlondPrincess и 2 други им се допаѓа ова.
  18. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    дечкото ма, со него ќе се мажиш со него деца ќе имаш, плус не те условува чоекот да бираш
     
    На rose60 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  19. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.125
    Допаѓања:
    17.687
    Тој што ми дава опција да бирам (без разлика дали е тоа другарка или дечко) него сигурно нема да го одберам.
    Со самиот потег сам ќе си се избршие од мојот живот.
     
    На theowndemon, Someonespecial, Aleksandar1212 и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Blondie.18

    Blondie.18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2016
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    86
    Пол:
    Женски
    Сигурно нема да му раскинам на дечко ми, поради другарка која ме уценува!!!