1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дубак и џампер

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 19 септември 2011.

  1. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Pa da mila orientiraj se prema bebuska i najubavo ke si vides koga e spremna. Ama koga ke ja stavis vo dubak gledaj da e nizok da gazi na celo stapalo.
    Nasiot ni e podarok od moite roditeli. Iako ne se mnogu Skapi vo Mk.. ima za secij dzeb, od 1200 pa nagore. Gleeam i tuka vo Ger se po 25,30 , 40 evra.. se izv za lat
     
  2. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    Jas da vi kazam ne ni barav sovet od ortoped go dobiv za podarok i pocnav postepeno da go stavam, velat najzdravo bilo na zemja so igracki da se trkala a koga ne saka i place sto da pravam, a doma sum sama bez stari maz vo stranstvo i bukvalno rob na bebus samo race... moze ke kaze nekoja od vas taka si go naucila, ok go nauciv oti od malo koga place zajduva, kila na pile, kila na papoce od placenje imase i ednostavno sega koga ne mu e po keif nesto se lute i vristi na cel glas i dubaceyo mi e odmena eve na primer denes celo vreme dodeka usisuvav so pravosmukalka i toa bese do mene so dubaceto...
     
  3. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Deneska bevme na pedijatar i go prasav za dubak, rece deka ne se preporacuvalo za decata, bidejki trebale samite da se naucat da stojat ,da se podigat i da sedat, i nie za racinjata da gi vodime. Vo Avstralija bile zabraneti dubacite. Jas sepak ke ja stavam malata vo dubak ne kojznae kolku, ionaka ne minuva mnogu vreme vo nego. Nie se ucime da sedime, capatime so nozite i sme aktivni. Vo glavno se e vo red.
    Emilija i jas ke presmukam doma, ke izdzogiram ke postelam nekolku kebinja i ke ja stavam malata na pod neka se trkala igracki okolu nea i pesnicki. Ti preporacuvam da mu pustas na maliot peanicki.malata e zaljubena vo niv. Moze cel saat da sedi vo relaksatir i da se raduva na klipovite, otti se sareni vo svetli boi interesno i e. I mirna e.
     
  4. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    И ние споменивме нешто за ова со педијатрата и ми кажа најпрвин бебето да е подготвено за тао-да стапа целосно со ноџето,да може да биде сама исправена да може сама да држи контрола на себе а потоа да има контроа со др предмет.
    Ние сме тука некаде па наскоро ке биде.
     
  5. zoketo

    zoketo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2012
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    Јас кога го видов во продавница премногу ми беше убав и неможев да му одолеам :)
    Нашиот е дубак -клацкалка :)
    Сеуште е мала не ја ставам во него , едвај чекам да дојде до 6/7 месец па да почнеме и ние :lol: :rofl:
     
  6. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    уфф сакам ваков
     

    Прикачени фајлови:

    • 23221v.jpg
      23221v.jpg
      Големина на фајлот:
      52,5 KB
      Прегледи:
      172
  7. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Ние дубакот си го спакувавме...толку беше, веќе неќе да види да седне во него....смао лазење и да се дрѓи да оди.
     
  8. auroraa

    auroraa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    843
    Ние овој дубак го имаме си седи во него интересно и е ради свирките но сепак повеќе сака да си лази.
    [​IMG]
     
  9. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Istiot go ima drugarka mi za bebusot.
     
  10. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    И колку е цената на тој дубак, мислам по колку се движат цените на дубаците отприлика?
    После 6-7 месец може да се стават бебињата во нив...така?
    Размислувам да и купам на мојата бебушка
     
  11. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Зависи од кај ќе го купиш, на пластичарската има и од 1500 ама е катастрофа( ич не е безбеден). На чико околу 4000 мкд ( има и поскапи) и се супер, во бебесупермаркет од 3500 мкд. Ќерка ми е 7 месеци ама некако се гледа дека не и е пријатно во дубак уште. 6 месеци е рано.
    Јас чико би ти го препорачала.
     
  12. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Jas malata ja staviv vo dubak od sest meseci i nekoj den. Pa okolu 30-40-50 evra. Zavisi kakov dubak i dali e marka. Nasiot e od Mk i e podarok.
     
  13. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Oвој погоре од сликата го имаме и ние, 5000 е во енци менци. Задоволни се мајките и од тој од бебе супермаркет 3.500 што е.
    Јас прв пат ја ставив на 8 месеци и 3 недели, не е многу воодушевена ама им се кара на играчките напред по едно 10 минути, успех е и тоа. :lol:
     
  14. blagica1991

    blagica1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    209
    овој џампер е супер, многу е практичен , и ние имаме ваков но има и и мани. предност е што на бебчето ножето му се зацврстува побро од постољето и има стабилно ноже, иделно е за помал простор и знаеш дека каде и да си го оставила таму е :D мана е што е скапичко, а за преодување мора да купиш и друг дубак со тркалца :D
     
  15. gluvarche

    gluvarche Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2010
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    113
    мамички користите ли џампери, има едни статични и едни што висат на врата , кој е подобар? искуства? и од колку месеци се користат?
    јас планирам да и земеме на малата да се занимава со уште нешто, ама незнам кој е подобар :^)
     
  16. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Зима иде, колку и да е топол домот ќе треба една врата да биде отворена:) башка и тешко ќе поминувате:)
    Ние имаме дубак со подлога за скокање ама и без неа само си скока бебето. Ја ставам два три пати по 5-10 мин во денот, колку да фатам нешто низ дома.
     
    На gluvarche му/ѝ се допаѓа ова.
  17. gluvarche

    gluvarche Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2010
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    113
    да да е па за тоа и јас , да знам кај што ќе ја оставам дека ќе ја најдам :) и да потфатам нешто иначе шанси нема
     
  18. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    Добивме на подарок дубак и денес за првпат ја ставив малата во него (за недела дена полниме 7 месеци). Е сега немам поима дали и одговара или не, па затоа овде ќе се обратам за помош.
    Некако ми се чини дека највисокото ниво и е прениско :^). Кога се исправува односно застанува на нозе стапалата целосно и се на земја (го немаме она стоењето на прсти во дубак), кога си седи дури и се подвиткани нозете од што и е нисок дубакот. Прашањето ми е дали така треба да биде? :?: Можеби смешно ми е прашањето но јас очекував тоа ниво да го користиме понатака (дека е највисоко) а сега уште од старт ми изгледа дека и е ниско дубачето.
    Инаку го бутка наназад, веројатно тое е нормално за почеток.
     
  19. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Не би требало толку да е ниско највисокото ниво или имаш многу високо бебе:)
    Ќерка ми е прилично долга ама дубакот е топ, има 3 нивоа од кои сега сме на второто зошто сконта што треба да прави. Почна да стои на нозе сама и подолго ( баш вчера гостите ја приметија) и да се движи ( инаку сите наназад прво се движат- барем со повеќето мајки што сум зборела па и син ми така правеше). И одма ја ставивме на 2 ниво, сега само на прсти допира и си скока. Односно се уште го користиме како џампер, не сакам да се движи.
    Ја ставам два пати по пола саат.
    Видоевски за дубак вика, дека во вид на џампер може од 6 месеци да се користи ( ако се развиени јадрата) и ако сака детето и по цел ден нека скока. Покасно , може и да се движи. Ова е тазе инфо од братучедка ми.
    Ние за една недела сме на контрола.
     
  20. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Извинете а ние сме за недела исто така 7 месеци ама не седи исправено се витка нанапред е сега дали треба да почнеме во дубал оти сака да патка многу е весело, ама не му е сеуште развиен за да стои и седи исправено.