1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дубак и џампер

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 19 септември 2011.

  1. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.650
    Пол:
    Женски
    Ова е нашето дубаче го добивме на подарок. Планирам малата да ја ставам после 7 месеци.[​IMG]
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Jas kaj sto ziveam, dubakot nikako ne se preporacuva!!! Medjutoa koga ako se navratime niz godinite nanazad, kolku nasi rodnini, poznanicki, drugarki i slicno decata gi stavale vo dubak pa ete gi zdravi i pravi i jas sum sedela u dubak pa sto....taka da mislam nema pravila!!! jas mislam deka e dobro od pomos za da se zavrsi nekoja rabota nabrzina ,malku da se rasteretime, no sepak dubakot da ne go gledame kako spas i celo vreme deteto da go ostavame vo nego!!! Sega sekoj ima razlicno mislenje i sam odlucuva za svoeto cedo!
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    jas na poslednata kontrola go prasav ottopedot od koga moze da se stavi vo dubakot mi rece posle 8 i pol meseci. i nie nemame nikakov problem so kolkovite, ama taka treba rece i toa dva tri pati maksimalno po 10-15 minuti
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ferfelina

    Ferfelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Jumper da! Samo sto ke go vidi od radost ne znae sto da napravi :) 2-3 pati dnevno po 15 min... Dubak - blagodet, znaci dubak= eden par race...iako isto sakame da go igrame pretezno od nadvor a ne da sedime vo nego...
     
    На heppymom и snegulkata им се допаѓа ова.
  5. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    Баш како што рече @Ferfelina дубак-благодет :lol:
    Од цела бебешка опрема која ја имав за бебето единствено за дубакот можам да кажам дека ми заврши рабта и тоа голема. Обично го користам кога работам нешто по дома. Инаку без него нема шанси да имаме јадење дома, Леа не остава ништо да се сработи низ дома, се треба околу неа да се врткаш. Сама не сака да биде повеќе од 15мин. Затоа дубакот си го користам кога сакам да завршам нешто низ дома а таа се вртка околу мене и се вози низ станот.
    Инаку никогаш подолго од 30минути нема седно во дубак, и здосадува, а и јас не сум баш спокојна да ја оставам. Затоа го користам кога морам.
     
    На heppymom, mila25ve, TIGARCE86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Ferfelina

    Ferfelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Да се надоврзам за дубаков, ни наоѓа замена и за нокшир :D кога и да го седнам внатре ќе ни се сврти со грбчето и ќе си се искака... Е сега незнам во иднина дали ќе прави проблем за нокширче зошто кога го седнав пред некое време плачеше?!
     
    На heppymom и zuto им се допаѓа ова.
  7. Azzra

    Azzra Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2013
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    60
    ma 6 mesexi prv pat co dubak i pd togas do se sega iskrsivme i smenavme 3 i go demoliravme stanot! :) :) malki i do kvalitetot na dubacite, malku i hiperaktivnosta...ama kaj da e ke proodime i ke se zboguvame i od nego
     
  8. lavaleta

    lavaleta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    69
    Feminki, minatata nedela bev kaj Vidoevski (redovna kontrola so polni 4 meseci) ,go pregleda bebush i mi vika majka detevo e odlicno ravieno za mesecive... inaku so moja pomos od legnata polozba si sednuva i potoa se isprava cvrsto i skoka li skoka (sekako go drzam za dlankite)... e sega dr mi kaza slobodno veke mozam da go stavam vo jumper...malku me iznenadi bidejki ne sum cula 4 mesecno bebe vo jumper da se stava ama od druga strana imam golema dovedba vo dr Vidoevski...koi se vasite iskustva so jumper? Od koga koristite? :)
     
  9. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Jumper е ок но не и дубак. Е јас купив дубак што се закочува и го користиме дамо за седење, наместо да ја држам во раце, на нозе.
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  10. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Jas od 7 i pol meseci pocnav da ja stavam vo dubak. Ja stavam po 2-3 pati vo denot po 10-15 min samo da napravam za jadenje ili izmijam nesto.
     
  11. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.213
    Пол:
    Женски
    Лелее бебињата кога се во дубак ми се многу интересни и слатки! ја сум заспивала кога сум била бебе во дубак :D
     
  12. heppymom

    heppymom Активен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2014
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Мамичκи а од κој месец може да се става во дубаче бебушот??? Имаме 2 месеца и 12 дена,и за κенгуρ да ве пρашам исто ? :)
     
  13. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Многу е мало, рано е. Во кенгур можеш да го носиш ако сака да седи така а за дубак ич не се препорачува, но јас ја ставив после 8 месеци и тоа закочен, за само да седи. Ако е се во ред со колковите џампер може после 6 ама мене лично ми беа скапи а за кратка употреба.
     
    На heppymom му/ѝ се допаѓа ова.
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    Ние сме 6 месеци и дубак уште не користиме.Иако купивме.Кенгур ортопед ни рече од 4 ти и така и направивме.
     
    На heppymom му/ѝ се допаѓа ова.
  15. maca22

    maca22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    12
    ние на 5 месеци и 3 недели почнавме со дубак закочен само за седење. За една недела ја извадив подлогата и почна да стои на под и по малку да го бутка на назад. Сега со 6 месеци и скоро 3 недели оди на назад па почна и напред ама повеќе скока и си стои во место. Битно да се занимава додека да завршам некоја работа.Не се држи веќе во раце машала накад 10 кила има:) значи индивидуално е кога ќе го ставите детето во дубак !!!!!!!! позз
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    Индивидуално да .Но два и пол месеци е прерано да се размислува за дубак а камоли да се стави детето во него.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  17. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Јас планирам да купам статичен дубак веќе гледав во Бебе Супермаркет има еден ми се допаѓа многу и како нишалка се прави,ама додека син ми не наполни 7 месеци здравје не планирам да го ставам...
     
  18. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.216
    Допаѓања:
    30.178
    Пол:
    Женски
    Јас сега пред неколку дена значи на скоро 6.5 го ставив прв пат, и за два дена бебе трча од едниот до другиот крај со дубакот, но не навалувам. Стои 10 мин максимум,јас повеќе сум,да го оставам на земја да се учи да лази.
    Инаку,мојов, обожава да се ,,вози,, со дубакот.
     
  19. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    jas prv pat go staviv vo dubak koga polni 8 meseci. i toa po preporaka na ortopedot taka me sovetuvase ne treba porano mu steti na kolkovite na bebeto.
    sega za 10 dena nauci da se svrti na site strani prvo pocna nazad da odi sega i napred samo ako imas vreme i sila da go sledis zasto krsi sve sto kje najde napred :) i jas go stavam dva pati na den po 15 minuti.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Bajaderka

    Bajaderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    339
    Кога бевме на преглед на 5,5м, физијатарот ни рече дубак дури после полни 9 месеци, а џампер и хранилка дека може да се користат без проблем.