1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дубак и џампер

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 19 септември 2011.

  1. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.586
    Пол:
    Женски
    Јас не би го ставила и да е родено и 5 кг.Возраста едноставно му е мала ,телото уште млитаво,главата мека.Знам се е индивудално во развојот кај децата но ја би се плашела.Мојата има 6 месеци и уште не ја седнувам ниту дубак користиме.Само кенгур.
     
    На leona83 и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
  2. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Епа уште поубаво. Ти не си го ставила, а даваш совети на други мајки дека може. Не дај Боже некој ќе те послуша и може да си направи проблем.
     
    На leona83, TIGARCE86, slimy и 2 други им се допаѓа ова.
  3. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.385
    Пол:
    Женски
    @zuto κаκо за син ми да пишуваш :). Ај ρеκов вода не пие што не пие,да му напρавам дом.соκче од јаболче. Цел ден се давеше со шишенцето за 20мл κои беа на пеρница на κебенце на блузичκа :)Но не навалувам,можеби доволно му е она што го внесува.
    Да се надовρзам за дубаците,моето се ρоди над 4κг ама не знаев деκа тρебало да се стави во дубаκ. Аман луѓе ве молам,тоа сега со 6.5 месеци сеуште не е сосема стабилно а има 10κг понеκогаш знае да се го "навали" вρатчето,κосκите сеуште не му се зацвρстени,а и не за џабе одиме на оρтопеди и ехо,ЈАДΡА ЈАДΡА на 2 месеци не знам бебе дали има ρазвиено.
    И паκ ќе ρечам,сеκоја мајκа си знае што е најдобρо за своето бебе. И мајκата на бебе вρсниче со моето воодушевено ρасκажува κаκо и јаде тρошκи леб,што за мене не значи деκа и моето веднаш тρеба да пρоба.
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ferfelina

    Ferfelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Не дадов таков совет кажав дека на нашиот џампер пишува од 3 месеци... Читате ли вие или ?
     
  5. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Читаме
     
    На Ferfelina му/ѝ се допаѓа ова.
  6. milo.na.mama

    milo.na.mama Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    zdravo mamicki, sakam da znam vo vrska so dubakot maloto treba da dopira so prstite samo ili so cela noga, imame problem so visinata na dubacite barem taka mislam, site dubaci koi gi probavme denes gi dopira so cela noga, e sega dokolku znaete za nekoj so povisoka visina ve molam kazete kade, pozdrav
     
  7. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    Дубакот треба да има 3 нивоа, па се прилагодува висината. Инаку треба со цела нога да гази, ама јас немам слушнато за бебе кое знае да бутка дубак со цела нога...полесно им е на прсти. Ете кај нас дубакот е прилагоден на висината на бебето ама пак си бутка на прсти (затоа ја ставам само кога морам-3 пати во денот по пола саат,можеби и помалку) . Токму таа навика ,,одење на прсти,, е една од причините поради која не се препорачува дубак, и исто лошото влијание на дубакот врз колковите и сл.
    Ама многу деца израснале во дубак, па здрави прави... Што знам што да кажам... се трудам поретко да го користиме.
     
  8. milo.na.mama

    milo.na.mama Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Vo smisol dubakot e name najvisokoto novo I pak dopira so cela Nova lorelli chipolino I nekoj si turski probavme I taka obese so site Sega planiram da ja odnesam do chicco pa ke vidime, tolku no e izborot go graov :) vie sto dubaci koristite?
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.586
    Пол:
    Женски
    Мм купил на чико но сеуште не го користиме.Ако не се лажам на 3 нивоа се местеше ,доста е голем .Ја ствивме еднаш на најниското ниво и фака само со прстињата.Веројатно е малечка уште или дубакот и е мн голем.
     
    На Glasna и LaDyDoLl им се допаѓа ова.
  10. LePiaf

    LePiaf Активен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Нашиот дубак е со амортизери и нема подесување на висина . Висината е една , кога е седнат е на долно ниво амортизерите долу , кога стои се горе... Што мислите дали е во ред ваков дубак или да купувамеч друг... Овој на подарок ни е добиен.
     
  11. milo.na.mama

    milo.na.mama Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    I nie konecno go pogodivme bevme chicco I so kupivme name najvisoko nivo ni e tocen, pooz mamicki
     
  12. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Мајκи убави давајте исκуства пρепоρаκи од κои дубаци сте задоволни? Во потρага по дубаκ сме гледав во бебе супеρмаρκет еден ама саκам, и ваши исκуства пρед да κупам,за почетоκ по κолκу ги остававте планиρам месецов со полни 7м,да почнам да го ставам фала ви :)
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  13. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Ние не користиме дубак. Имам дома еден, го имам 3-4 пати ставено по малку кога беше 7 месеци отприлика и оттогаш го немам употребено. Искрено, не ни планирам а и секако пред проодување сме.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Мајки вчера бевме на ортопед и Видоевски ми кажа дека не треба бебе да се става на цела пета да гази туку на прсти. Така се вежбале мускулите а не на цела нога. Истото е и со џамперот. Не би можело бебе да скока ако е на цела пета :) Исто ми рече за сега дубакот да го користиме но со таа мрежичка што ја имаат доле, за да скока на нејзе :)
     
    На TIGARCE86 и joy1 им се допаѓа ова.
  15. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    @chocolade каков дубак имате? Баш и ние планираме некој 2 во 1 да земеме.
     
  16. happiness!

    happiness! Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2015
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    eve edno moe mislenje za dubak i jumper
    znaci jas imam jumper do federi taka nareceni kaj nas lastici :) i da toj jumper se preporacva (kolku sto sum informirana) od 3-4 meseci dokolku bebe ja drzi glavata cvrsto:) jas nemav problem so glavceto ubavo si ja drzese uste od koga e rodeno na okolu 2 meseci an prvata vezba koja mu ja pravev doma nemase nikakov problem si lezese na meshe so glavata ispravena :)
    zolvami vo avstralija mi kaza deka od 3,5 meseci gi stavaat vo jumper po preporaka od pedijatar za da gi zacvrstat muskulite na nozete i koga ke dojde vreme da proodi ili da se stavi vo dubak da ima razcvrsteno noze oti na 6 -7 mesecna vozdrast nozete ako se opusteni mozno e da se iskrivat nozinata od pogolemata tezina
    jas go stavav vo jumper od 4 meseci , doppirashe samo so vrvot od prstinata na pod i na sekoe dopiranje na podot so ednota noga blago se zanishuvashe goredolu jumperot i maliot epten mi se raduvashe :)
    na 6 meseci koga go staviv vo dubak veke jumperot beshe mal nemashe prostor da skoka tuku dremeshe vo mesto bezveza, go zgolemivme so polno zelezo shipki ama ne e toa toa... spored goleminata na jumperot sepak e napraven za bebenca pomali od 6 meseci :)

    kaj nas koga barav jumper po prodavnici nudea nesto kako activitu centar tamu bebe treba da ima celo stapalo na zemja za da moze da se zavrti za 360stepeni i ne znam ovie od kolku se preporaclivi :)

    vo dubak go staviv na 6 meseci i nekoja nedela i od prviot den super go prifati i odma pocna da se dvizi eve sega veke trca niz sobi :D
    ova e moe mislenjne i ne preporacvam na vakov naccin da reagirate i drugite mami ako ne smetate deka e vaka ispravno :*
     
  17. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски

    Сега видов дека си ми пишала. Немам купено но ке купам денес-утре. Дубак со мрежичка испод тоа е 2в0 1 дубак и џампер :)
     
  18. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Мила ај ако можеш слика на таков дубак со мрежичка да знам отприлика каков е. Инаку јас чекам да одиме на контрола кај Видоески за некоја недела ќе наполниме 6 мес. па ќе се консултирам и јас за дубаче.
     
  19. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Јас се мислам дали воопшто да купувам дубак или џампер, неверувам синкодека ќе сака да седе во него, нему се му е интересно првите 10минути така да ептен сум на мисла дали да лупнам пари да купам дубак-џампер или за проба да го ставам во мојот т.е тој дубак јас што сум го користила.
     
  20. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Еве повели :)

    http://bebesupermarket.mk/?p=4716