1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Душек за бебешко креветче - совет?

Дискусија во 'Бебе' започната од UbavkaBube, 18 ноември 2010.

  1. gladiola

    gladiola Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    130
    Forko src shto se nerviras tolku shtom ne ti se sviga vrati Im go bashka si go platila gratis me ti go dadoa kakov ke sakas takov I posle ke se izedes celo vreme ako ne bide dobar
     
  2. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Ајде сега и ти смири се, диши длабоко, за се што може да се поправи, купи итн нема потреба од толку нервоза, calm down :hug:

    Да видиш дали е доволно цврст/тврд душекот притисни го со отворена, цела дланка во средината ако не остава отпечаток или брзо му се враќа формата доволно е цврст/тврд.
     
    На Cliona му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Еден со пајче земала.Не знам јас да ставам линкови тука.оди у душеци и со пајче ке го видиш. abe ostava otpecatok a za vrakanje se vraka :)
     
  4. Cliona

    Cliona Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    189
    http://jugoexportstil.mk/Details.aspx?id=948 овој изгледа. Што знам што да ти кажам, не пишува ништо на сајтот од што е, каков е, само дека е антиалергиски и антибактериски, толку. Чим ти го препорачал некој кој работи таму, ваљда знаат кои им се добри а кои не :^) Види прашај, анатомски ако е немаш гајле, може ти изгледа мек ама па детски е, не би требало да е некој лош, а? :?: И чим се враќа одма во првобитната состојба, може па само тој горниот слој да е помек, може другото си е како што треба. А каков е со жичано јадро, мемори пена, знаеш? Никакво објаснување нема на сајтот баш за тој душек.
     
  5. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    па она е шефица таму и дека евтин си вика ј.ама не сакам бе детето да го ставам ако не го бива.гледаш не пишува ништо од кај да знам каков е.тоа ти е...
     
  6. Cliona

    Cliona Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    189
    Се возбудив, ко за мене да се работи :$ Одма си викам леле замисли утре да треба да одам :) Којзнае колку си возбудена кога знаеш дека утре е денот :) Само со лесно да поминеш, ние ќе стискаме палци овде за тебе и те чекаме да ни пишеш :* :inlove:
     
    Последна измена од модератор: 16 мај 2017
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Еве полека и ние да почнеме да се опремуваме. Кажете ми на што треба да се обрати внимание при купување на душече? Знам едно време имаше дискусија тука за цврстината и сл, ама не можам да ја најдам темата.

    Знам дека треба кога ќе го притиснеш да не останува трага од раката. Друго? Совет?
     
  8. JustBlack

    JustBlack Активен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    8
    Од која возраст се препорачува душек кај бебиња?
     
  9. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.443
    Допаѓања:
    34.263
    Пол:
    Женски
    А претходно на што ке спие? :^)
    Па се разбира од само рагање си спие бебето во креветЧе со душек! :)
     
  10. JustBlack

    JustBlack Активен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    8
    Мене ме советуваа за тврда подлога од почеток.Дополнително набавив и специјална подлога за правилно спиење од емори пена.Прашував затоа што не знам кога да ги преместам бебушки на душег
     
  11. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Сега кога ги читам цениве на душеците...навистина не се многу скапи. Очекував над 50е да се.
     
  12. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Душек за бебешко креветче

    Веќе имам спомнато дека ќе го искористам креветчето што го имаме, но дефинитивно душек мора да се купи.
    Џабе што одам гледам и шетам, кога незнам што е најпрепорачливо. Од што материјал да е...подебел потенок,помек,потврд?
    Дајте ми ваше мислење/искуство?
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Душек за бебешко креветче

    Не е убаво да е многу мек, ниту пак ептен тврд, нешто на средина. Има солидни душечиња во Бебе Супермаркет, ние од таму го купивме за малиот. Мислам дека има опција и за нарачка со свои димензии, доколку стандардните не одговараат.
     
  14. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    јас гледав дека на симпо душечињата се на попуст од 20% со антиалергиски навлаки па ќе поминам после да видам колку коштаат?! ;)
    најсвежи информации утре :)
     
  15. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    еве ме мене со најсвежи информации од СИМПО

    -јуниор обичен тврд душек 20см -1700 ден со попуст
    -јуниор анти-алерџик 12см - 2000ден со попуст

    цените се за стандард душече од 120/60см
     
    На LadyC и Vetruska им се допаѓа ова.
  16. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736

    Ние земавме, само мм поточно беше до Симпо и тој го зеде, па не сум сигурна кој од овие двата го имаме.
    А инаку е супер
    И еден мој совет- за да си го заштитиш душечето, пред да му ја ставиш постелината на бебушот- стандардната, ти препорачувам да си купиш 1-2 фротирени чаршафи на ластик, шо би ти дошле како навлака на душекот ( не за друго, туку за потешко и побавно да стигнат течностите до душекот, кој тешко би се исчистил)
     
    На Mrs.Bass му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    ^Има и водоотпорни прекривки за таа намена, мислам дека во JYSK имаше. Како и да е, и чаршавот со ластик ќе заврши работа ;)
     
    На LadyC и NoellePage им се допаѓа ова.
  18. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Мене ми рекоа немале никакво душече 1700 денари, антиалергиски дека е 1090 денари, а обичниот 1900 и тоа со попустот. Викам зошто е толку ефтин анти-алергискиот? И женава вика: епа потенок е..

    Којзнае што им е финтата или може таа брзаше да ме откачи на телефон, па ни провери точни цени ни ништо. Инаку, ѕвонев во Симпо Црниче. Тебе од кое Симпо ти кажаа?
     
  19. srna2013

    srna2013 Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2013
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    1
    имаме монтажно креветче од бертони ама време е да се спушти на долното ниво, е сега за поудобно сакам да купам душек како за дрвениве креветчиња, ваши искуства дали може дали ќе издржи конструкцијата на креветчево?
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Ќе издржи. За синот купивме монтажно креветче од Чиполино, кога требаше да се спушти на второ ниво, купивме душек во производство на Федер Бау, од Бебе Супермаркет. Душекот си е со стандардни димензии 60x120см, и ставен во креветчето му доаѓа скоро до половина од висината на креветчето. Нам ни е погоден, малиот уште спие во тоа креветче, а има две и пол години.
     
    На LadyC и srna2013 им се допаѓа ова.