Економски факултет - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од LadyS, 18 јуни 2010.

 1. tweety88

  tweety88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  18
  Колку што знам нема на постдипломски смер финансиски менаџмент. Еве ти линк види ги смеровите :) http://www.eccf.ukim.edu.mk/studiranje/studii/postdiplomski
   
 2. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.136
  Допаѓања:
  6.006
  Добро, Монетарна економија, финансии и банкарство ова се предмети од Финансиски менаџмент така да исто како да го има, фала девојко :wasntme:
   
 3. sarrra

  sarrra Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2011
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  7
  ќе може ли некој од вас економисти да ми помогне? итно ми треба семинарска за фискална политика на република македонија?
  па ако некој има и ако сака да ми помогне ќе му бидам многу благодарна
   
 4. Em4e711

  Em4e711 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  465
  Допаѓања:
  136
  Имам нешто за фискална политика, како проект за матура : ) Скоро се ми е од учебникот на Таки Фити..
  Па ако сакаш пиши ми маил во ЛП ќе ти го пратам
   
 5. lonely111

  lonely111 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  4
  дали некој знае што ќе има на испитот банкарство? :|
   
 6. kiki3

  kiki3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Колеги има ли некој прашања или задачи сметководство?
   
 7. Annie.mk1

  Annie.mk1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  1.448
  Допаѓања:
  3.494
  Здраво на сите форумџикииии :D :D :D
  Од есен планирам да се запишам на Економски факултет - Скопје, департман Финансиски менаџмент.. Би сакала некој/а кој/а веќе студира таму да сподели некое мислење со мене во врска со предметите на изучување, нивната тежина и слично. Исто би сакала да знам дали Економски факултет-Скопје доделува стипендии после втората година за изучување во странство ?! :) :) Поздрав и очекувам ваши мислења и предлози.. Паааа се гледаме од 15.09 :*
   
 8. cuciTo

  cuciTo Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  11
  средно завршив техничар за транспорт и шпедиција
  проекната задача ми беше по предметот шпедиција и шпедитерско работење
  сакав да одам на Технички факултет - Патен сообраќај во Битола,
  ама сега го гледам и Економскиов факултет - Надворешна трговија
  па што мислите има ли некаква поврзаност и дали е добар смеров ? :?:
   
 9. kolovoz

  kolovoz Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  904
  Допаѓања:
  2.038
  јас завршив економски и тој смер..во мое време пред 2год беше потешко сега е полесно, се сменија старите професори кои бараа многу и измислуваа прашања што ги нема во книгата, се е на заокружување , сам си ги бираш предметите -никој не те тера потешките, пишуваш семинарски и стручни трудови,.. се на се е ок
  ова е економски факултет и тоа значи буквално на се ти зимаат пари, па не очекувај никакви стипендии ..ке ти биде ОК и овде :hai:
   
 10. apple12

  apple12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  313
  Допаѓања:
  233
  Многу убав смер, и не би се согласила со тоа дека е на заокружување и полесно е, барем за мене е многу потешко... Ќе ти дадат некои цртички таму и ти бараат запирка, ќе ти смени збор во набројуванката па ајде нека ти текне убаво како беше, значи на памет учење сите набројуванки.....
  Надворешна во глобала 90% од предметите се на пишување, од годинава има нови предмети за кои нема ни книги, се учи од презентации и од англиска литература, онака мешано..... Има два предмета на англиски во втора година, од е бизнис се ама мн се лесни. Професорите се ОК во глобала, Кикеркова е на овој смер и таа бара многу учење ама ако ти работи логиката е мн лесно и таа дава на пишување. Зашто стручните предмети по овој смер не можеш да ги полагаш на заокружување, они ти бараат да видат како ти си ја сфатила материјата, што е далеку подобро според мене..... Ако те интересира нешто др можеш слободно да ме прашаш...... :)
   
 11. miljkovic

  miljkovic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2010
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  353
  И јас сум на економски и тоа на Финансиски менаџмент ама во Струга на дисперзираните.
  ...Иначе има доста фини и многу добри професори, но има и такви од кои и кога им го слушам името косата ми се крева...Ама во целост не е многу тешко, плус се е на заокрижување и да немаш многу учено по некоја логик можеби ќе го погодиш одговорот! ;)
   
 12. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.148
  Допаѓања:
  2.598
  :o Are u kiddin me?
  Чекај, чекај....уште збориме за економски така? абе јас овие 4 години еден не положив така. Или слабо ми работи логиката или ти стварно имаш висок iq :)
   
  На MissSpark му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Em4e711

  Em4e711 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  465
  Допаѓања:
  136
  така може да положиш ако само еден од понудените е точен... хахах а ако од 5 понудени сите 5 може да ти бидат точни тешко со логика да погодиш :)
   
 14. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  2.581
  Допаѓања:
  25.148
  Немој да се чудиш, професорите се неверојатно попустливи на дисперзираните студии. Немојте сега да почнете да викате по мене, ама што е право, право си е. Учењето во Скопје не може да се спореди со тоа на дисперзираните, во било кој град. Ги гледам тие што студираат во Велес на дисперзирани, секој ден на кафе се, си шеткаат и слично. Самите студенти ми имаат кажано дека е прелесно и тотални тутурутки завршуваат информатика за 3 години. Види мајката, до средно со 2ки, на факултет 8 и 9! :x

  Тие што студираат во Скопје, очите им ги немам видено, еднаш во 2-3 месеца, можеби. :emo:
   
  На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.136
  Допаѓања:
  6.006
  Затоа сите што ги знам и што имам слушано муабети сакаат во Скопје. И не можат да се споредат професорите на економски во Скопје со професорите на дисперзирани, разликата во квалитетот е огроооооооооомна. Да си професор во Скопје треба стварно да си јак во секоја смисла на зборот, не е било кој професор. А за заокружувањето се сложувам со претходниот коментар на Емче, оди нека ти текне 5 од 5 можни. Може кај Шуклев на СРЕЌА да погодиш 1 кејс од сите колоквиуми, и тоа едвај.
   
  На nice.girl9090 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.148
  Допаѓања:
  2.598
  Аха, тоа е друго. Јас го занемарив фактот дека се дисперзирани. Си мислам штом се исти професори тогаш исто е се. Ама не било :)
   
 17. miljkovic

  miljkovic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2010
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  353
  Леле ме испокаравте...Да на дипсерзирани сум и искрено има голема разлика од студентите што се во Ск...
  ...Да појаснам, прв семестар кога полагавме Економија, сметководтсво, математика и право можам да кажам дека колоквиумите ни беа исти како Ск, со тоа што Економија од секоја лекција ни кажуваше прашање што ќе се паднат на колоквиум...Сметководство баш исто како Ск со тоа што границата за да поминиме беше за неколку бода помала од Ск....Математика исто потполно како Ск дури испитот го полагаме во Ск...

  ...Е, сега за вториве колоквиуми Економика,статистика и мчр е друга приказна...Економика потполно исти колоквиумот ни беше како од Ск(можите слободно да видите дека во предходниве страни на темава ги имам прашувано на девојчињата што им се падна на колоквиумот), Статистика за разлика од Ск 100% полесно поминавме бидејќи и првиот и вториот колоквиум беше со скратена програма, со то што за вторколоквиум имавме само две темеми за полагање...Тоа што предходно го спомнав дека можиш нешто и на среќа да заокружиш беше наменето за мчр бидејќи беше стварно лесен предметот и малку да имаш прочитано ќе ти текне одговорот...

  И уште нешто истите професори ни се и во Струга...Економија-Владимир Филипов( Предраг Трпески) Сметководтсво-љубиша Математика- Драге Јанев(игор иванов и кире)
  Економика-Кирил Постолов Мчр-Ефтимов Статистика-Дрган
   
 18. GirlFromMars

  GirlFromMars Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  2
  Колешки гледам тука веќе сте правеле муабет за колоквиумите ЕВТ, дали ви се паднаа истите прашања од либро скриптите? Дали се паѓаат истите и на испитот? Грасиас
   
 19. lovelost

  lovelost Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  15


  И јас исто планирам да се запишам во Скопје на економски, департман Финансиски менаџмент .. :)
  слушнав дека во тој департман се учат делови од другите, од е-бизнис, маркетинг, менаџмент? :) :)
   
 20. cuciTo

  cuciTo Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  11
  Има ли некој што учи Надворешна трговија?
  се мислам дали да се запишам таму :?:
  како стојат работите таму
   

Сподели ја оваа страница