1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Економски факултет - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од LadyS, 18 јуни 2010.

  1. kate89

    kate89 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.562
    Пол:
    Женски
    Ја имам и јас, но ми треба додатна литература некоја од таа област
     
  2. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Феминки ве молам помош,секоја информација ми е добредојдена.
    Значи ме интересира колку студенти примаат на Маркетинг,нема врска приватна државна квота...општо колку примаат?
    После ме интересира,дали има преголема заинтересираност за смеров?
    И на крај дали е премногу тешко и дали е преспективен смер?
     
  3. kitty.lover

    kitty.lover Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    351
    Dali moze upatnicata za praksa da ja odnesam na studentski za zaverka od prodekan za nastava koga ke zapisuvame semestar? Ke mi stavat togas pecat ako imam potpis od profesor i veke potpisano od firmata za realizirana praksa?
     
  4. Juuuuulie

    Juuuuulie Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    162
    Пол:
    Женски
    може :D
     
    На kitty.lover му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Згодната

    Згодната Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2015
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    311
    Пол:
    Женски
    Да те прашам само како тоа од 5 степен? :)
     
  6. MiAmada

    MiAmada Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2014
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Па на пример ако завршиш финансиски менаџмент може да вршиш работи, кога ќе се вработиш, и на оделот за надворешна трговија бидејќи имаш познавање, а ако завршиш надворешна трговија може да вршиш работа само од тој одел бидејќи имаш познавање само од тоа :)
     
    На Згодната му/ѝ се допаѓа ова.
  7. MiAmada

    MiAmada Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2014
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    го гледав конкурсот за упис на факултети за 2015/2016 пасакав да ве прашам на што се мисли кога се вели: Рокови за кандидатите кои се рангираат само според успехот од средното образование i Рокови за кандидатите кои се рангираат според успехот од средното образование и според проверката на знаења и умеења :)
     
  8. SimplyElegant

    SimplyElegant Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    746
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Не секогаш работата е поврзана со конкретниот смер што си го изучувал на факултет. Знам случаи што една иста работа ја работат и луѓе што завршиле на Финансиски менаџмнет, Економија, Надворешна трговија и Менаџмент. Исто така во огласите за вработување најчесто не постои спецификација за смер, единствено имам приметено огласи каде што се нагласувало апликантот да завршил на смер Сметководство и ревизија. Така да, што се однесува до изборот на смер ве советувам да си го изберете она што ве интересира.

    Проверка на знаења и умеења се врши на Архитектонскиот, Факултетот за физичка култура и на факултетите од уметностите, така што во нивните вкупни бодови за запишување покрај успехот од средното образование удел имаат и тие тестирања што се споведуваат после подавањето на документите за упис.
     
  9. loverangelx3

    loverangelx3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    40
    Ме интересира кој од смеровите на Економски според вас е најперспективен, а кој најлесен и најтежок? И дали знаете некој што е на смерот Е-бизнис? Што мислите за тој смер??
     
  10. smooch

    smooch Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2011
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    3.889
    Пол:
    Женски
    On-line не пријавив, на iknow прво не сакаше, а после заборавив. Дали утре ако одам на студентски ќе ми пријават или касно е ?
     
  11. MiAmada

    MiAmada Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2014
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Veke se najaviv na iknow sistemot, ne gi popolniv podatocite dali toa vlijae vrz nesto (znam deka se uste e rano) :)
     
  12. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Здраво, ќе ве молам феминки за помош, ми треба информација за предметот математика за економисти. Што се е потребно за овој предмет, јас ја имам книгата и збирката, дали постои уште некој материјал, и како се одвиваат полагањата, прв пат ке се појавам на полагање математика, си го оставив за август.
    Доколку имате и некои испитни задачи пратете ми ги во лп.
    Колку часови од прилика се потребни за да се помине материјалот?

    Однапред ви благодарам. :*:*:*:*:*
     
  13. KejtV

    KejtV Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2015
    Пораки:
    491
    Допаѓања:
    1.011
    Пол:
    Женски
    Здраво.Сакам да прашам,јас би сакала се запишам на Економскиот факултет, или на смерот Финансиски менаџмент или пак Сметководство и ревизија,имам 93 поени од матура.Што би ми препорачале,кој смер е подобар и дали би влегла во државна квота? Ви благодарам однапред :)
     
  14. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    @KejtV Јас кога се запишував пред 3 години, а и генерацијата пред мене зошто правев некои споредби во конкуренцијата и тука негде бевме државна-приватна, последниот во државна, а и првиот во приватна имаа по 92.нешто поени. Значи околу 92 беше границата, ти кажувам за Финансиски менаџмент, а децимали одлучуваат секогаш. На овој смер има најголема конкуренција. На Сметководство и ревизија е нешто послаба конкуренцијата и се влегува во државна квота и со по 80-тина поени (барем досегашното искуство така покажало), додека во мојата генерација последниот во приватна беше со околу 82 поени, а со тие поени на Сметководство и ревизија би бил во државна квота. Како и да е, овие 2 смера имаат најшироки квоти во однос на останатите 5.

    Но, никогаш не се знае. Секогаш конкуренцијата одлучува - нема друга граница. Само предвидениот број на студенти во квота однапред се знае, другото се реди понатаму според конкурентите.
     
  15. mari_sa

    mari_sa Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2015
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    Дали знае некој како се пресметуваат поените од матура ?
     
  16. MiAmada

    MiAmada Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2014
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
  17. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Дали има смер банкарство?
     
  18. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    Sega nema. Imalo porano da, majka mi bese na toj smer.
    Sega go nema, a i mnogu se smeneti, ne samo toj.
    Sega ima Smetkovodstvo i revizija, finansiski menadzment, marketing, menadzment, nadvoresna trgovija, ekonomija i e-biznis.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    @cresa-jagoda Смер со такво име нема, предметите Банкарство, Банкарски менаџмент и останатите се на смерот Финансиски менаџмент.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  20. frangipani

    frangipani Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2014
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Студентски прашања од кога почнуваат со работа,знае некој?