1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Економски факултет - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од LadyS, 18 јуни 2010.

  1. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
  2. Taa.

    Taa. Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    22
    ќе бидеш меѓу првите 30 ;)
     
  3. Renata52764

    Renata52764 Нов член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2016
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Во државна квота така ? И баш на тој смер ?
     
  4. classy_M

    classy_M Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2015
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    538
    Da :)
     
  5. Seli20

    Seli20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    417
    Пол:
    Женски
    Секако дека ќе те примат, одлични поени се тоа. Државна квота на финансиски обично до 88-90поени доаѓа, така да немаш гајле.
     
  6. smooch

    smooch Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2011
    Пораки:
    914
    Допаѓања:
    3.837
    Пол:
    Женски
    Продава некој книга Деловно Планирање ?
     
  7. Leat

    Leat Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.075
    Пол:
    Женски
    Леле морам пак да те прашувам, гледав надворешна трговија, каков смер е? Многу ми се допаднаа предметите, изгледа ќе се мислам меѓу финансиски, трговија и менаџмент на крајот... И може ли бидејќи првата година е иста, во случај да се предомислам да сменам смер што ќе го изберам сега?
    И страв ми е да не не ме примат на некој смер иако имам релативно добри оценки...
     
  8. Taa.

    Taa. Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    22
  9. Cholipam

    Cholipam Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    445
    Трговско право и Аграрна политика!

    Колешки некоја со искуство со пракса во Царинска управа Скопје ??
     
  10. Taa.

    Taa. Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    22
    Баш тие 2 најнеинтересни ми се гледаат, ( башка изгледа трговско од оваа година пак ќе биде Ангела професорка, па ако има некој искуство од кај нејзе ако може да каже?) а дали имаш искуство со некои од останатите предмети?
     
  11. marija_maca

    marija_maca Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2016
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Подосадно нешто од аграрна во живот немам прочитано, ако не можеш да учиш на памет воопшто не го зимај. Управување со производот не е тежок, само без проект мислам дека можеш максимум 7ца да извадиш. И производен се вади висока оцена, само професорот е малце.. зафркнат :sweat:
     
    На Taa. му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Taa.

    Taa. Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    22
    Имам слушнато и од други дека аграрна е многу досадно за тоа не сакам него да го изберам, а за управување со производ што точно вклучува тој проект? ( работа во групи, презентации, истржувања, анкети)?
     
  13. Cholipam

    Cholipam Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    445
    Трговско кој и да предава лесно се поминува, јас полагав кај Ангела исто беше се.
    Со аграрна секој ке ти каже различно искуство, јас одев редовно на предавања, еднаш ја прочтав книгата (живи глупости е, и ако не одиш на предавање и ја читаш сама дома ништо не правиш), и имам 10, а предавањата се интересни.
    Од останатите предмети сум имала Меѓународни орг. и интегр. и Европски екон. интегр. и ВО НИКОЈ СЛУЧАЈ да земеш некој од тие, доста се стручни и професорките се крш, бараат и присуство и проекти и се...
    Инаку имам колеги што имаа избрано регионална и производен и не поминаа лошо, ама си треба повеке учење за разлика од трговско и аграрна.
    Со среќа во изборот :)
     
    На Taa. му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Kri_Sh

    Kri_Sh Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2015
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Здраво, јас сега ќе бидам втора година па ме интересира како оди процедурата за стипендија, дали некој знае кога се роковите и кои се условите? Благодарам однапред :)
     
  15. marija_maca

    marija_maca Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2016
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Групен проект од 3-4ца и презентирање на истиот :) и од редовност се добиваат плус поени, ама не е задолжително
     
    На Taa. му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Taa.

    Taa. Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    22
    Од што учевте трговско кај Ангела ( од скрипта?), и дали лесно се вади 10ка, т.е дали има додатни поени освен тие од кол.?
     
  17. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Drustvo aj tie sto imate polagano makroekonomija da mi kazete kakov e ispitot, ima li delovi sto ne se ucat sto se pagja od prilika. Sega prv pat ke odam da polagam. Sekoj sovet ni e dobredojden. Ubavo leto vi posakuvam na site.
     
  18. Leat

    Leat Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.075
    Пол:
    Женски
    Луѓе, дај кажете бе кој смер да одам? Не знам кој да го ставам како приоритетен, финансиски менаџмент па после менаџмент или надворешна трговија? Кој е потежок и на кој од овие два има најголема конкуренција?
    Читав можело после прва година да смениш смер ама како може кога сега бараат резултати дали ќе не примат или не на тој смер а во втора според што решаваат дали ќе те сменат не ми е јасно стварно, тотално сум изгубена и ништо не ми е јасно. Ќе пропаднам во живот!!!
     
  19. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.756
    Допаѓања:
    17.251
    Пол:
    Женски
    Nikoj ne mozhe da ti kazhe koj smer da se zapishesh, toa samo ti treba da si odluchish. Mislam deka od ovie 3 smera konkurencija najvekje imash na finansiski menadzment, a najmalku na nadvoreshna.
    Jas zavrshiv na nadvoreshna, pa za toj mozham da ti kazham najdobro i mislam deka e eden od poteshkite. Ne se site predmeti samo nabrojuvanki na pamet. Imash i predmeti so matematika, imash i nekoi kade bash treba da ukluchish logika i se uchat so razbiranje. Golem del od studentite znaat da zaglavat na predmetite od nadvoreshna, pa valda toa treba da ti kazhe neshto za smerot. :D
    Finanskiski menadzment iskreno ne znam tochno shto uchat. Samo mislam deka imaat pomalku matematika, iako imeto na smerot ne deluva taka. A menadzment se znae 90% nabrojuvanki. Ako toa ti ide togash nema da ti bide tezhok.

    Vtoriot del od postot iskreno ne te sfativ nishto. Prva godina site smerovi isto uchat, zatoa najlesno e da smenish smer posle prva godina. Za ponatamu ne veruvam deka na primer posle vtora ti se isplati da menuvash smerovi. Treba da polagash mnogu predmeti, taka da dzabe kje gubish vreme i nervi.

    Spored moe mislenje tezhinata na smerovite ne e tolku mnogu drastichna, pa epten da zaglavish na nekoj smer. Ako uchish bilo koj mozhesh da go zavrshish. Eve jas koga se zapishav ne znaev dropka da podelam, pa polozhiv i matematika i dve statistiki. Nishto strashno, se uchi. :)
     
    Последна измена: 31 јули 2016
    На Leat му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Cricket

    Cricket Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    1.074
    Пол:
    Женски
    Научија добро скриптата и презентациите обавезно. Јас ја читнав еднаш и книгата ама незнам дали имаше потреба. Не беа тешки прашањата, лесно се забележуваше кој би можело да е точен одговор.
    Поени плус даде од присуство, а ако ти фалеја 2-3 поени за повисока оценка даваше можност есејски да полагаш. Едно прашање кое таа ќе ти го даде и да ја опфатиш цела лекција. Јас многу лесно поминав и извадив 10ка кај Ангела, а минатата година чинам Дарко беше и било многу полесно а и скалата за бодови доста ја спушти.

    Го положив на колоквиуми ама за мене еден од најтешките предмети до сега, дефинитивно.
    Многу внимание обврни на графиците, кое на што реагира и како се движи. Најмногу прашања беа од тој тип. На памет само некои основни работи, друго се со разбирање зошто дава многу практични примери.

    Девојки и јас едно прашање.
    Можам ли да запишам нареден семестар ако не ги имам земено сите оценки во индекс ?