1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Екстерни тестови

Дискусија во 'Образование' започната од Wild.Child, 26 октомври 2010.

  1. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    Кај на рекоа дека во понеделник веќе ќе ни кажат што предмети ќе полагаме, ништо од петицииве и протестите :(
     
  2. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    3.498
    Пол:
    Женски
    На фејсбук, на hextore прочитав дека сите ќе правиме екстерно но задолжителни предмети ке биле математика и македонски.. Ако имало отстапка од 2 или повеќе оценки, платата на наставникот се намалувала за 10% а оценката на ученикот или ке се зголемела или намалела (зависно од оценката)
    |( :@ :devil:
     
  3. Blabla16

    Blabla16 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Ги пишуваме петициите и што може да се направи на тој начин? Кој ги чита воопшто од министерство за образование и наука ? Никој ! Ајде да се обидеме да им пишуваме на bro.macedonia@bro.gov.mk
    Оваа е-маил адреса ја надов на страницата за министерство за образование и наука.
    Патем, прочитав на интернет дека покрај тоа што во сведителството ќе стои оценката што ти ја напишал наставникот и оценката што ќе ја добиеш на екстерниот тест, во успехот ќе се рачунаат и тие 2 предмета по кои ќе правиш екстерен тест, на пример ако имаш 10 предмета, ќе ги додадат и тие 2 оценки и ќе ги рачунаат како 12 предмети :tmi: Сега на пример имам 9 петки, една 2 и една 4, што значи дека сум одлична, и ако на екстерниот тест ми се падне да полагам баш по тој предмет што имам 2 и по тој предмет што имам 4, и ги добијам истите оценки на тестот, на крај нема да бидам одлична, ми го намалуваат успехот, и без везе сум учела во текот на целата година континуирано |( Не знам што да кажам, освен едно огромно НЕ за екстерните тестови!
     
  4. Dog-lover

    Dog-lover Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    3.743
    Пол:
    Женски
    нас ни кажаа дека ќе правиме по сите предмети, секој ученик по 2 предмети на пр: еден ќе прави хемија и физика друг ќе прави математика и биологија..... и така :@
     
  5. sweet-star

    sweet-star Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2012
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Вчера прочитав во весник дека сите од 4-то одделение од основно и сите средношколци,освен тие што се оваа година матуранти ќе бидат тестирани во периодот од 27 мај-10 јуни.Секој клас ќе биде тестиран по два случајно избрани предмети,за кои што учениците ќе бидат известени 10 дена пред тестирњето.А во сведителството ќе има две графи за оценки:една за оценките од наставникот,а во другата оценките од екстерното. :)
     
  6. girlx3

    girlx3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    142
    Нас ни рекоа дека на 27-28 почнува тестирањето |(
    Само незнам на кој паметен му текнале овие глупости..Па зарем јас се ке знам од почеток до крај со тоа што ке повторам 1 недела пред тестот..ахам да ;) Како прво секој професор гледа колку му е редовен ученикот,колку учи,како се однесува на часовите,дали се труди да научи и сл. не е само у тоа седни научи и одговарај и ајде ете ти 5ка.И неможе ниту најголемата бубалица цел материјал да го знае на памет.Како прво една или две недели се малку време за да се повтори цел материјал..не е се у тоа на памет да научиш па се да ти се измеша...Екстерниве тестови се нешто најсмотано што и текнало на нашава влада..И како ке се полага математика на компјутер? :^) глупости живи..
     
    На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
  7. I.want.to.sleep

    I.want.to.sleep Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    469
    Ќе имаа екстерно :(
    Денес ни кажаа по што ќе не тестираат. Ми се падна физика (27 мај) и географија (5 јуни).
     
  8. Belieberka666

    Belieberka666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    денес ни кажаа по кои предмети ќе не тестираат... јас сум по биологија(на 29 мај) и географија(на 5 јуни).. полеснo - здравје :D
     
  9. prettyliar

    prettyliar Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    893
    Пол:
    Женски
    Леле луѓе кај нас се донесени тоа листите и утре ќе ни кажат.Немате поима колку сум исплашена само да не ми се паднат физика и хемија леле,имам трема ќе ми искочи срцево хаха :D
     
  10. QueenN

    QueenN Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    342
    Пол:
    Женски
    Мене ми се падна биологија на 29.05 и македонски јазик на 01.06 :) супер е, можеше да биде многу полошо. :D
     
  11. Xepp

    Xepp Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    428
    Ништо, бидна. Ќе има!
    Изгледа утре ќе ни кажат по кој предмет :(
    Се договоривме со другачкиве утре порано да станеме да отидеме прво до црквата и да се помолиме историја да не ни се падне. Со Господ напред. Сега само тој може да ме спаси! :sweat:
     
  12. Dog-lover

    Dog-lover Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    3.743
    Пол:
    Женски
    јас математика :@ :@ :@ :sweat: ;( ( 1 јуни) до толку сум баксуз само јас математика :@
    макеоднски ( 10 јуни)
     
  13. Xepp

    Xepp Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    428
    Не се грижете ако сте правилно оценети.Треба јас да се загрижам ако ми падне историја оти овој не ни предава, не прашува од книга му читаме и така ни бапка оцени. Со години е вака, не се учи. Од кога е вработен. :doh:
    Осакати генерации генерации... Ама тоа е, среќа. Со Господ напред утре :angel:
     
  14. young.lady

    young.lady Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    29.05 биологија а 01.06 математикa :)
     
  15. Dog-lover

    Dog-lover Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    3.743
    Пол:
    Женски
    и нас математика така, ќе си седи на фб ќе ни стаи 2ки-3ки и гајле си нема,македонски ќе научам лесно ми е, ама математика треба цела книга да ја учам буквалноо ништо не ни предава многу пати сакаа да ја бркаат ама политички е влезена и неможе осакетни сме ситее !! :@ на часови лудница сите зборат она наместо да не смири она ништо не прави ( и кога сме мирни не предава), не и е гајле неа ќе ни стаи слаби оценки и нема да ја казнат и мирна и е глава а нас очи ќе ни паднат од учењее офф :@ :envy:
     
  16. strawberry111

    strawberry111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    57
    И официјално и кај нас денес класната ни соопшти дека од 27 Мај почнува екстерно. Најновото е тоа што нема да се врши тестирање по клас туку по ученик, за секој по 2 предмета.
    Што и да се каже веќе на оваа тема, сувишно е.
    Со лесно нека ни е :D
     
  17. Lili.lili

    Lili.lili Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2010
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Мене ми се падна македонски и историја :) . Сакав да прашам дали историја треба да учиме за Албанија бидејки според планот на професорката ние не ги работиме тие лекции ниту пак другите од нашето училиште ? :o А и нешто друго ме интересира зошто на пример македонски има некои на први јуни некои на десетти нели треба сите да бидат во ист термин, зборам на ниво на држава инаку во училиштето сме сите во ист термин ???
     
  18. kolache.99

    kolache.99 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2012
    Пораки:
    666
    Допаѓања:
    808
    Пол:
    Женски
    И кај нас ни кажаа.
    Јас сум по хемија на 28 мај и историја на 6 јуни :)
     
  19. creshichka

    creshichka Активен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2013
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    1
    Секој ученик ќе полага два засебни предмети,или изборот на предметите ќе се врши по азбучен ред?
     
  20. Belieberka666

    Belieberka666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    даа ќе треба да се учат и лекциите за Албанија, иако не ги учиме тие лекции... :) А за македонски, кај нас сите се на 1ви јуни...