Екстерни тестови

Дискусија во 'Образование' започната од Wild.Child, 26 октомври 2010.

 1. OneDirection

  OneDirection Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2012
  Пораки:
  468
  Допаѓања:
  233
  Мене ми се падна математика и социологија.
  Да не знаете случајно математика дали ќе има дефиниции или само задачи?
   
 2. Smurfette.M

  Smurfette.M Популарен член

  Се зачлени на:
  13 септември 2011
  Пораки:
  1.072
  Допаѓања:
  617
  епа браво за министерството....навистина не можам да разберам како успеаа на сите да им ги одберат предметите по кои имаат најслаби оцени.... :!: мене ми се падна хемија, што нема врска со моето подрачје (нормално е дека не ми оди тој предмет, затоа и не сум избрала МБ) :^)  којзнае колку пари ќе исперат со ова екстерново.....................
   
 3. Butterfly14

  Butterfly14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2013
  Пораки:
  756
  Допаѓања:
  449
  Мене ми се падна географија, ќе полагаме на 6ти јуни.Само ме интересира како од 29 мај ќе почнат со тестирање кога сеуште немаме крајни оцени? Ние имаме закажано писмена за 29 мај а 3 деца од клас тогаш ќе полагаат биологија.Глупости невидени се ова, се молам само математика да не ми се падне ..
   
 4. prettyliar

  prettyliar Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  810
  Пол:
  Женски
  Мене ми се падна физика(на 27 мај) и македонски (на 10 јуни) :tmi: :tmi:
   
 5. Dog-lover

  Dog-lover Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  1.509
  Допаѓања:
  3.713
  Пол:
  Женски
  нас ни кажаа дека ќе има и деф.и задачи тестот ќе бил со заокружување,пред нас ќе имало само лист пенкало и молив и така ќе се решавале задачите и после ќе си штиклираш и ливчињата на кои сме решавале ќе ни ги проверуваат за да дознаат дали ни е точен заокружениот одговор ( како сме дошле до него) или на тепка сме погаѓале :|
   
 6. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.600
  Пол:
  Женски
  Денес нешто слушнав дека имало протести пред влада. Вистина е? :?:
  Ма да, искрено... сигурно ќе има ектерно.
   
 7. girlx3

  girlx3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  227
  Допаѓања:
  136
  Нас една професорка ни кажа дека оваа година нив нема да им кратат од платите ако нели стаиле повисока оцена или незнам што.Па зашто тогаш нас тие оцени ке ни идат во сведителство и може и просек да ни расипат? Значи како и да е само ние сме оштетени.Па професоркава уште ни вика не се секирајте не казнуваат оваа година ;) ти ке си ја земеш платата гајле ти е тебе.
   
 8. x-MajaEsposito-x

  x-MajaEsposito-x Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  881
  Допаѓања:
  570
  Пол:
  Женски
  Мене ми се падна Математика (на 1ви) и Географија (на 5ти) ..
  |(
   
 9. prettyliar

  prettyliar Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  810
  Пол:
  Женски
  А и Физика да не треба да носиме ливчиња да решаваме на нив? :yawn: :yawn: :yawn:
   
 10. Someonespecial

  Someonespecial Популарен член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  4.843
  Допаѓања:
  48.105
  Пол:
  Женски
  Нас уште не ни кажаа по кои предмети ќе бидеме тестирани :^)
  што се тиче мене и не мора :D
  Според мене најлоша варијанта би било математика да ни се падне, како ќе решаваме таму задачи од 8 теми... а професорката ни рече дека не смеело ни дигитрони :o или физика, и тоа би било со решавање :sweat:
  А другото ќе се снајдеме некако, пошто нели само со заокружување е, понудените одговори ќе не потсетат. ;)
  А по англиски и француски има ли тестирање? :?:
   
 11. CocoLady

  CocoLady Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2012
  Пораки:
  191
  Допаѓања:
  61
  Мене ми се падна Физика ( 27 мај ) и Историја ( 6 јуни баш на ден на полуматура :fubar: ) |(
   
  На Bojana.Gaga му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Dog-lover

  Dog-lover Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  1.509
  Допаѓања:
  3.713
  Пол:
  Женски
  има по анг и фра, а математика да несмет дигитрони само ливче пред нас да решаваме задачите и после ливчињата ќе ни ги проверувале :|
   
 13. psychic

  psychic Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2012
  Пораки:
  2.358
  Допаѓања:
  1.241
  Пол:
  Женски
  што е поентата? значи на некого прашањето ќе му биде обично со заокружување, а математика треба да решавам :fubar: кај нас никој ништо не знае а ни пробно не правевме...зелени на векот
   
  На Dog-lover му/ѝ се допаѓа ова.
 14. luncika

  luncika Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  169
  Ова за математика што зборувате, дека треба на ливче да решаваме (можно е) за да дојдеме до точниот резултат, и да го одбереме точниот одговор од понудените, меѓутоа мислам дека нема да го проверуваат ливчето. Не е логично :fubar: Кој ќе седне да проверува толку многу задачи? :?:
   
 15. Dog-lover

  Dog-lover Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  1.509
  Допаѓања:
  3.713
  Пол:
  Женски
  е и јас тоа се чудам, ама така ни кажаа за да виделе решението како сме стигнале до заокружениот одговор или на тепка сме погаѓале |(
   
 16. BlackPiano

  BlackPiano Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2012
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  314
  Пол:
  Женски
  Кај нас имаше многу грешки во списоците. Вчера класната на мене ми рече дека ќе полагам француски и македонски, а денес ми вели дека ќе полагам француски и математика. Математика полагам на 1ви јуни, а француски незнам кога. А некои предмети се премноги застапени, еве на пример француски кај нас во одделение полагаат 23 од 24 ученика, а пак англиски и некој други предмети не полага никој. :^)
   
 17. Dog-lover

  Dog-lover Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  1.509
  Допаѓања:
  3.713
  Пол:
  Женски
  и нас ни кажаа дека можда ќе се менуваат списоците ама само оние кои имаат 2 јазици или немаат јазик ако имаш на пример хемија и физика ќе ти сменат ќе ти стаат на пример хемија и англиски, јас имам јазик значи нема да ми менуваат ;( така ни кажаа па сега незнам :|
   
 18. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  1.758
  Допаѓања:
  26.334
  П. Колку време трае самиот чин на тестирање?
  О. Тестирањето трае 60 минути.
  http://www.mon.gov.mk/index.php/eksterno-testiranje/upatstva-za-eksterno


  Време за одговарање на тестот:
  - За решавање на тестот имате 40 минути, а мерењето на времето започнува со кликнување на копчето Започни со тестот.
  - Преглед на преостанатото време од тестот, ќе биде достапно во левиот долен агол за цело време на тестот.

  http://www.mio.gov.mk/?q=node/2122

  :^) сега 60 или 40 мин. ќе биде тестирањето?
  две различни информации на еден ист сајт и тоа не било кој туку официјалниот на МОН
   
 19. Faith.M

  Faith.M Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2012
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  1
  Дали е вистина тоа што го кажуваат дека во училниците каде што ќе се полага екстерново оценување ќе има поставено блокатор за телефони?
   
 20. SparkleGirl7

  SparkleGirl7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2013
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  4
  Нема теоретски шанси тоа да ги проверуваат.
  Така ви имаат кажано за да ве заплашат, да не заокружувате на памет и за да учите.
  Знам братучед ми правеше пробно математика, си решавале на страна ама тие листовите не им ги земале.
   

Сподели ја оваа страница