1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Екстерни тестови

Дискусија во 'Образование' започната од Wild.Child, 26 октомври 2010.

  1. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    извадок од правилникот за екстерно тетирање
    П. Кога учениците ќе добијат информација кој ден ќе бидат тестирани и по кој предмет?
    О. Училишната комисија е должна да го објави Интерниот распоред на огласна табла во училиштето веднаш по добивање на истиот од Државниот испитен центар, а најдоцна седум дена пред тестирањето.


    Третите и конечни списоци во училиштата се доставени во вторникот 21.05.2013 , во 17h, со што ова правило од правилникот е прекршено. (истите се објавени среда 22.05.2013)

    п.с. ако не се кадарни листи да состават, ќе бидат ли кадарни тестирање на спроведат?
    еве зошто се правеше корекција на листите:
    1. на првиот список - пропуштени два предмети
    2. на вториот список - додадени предмети кои не се предмет на екстерно оценување
     
  2. Monufche

    Monufche Активен член

    Се зачлени на:
    23 април 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Мене ми се падна Граѓанско и Географија :worried:
    Ајде Граѓанско знам ама Географија не знам ништо ии материјалот е многу тежок. Ова недела цела со испрашувања тестови... Географија сум на 1 јуни :(( А Граѓанско на 27 :worried:
     
  3. ang246

    ang246 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    145

    јас мислам дека сепак нешто на крајот ќе излези и нема да има екстерно тестирање неможи вака неспремни се во последен момент незнам шо се замислува дека ние машини или компијутери сме..
     
  4. tea4e

    tea4e Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    3.410
    Допаѓања:
    3.148
    ^^Ќе има тестирање.Неможе да се откаже бидејќи веќе тие што треба да се тестираат во понеделник се знае и во колку и каде се.

    И како што изјавија поголем дел од наставниците: Оценката од екстерното тестирање не е мерило за тоа колку еден ученик ја совладал наставната програма.
     
  5. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.817
    Утринава ПАК има нови списоци... хаос :x
     
  6. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Аман бе. Што направија? Повторно нови списоци? :|

    Нека се решат веќе еднаш. И да бе, јас во сабота ќе одам да решавам екстерно. А ќе има препишување на ВЕЛИКО, во тоа сум 100% сигурна. Знам од пробното. Доволно е да седнеш на последна клупа, се` се гледа кој што решава. И да седнеш на прва, малку да ја свртиш главата, ќе видиш што решава тој до тебе. Да не има случајно 4 групи? Аааа, да... компјутерите одвај се уклучуваат, па уште тоа им фали, кога ќе се уклучат да сменат група. И навистина, тогаш која е функцијата на професорите, ако некој друг не` оценува, што нема поима од материјалот? И тие ќе имаат плати по учинок?

    Јас сум сигурна дека ќе има тестирање. Ама ќе се` ќе биде бетер од турли тава. Глупости, само за џабе нервози. Не се доволни тестовите и испрашувањата овие недели, па уште на попот капата ни фали. И поради екстерниве, ние мора да ги направиме повеќето тестови оваа недела. И што ќе правиме до 10ти јуни? Ќе блееме. Прво ни рекоа дека изненадно ќе ни се паднат предметите. Па не сум јас компјутер, па за сите предмети да памтам цели книги. Јас вчера не знам што сум ручала, а не па тоа...
     
    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ang246

    ang246 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    145

    озбилно пак?
    аман бе шо прават да не му текни и понеделник нови списоци да донесат... :@
     
  8. Monufche

    Monufche Активен член

    Се зачлени на:
    23 април 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Има нови списоци пак :@ не е можно ова :x
     
  9. MaggieTatum

    MaggieTatum Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    509
    Пол:
    Женски
    нови списоци?? секаде ?? нас денес ни е патронатот и не отидов на училиште, ама ако е секаде сменето тогаш можеби и кај нас е :D Сеуште има надеж за мене :lol: барем еден од предметите нека ми сменат (Математика или Географија), задоволна ќе бидам и со тоа :D

    Monufche - и мене Географија :( како што гледам кај тебе во профил, имаш 13 год., значи иста возраст сме, и да навистина е претешко, јас за Европа можам да научам, ама за Азија нема шанса :x :worried:
    И датумите ни се исти, само што мене на 27ми ми е Математика :(

    И барем наставниците нека држат дополнителни часови (добро за Математика неможи, бидејќи е сега во понеделник) ама кога излегоа првите списоци, наставничките по Математика и Физика сакаа да држат предчас со учениците (незнам дали оддржаа бидејќи се сменија листите), по Историја на час му даваше примери за прашањата, нека прават така сите наставници..
     
  10. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    4.877
    Пол:
    Женски
    И Кичево денес се протестираше.


    А и на Метрополис радио кажа дека Учениците од цела Македонија се на протести деновиве поради одлуката за екстерно тестирање кое треба да почне за некој ден.
     
  11. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Што е ова бре секој ден списоци менат??????
     
  12. Butterfly14

    Butterfly14 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2013
    Пораки:
    757
    Допаѓања:
    456
    И кај нас денес протестираа.Ама џабе ни е и протести и се кога веќе има и кој во која училница.. дефинитивно е.Да седнеме ние да си учиме подобро ќе биде.
     
  13. SweetCandyyy

    SweetCandyyy Активен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Абе се додека не седнам на столчето во училница бр. 2, се дотогаш ќе имам надеж дека ќе го укинат... не за џабе рекле надежта последна умира :D :D
     
    На Someonespecial и I.want.to.sleep им се допаѓа ова.
  14. Hayley

    Hayley Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2011
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    899
    На sanjaeva, Chica.Loca, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
  15. AjK14

    AjK14 Активен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    На повеќето од вас барем ви кажале по кој предмет и кога. Ние знаеме само граѓанско и математика дека ќе бидиме тестирани во понеделник и ништо друго не ни кажаја...
     
  16. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Иста сорта сме :D
    Ќе оди утре некој на протест во Скопје? :wasntme: :rock:
    П.С. Браво за Струмичани, навистина, големо БРАВО :clap: :clap: :clap: И што викавте дека нема ни 20 души да се соберат... кога таму се собрале толку многу можам да замислам во Скопје како ќе биде :D
     
    На SweetCandyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  17. 3m43

    3m43 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    88
    Пол:
    Женски
    Јас ќе идам и скоро сите деца што ги познавам.. Се надевам ќе се собереме доволно за да се направи нешто..
    Инаку знам дека доколку 10 000 од населението се против нешто (некој закон..), тоа се поништува, а против екстерново има повеќе од 10 000. :wasntme:
     
  18. Foreveryoungiwannabe

    Foreveryoungiwannabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    685
    http://sitel.com.mk/gostin-vo-dnevnikot ... che-kralev
    Детално објаснување зошто ќе има екстерно.Но како што пишаа,не треба да се жалиме,затоа што не чекаат и полагање матура и факултет,и испити и триста чуда,така да во споредба со тоа екстерново е лесно.Ама сепак не се фер што само 4 дена пред ни ги кажуваат предметите.Во правилникот стоело дека МОРААТ барем една недела порано да ни кажат.
     
  19. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    4.877
    Пол:
    Женски
    Знаете јас што мислам?
    Најубо да се откажиме и да фатиме книга да учиме.Што не е фер,навистина не.
    Но ќе се помириме со тоа,самите сме свесни дека еден тест неможе да го докаже целиот труд на ученикот од цела година.Ете пример јас се и да знам,знам дека трема ќе ме фати и се дека ќе згрешам.
    Колку и да протестираме и да се буниме....министеров се скриват ко пи*ка под кошула.
    Решил да има екстерно и ќе има. Тврдоглав.
     
  20. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    -Ликовно во понеделник 27.05.2013 НАЈГОЛЕМИ ГЛУПОСТИ ЛИКОВНО ТЕОРИЈА СЕГА ДА УЧАМ, А ЦЕЛА ГОДИНА САМО ЦРТЕЖИ ЦРТАВМЕ :@ :!: :devil: :fubar:

    -Устав (Конституционо уредување) во среда 29.05.2013 :inlove: :P