1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Екстерни тестови

Дискусија во 'Образование' започната од Wild.Child, 26 октомври 2010.

  1. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Мене ме интересира дали стварно ние матуранти догодина ќе имаме државна матура + екстерни ? Да не се наоѓа некој мој врсник тука :^) И слушнав демек догодина немало да има за матура 2 екстерни 2 интерни тестови, туку сите ќе биле екстерни од Владата. Којзнае.
     
  2. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    СДК дека денес ни кажаа: Од утре па натака некој ден ќе бидете тестирани, ама не се знае кога! :^) Мислам... У понеделник ни е последен ден, треба да поправаме оцени, а они тестирање?!
    Мислам не екстерни, туку од тие што гледааат Македонија на кое место е со образованието. :x
     
  3. Siksi

    Siksi Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    305
    сега сум осмо и само наставниците мислат за на крајта... мене ме интересира по колку предмети ке правиме екстерни тетстови? бидејки не сум запознаена мн.
     
  4. Breezy

    Breezy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    765
    Големо против. Беспотребно стварање притисок и кај професорите и кај учениците.

    Професорот мене ме следи во учењето цела година, имаме тестови, усни одговори, па поправање оценки, проекти... Не може некој да дојде на 10 јуни со тест од 30 прашања и да ми каже дали мојата оценка е заслужена.
    А што праиме со тие 10% од платата на наставникот ако не се совпаѓаат оцените? Така се оценува способноста негова за предавање?
    Ќе си пукам во колено.
    Не е битно дали е добар педагог, дали има добри предавања, ама нели ако ученикот има 3ка и на екстерниот добие 3ка, супер е професоров, топ! |(

    Вака се праеле реформи во образование.
     
    На the.one и Juicy03 им се допаѓа ова.
  5. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Се шират гласини оваа година ке имало екстерни тестови.. :?:
    Голем стрес за учениците и професорите!
     
  6. INSIDIOUS

    INSIDIOUS Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    512
    Абе веке 3 години се шират гласини и пак ништо :D
     
    На vaga95 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Од една страна е добро,затоа што има многу кои со помош на врски си имаат петки, а дали знаат за 3 е прашање. Тоа ме нервира, јас по цел ден ќе учам, за некоја да си ја ладе (се извинувам на изразот) цел ден.На крај јас 5 и она 5.Е не може така.
    Ама, од друга страна ако јас имам 5 тоа значи дека треба да знам 100% од материјалот на крајот од годината,а тоа е невозможно,никој не знае 100%. Професорите нас не’ оценуваат преку целата година,колку сме активни на часот,дали ги читаме книгите и лектирите,а на крај повторно тест за се’ што сме училе.Не може ни така. Ако е така,поарно да не не’ оценуваат преку целата година,на крај ќе дојдеме, ќе решеме тестот и тоа ќе ни биде крајна оцена.
     
  8. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Како што ќе каже секој ученик, и јас сум против екстерните тестови.Не затоа што ми е проблем да ја научам цела книга од А до Ш, туку затоа што за мене немаат смисла тие тестирања.Ајде да претпоставиме дека некој нема појма, книга нема фатено цела година по некој предмет, на крај на година добил 4 или 5, на лепе очи, со врски или не знам како...Мислите дека истиот тој ученик не може за екстерните да земе да набуба се и да ја извади истата оценка?!Секако дека може-ние препишуваме, си праќаме ливчиња, одговори пишуваме на гумички и на клупи, копираме тестови...Ако сакаме да добиеме некоја оценка имаме 100 милијарди начини да го постигнеме тоа-а оценката од екстерните не е исклучок |(
    Од друга страна, за децата како мене што си учат цела година, ова е додатен притисок, дека иако се трудиме цела година, на крај, само заради малку трема, некој ненаучен детал или мало невнимание, ќе ни зависи крајната оценка...Се на се, за мене ова е многу тапа стратегија... :worried: :@
     
  9. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Повеќе е лошо, отколку добро за сите, да не се лажеме, мислам прво на стресот, за тоа понатака не дискутирам се имам изјаснето. Што со матурантите, како нас на пр.? Кај 2 интерни проектни, 1 матурска проектна задача, 2 екстерни тестови државна матура и 2 интерни, па уште и екстерни да полагаме? Што попрво? Онака, ќе испадне дека не полагам матура на 4 предмети + на 1 предмет проект, туку дека на сите предмети испаѓам тестирана и покрај интерните тестови што си се во текот на годината. Па претеризам е бе! Барем за матурантите е ептен многу.
     
  10. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Јас разбрав дека за матурантите екстерните ке се полагале во фебруари,така ни кажа класната.Дали е вистина или не не знам.
     
  11. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    И на нас ни кажа така класната.
     
  12. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    И јас слушав такви шпекулации, ама не верував. И не знам ни колку екстерни планираат оваа година да даваат, дали ќе бидат пробни, дали ќе се важат, ќе стојат ли во сведителството, или се само за професорот? Дали ако е 1 оцена разлика пр. 4 и 5 се зема поголемата, или се пишуваат двете? Дали ако се 5 (од професорот) и 3 (од Влада) пр. се пишува 4 аритметичка средина итн. Најважно ми е, дали ќе се важат воопшто или ќе бидат пробни?
     
  13. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Не знам точно,али ако е вистина ова со електронскиот дневник,професорите викаја дека така ке биди,ако тие ти пишат 5 а на тестојте напрајш 3,оценка ке ти стои 4.
     
  14. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Метурантите не смеат да полагаат екстерни тестови не знам што им е на луѓето :@ :@ :@ :@ :@
     
  15. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    Екстерни па екстерни секоја година не заплашуваа со една иста финта :D Инаку не сум за вакви тестови,страв ме фака :lol: но ако се мораа...барем нека ми се паднат предметите што ги сакам!
     
  16. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    еее и ја не знам,али кој не прашува нас.Мислам не е сигурно,али како што разбрав така пренесов овде.
     
  17. babylove123

    babylove123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    55
    :o Лелее зар толку немаат осет .Значи после нова година ќе треба цело време да си учам прво за екстерниве а после за матурава . Супер ... :(
     
  18. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    А зошто да си учеш после Н.Г.?
    Зар нема да учеш редовно цело полугодие?
    Не можам да те сфатам,ќе учеш за екстерни,ќе учеш за матура.Не. Не се уче,туку се повторува.Ќе го повториш материјалот 1,2,5 пати.Ако тек учеш во јануари за она земено цело прво полугодие,незнам колку ќе постигнеш.А и незнам врз основа на што ќе ти бидат ставени тие оцени.
     
  19. babylove123

    babylove123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    55
    Се согласувам дека треба цело време да се учи но сепак 4 предмети за полагање не се малце и колку и да се учи цело прво полугодие секако нешто ќе се заборави или пак ако нешто е напамет научено или се погоди предмет што не ми оди баш.А за 5 мораш убаво да знаеш.

    А за матура па сигурно еве имаш заборавено што си учела по македонски во прва година. Едноставно мора повторно да научиш некои работи и да почнеш порано да се спремаш, секако доколку ти е важно каква оценка ќе добиеш. :)
     
  20. the.one

    the.one Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    797
    Ај и јас ќе си кажам, нели професор не гледа цела година, како работиме, дали редовно ги учиме лекциите, пишуваме домашно, ги правиме зададените проекти.. според тоа не смееле да не оценуваат! |( Оценките требало да ни доаѓаат само од знаењето. Епа и тоа не е фер.. Некој цела година бил немирен на час, не бил активен, воопшто не се замарал, за на крај да си го научи цел учебник на памет и да си добие поголема оцена од тие што цела година редовно учеле и се мачеле?! Сепак не е се до знаењето, туку и до снаодливоста, заинтересираноста.. Многу голема грешка е ова екстерното!