1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Епилепсија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од katka-slatka, 4 јули 2010.

  1. Talita

    Talita Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    941
    Допаѓања:
    1.396
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам дали некој што користи Депакине знае дали може да се прима анестезија на забно?
    Зошто бев денес и ми вика не смеам да ти ставам анестезија поради апчињата. Забот ми е за вадење а како би се извело тоа не знам. Или да се обидам кај друг стоматолог?
     
    На acezmija му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Z.N

    Z.N Нов член

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    zdr....jas imam epilepsija od 15 god, napadite gi imam vo spienje, t.e pred da se razbudam....sega imam 22 god i vo tekot na ovie god sum dobila maksimum 5 napadi i gi dobivam mn retko....nekogash mozam da si gi kontroliram napadite, pred da mi se sluci napadot se razbudvam i ne prezaspivam , pijam apce i blaga voda,imam grcevi vo tekot na toj den i tolku dr den sum kako nishto da sum nemala prethodniot den....toa mi se slucuva psolednite 2 god i neam napad dobieno , bidejkji na nekoj nacin go kontroliram...nekogash pijam alhohol , a nekogash znam i cigara da zapalam i sepak nemam nekoj problem so toa iako znam deka ne treba to da go pram...ovie dve god i EEG mi e normalno , ama vi kazuvam deka koga kje osetam deka kje imam napad, deka pocnuvaat grcevite se razbudvam....nekoj kako mene sho si gi osekja napadite ?
     
    На Епилепсија Мак му/ѝ се допаѓа ова.
  3. maichka

    maichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Devojki jas po 100ti pat da prasham za epilepaija :( dechkoto imal detska epilepsija (imal navodno visoka temperatura i napad) piel epial i na poslednite snimki nemal nishto... sega na 28 godini go boli nenormalno glavata ....i mu e strav da ne mu se povtori epilepsijata :( od druga strana mene mi e strav za idnoto potomstvo...za nashite deca...kolku se golemi shansite da imaat oni ...ve molam da mi odgovorite
     
  4. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Дали нападите во детството му биле чести? Бидејќи кај деца со висока температура (39-40) можно е јавување на конвулзии, т.е тресење и грчеви на телото кои немаат врска со епилепсија. Како и да е најдобро е да си посети доктор и да си бидете мирни.
     
  5. maichka

    maichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Viki navodno imal 41.5 temperatura...imal napad...i piel apchinja epial do 7 god...sega ima 28 godini i ima strashni glavobolki...navodno bolkive bile od sinusite...me interesira kolku se golemi shansite nasheto dete da ima epilepsija ...i pred da ostanam trudna kade da ideme na ispituvanja da vidime dali seushte ima...i shto mu bilo...pomognete mi ....neznam shto da pravam
     
  6. Епилепсија Мак

    Епилепсија Мак Нов член

    Се зачлени на:
    13 септември 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Мали се шансите да биде наследна, а кога веќе е се наследува од второ колено, иако има ретки случаи на пренесување родител дете. мали се и шансите да се повтори епилепсијата бидеќи висок е процентот на лица кои се излекувале (односно деца, бидеќи кај возрасните е компицирано)
     
  7. Епилепсија Мак

    Епилепсија Мак Нов член

    Се зачлени на:
    13 септември 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    За најдобар можеби не е , но значително помага. Сепак тоа зависи од човек до човек, различен третман е кај секого, иако можеби епилепсијата е иста ,одреден лек може различно да биде прифатен од различен организам
     
  8. Епилепсија Мак

    Епилепсија Мак Нов член

    Се зачлени на:
    13 септември 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Ако е за утеха, во најголем дел од случаите на епилепсија кај деца, таа исчезнува после одредено време, тоа барем засега е потврдено. Продолжи да водиш нормален живот, и не грижи се, шанисите да се повторат се еднакви на нула, а фенобарбитонот го имаш земано како превентива
     
  9. Епилепсија Мак

    Епилепсија Мак Нов член

    Се зачлени на:
    13 септември 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Можно е, но факт е дека нападите не мора да се манифестираат секогаш со паѓање и губење свест, понекогаш може да се и незабележителни.
     
  10. Епилепсија Мак

    Епилепсија Мак Нов член

    Се зачлени на:
    13 септември 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Според нашиве закони не смее да се управва со возило, а на запад има друг систем, одреден период ако нема лицето напад може да вози автомобил
     
  11. converse.brown

    converse.brown Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    103
    Здраво на сите, имам голема молба до вас се надевам дека некоја хумана личност ќе ми помогне. Пред некој ден ми се разболи миленичето, почна да добива напади и да се тресе. Ветеринарот ни предложи да му дадеме дијазепам за да се смири и фенобарбитон но не можеме да ги земеме од аптека. Дали некоја од вас може да ми помогне за фенобарбитон ќе си платам колку треба ептен е итно ми се мачи кучево. Ве молам контактирајте ме побрзо. Не можеме да го гледаме како пати.
     
  12. Ekaterina28

    Ekaterina28 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво, еве ја мојата приказна и би ве замолила за помош. Имам 28 години и имам дијагноза кортикална дисплазија при што добивам епилептични напади. Од двегодишна возраст до сега имам пиено различни лекови и сум имала различни типови на напади. Сега пијам кепра и тегретол. Одев кај д-р Софијанов долго време, потоа 1 година кај д-р Китева, а сега одам кај д-р Чепреганов. Добро се справував со оваа состојба што ја имам до пред 6 години кога постепено почна да ми се влошува. Поминав многу тешки периоди кога нападите ми беа јаки, ми траеја долго и беа повторливи. Сега ми е подобро во однос на нивната јачина, но за честотата е променливо. Се случува да не можам да излезам од дома по неколку денови. Дури и кога ќе престанат нападите ми продолжуваат некои реакции како навалување на главата, оптегнување на десната рака, стегање на левата рака и губење на осетот на левата страна од раката и главата. Како последица на сето тоа што ми се случуваше сега повремено добивам напади на паника и цело време чувствувам страв. Д-р Чепреганов не ми е од помош, иако е познат епилептолог, тој само ми вели да се оперирам, ми навалува секое одење за тоа, бев дури и на консултација во Солун за операција и он дојде таму, и се што кажа хирургот не ми пренесе, не ми ги кажува последиците од операцијата, требаше после сама да ги дознавам од друго место, не ме сослушува кога му објаснувам за се што ми се случува, тој знаел како тоа изгледа немало потреба да кажувам, не ми ја зголемува дозата зошто прави пресметка според мојата тежина, ми дава некој додатен лек за преку ден и ми вели ако го најдете, според него тие напади е нормално да ги имам. Затоа ве молам за помош доколку некој може да ми посочи каде да се обратам зошто почнувам да спобудалувам, не можам нормално да функционирам, не правам ништо сама и не одам никаде сама. Читав на интернет за некој центар за епилепсија во Љубљана, ако некој знае нешто подетални информации или нечие искуство ве молам нека ми пише. Ви благодарам однапред.
     
    На My little pony му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ts1

    ts1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Zdravo kako prvo izvini no nemam mk podrska-a da se pretstavam imam 32god, mojata prikazna e kopija so tvojata pa da ne se povtoruvam so veke napisanoto i spodelenoto(so toa sto kaj mene mnogu pokasno se pojavi bolesta koja sum ja imal so samiot porajgaj-bidejki sum bil poroden so vakum i sum imal povreda mala na glavata) i so lekovi i so doktori i veke i jas ne znam kade da se obratam - se plasam bidejki napadite mi zacestija na 2/3 meseci samo vo spiejne i traat po 2~5 sekundi, najdolgo sto nemav napad bese so Lamal 100mg- godina ipol, nemav problem no uste od pocetok so piejne na lamal custvuvav niz mene kako mravi da se dvizat za na kraj da dobijam akutna utrikarija-ALergija- i morav da gi zamenam so epiramat od koi dobivav po 2 napadi na den- pa potoa so tegretol od koi imav po 1 na 2/3 dena pa fenobarbiton i koi li ne pa sega sum pak na prvite Depakine500mg od koi i od niv nee toa toa, site nus efekti gi imam od niv,
    sega zemam i kanoil 7% veke 3 meseci i od nego ne osetiv nisto- gledam sega skoro ke imalo so pogolem procent koe ke bidelo za zaboleni od kancer,epilepsija, i uste 2/3 bolesti, no cenata mu e mislam 150eu,
    Znam deka nisto ne ti pomognav no ne znam veke kade da si gi iskazeme makite sto si gi imame,osvem ako ne gi spodelime.......
    ako nekoj ima bilo kakva novina ve mozam spodelete
     
    На My little pony му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ekaterina28

    Ekaterina28 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво. Би сакала да споделам нешто. Минатиот месец отидов на консултација кај др. Милчо Демерџиев во Систина и тој ми препорачува првин да се проба со овие два лека што ги пијам да се качи дозата до максимум, и тоа првин на Тегретолот, а ако нема ефекти тогаш на Кепрата, а ако и тогаш нема подобрување ке видиме после што ќе се прави. Депакине не ми дава зошто ако наводно решам да имам дете ќе морам да го абортирам. Исто така не знам зошто но не ми направи ЕЕГ, наводно немало потреба. И сега не знам што да правам, дали да пробам со шемата што ми ја има дадено или да размислувам за друга алтернатива, како што е одење во Љубљана. Во Љубљана имам до сега пратено два меила за да добијам подетални информации, но никој не ми врати. Би те замолила да ми пишеш кај кој доктор одиш и дали знаеш нечие искуство за некој ако бил во Центарот во Љубљана и цените како се движат. Ти благодарам. Поздрав и ако можам да ти помогнам на било кој начин слободно пиши ми.
     
  15. seldom

    seldom Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2015
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Здраво. Јас искрено не ни дочитав до крај. Стасав до таму кај што спомна депакине и абортус и срцето ми застана!!! Јас сумислам трудна 7ми месец и пијам депакине 2×500 . Фала му на бога јас немам никаков проблем . Бебето ми е во ред. Редовно одам на ехо. Зошто ти го имат кажано тоа?
     
  16. Ekaterina28

    Ekaterina28 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Mi go kaza doktorot toa za depakine zatoa sto imam 28 godini i sum vo t.n. reproduktivna faza, a navodno postoi moznost lekot loso da vlijae na bremenosta, ako resam da imam dete. Nemav namera nikogo da uplasam so ova, no ako sakas podetalno informiraj se kaj lekarot kade sto odis. Ne se sekiraj spored mene stom si vo 7 mesec i ne si imala nikakov problem do sega, ne bi trebalo da imas ni ponatamu.
     
  17. Slatkarka94

    Slatkarka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    795
    Пол:
    Женски
    Премести се кај др-Емилија Цветкоска мене таа мене ме води и задоволнаа сум...Ме сослушува ми дава совет ме теши...
     
  18. Slatkarka94

    Slatkarka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    795
    Пол:
    Женски
    И знаете ли што е кај мене најбитно секад снимање на глава е у ред а јас не бев...И дури неможаат цел живот да ми откријат дали иам правилно епилепсија ама мене важно од тоа ме лечаат еееххх оваа чудесна земја
     
  19. seldom

    seldom Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2015
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Здраво. Јас сакам да ве прашам да ми препорачате добар лекар каде што ќе можам да продолжам со моите контроли. Бев кај др.Гордана КИТЕВА Тренчевска и задоволна бев од неа , но изгледа дека веке не работи, мн одамна е на боловање. Денес сакав да закажам контрола кај др.Емилија Цветковска но мојата матична не успеа. Дали е преполно дали е на одмор нз што е проблемот ?! А трудна сум 7ми месец и сакам да си направам уште една контрола пред пораѓање. Не дека имам нешто проблем фала му на бога се е во ред.
     
  20. Ekaterina28

    Ekaterina28 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Жал ми е што не можам да ти препорачам некој доктор, но еве ги сите доктори за кои знам или имам слушнато дека одат пациенти со епилепсија:
    др. Никола Софијанов, Промедика
    др. Гордана Китева Тренчевска, Државна (и мене ми имаат кажано дека е на долго боловање)
    др. Методи Чепреганов, Неуромедика
    др. Татјана Чепреганова Чанговска, Систина
    др. Милчо Демерџиев, Систина
    др. Лоди Гоговска, ПЗУ Др. Лоди Гоговска
    др. Габриела Новотни, Државна