1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Забрана за движење со детски колички во продавница!!

Дискусија во 'Бебе' започната од Macyyyyy, 12 декември 2014.

  1. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    За болдот.......И тоа како е прилагодено за мајки со деца. Зборувам за овде каде што сум, за Австралија можам само да претпоставам дека во најмала рака се на исто ниво, ако не се и подалеку :)

    Ај да почнам од основното-да излезеш од дома. Секаде има копчиња кои автоматски ја отвараат вратата, не се мачиш да ја тегнеш и придржуваш додека ја изнесуваш/внесуваш количката. Барем во поновите објекти мора да биде така, законски не се одобрува изградба и не се почнува со градба на било каков објект ако нема обезбеден пристап за инвалиди. Законите и тоа како се почитуваат. Тротоарите имаат одреден дел каде има спуст, не мора да се поткрева количката со нога и да се дрма детето внатре. Во автобусите има посебни места веднаш до вратата за мајки со колички и мали деца. Ај да не спомнувам дека едниот родител не плаќа карта во автобус кога е со бебето :) Веќе кажаа и погоре, сите паркинзи имаат посебни паркинг места за фамилија или мајка со количка веднаш до местата за инвалиди. Никој не се осудува да припари до тие места кои се обележани. Теретаната во која одам има посебно детско катче каде слободно може да се оставаат бебиња над 6 месеци. Има посебно вработени луѓе кои ги анимираат и ги чуваат додека родителот вежба. Просторијата е цела со прозори, па родителот си има увид што му прави детето.

    Она што ја прави разликата е почитувањето на сите и културата која е на ниво светлосни години од нашето. Едноставно, секој си ја гледа својата работа, се почитуваат другите, се се прифаќа како нормално и никој никого не погледнува попреку. Баш различни забрани и дискриминации се нешто заради кое некој може да биде погледнат попреку од другите, ако некој покаже нетрпение кон некого. Толеранцијата е на највисоко можно ниво, така да овде секој си прави буквално што сака, а се функционира малтене беспрекорно, сите се задоволни :)

    Инаку, во врска со темава......Како и секаде, има различни мислења и ставови, секој си има различен пристап кон работите, можеме и со години да се докажуваме, и пак да не се најде заеднички јазик :) Дали смеела да влезе внатре, зошто така изреагирала итн итн......немам некој посебен став околу тоа, веројатно треба да се остави да одлучи секој дали да влезе или не. Јас лично до сега кога сум шетала со малиот не сум влегла во продавница каде е потесно, меѓутоа не сум ни начекала такво место, ако подобро размислам :?: Секаде е толку широко, толку им е се осмислено се да биде достапно на сите и никој да не се почувствува стеснет.....Може е до мене, можеби не шетам доволно :D
     
    Последна измена: 16 декември 2014
    На stefi23m, Moira, Doozy и 6 други им се допаѓа ова.
  2. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Minata nedela si kupivme nova zakacalka za u pretsoblje i vo petokot sakavme da ja namestime vecerta. Normalno do 22:00 Treba da se raboti, a nie busevme zid vo 21. I odozdola se rastropa nekoj i prestanavne da rabotime pa ja dovrsivme rabotata vo sabota. I vcera me srekjava gospogjata od dolniot sprat i mi veli deka bilo dozvoleno kao do 20:00. Jas IZLEGOV KULTURNA i, i se izviniv, ama ne i prerekov deka koga im prdnuva niv tincat hardrock muzika, tresti cela zgrada, i so netocniot i sin Patrik se tepat i krsat po doma koga ke im tekne, posledniot pat vo 23:00 se tepaa i treskaa vrati. Epa vo prasanje e kultura. Ednas Godisno ima sostanok i na sostanokot ke si reces sto ti preci i tamu se resava. Inace mozam i jas da bidam drska i da si ja teram makedonskata. Epa vidi sega kolickata moram da ja kacuvam i slegnuvam po pet skali da si ja stavam u podrum oti e tesen vlezot i tocaci, kolicki stojat u podrum. Site gi vadime niz skali oti pozadi od kaj sto treba normalno da se vadat e mnogu strmno i nemozes da gi vadis. Pa taka edna stara gospogja (germanka) koga ke me vidi deka vleguvam so kolicka taa mi ja slegnuva kolickata vo podrum i me ceka da se kacam do mojot stan da ne mi izgasne svetloto oti sum so malo dete. Epa koja e razlikata od Makedonija i Germanija???
     
  3. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    @calliope mislam deka bev dovolna jasna :) Bez razlika sto sme veke epten off topik ojdeni, kolku i da ti objasnuvam nema da svatis. Se se sveduva na toa deka jas sum majka i oci vadam za moeto dete. Da sum bila na nestoto na anina mozebi beter ke sum izreagirala. Ama ti ostavam prostor da mi kazes deka tolku mi e kulturata.
     
  4. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Cka, еве за пример. Од друг град, без никој овде и самохрана мајка на едногодишно бебе. Како јас би можела да пазарувам, да плаќам сметки, да излезам до било каде кога нема кој да ја чува. Што да и правам на нејзе за да не влегувам во примерите мајка со количка и корпа или плус количка за пазарење. М?

    Вие ја знаете ситуацијата на сите мајки за да така дрско обвинувате? Не сите имаат релаксиран живот и имаат можност да бидат совршен пример во општеството.
     
    На Glasna, Dust, TIGARCE86 и 6 други им се допаѓа ова.
  5. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Да ако тие 10-15 минути од твојата правосмукалка, се половина час откако јас сум легнала и те како ќе ми сметаат кога ќе ми го нарушат сонот. Значи зборувам за оние после 22 часот. Таман тие 10-15 мин се доволни да ми го изреметат сонот и да не заспијам пак, па да морам цела ноќ да се мачам да заспијам, а сабајле да имам обврски, или ете баш сабајле да ме фати дремка, па да слушам 3 деца како си тропаат или плачат или трчаат по дома.

    Не е фер ти да уклучиш правосмукалка после 22 часот, а некој станува во 5 за да оди на работа и окапува по 10 часа. Епа и на тој некој му треба сон.
     
    Последна измена: 16 декември 2014
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  6. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Штом си си ти свесна, нема јас што да ти кажувам.
    Секоја мајка душа дава и очи вади за своето дете, ама не секоја се понаша ко светот да треба да клекне пред неа пошто минува со количка. Човек добива онолку разбирање колку што пружа.
    Јас сум дете на самохрана мајка, додај на тоа и дека бев апла хиперактивна (значи збориме за паљевина што ни 3 минути не седела мирна и можела куќа да преврти дури да трепнеш), па (не) можеш да замислиш кој пекол било на мајка ми било каде да мрдне со мене, а морала. Но, таа никогаш не дозволила да пречам некому, ниту ги укривила другите што се нашле во ист простор и исто време со неа.
    По мој газ играле воспитни кога било неопходно, ама во ниту еден момент не попуштило она дивјачкото да се развика на недолжна околина и да бара посебни привилегии.
    За тоа со Анина уште не можам ни да се начудам, а не пак да сфатам дека некој бетер би бил. :x
    Тоа било детиште на кое му фали воспитување, а не насилство кое уште толку ќе му го потпали фитилчето, па утре некој уште повеќе може да настрада. Така се билдаат фрустрации, исто ко што тебе (општо збориме) ти се билдаат кога некој попреку ќе те погледне зашто си излегла со бебе во гз простор.
    Ама тоа е тешко да се објасни на оние што мислат дека се центарот на светот, а количката е јадрото.
     
    На De-lovely, Salome, Daleron и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Еј и јас сум била самохрана мајка, и уште сум па не сум се перчела. Овде не е дискусија за било која мајка туку дисциплината на однесувањето.
     
    На Captain-Omni, De-lovely и okcenzi им се допаѓа ова.
  8. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Za boldiranoto ke kazam deka ne primetuvam koj me gleda popreku, od prosta pricina sto ne se zamaram so okolinata i koj sto misli. Ne me interesira koj sto pravi, kade odi. Ako mi preci nesto ke kazam fino lepo i ke se razberam kako sto treba.Ako nekoj mi rece da se istranam a dosega mi imat milion pati receno, najopusteno se trgam na strana i ne krevam panika.
    Za podvlecenoto nemam sto da recam posebno ,oti ima majki, zeni i devojki sto se zamisluvaat deka se centarot na svetot. Sekade i sekogas ima isklucoci. Fintata e sto se nema trpenie ni gram tolerantnost. Koga malku bi go imalo toa se bi bilo polesno. Toa go ima vo Evropskite zemji,vo Makedonija tesko.
     
  9. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Ау. Кај виде перчење? Само прашав што му правам на детето за да не се движам со нејзе никаде и да не сметам со колички?
    Од кај овој наплив ти надојде?(facepalm)
     
  10. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Погрешно си ме разбрала и немам коментар
     
  11. * Zence *

    * Zence * Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    180
    Пол:
    Женски
    А што ке кажете за качувањето во автобус со детска количка сум сретнала неколкупати како мајка се мачи да ја качи количката во бус, очигледно немаме во секое време пари за тахи или кој да не однесе до одредено место. И јас сум мајка и да ви кажам право не би се решила со количката во бус од причина што новиве автобуси ја имаат опцијата за да го навалат бусот до тротоар за беби количка или инвалидтска количка али никој од шоферите не го практикуваат тоа. Кога бев во посета на Шведска секој бус на секоја станица го навалува бусот за случаеви како што веке ги казав.
     
    На Dust и Enamena им се допаѓа ова.
  12. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    Мене ми се има случено само еднаш да се возам во автобус во кој се качи мајка со количка. Мајката културно се извини за гужвата која ја предизвика, и одстапија место да седне напред и количката ја намести таму каде е наменето за количка за инвалиди. Неинтересна приказна, не дава повод за дискусија и дебата :)

    Јас лично немам ништо против мајка да влезе со (разумно голема) количка во автобус.
     
    На Doozy, Mishela, galapce и 3 други им се допаѓа ова.
  13. Enamena

    Enamena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    107
    За во автобус оправдувам влегување со количка затоа што не секој има автомобил, возачка или пари да се вози со такси. Освен тоа во автобусиве сум приметила дека има означени места за колички. Многу пати сум помагала на мајки во бус, некогаш сум ги причувувала количките и децата додека мајките платат карта, а некогаш и сум им помагала при влегување во бус. Моето мислење во врска со базаро веќе го кажав. Позз
     
  14. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Што подразбираш под разумно голема?

    @okcenzi како што пишав веќе јас живеам во куќа на доволно голем плац за да и да чистам во 3 наутро само на мм ќе му пречам.

    А да живеам во Ск во станот па што би можела да направам да не ти го нарушувам сонот насабајле кога децава мои ќе си тропкат и плачат?
    Да излеземе на прошетка не можеме, сметаме со количката, значи врти сучи, дома, на улица секаде ви пречат мајките со колички, без колички.
     
    Последна измена: 17 декември 2014
    На zuto, green.eyes, TIGARCE86 и 5 други им се допаѓа ова.
  15. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    @bittersweet, ако си се возела со градски автобус во Македонија ќе знаеш што се подразбира под разумно голема :)
     
  16. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    ^Не сум се возела ама претпоставувам дека јас не би била пожелна од страна на патниците да влегувам со мојата количка, па би морала секаде пешки да одам.:(
     
    На Annath, Bozica1980 и Dust им се допаѓа ова.
  17. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    @bittersweet, вака најискрено- оние денови кога пензионерите се возат бесплатно, ти сама едвај би влегла а не па уште и со количка. Во државните автобуси средношколците со ранци на грб се туркаат за место со нервозните пензионери и нивните полни кеси од пазар и каци за зелка а во приватните автобуси се стискаат како сардини сите останати. За двојна количка како таа од твојата слика (или пак за оние колички каде децата се легнати/ седнати едно до друго) се сомневам дека би имало место и во празен автобус-во нашите автобуси меѓу седиштата има едвај место двајца да застанат еден до друг, свртени со грб...

    За тоа како ќе реагираат патниците, не можам да ти кажам - моето искуство беше многу позитивно но количката беше нормална големина.
     
    Последна измена: 17 декември 2014
  18. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Sekade vo javniot prevoz vo Germanija ima prostor za detski kolicki, kolicki za invalidi i velosipedi. Od ucenicite se stvara guzva koga se vrakat i odat od uciliste, no stom vidat deka nekoj od gorenavedenite trkala ke vlezat, a tie stojat na nivnoto mesto vednas se istranuvat. Taka da po neznam koj pat ke kazam se e do kulturata, trpenieto, tolerancijata, ljubeznosta, covecnost (BOKI 13 :D)
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Captain-Omni

    Captain-Omni Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2013
    Пораки:
    662
    Допаѓања:
    5.231
    Многу лошо болдираш, не случајно Чка го додала делот „и плус игнорантност“ во реченицата, не може да не го болдираш.

    Инаку, за друго пишувам, има една поговорка македонска, вели „Што нема, ни цар не јаде“, во превод, сите разумни луѓе се свесни дека она што не смее или е невозможно, не се прави.

    Не може да го игнорираш фактот дека имаш бебе и да очекуваш дека целиот свет ќе се прилагоди на твоите потреби за најлесно гледање на бебето.

    Сепак, апсолутно секој сегмент од македонското општество се однесува вака, дрско, игнорантно и со идеја дека никој друг не чини, освен ние самите. И тоа нема да се смени во блиска иднина, зашто децата на игнорантните мајки, ќе израснат во игнорантни луѓе.

    За сето тоа време, мене сè уште нема да ми биде јасно зошто не сум преселен некаде во странство и зошто сè уште гаам надеж дека нешто ќе се смени?! :doh:
     
    На SwanMay му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.366
    Пол:
    Женски
    @ddevojce да не ја правиме Македонија до толку затуцана , некој од страна да чита ќе помисли којзнае кај живееме ! И Македонија може да биде Германија. Велиш те опоменале дека си правела врева дома после 22ч. што е нормално не само за Германија туку и за Македонија. Ние луѓето сме тие кои ги создаваме и кршиме правилата. Не смее да се прави врева после 22ч ни во Мк ни во Германија, кажи ми го ќе почитуваше правилото во Мк или не? ... Пошто сепак и е до самосвесноста на народот.

    И во Македонија многу работи се променети или барем се трудат да се променат.
    Да не си плукаме толку на своето .
     
    На zuto, calliope, duffi и 3 други им се допаѓа ова.