1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Заработи преку интернет

Дискусија во 'Барање работа' започната од littlegirl92, 5 јануари 2011.

  1. Len4eB

    Len4eB Активен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    6
    Мене лично не ми треба повеќе од 10 минути за да искликам на сите 3 сајта, додека вие како почетници АКО ги кликате сите реклами (јас ги кликам само главните, портокаловите) - за 3те сајта нема да ви одземе повеќе од 15-20мин дневно.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. davorkoteski

    davorkoteski Нов член

    Се зачлени на:
    11 август 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1

    isplakaat ama zatoa sto sum samo 2 dena registriran nemam sopstven proof da vi pokazam a inace isplakaat na skrill egopay perfect money i blockchain, inace mozam da najdam proof od luge od makedonija deka mu imaat isplateno duri imame i forum za ex jugoslovenski drzavi na koj kazuvaat lujge od srbija hrvatska deka navistina isplakaat toa e dovolen dokaz ko ce ja napram prvata isplata odma ce ja postiram kako dokaz
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. biljana.l

    biljana.l Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    SFI e seriozna amerikanska kompanija koja postoi od 1998 godina i mnogu luge uspesno zarabotuvaat tuka. Iskreno ne veruvav na pocetokot no moze da se ima vistinska plata od ovaa rabota. Moze da raboti sekoj koj ima pristap do Internet a ne mora da se znae angliski ima prevod na site stranici i detalni upatstva za rabota . Nema vlozuvanja na sredstva i imate podrska 24/7 . Mozete da probate :
    http://www.sfi1.biz/14548932
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  4. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Ме заинтересиравте и сега сакам да почнам и јас. Ајде ако може подетално објаснување во ЛП
     
  5. mztskopjefan

    mztskopjefan Нов член

    Се зачлени на:
    12 август 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Koj i zošto mi go izbrišal postot? koj saka da zaraboti so klikanje neka pisi pvt.
     
  6. Dioora

    Dioora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2014
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    311
  7. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Јас прочитав за странава некаде, и онака, пошо имам многу побитни работи а немам желба да ги работам, се решив да тепам време. Малку поразлична е од другите страни затоа што колк повеќе си на неа толку поголеми реклами ти дава, од 0.0005$ до 200$ по реклама. Се собираат поенчиња од активациони реклами и после ти одзема од нив за да ти даде реклама, и се така... Да не објаснувам шега на опширно. На мене првата реклама што ми ја даде беше 0.02$, ама јас не сум озбилна си ги искоцкав повеќе од пола активационите поени на игричките :lol: не правете така, глава сечам дека се местат спротивно од тоа што играш за да ти земат поенчињата само :lol:

    А инаку чепкам нешто и по microworkers, таму барем знаеш не ти треба цел ден да кликаш за 5 денари.

    Инаку планирам да покликам малку на првата страна, најмногу затоа што не те ограничува да мора да ти биде фокусирана страната додека тече рекламата. Рекламата си тече а ти си правиш што си сакаш.
    Ако некој се зачлени и сака објаснување нека ми пише, поедноставно е од што изгледа. И така...
     
  8. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    Мој најискрен совет ви е да се држите понастрана од сите pay-per-click (пирамидални) шеми... Не се тие направени преку ноќ, максимално се разработени и раздлабени до најситен детаљ да секогаш бидете на нула, ни минус, ни плус, но САМО ако посветувате многу време на нив (Neobux, Probux, ClixSense). Да, некои од нив имаат и анкети и уште некои дополнителни начини на заработка, но мнозинството се само бедни начини за заработки од 5-10 денари за вашето скапоцено време...

    Дури и да дојдете до ниво да можете да повлечете пари, повеќето сајтови користат и бараат PayPal, така што тука веќе ќе заглавите неповратно.

    Единствен сајт кој знам дека исплаќа и за кој не ви праќам ни реферал линкови, ни ништо, е Microworkers (https://microworkers.com). Под услов да имате многу време да посветите во правење нај(не)логични задачи (лајкови, коментари, регистрирања на сајтови, гледање видеа, пишување мини-текстови), со плаќање $0.05 - $1 од задача, е тек тогаш можете да вадите некои 10ина долари неделно, плус исплаќаат преку Skrill (Moneybookers), систем што е достапен и кај нас.

    EDIT: Тие што сте тука дојдени да „помогнете“ на другите рекламирајќи сајтови кои се „ИСПРОБАНИ и РАБОТАТ“ - Играјте со отворени карти и посочувајте дека праќате реферал линкови, не бидете некоректни.
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  9. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Eве ви payment proof ми стигна вчера исплатата инаку ја чекав 3 дена најверојатно зашо беше викенд, на други и до 10саати им стигала. Доколку некој сака да се зачлени, нека повели мој реферал линк ќе му објаснам се што не му е јасно :) http://adf.ly/rOlJh
     

    Прикачени фајлови:

    • Untitledfsdfs.png
      Untitledfsdfs.png
      Големина на фајлот:
      176,2 KB
      Прегледи:
      98
  10. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Јас сакам навистина искрен одговор за оваа работа.

    Дали вас ви помага тоа што ние ке се регистрираме преку вас?
    Дали до сега ве исплатиле и колку?
    Дали вие сте вложиле ваши пари за оваа работа?
    Колку време трошите во текот на денот?
    Дали има одредено време кога се работи?
     
    На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. angel92

    angel92 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    3.269
    Вистина исплаќаат или само лажат?
     
  12. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Јас планирам кога имам време да си чепкам по microworkers, се вади по некое ситно денарче, макар да јас многу малку имам време...

    На fiverr, на freelancer се вади многу, ама треба да те изберат, а од батката индијци не можеш на ред да дојдеш :tmi:

    А инаку за paidverts, си разработувам една стратегија па ќе видaм како ќе ми иде :D Едноставно не се замарам премногу, јасно ми е дека без да вложам нема ништо да извадам, ама вака звучи интересно, сакам да го видам во пракса.
    Реклами мног не даваат сега за сега, што ми е и целта, сакам да соберам многу БАП поени. Кога соберам 2500 БАП поени, а веќе имам 1200 за 3 дена, ќе си купам надградба за 5 центи која ти праќа реклами што ги рециклирале другите, реклами до најмалку еден долар, тука некаде де... 1 долар се движат... Во рок од 3 дена би требало да ти стигнат рекламите. Ама надградбата ќе ја купам кога сум слободна за да можам да ги кликам, да не ми истечат. После со тој дорал од рекламите ќе си купам реклама моја, за 1 долар, значи кога кликаат другите ќе се рекламира твојот реферал линк. Тоа и не е толку битно колку што добиваш плус 3500 БАП поени, т.е. 1.55$. после од овие пак ќе си купам надградба за 5 центи, и се така... Ќе видиме до кога, може за 2 дена ќе ми здосади :D
    И не ги купувајте оние micro ad packs, не се исплати за 12 реклами што може ни 1 цент нема да ви донесат да дадете 50 БАП поени, овие поени некогаш ќе ви се претворат во реклами што ќе ви донесат дупло.
    Се познава дека не ми се работи :tmi: Ангеле, ѓеволе те чека вистинска работа на компјутерот, ајде...

    Некои исплаќаат - некои не. Ама шемите им се убаво разработени, така да нема потреба да се грижиш дали исплаќаат. Едноставно, никогаш нема да имаш доволно за исплата :D

    Мене ми е чудно на пример онаа девојката со дечкото што вадеше докази за исплата од probux тука како успеала да си исплати, кога на форумот на probux луѓето се жалат дека со недели не можат да исплатат пари, демек исплаќаат само одреден број 2 или 3 пати дневно, и кој си стасал ќе си исплател... Како толку среќлика се погодила се од прва на нејзе да и исплаќаат - не знам.
    За другите страни не знам ништо да коментирам, дури ни за оваа што ставив мој реферален линк погоре. Си кажав, сакам да си ја испробам теоријата. Макар да се мис е чини дека нема ни да стигнам до тие 2500 БАП, ако сега за сега изгледа сосема солидно...
     
  13. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки

    Ќе пробам да ти ги одговорам сите прашања, нешто како мини-водич и за тебе, и за сите што сакате да си ја пробате среќата со ваквите сајтови. Но, пак ќе напоменам! Не се работи за среќа, ама ич!
    Овие системи се перфектно и до најситен детаљ испланирани и изработени да одат во огромен плус, притоа вас давајќи ви некој беден и мизерен процент со што и ве мамат да работите се' повеќе, и повеќе, демек следната заработка ќе ви е посочна и ќе биде само полесно од тој момент натаму... Наградно прашање: Ако ВИЕ работите на вака разработен систем се' повеќе и повеќе, КОЈ всушност од вас ќарува повеќе и повеќе? Јасно ви е, нели... :lol:

    1. Да, им помага. Со твоето зачленување или кликање или пополнување анкети, они добиваат фиксен дел или процент од вредноста на она што си го направила.
    По таа логика = колку повеќе АКТИВНИ (многу битно да се активни за дечките од сервисот да полнат џеб, нормално) реферали, толку повеќе ПАСИВЕН профит (ти одмараш, они работат, ти земаш процент).

    2. Некои сервиси исплаќаат, некои не... Во принцип, колку повеќе pay-per-click сервисот ветува дека плаќа од еден клик, толку помала шансата да е веродостоен.
    Во пракса: мнозинството ЛЕГИТИМНИ сајтови нема да ти исплатат повеќе од $0.001 - $0.01 / клик.
    Не ни помислувај да им веруваш на тие што ветуваат пола, па и цел долар од ЕДЕН беден клик. :D

    3. Повеќето сајтови ветуваат бесплатно членство. Нормално, повеќето од нив имаат и „премиум“ пакети шо као ги купуваш и имаш поголема шанса за заработка за помалку вложено време. Резултатите се половични според фидбекот шо го има на Интернет.

    4. Тоа зависи само од тебе. Нормално, логиката вели колку повеќе време, толку повеќе заработуваш. Други сајтови, пак, се фалат дека доволно е да ги кликаш 5-10 минути на ден и ќе заработиш *инсерт нереална бројка овде*. Но, многу поважно е да го процениш она дали ВРЕДИ издвоеното време за добиената сума, макар и 5 минути да е.

    5. Пеј-пер-клик сајтовите треба да ги рефрешираш често за да начекаш ако дошле реклами за кликање. Исто и Микроворкерс, рефрешираш и гледаш дали е поставена нова работа... Сепак, си има фиксни денови и периоди од денот кога играш на „сигурно“ пошо има некои клиенти кои баш во тој период/ден објавуваат работи/задачи. Нормално, и ова не го земаш здраво за готово.


    За крај, еве ви моја досегашна заработка од Microworkers, eдинствениот сервис за кој јас лично гарантирам дека исплаќа (секоја среда и недела навечер, минимална исплата $9):
    [​IMG]
    Како што гледате, 55.000+ денари, а работам од прекланскиот ноември, значи полни 22 месеци за нешто над 55.000 денари.
    Што е доброто? Што сево ова сум го сработил од дома, кога и без тоа сум на компјутер, и слушам музика, гледам видеа, играм игри, на форум сум, на ФБ сум... Демек, седам дома и вадам пари... Ќе си помисли човек - "that surely means living the dream, doesn't it!?"

    Но следи побитното сега - Дали вреди за вложениот труд? НИКАКО!
    Повеќето „работодавци“ плаќаат по $0.06 - $0.30 од задача во која може да имаат најнереални, долги и досадни побарувачки од вас... Тука се и појаките што даваат по $0.5 - $1, но нормално, многу поретки се, сепак Microworkers е пред се' збир на евтина работна сила од Индија, Бангладеш и слични земји. Работодавците (и старите, и оние што се нови) веднаш тоа го забележуваат и користат до максимум.
    Секако, тука е и шансата да ви ја одбијат задачата откако ќе ја сработите и да останете без заслуженото, но и со „укакана“ репутација како работник (ви расте бројот на not-satisfied = неисполнети = задачи).

    Но кога парите ти се во одреден период битни, ситното што капнува одовде (10-15 долари на 7-14 дена) може да ти ја направи сета разлика на светот.

    ПС. Еве ви ги и исплатите од минативе 2 месеци... Како што гледате, августов е неполни 1000 денари. Јули околу 2000 денари. Па сега, направете си ги математиките што ви се потребни. :lol:
    *Отворете ја посебно сликата цела, форумот не ја прикажува целосно за да ги видите сумите.*

    [​IMG]
     
    На eminik и okcenzi им се допаѓа ова.
  14. Len4eB

    Len4eB Активен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    6
    Како прво, не сум/сме биле среќлии, туку тогаш сите сајтови функционираа нормално и даваа исплати без никакви проблеми.. проблеми започнаа од почетокот на август.. што ако имаш приметено дека немам постирано нити една нова исплата од тогаш?!
    И не знам навистина зошто си толку скептичен/на (what ever you are, Angel..).. ако живееш во скопје ќе се најдеме ќе ти ги покжам сите исплати.. да видеш дека ни 1 цент немам излажано или некоја мучка направено... ок ?

    Сега гледам зошто си толку скептик за парите што ги имам извадено..
    Дечко ми ја почна и Пејдвертс пред 10тина дена, и веќе има околу 100.000 БАП.
    Како ? - Епа лесно, си вложи околу 25$ и веднаш ги доби.. а еве баш денес гледам му даде реклама од 0.60$, плус неколку пропратни помали.. нешто што со твојата „не-вложувачка“ стратегија ќе ти треба едно месец-два додека да дојдеш барем до приближнна бројка да добиваш реклами :)
    Не те осудувам што не си вложил/а, може навистина немаш или не можиш.. ама барем не ги обесхрабрувај новите што би сакале да си започнат „нов бизнис“ да го сторат тоа.. (секако прво нека ги увидат и ризиците кои ги сносат истите..)

    Иако веќе ти одговорија доволно добро, еве ќе се обидам и јас:
    1. Најчесто да, пошто така и е разработна мрежата на сит сајтови, да го шират бројот на корисници така што ќе им нудат некој минимален бонус на веќе постоечките корисници ако донесат нови.
    2. Да, повеќе од 500$ за 2 ипол месеци (од два сајта, Пробукс и Запбукс, кои моментално не исплаќаат веќе некое време).
    3. Да, 180$, на двата наведени погоре, за Голден (појаки) членства и нешто ситно реферали.
    4. 10-15мин на ден, затоа што ги кликаме само „главните“ реклами, но на вас како почетници ќе сакате сигурно да ги искликте сите реклами - па то би ви одзело некои си 15-20мин максимално.
    5. Не, но пожелно е повеќе пати во текот на денот да се пуштиш да провериш дали има некоја нова реклама.

    Се надевам дека ти помогнав :)

    ИсплаќаА, но веќе има 2-3 недели како ни еден од 3-те најпознати ПТЦ сајтови не исплаќаат... во исчекување е големиот 28-ми август, за тогаш е ветено дека ќе се „разрешат“ доста работи околу истите..
     
  15. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Види, ти си онаа што не си фер. Го читав дечко ти на еден форум и сам препорачува да не вложуваат пари оние што ќе се зачленат во моментот, да почекаат малце затоа што можно е да пропаднат страните - не се знае каква ќе им биде судбината. Кажи им го тоа на девојките кога веќе ги убедуваш да се зачленат преку тебе. Или страв ти е дека ќе се пишманат од страв да не им биде залудно потрошено времето.

    Ахам, и кој за што си учел... Ти ќе кликаш реклами за 0.6... Јас ќе работам нешто попаметно - сите среќни и задоволни :D
     
  16. klaricka09

    klaricka09 Нов член

    Се зачлени на:
    18 јули 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Некој кој работи на clixense да ми пише лп
     
  17. FotoLina3

    FotoLina3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2014
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    43
    Здраво, првпат ја отварам оваа тема и откако пролистав, забележав дека повеќето мислења се за страни на кои се заработува со кликање. Ниту имам било какво искуство со такви страни ниту имам некое лошо мислење за нив, туку ме чуди што ретко се спомнуваат www.freelancer.com и www.odesk.com.
    За овие две страни можам да дадам мислење и имам искуство (кратко засега ама какво такво имам):

    Прво за www.freelancer.com:
    Оваа страна беше првата на која се регистрирав истава година и на која сработив нешто. Имав желба за некоја пара плус бидејќи имам време и бидејќи сум студент, па си реков ајде да пробам. Значи,
    www.freelancer.com e страна на која можеш да заработиш на разни начини, можеш да преведуваш, да пишуваш артикли, да правиш дизајни, логоа и програми, да правиш маркетинг, да правиш бизнис планови, транскрипција и многу други работи. Си има категории и си ги избираш тие за кои мислиш дека те бива.
    Е сега, малку е тешко веднаш да добиеш работа бидејќи како нов фриленсер немаш искуство и тешко дека некој ќе те вработи. А инаку, работа бараш така што некои работодавци објавуваат проекти и на тие проекти аплицираат кои и колку фриленсери сакаат, и од тие сите работодавецот може да вработи 1, повеќе од 1 или пак ниеден. Значи тука се работи за силна конкуренција.
    При секое аплицирање пишуваш Cover letter во кое ги опишуваш твоите квалитети, искуство и зошто баш ти треба да си вработен на тој и тој проект. А инаку за еден месец можеш да аплицираш околу 10 пати мислам, а за да аплицираш повеќе пати треба да платиш пари за да имаш upgraded профил, имаш разни цени за разни бенефиции.
    Дали ќе те вработат исто така зависи од тоа со која цена аплицираш, значи колку сакаш да бидеш платен одлучуваш ти. Работодавецот одредува буџет на пример од 20 до 50 долари и ако аплицираш во тој опсег или пак пониско, тогаш имаш шанси. Секако дека за да бидеш конкурентен ќе ставиш пониска цена, но понекогаш треба да внимаваш бидејќи не треба да биде премногу ниска. Како прво, работата може да биде премногу за толку ниска цена, а како второ, на секое вработување кое ќе го добиеш www.freelancer.com си зема 5 долари од целокупната сума што ќе ти биде (а може и да не ти биде) исплатена на крајот од работата. Значи тие си ги земаат тие 5$ однапред пред да бидеш платен, и на првото вработување ќе бидеш -5$ додека не ти исплати пари работодавецот.
    Друга многу важна работа е што треба да бидеш мнооооооооогу внимателен на кој работодавец аплицираш. Тука и работодавците се гледа дали имаат плаќано порано или не преку Reviews (oценки) што им ги даваат фриленсери кои претходно работеле за нив. А истото се случува и со фриленсерите, и тие имаат/немаат Reviews во зависност од тоа колку сработиле и како сработиле. Секој работодавец му дава оценка за сработената работа.
    Мојата приказна за оваа страна е следнава: јас си отворив профил и си набројав повеќе Skills (тоа се всушност категориите кои ги спомнав претходно) како што се: превод, транскрипција, работа со Photoshop итн. Не дека јас имав искуство со било која од нив :D ама да си пробам јас :D
    И аплицирав на неколку проекти, речиси на секој проект имаше да речеме околу 80 проценти нови фриленсери без искуство и 20 со искуство. И сигурно дека е многу тешко да добиеш работа со таква конкуренција. Но еден ден, мене ме контактира еден работодавец, нешто како интервју преку чат, и ми даде понуда и јас ја прифатив работата. Тоа беше за транскрипција и јас всушност дотогаш не ни бев сигурна што е тоа транскрипција, ама пробав и видов дека не е потребно којзнае какво искуство. Тоа е да запишуваш во Word или некој друг документ што зборуваат луѓе на интервјуа, состаноци, телефонски разговори и сл. И јас добив 5 часа аудио кои ми беа многу тешки за работа, а работодавецот требаше да ми плати 15 долари (5 зема страната, а јас само 10). Тоа се многу малку пари за толку долг аудио фајл. Но ајде, прва работа што ја добив си мислев кога пак ќе добијам и прифатив. Тие 5 часа ги сработив за 10 дена, и замислете толку ме фати инает што ги работев секој ден по цел ден. Очите ми испаднаа и не ни јадев толку ни спиев, и сето тоа за малку пари. Инаку, прифатив од тој работодавец бидејќи имаше 2 Reviews кои беа прилично добри и се гледаше дека има плаќано пари и преттоа. И така јас го сработив со мака тој проект и си ги добив моите 15 долари. Потоа истиот работодавец ми даде понуда за повторно 5 часа аудио, но овојпат го знаев речникот и се навикнав на тие лица, па мислев ќе биде полесно, а и овојпат рече дека ќе ми плати 25 долари и прифатив. Ја сработив таа работа, на пола работа ми плати 7 долари (тоа е Milestone, на пола проект или помалку ти исплаќа дел од сумата и на крајот доплаќа се). Откако сработив се, и ги пратив сите документи и таа ми рече Фала и се исклучи. И другите пари кај заминаа? Не ми беа исплатени. Страната си ги зема пак своите 5 долари а јас останав само со 12, а требаше да имам 30 за да можам и да ги извадам од страната. Работодавецот (кој беше всушност жена) никогаш повторно не се вклучи на страната. Сосема ја снема. А ние комунициравме само преку страната, не ми даде ни скајп ни емаил, ништо. Напишав неколку пати поплака до страната, го пријавив нејзиниот профил и пак ништо. И тие пари потоа ги истрошив за да земам некој тест како потврда на моето знаење, кои таму се плаќаат по 5 долари и останав без речиси ништо. Исто така добив работа кај еден друг, но потоа тој се направи глупав и ми велеше дека всушност бара работа, а во описот на проектот убаво си пишуваше дека нуди и тоа за толку и толку минути долг фајл. И таму ми земаа 5 долари, 5 истрошив за тест и останав со само 2 долари. Од сета таа мака, 20 дена работа, по 10 дена за секој проект од по 5 часа аудио за на крајот да останам без ништо.
    Значи, заклучокот е дека на оваа страна не можеш да бидеш сигурен дека ќе ти исплатат пари, дури и да има добри оценки работодавецот, сепак не е сигурно. А страната не ја интересира, и вака и така ќе си земе 5 долари за секое твое вработување. На Гоогле можете да пребарате мислења на форуми или блогови (на англиски) и многу од нив се жалат. НЕ ВИ ЈА ПРЕПОРАЧУВАМ www.freelancer.com
    За оДеск ќе напишам во следниот пост, овој е многу долг.
     
    На Freya123 и okcenzi им се допаѓа ова.
  18. FotoLina3

    FotoLina3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2014
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    43
    Значи, сега за www.odesk.com.
    оДеск е страна слична на freelancer.com, но многу подобра. Слична е во тоа што и тука имаш разни категории или Skills, тукуречи истиот избор како на freelancer.com. Можеш да правиш веб страни, програми, игри, презентации, транскрипција, превод и што ли уште не. На оваа страна се зачленив пред неколку месеци, ми ја препорача еден братучед кој има работено на неа и заради тоа знаев дека е добра. oDesk е подобра од freelancer.com во следниве работи:
    1. Може да земеш колку сакаш тестови и тоа сите за без пари, со што ќе имаш доказ за знаењата, иако немаш искуство. На пример, тест за граматика на Англиски или тест за превод од шпански на англиски и слично. Јас земав 10 тестови :D и не истрошив пара.
    2. Си правиш портфолио и ставаш работно искуство на профилот, што го има и на freelancer.com, но тука е многу подетално и посредено. А и мора да користиш целосно име и презиме, кое може да го прикажеш само со првата буква на пример Неделка С. Тоа е така бидејќи им е потребна сигурност, да знаат дека нема да правиш 2 профили.
    3. Можеш да избереш дали профилот може да го гледаат сите, само тие што имаат профил на оДеск или пак само работодавците на чии проекти аплицираш. Тоа ти дава поголема приватност.
    4. Како и на freelancer.com, тука има Fixed-price projects и Hourly projects. Првите се со утврдена цена, значи без разлика колку време ќе ти земе работата цената ќе биде таа и ќе ти биде исплатена на крајот, што не значи дека треба да се влечеш нели :D а на вторите те плаќаат на саат. Е сега, за разлика од freelancer.com, на оДеск кога аплицираш на Fixed price, тие самите ти велат дека не е сигурно дали ќе ти бидат платени парите и дека аплицираш на твој ризик. А за Hourly projects, плаќањето е загарантирано така што треба да инсталираш апликација преку која работодавецот ќе те следи колку часови работиш, но тука повеќе не можам да коментирам бидејќи досега имам работено само на Fixed price.
    5. Многу важно е тоа што оДеск исто така си зема процент кога ќе добиеш работа, но тука се работи за процент. И тој процент го земаат откако ќе ти бидат исплатени парите. Значи без разлика за колку аплицираш, ако сакаш аплицирај и за 1$, оДеск од тоа ќе си земе само 10% или тоа би било 0.10$. На freelancer.com ако аплицираш за 1$, ќе „имаш“ -4$.
    6. Тука има посериозни работодавци, некои од нив не вработуваат лица кои немаат повисока целокупна оценка од над 4, (од најмногу 5) или кои немаат познавање на англиски јазик и слично. Обично што се жалат по форумите се работодавците бидејќи не наоѓаат одговорни фриленсери, значи тука е обратно. Работодавците се сериозни луѓе кои бараат достапни и одговорни вработени, а не некои што ќе сработат мал дел и ќе ги снема.
    7. За секој клиент (работодавец) на чиј проект сакате аплицирате, од десната страна кога ќе го отворите проектот си има детални податоци колку точно пари истрошил досега, колку оцени има, какви се оцените, колку пати вработил, колку често вработува, и други такви детали кои се многу корисни.

    За други разлики не знам засега, не ми текнува ништо друго. Што се однесува до повлекувањето на пари од оДеск, можеш да избереш неколку различни методи како Payoneer, Skrill, PayPal, директно плаќање преку Wire Transfer мислам дека беше ама тие за трансакција земаат 30$ и не е препорачлива таа. Без разлика кој метод ќе го избереш, за секоја трансакција што ќе ја направиш оДеск зема само 1$.
    Јас отпрвин пробав да ги префрлам парите на Skrill, и оттаму на сметката во банка, ама поминаа повеќе од 10 дена и ништо нема стигнато. Се работи за малку пари, 20 $ но ги пратив колку да видам дали ќе стигнат и сеуште нема ништо. Затоа сега направив профил на Payoneer и чекам да ми стигне картичката.
    Досега се на се имам заработено 35$ oд транскрипција, работев со 3 клиенти (работодавци) од кои 1 сеуште ми е клиент. Со него работам долгорочно и тој конкретно ме плаќа 1 долар за 10 аудио/видео минути транскрипција. Значи мене парите ми беа исплатени од сите клиенти и добив оценка од сите, но имам проблем со транцакцијата, што не значи дека оДеск не чини. Тоа е сепак друг проблем кој се надевам дека ќе го решам.

    Во секој случај, кога сакате да заработите на интернет, внимавајте многу и не давајте секаде лични информации. Прво убаво информирајте се на која страна сакате да работите, видете повеќе различни мислења и според тоа оценете дали е страната сигурна. Видете колку пари зема страната од вас, бидејќи колку-толку мора да земе мора и тие да заработат. Видете каков е начинот на плаќање, дали сигурно ќе бидете платени. Видете дали треба да се потшише договор т.е да дадете согласност на Terms & Conditions и слично, ако треба значи се работи за сериозна страна. Не брзајте, ако направете профил можете и да подизлажете дека имате искуство :D ама нели да не ве откријат. Не работете нешто за што знаете дека не ве бива, видете во која област сте најдобри и во кои области можете да се подобрите. И не барајте работа кај работодавци кои немаат оценки и кои немаат потрошено пари воопшто на таа страна, што не значи дека тие што се нови без оценка не чинат, но за почеток не ризикувајте.
    Јас многу ви ја препорачувам оДеск, ако сакате повеќе детали истражете на Интернет, а на freelancer.com НИКАКО. Толку се разочарав од таа страна што им пратив барање да ми го избришат профилот и фала богу го направија тоа :D Подобро е да не започнувате веднаш со желба да заработите оти после ако се разочарате ќе ви биде вас лично многу потешко да пробувате одново на друга страна мислејќи дека пак ќе се разочарате. Се надевам дека ова некому ќе помогне.
    Со среќа :) :) :)
     
    На Freya123, MiladyDeWinter и joelle им се допаѓа ова.
  19. ivan26

    ivan26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    2
    Jas rabotam na clixsense i veke imam isplateno baagi pati ako sakas mozam i screenshot da ti pratam
     
  20. marijaneta

    marijaneta Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2014
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    43
    Девојки, потребна ми е ваша помош. Не се потребни повеќе од 2 минути. Доколку сте заинтересирани да ми направите услуга ве молам пишете ми ПП. Фала.