1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Затнати уши

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од selly.gomez, 1 август 2011.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Ушите ви се затнуваат затоа што настинувате, ушите се поврзани со носот и со останатиот дел од главата. Секогаш ми се затнуваат кога настигнувам. Лек нема освен кога ќе оздравите сами ќе се поотпуштат и откукаат што се вика. Постапката за чистење уши се интервира само кога вашите уши се валкани внатрешно при што не можете да го остраните со чепкалки за уши. А капки се ставаат за да испира нечистотијата. Исто така капки се даваат и доколку имате некоја инфекција на увото.
     
    На trenchcoat-angel му/ѝ се допаѓа ова.
  2. olence86

    olence86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    287
    Допаѓања:
    91
    Феминки, дај кажете некој "природен лек" за одзатнување на уши. Често пати ми се случува да ми се затнат ушите и ништо неслушам. Посебно со десното уво. Бев на доктор, чисти се нема потреба од чистење ама мене зуењето никако не ми поминува.
    Предложете ми некои капки или било што!!! Ставав хидроген 3% ама џабе, не ми помога.
     
  3. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.907
    Пол:
    Женски
    Леле луѓе што да правам десното уво ми е затнато тинтак.Настината бев ама со носот уште не стојам добро и дував кога рече пука и се затна.Мајка ми е по алтернативни медицини и ми капна неколку капки од едно цвеќе-чувар куќа ама џабе,само ми се дозатна..Сега што да правам?Ич не слушам на тоа уво.Да одам на доктор или да го оставам само да си пукни пак и да се одзатни?
     
  4. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.623
    Допаѓања:
    8.509
    Пол:
    Женски
    Најдобро оди провери си, може од настинката ти е,може ќе ти дадат капки, а можеби и за чистење се, го прават со шприц и вода, ниту е страшно, ниту боли. Мачно е кога се затнати .
     
  5. SmileOnMyFace

    SmileOnMyFace Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Затнато ми е десново уво веќе неколку дена и сега за несреќа почна како и ова другово да се затнува. А знам дека ми е од настинката од која ми остна само носот и ушиве затнати. До пред некој ден двојно намален на десното па сега и на левото. И исто така кога ќе се задишам го слушам срцето како ми лупа преку увото и некое зуење. Навистина веќе не можам ова да го поднесам, притоа да напоменам дека немам никакви болки, тоа беше претходно.Сакав да ве прашам да не знаете некои капки за чистење на уши. Секој одговор е добредојден :D
     
  6. minika

    minika Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    104
    ее имаш иссттт случај како мојот иначе јас почекав да ми се пушти самото уво но не затоа ќе одам да ми ги исчистат,, :D
     
  7. SmileOnMyFace

    SmileOnMyFace Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    A каде можам да ги истистам ушите ? Веројатно мислиш на ушно, слушнав тоа не помагало па мислев со некои капки да пробам
     
  8. minika

    minika Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    104
    да да на ушно оди и таму ќе ти ги исчистат ништо страшно а можеби ќе ти дадат некои капки ..
     
    На SmileOnMyFace му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.785
    Допаѓања:
    17.746
    На ушно ќе си појдеш, за тоа служат специјалистите таму. И помага како не. Ќе ти го испере ушето и ќе ти даде антибиотик и капки кои ќе ги користиш како ти е препишано.
     
    На minika му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Nella.M

    Nella.M Нов член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Ми се затнува од време на време едното уво а не ме боли.....Брзо некој совет :(
     
  11. SmileOnMyFace

    SmileOnMyFace Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Имам слушнато дека се ставале топли облоги на увото ... И да не се чепка со чепкалици за уши и да не доаѓа во допир со вода, колку што знам јас. За постручно види на интернет :)
     
  12. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.535
    Допаѓања:
    28.740
    Пол:
    Женски
    Денес гњурев во длабоко и ми се затна ушето.Пробав скоро се, рипав, топло ставав, мастики џвакам, џабе ништо не ми помага и не знам веќе што да правам, а во странство сум.Многу ме нервира зошто ништо не слушам, а болка фала богу немам.Не знам дали да пробам да купам хидроген од 3% да ставам? :?:
     
  13. minika

    minika Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    104
    mislam deka mozes da si kupis hidrogen vljda kje pomogne :) ;)
     
  14. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.535
    Допаѓања:
    28.740
    Пол:
    Женски
    Ништо, не ми помогна.Бев на чистење на уши, сега се е во ред.
    Значи најдобро решение на ова е чистење :)
     
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.818
    Допаѓања:
    102.665
    Пол:
    Женски
    Женски, дaли имaте прoбaнo aпaрaтче зa чистење уши ? Ми се чини имaм гледaнo тaквo нештo нa тoп шoп пo телевизиите, дaли знaете кaј мoже д се купи?
     
  16. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.525
    Допаѓања:
    7.420
    Пол:
    Женски
    Во последно време имам проблем со ушите,имам страшни болки.Бев на доктор и ми рече дека проблемот е во носот и е од алергија.
    Ми даде таблети и спрејови за нос и да правам инхалации.Ми рече после спрејот во нос, да го дувам носот за уштите да се отворат,десното се отвори,ама левото никако.
    Ако имал некој вакво искуство,нека помага.
     
  17. VIRAGO

    VIRAGO Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site.Jas imam eve dve tri nedeli maka so desnoto uvo kako da mi e zapuseno bolka vo slepoocnicata i okoto i kako da me streka mnogu sum zagrizena pomagajte
     
  18. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    @VIRAGO Две-три недели имаш проблем, зошто не одиш на лекар?? Може имаш некое воспаление, може нешто друго е проблемот, но тука ние на форумот не можеме ништо да ти помогнеме, не си играј со здравјето оди утре на лекар, не чекај.
     
  19. VIRAGO

    VIRAGO Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Mila, bev na usno kako nekoe vospalenie mi stavija kapki no nisto ne mi pomogna od vreme na vreme imam poteskotii neznam sto e no ke pojdam povtorno fla mnogu pozz
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  20. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Може и од алергија или синуси да ти е се тоа...секако се е поврзано. Појди пак и убаво објасни му на докторот. И мене нешто слично ми се случува кога ми се воспалени синусите.