1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Затнати уши

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од selly.gomez, 1 август 2011.

  1. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.528
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Мислам дека ќе ти помогнам со тоа што ќе ти го објаснам мојот проблем.
    Проблемите почнаа во ноември,прво бев на државно во Румунска,исто ми дадоа капки, што воопшто не ми помогнаа,а и нормално беше дека со таков преглед (сеуште прегледуваат со инка и без компјутерско гледање).
    Отидов на приватно УРЛ и тамо ми кажаа дека проблемот е во носот и дека лекувањето е долготрајно и треба трпение.Ми дадоа две врсти на таблети и два спреја за нос.Бев три пати и исто беше.
    Се решив на трета опција.Иста дијагноза ми даде, повторно две врсти на таблети и еден спреј за носот.
    Разликата беше што болките се изгубија и сеуште ги пијам таблетите што ми помогнаа за болките.И овој доктор рече дека неможе проблемот да се реши преку ноќ,треба време.
    Сакам да напоменам дека јас имав страшни болки,не само слепоочници и очи,туку и долната вилица,просто кажано цело лице.
    Оди на приватно,можеби е поскапо,ама се решава проблемот.
    Поздрав.
     
  2. VIRAGO

    VIRAGO Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Sinusi nemam no uvoto desno mi se zapusuva i cuvstvo kako da imam nesto vo uvoto da mi stoi nrznam vise nisto sepak falavi za pomosta pozz
     
  3. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.848
    Од што ми е затнат носот, и увото ми е затнато,ништо не слушам. (Лекарот кажа дека можам да останам глува)Ми дадоа капки за нос,носот се одзатна увото не..и пијам апчиња по шема. Но нема ефект вече 4 дена.

    Некој/а со ваков проблем или близок, да се соочил?
     
  4. skorpija90

    skorpija90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13
    Luge daj pomagajte, od fevruari desnoto uvo mi zue. Vcera bev na lekar mi kaza zatnto mi bilo i mi dade nekoi apcinja. Znaete li nekoj caj, napitok ili samo lekovite i toplo da stavam.

    Kaj koj doktor na privatno odis?
     
    Последна измена од модератор: 24 јули 2018
  5. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.528
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Јас веќе сменив 4 доктори.Последната беше во здраствен дом железничар,они работат со фондот.Само треба да побараш мој термин од матичната.
    Инаку бев кај Цекиќ и Сузана Цветановска, ама нели се приватни секое одење,кај првиот 1500 а кај втората 800 ден.се плаќа.
    Разликата е тоа што приватните се по опремени.Иста дијагноза ми дадоа.
    Сепак конечно го решив проблемот:)
     
  6. skorpija90

    skorpija90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13
    Moze da mi kazes koi apcinja gi piese?
     
  7. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.528
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    skorpija 90 па повеќе апчиња пиев,со секоја контрола ми ја менуваа терапијата.Последните се даселта од 5 мг. одпочеток ги пиев по пола,а во последно време на моја рака ги земам цели.
    Поред нив спрејот за нос аква марис по 3-4 пати на ден.Ми рекоа дека терапијата е долготрајна и не поминува преку ноќ.
    Јас со овој проблем се мачам од октомври.На последната контрола се виде дека има подобрување и таблетите треба да ги земам уште еден месец.
     
  8. skorpija90

    skorpija90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13


    Mene mi zue veke 6 meseci, bev na lekar mi dadoa lekovi no dzabe:/ Tebe ti prestana zuenjeto?
     
  9. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.226
    Допаѓања:
    23.927
    Пол:
    Женски
    во здраствен дом железничар знае ли некој колку земаат за чистење на уво?
     
  10. EMoonlight

    EMoonlight Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    13.815
    Пол:
    Женски
    Luge sega sedejki primetiv deka mi se zatna desnoto uvo, nekako ne go cuvstvuvam ubavo i koga ke go dopram uste poveke se zatnuva, sakav da ve prasam dali e opasno nesto, dali znaete ili sto e?
    Prvpat mi se slucuva vaka, do tolku da ne go cuvstvuvam uvoto :(:(
     
  11. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    2.145
    Јас ќе споменам тука еден рецепт кој ми помагал секогаш кога сум имал затнато уво. Знам какво е тоа чувство, а ми се случувало да и двете уши ми бидат затнати со денови... Па ставав памук зашто чувството е тотално непријатно.

    Имено, едно јаболко во тавче се става во тингла и се запечува додека да пушти сок (течност пушта нели самото јаболко под дејство на температурата). Се вади и кога ќе смлачи течноста, значи исклучиво скоро студена, НИКАКО ВРЕЛО/ЖЕШКО (нормално дека нема со врело да си правите, ама јас да напоменам) се става малку во лажичка и се капнува во затнатото уво капка-две. Чудно, ама мене ми помагаше.
     
  12. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.848
    Лaни oвa време oд нaстинкa ми беше зaтнaтo увoтo. Вooпштo не слушaв сo увoтo. Пиев терaпијa еден месец aпчињa и ми пoминa.

    Сегa кaкo некoј притисoк дa имaм вo увoтo и кaкo дa слушм некoј звук, се плaшaм дa не се пoвтoри. Некaкo не слушaм мнoгу тивкo :(
    Мнoгу лoшo искуствo a лек не знaм сегa, не ми се oди нa лекaр сегa oд причинa штo не е нештo штo би гo oбјaснилa и сеуште не ми е ништo мoжеби е некoј притисoк :(
    Не знaм штo лек ќе требa...
     
  13. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    Мене ми се затнуваат ушите стално од алергии,и најдобро е ринасек верувајте или зиртек-д ,ама ги има во Бугарија зиртекот д
     
  14. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Е вака сега пред 2 недели настинав бајаги . Ми се затна 1 уво ставав охол х бидејки имам јаки болки. После 2 дена ми се затна и другото. Дали слушам 10 % и гласно не слушам .
    Бев на доктор испив цњла доза Амоксиклав ништо, пред малку последното апче Сумамед .Пак ништо :(
    Совет и дали некогаш ќе ми се поправи слухот :sweat:
     
  15. Winnie Pooh

    Winnie Pooh Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2018
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Отиди на ушно нека ти ги исперат и земи од аптека 3% хидроген и ке ставаш во ушите по 2-3-4 пати на ден по пола саат во уво малце е чудно чувството ќе те скокотка ама стави во едното уво 3 капки хидроген и стави кај дупчето лефтерно памук и држи го пола саат така, после во другото. после недела дена ќе ти се подобри. Истиот проблем го имав и јас.

    Имав големи проблеми имав страшни болки секоја втора ден бев на ушно се додека не си го најдов лекот сама 3% хидроген е одличен за затнати уши и чувар куќа. помагаат и кромидот и лукот но е малце непријатен мирисот. Се надевам на некој ќе му помогне.

    Оди на ушно ќе ти го исперат увото. и ако имаш многу големи болки речи им нека ти дадат инекции јас имав болки и го губев слухот и кога не помагаше со апчиња сама им предложив за инекции само насабајле или навечер примав по 3 на ден наеднаш ми ги пуштаа по 3 дена ќе немаш никакви болки. Поголем дел од денот ќе го преспиваш од инекциите ама за 3 дена нема да имаш никаков проблем.

    можеш и дома да си го исчистиш со помош на некој повозрасен. Ќе ставиш неколку свеќи во едно тенџерче и ќе ставиш мало крпче ќе го направиш во форма на тутурка цвеќите ќе се стопат и крпчето ќе биде трвдо со восок целото ќе го ставиш во дупката на увото и лицето и косата ќе ги покриеш со крпа. Ќе ја запалите тутурката и сама ќе почне да влече од увото.
     
    Последна измена од модератор: 24 јули 2018
    На Badii му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sweet1991

    Sweet1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2017
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Jas eve dva dena imam zagluneto yvo piev ventor se somnevam deka e od toa stavav i kapki no ne pominuva odvreme navreme osekam sustenje vo usite sto mozam da napravam
     
    На MarianaBT му/ѝ се допаѓа ова.
  17. MarianaBT

    MarianaBT Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2013
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    955
    Пол:
    Женски
    ---
    имам видено само на ТВ и вака што го продаваат тој апарат ...
    Dr. Vac – апарат за чистење уши
    ама не знам баш што и како е..

    најсигурно ти е доктор... инаку по мене имаш воспаление мало на средно уво ,,и ти требаат некои лекарства...а и со тоа шуштењето .. провери си притисок кога ке почне
     
    Последна измена од модератор: 4 август 2019
  18. Twin97

    Twin97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2015
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    32
    Затнато ми е десното уво веќе една недела. Бев на доктор ми го прочистија и ми дадоа амоциклав,спрејови за нос и капки за во уво и ми најдоа некој секрет што се слевал до грлото. И така веќе испив цела доза од антибиотикот ама увото сеуште не се отзатнува и боли па дури забележав некои флеки на перницата. Отидов кај матичниот лекар ми рече као тоа е од синусите и кога ќе ја завршам терапијата пак ќе ми дала упат за ОРЛ ако ништо не се подобри. Сега ме интересира дали е нешто страшно... Цела десна страна не ја чувствувам само слушам како ми бие нешто во увото и го чувствувам како да е полно. Му ставав чувар куќа и по третото ствање ми излезе нешто како гадно малку со крв, а за во носот ги ставам сите спрејови дури и инхалација правев и ништо не извадив од него. Дали некој ги имал овие симптоми и доколку да како ги излекувал.
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.821
    Пол:
    Женски
    Chymoral forte 3x2 да пиеш. Кај мене тоа помогна.
     
  20. Vesna Mihajlova

    Vesna Mihajlova Нов член

    Се зачлени на:
    24 декември 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Многу често ми се случува затнување на уши дали од стапчиња за уши (никогаш повеќе ветувам) дали од вода ова помогна сега случајно пробав: фен и главата да се накриви во спротивна насока и нежно да се врати во нормала.

    Плус помага и пример 15/20 минути намерно зевање. Е сега се' вкупно што кажав до сега мене лично ми помогна. Како и одзатнување со дланка помага ама па и зависи колку вода влегла нели?
     
    Последна измена од модератор: 26 декември 2019