1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Затнато носе кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 30 ноември 2011.

  1. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    девојче јас бев денес на педијатар и ми рекоа дека не е страшно, дека уште не им е доразвиено 'рскавчето во грлото и затоа така крчел.
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Eeepa super, se nadevam deka e taka, jas sum utre ke vidime so ke rece mojot. Pozdrav
     
  3. zoketo

    zoketo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2012
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    На моето бебенце му е затнато носето , незз што да ставам... :(
    Ако знае некој што е дозволено да му ставам , има 3 полни месеци
     
  4. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    A jas se cudam zosto slusam kako da rci posebno navecer a na dr. mi vikaat nisto nema.
     
  5. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Mozes da stavas soleni kapki akva maris ili marisol. Iskreno jas kapnuvam po edna kapka zejtince, go rastrijuvam noseto i se nadraznuva da kiva, pa koga ke se iskie sami letnuvaat. Ili so pumpica za nos, izleguvaat odma oti se odlepeni od zejtinot. Star trik od babite.
    Pa i nie rcime leonce koga spieme. Nekoja zatka da ima vo noseto i mos i od toa da rci.
     
  6. maleckomoe

    maleckomoe Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    исецкај кромид и стави го на 10-15 сантиметри од неговото главче. помага гарантирано. на моето малечко што има 13 месеци овие 2 дена му се затна носето му ставав капки (солена вода) насогал... и кромид и за ден ипол се оправи. старински лек :)
    побрзо да оздрави ;)
     
  7. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Исто и малава рчи како да неможе да дише или тешко дише,и го чистам носето и пак исто.
    Три пати прашав на теи педијатри и истото ми го кажа,малите имат мали носина и затоа каналите така прават се додека не почнат сами да си го чистат носето,бидејки ние сме чистиле дел од носето.
    Да бидам искрена сеуште се грижам кога ја слушам како хрчи онака :^)


    Како ова со кромид да спие или?
    Хм ми иде да проба ама ке посмардам се и плус што знам кромид кај малата :^) ама кога ја слушам како хрчи лелеее
     
  8. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.735
    Пол:
    Женски
    Имаш специјални бебешки капки, немој на своја рака да ставаш масла, капки, спрејови, сепак е мало бебе.
     
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    И моето често хрчи и исто викаат нема ништо
     
  10. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Исечканиот кромид е проверена работа :up:. Само ставете го во собата тогаш кога ќе заспие бебенцето, по можност денско време за да може да ја проветрите собата, зошто многу мириса, ама затоа делува.
     
  11. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Da, kromidot. Plus kromidova voda se dava od bebinja do vozrasni koga se ima slajmovi. Se raskapuvat slajmovite i bebeto gi kaka. Na kerka mi i dadov da se napie malku zejtince, vecerta se iskaka i imase slajmovi vo kakata. A zolvata na bebceto, veke e tri meseci od ragjanje ima slajm, sekoj den mu dava kromidova voda i gi kaka. Nemozat da otkrijat od sto mu se sozdavat i inhalaciite ne pomagat, samo so vodata gi kaka. Taka da jass za zatnato nose zejtince ili kromid, isto i za slajm. Ako e stetno i nekorisno nema da davam.
     
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.735
    Пол:
    Женски
    Епа штетно е, зејтин во нос не се става, еднаш мислам и полемизиравме околу тоа. Од носот многу лесно преоѓа на плуќа, а тоа значи залепени бронхии, поштетно не може да биде. Ама ти си мајка си знаеш.
     
  13. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    И јас мислам дека е штетно и ова со кромидов,јас малце кога сецкам глава цел ден ке ме боли и смрчкам а не пак кај бебе :^) што знам и јас ама ете мајка за добро те тера да пробаш иако сега за сега не правам вакви работи.
     
  14. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Ne e stetno, bidejki mi e primeneto vo praksa. Toa mi e iskustvo. Od bebe i stavam zejtince vo nos koga e zatnata. Znaci ne sekoj den, dali ke mu dojdi ednas do dvapati mesecno koga e najmnogu zatnata i toa po edna kapka vo nozdrite. I jas si stavam koga sum zatnata. Toa e moe mislenje, iskustvo i sovet. Ne mora sekoj da go primeni. Zatoa prasuvame, spodeluva i debatirame. Na zolva mi od ragjanje.lezea vo sk na pedijateija, glavnata na pedijatrija gi sledese, pa od sam start mu dava kromidova voda. Ne pomagaat sekogas lekarstvata od apteki. Zatoa ima i homeopati :) Mi go rekoa toa za zejtinot i kromidot majka mi, svekrva mi, baba mi, bratucedki koi imaat vozrasni deca sto odat na uciliste, prijatelki i rodnini so mali bebinja. Od solenite kapki ja cesa mnogu noseto na malata, zatoa gledam vednas po stavanjeto da gi vadam mrsolcinjata da ne se nervira. A koga e mnogu zatnata ne pomagaat kapkite, samo zejtince i noseto e mrsno cel den i ako se sozdavaat pri kivanje gi vadi. A od kaj znaes deka e stetno???
     
  15. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.735
    Пол:
    Женски
    Нејќам да ве плашам и да ви кажувам примери, ама нажалост од искуство зборувам. На детенце на блиски мои детенцето едвај го спасија, со ужасни отоци на плуќа, од пункцијата е покажано дека се работи за лагуни полни со масло, мајката кажала дека ставала кантарионово масло во носе и докторот и кажал дека масло преку дишни патишта не смее да се внесува, дека најлошо нешто е токму тоа. Исто така и маж ми ставаше кантарионово масло и не можеше да прекине со кашлање додека ставаше, кога ми кажаа веднаш му ги фрлив капките од кантарионово масло, продолжи да става солен раствор препишан од хомеопат и прекина да кашла и многу лесно му се одзатнува носот. Ја прашав хомеопатката за ова и она исто ми кажа, масло никако, никако во нос, се лепи на плуќа. Не пробувам да те убедувам, мајка си и сама си знаеш, ете твоето детенце може нема никаква мака, ама малово еве има 6-7 години и е на пумпица затоа што не може да дише како што треба како последица на лагуните. Ама мислев дека треба да споделам со останатите на кои им советуваш ;)
     
  16. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Vo red sto spodeluvas zatoa i sme na forum da si spodeluvame. Kantarionovo maslo e druga stvar. Sepak sekoj odlucuva.
     
  17. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.735
    Пол:
    Женски
    Да не се натегам, само да појаснам, масло си е масло, структурата на маслото е таа кола се лепи за плуќата а не кантарионот.
     
  18. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.447
    Допаѓања:
    34.341
    Пол:
    Женски
    Ах бре мајки некои работи не ви се за докажување . Колку пати се спомна дека зејтин во нос е штетно пак вие со истите работи. За исецкан кромид до креветчето знам дека помага , ама за вода од кромид да пие бебе не.
    Не изигравајте сами доктори и да давате на своја рака вакви работи на бебиња.
    Ако не верувате на интернет немојте да давате непроверени совети на други мајки. Кај вашето бебе ништо сериозно не се случило ама недајбоже кај друг нешто да се случи слушајки ве. Немојте !!!

    И по другите теми ве читам. Колку и да се збори и коментира на некои теми на вас не ви е за докажување , слепо си терате по свое .
    Не секогаш и вашиот мајчински инстикт , совет од свекрва/мајка е точен.
    Воведувате намирници кои не се за бебе од 6 месеци . Трчате да дадете чоколадо со изговори и порано се давале смоки ,чоколади па шо ни фали.
     
    На bibiiii, Lillian, Bozica1980 и 3 други им се допаѓа ова.
  19. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    A mora li da se pravi bas kako sto drugite pravat??? Nemora. Ne znaci deka vie ste poveke majki od nas samo zatoa sto ne davate cokolado i ne stavate zejtin ili kromid. Naprotiv. Se e provereno i prasano od pedijatar. Vie Nemate licno iskustvo so gorenavedenoto. A sto ima da se dokazuva vo drugite temi za toa sto se dava. Ti si majka na tvoeto dete, jas sum majka na moeto dete. Ti odlucuvas za tvoeto sto ke jade i pie, jas odlucuvam za moeto. Taka da, jas ako smetam deka nesto pomaga i ne steti, togas go primenuvam. Pa sto ti fali tebe i mene.sto sme krkala mandzi od mali??? Nistoo. Pedijaterot mi odobri da i davam bukvalno se, osven jajca i silni alergeni. Tuku kazi sega sme mnogu moderni, toa e.
     
    На Anculce му/ѝ се допаѓа ова.
  20. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Јас малку надвор од тема, простете. Ама морав да спомнам и за она со виното на непцата кај мало бебе? Тоа никако не можам да разберам. Сепак за алкохол се работи...