1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зуење на ушите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од marija28, 21 март 2010.

  1. Никола-МК

    Никола-МК Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2015
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Машки
    Сунамед помага ако имате синуси,кои може да бидат причинител за зуењето кај мене не помогна се установи воспаление на нервот.
     
  2. Никола-МК

    Никола-МК Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2015
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Машки
    Овој проблем со зуење во уво потешко се решава се додека докторот не најде соодветна терапија.Има луѓе кои и по 7 год го имаат без престан овој проблем.Мене и докторката и кажа дека подолго време треба да се лекува.
     
  3. Mehmet

    Mehmet Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2015
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Машки
    Никола, јас сакам да ги пијам за вртоглавици, ама се надевам дека нема да имаат штетни последици, инаку фала ти многу на информациите :)
     
  4. Никола-МК

    Никола-МК Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2015
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Машки
    Подобро да се консултирате со лекар .
     
  5. skorpija90

    skorpija90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13
    A kaj koj doktor odese? Mene od fevruari mi zue bez prestan, bev na doktor mi dade terapija no dzabe, i miprepisa posleden pat bilobil da pijam 2 meseci, no dolg period da se trujam bez potreba. Planiram da pijam i jas sumamed no mi e strav da ne se mn stetni :/ Mene mi kaza deka nekoe kovce ne bilo ok i deka moze ke treba operacija i mn mi e strav dali ke bide uspesno. A inace go prasav mi kaza deka ne bilo toa tinatus nezz kako se vikase. Sega planiram da odam na laserski uv zraci pa kojznae dali ke mi pomognat :/
     
  6. BigStar

    BigStar Нов член

    Се зачлени на:
    23 септември 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Zdravo, jas sum go imal ovoj problem so zuenje na usite ili kako sto se vika poinaku tinnitus nekolku godini..
    Koga se proveriv prvpat na ORL mi prepisa kapki za nos, za uvo, antibiotici, apcinja za iskasluvanje itn.. no nisto od toa ne pomogna, potoa otidov kas drug specijalist koja sto mi pravese i laserski treman za usite, no ni toa ne pomogna, posle toa otidov pak kaj eden drug specijalist i mu kazav se sto sum probal a ne mi pomognalo, i pobarav od nego da najde nekoj drug pristap.. taka sto on mi pripisa kapsuli NEUROFORTE, Vitamin B complex Antistress od Califit i Cinedil... I ova mi pomogna posto kaj mene bil problemot so nervite i imav malce spondiloza na levoto ramo i toa mi go predizvikalo ova zuenje na usite... Sega ova ne znaci deka e terapija koja sto site ke gi leci, posto sekoj e razlicen i ima razlicna situacija, treba prvo da se proveris na specijalist za da se otkrije korenot na problemot pa posle da se najde nacin kako da se leci toa..

    Pozzz
     
    На FreeToGo и Prijatelot им се допаѓа ова.
  7. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... се чудам како може да се пие лек , а не ја знаеме болеста од што е настанат симптомот ? Лек лекува ако се дава точно за одредена болест со одредена доза во одредено време , Лек е отров за организмот ако се дава под препостапка за некоја болест во неодредена доза во неодредено време ... приод на проблемот со симптомот зуење во ушите ( амнеза) ќе се напишат сите болести што како спореден симптом дава зуење и се прават испитување ...се додека не се потврди таа болест и тогаш се дава терапија за таа болест , а симптомот зуење се повлекува ! .... пример анемија покрај други симптоми дава зуење во уво , ако не се даде соодветно за подобрување на анемијата не се повлекува зуењето , ако се поправи крвната слика симптомот зуење на уво само ќе се повлече... друга болест ? скриен шеќер ( дијабет ) ? - Може !... друго ? пореметена штитна жлезда? - Може ! ... или банална работа како користење на стапчиња за чистење на ушето ( со вдлабнато чистење го поместува восокот внатре наместо да се закачи на чепкалката и тоа и те како предизвикува зуење) со остранување на восокот прекинува зуењето...итн други состојби :?:
     
  8. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Uzhas. Jas vekje nekolku meseci se paftam po doktori a mi buchi vo glava ( levo uvp ) konsantno nekoi si 7,8 meseci. Na Neuro Forte tableti sum, pri kraj mi se, za nekoj den treba da idam na kontrola...
    Mnogu haotichna sostojba e, udara na psiha i nervira previshe.. :(
    Ako ne funkcioniraat drzhavnive kje si baram chare u privaten sektor... mora da prestane sranjevo poshto ne e Humano 24/7 da imash alarmanten haos vo uvo.
     
    Последна измена: 26 декември 2016
  9. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    А само зуење имаш?
    Некои други симптоми? Губиш рамнотежа некогаш?
     
  10. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.595
    Допаѓања:
    13.290
    Пол:
    Женски
    Само во десно ти е? Што слушаш како водопад, како канал на тв кога шушти..? Прв пат по што го примети?
    И јас имам иста ваква мака веќе неколку години. Имав периоди кога ми идеше да се фрлам од прозор, бев и на државно и на приватно. Чаре нема, ќе ти дадат витамини, сите видови од Гинко и исто ќе ти биде. При нервоза звукот ти се појачува и после по старо.
     
  11. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки

    Mi beshe izguben sluhot vo dobra kolichna ali so antibioticite, sprej, neuro forte i ushe nekoi apchinja mi se podobri sluhot, pochnav da mozham da slusham freknfecii za verbalen zvuk ali seushte mi e zatnato, ne mozham da slusham kako shto treba .. polugluv sum praktichno na levo uvo.
    I ima momenti koa mi e zeznata ramotezhata ali ok sum, mozham da funkcioniram...
     
  12. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Ахам..
    Се надевам дека ќе ти се подобри ситуацијата..
    Јас имав зуење проследено со губење рамнотежа ама и повремен низок притисок (не нон стоп)
    Затоа те прашав :)
     
  13. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки

    Levoto* utnav vo proshliot post. :) Kako kanal koa sushti bash i onoj kanal koa nema kanal samo koa zui na visoki frekfencii. Go primetiv u moment koga mi se zatna uvoto i pochna da zui... od pochetok ne beshe tolku intezivno zunjeto verojatno ( mi zui u glava dolgo vreme, ne se sekjavam) posle nekolku meseci otidov na matichen, me prati vo Voena na specijalist i pochnav so nekoi terapii. Ova mi e vtora terapija....
    Megjuvreme imashe nekoi podobruvanja, na moment imashe moment koga prekina zuenjeto skroz i pak mi se vrati i celo vreme zui, so razlichni freknfecii i inteziteti...
    Pri stres zvukot se pojachuva a pri smirena sostojba se namalkuva isto i kaj mene i veruvam kaj site drugi shto imaat vakov problem.
    Ima na YOUTUBE zvuci za lechenje na TINITUS i tie mi pomagaa .. probajte si.
    Mene mi sugestiraa da mi stavat inkecija vo uvoto... prilichno zaebana slika e da ti stavaat igla vo uvo... ne znam kako se vrshi taa funkcija ali mi deluva na bolen proces shto ne sakam da go iskusam.
    Shto mislish za inekcijata direkt vo uvo? Koga diskutiraa za toa deluvaa prilichno seriozno zagrizheno za mojata sostojba pa koa spomnaa za inekcija deluvaa mnogu optimistichki..
    Lek sigurno ima i kje se najde reshenie. Ako ne pomogne ovaa medicina kje najdeme alternativno reshenie.
    Vo sekoj sluchaj sekoja bolest i sekoj lek e vo nas samite.
     
    Последна измена: 26 декември 2016
  14. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки

    Se nadevam i jas... mora da se podobri. :) Fala.
    Nizok pritisok mozhe da predizvika gubenje ramnotezha i zuenje.
    Edna od prichinite zashto posporo mi ide lekuvanjeto e toa shto imam neredovno spienje i povremen nizok pritisok i jas isto... kako i da e go nemash Tinitusot ti i chuvaj se: spij redovno, vezbaj, hrani se zdravo, meditiraj, bidi srekjna i dishi dlaboko i nema da imash maka so vakvi raboti.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Па добро, се консултирав со милион лекари, самите тие рекоа дека тинитусот може да биде како константен звук или да се јавува од време на време. Немам дијагноза тинитус ама па немам ни никаква..
    Затоа што освен иницијалното зуење кое не беше поради низок притисок, сите останати им се очигледно ептен нејасни..
    При нормален (за мене) притисок, имав 2 дена константно зуење и немав рамнотежа..
    После го снема, па пак ден ипол ама само зуење, ок бев со рамнотежата..
    После притисокот удолу, пак од кревет не станав како и најпрвиот пат, е само тоа до сега го препишаа на нискиот притисок..
    И не ми се јави од тогаш..
    Се надевам и нема..
    Инаку и мене неурофорте ми ги препорачаа и вит Б, ама него и онака го пиев од други причини..
     
  16. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Jas do skoro imav takov problem...so meseci. Mi pomogna samo ginko biloba i betahistin tableti. Ludnica e kako ja bistrat glavata...
     
    На Prijatelot и Dust им се допаѓа ова.
  17. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Mislam deka doktorive se vodat spored stari skripti za novi bolesti i toa ne ide bash najdobro.
    Terapiite shto gi prepishuvaat mislam deka se vodat spored pretpostavka so daden lek kako na primer koga prepishuvaat antibiotici, so pretpostavka tretiraat infekcija.. ne mora da znachi deka e infekcija neli .. i infekcija kako shto znam se determinira preku krvna slika i ostanati metodi , ne po pretpostavka i iskustvo so istiot problem.
    Mene ne mi napravija krvna slika tuku Magnetna Rezonanca ; Ok beshe slikata. Nema problemi.
    Ovaa zaebancija ja povrzuvam so druga zaebancija shto ja imam vo sistemot a toa e Mizofonija.
    Mislam deka preku psiholoshki format se sluchila nekoja reakcija i skroz mislam deka ovoj problem e na neuroloshka baza. Mnogu sum uveren deka problemi od vakov tip se proizvod na stresni sostojbi...
     
  18. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки

    Kje napravam muabet so doktorkata da mi gi prepishe tie.
    Ako tebe te spasile mozhe i mene da me spasat. Fala ti. :)
     
    На izmislena му/ѝ се допаѓа ова.
  19. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Нека е со помин... Бетахистин се за подобра циркулација на крвта во главата и се точно за вртоглавици и зуење во ушите... Гинко билоба слично
     
    На Prijatelot му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.595
    Допаѓања:
    13.290
    Пол:
    Женски
    Го имам истото зуење само со двете уши веќе 3 години. Проблеми со рамнотежа немам, со притисок исто немам. Освен повремени лудила.:D Јас сум со дијагноза тинитус, пошто сум премнооогу млада за да го имам докториве не сакаат да ми препишат апчиња пошто страв им е па ме учат да издржам и да се справам со звуциве. Нервози максимално избегнувам и гласна музика особено свадби! Пошто и од таму го добив. А ова со иглава не знам ни јас не би се осудила.. некако ми е многу страшно на звук а и како слика. Единствено што ми имаат правено во Неуромедика е што ми ставаа нешто не знам како се викаше, внатре беше како со воздух и требаше да изговарам зборчиња и на некои делови да застанувам за да ми пушти воздух. Тоа ми беше едно од најгадните работи што ми ги имаат правено пошто во главава ми се случуваше блокада.. Од тогаш реков дека веќе ништо не превземам со зуењето, освен помалце стрес и повеќе витамини.