1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална руса фарба

Дискусија во 'Коса' започната од Trendafilka, 28 декември 2009.

  1. bonbonka17

    bonbonka17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    8
    Идеална русокоса фарба

    jas se iam farbano bah so taa igora 111 .. i fakja sifkasto .. treba nekolku pati da ja miesh pa da osvetli sho me nervira ..
    aj pishete nekoja druga sho ste probale a fakja belo??
    :D

    [mod-kirilica:2yuuprtg][/mod-kirilica:2yuuprtg]
     
  2. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Идеална русокоса фарба


    Абе братучетка ми користи Гарниер 111, и со шампон за плавуши жолтото и се губи и и побелува косата, ама кај мене не е така :(
     
  3. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Идеална русокоса фарба

    И јас сум сеуште во потрага по идеална русокоса фарба, а се фарбам неколку години плава и сите ги имам пробано.Јас бев плава пред 4-5 години имав преубава боја и пепеласта нијанса арно ама ми текна да ја потемнам малку и завршив со темно кафеава боја.Не знам ни сама зошто.Од тогаш до денес се мачам да ја вратам бојата што ја имав , на неколку месеци се шатирам, но многу тешко ми оди.Моментално се фарбам со evolution 11-11 мислам е бројот.На почетокот многу убава боја имам , но по неколку миења пак некои жолти , портокалови нијанси ми излегуваат и ја мразам кога е таква. Каков е тој шампон за плавуши ? Осветлува бојата од него или само сјај дава? Знам за колекцијата за плава коса од нивеа ама мислам тоа е за нега , а не за осветлување.
     
  4. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Идеална русокоса фарба

    [​IMG]

    Вака изгледа дел од серијата за плавуши на Гарниер, шампонот и регенераторот ги користи и жолтите тонови и се неутрализираат и добива поели нијанси после фарбањето, ама кај мене не е така.

    [​IMG]

    И ова на многу феминки им врши работа, за нега на плавата коса :up:
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  5. oceangirl

    oceangirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    69
    Идеална русокоса фарба

    за тие со природна боја на русокоса кои сакаат малку да ја осветлат им препорачувам подобро да се шатираат отколку да се фарбаат.со шатирањето ќе се добијат неколку интересни нови нијанси и освежување на основната боја,а со целосно фарбање ќе се добие ефект на вештачко...
     
    На wings му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Konfetka

    Konfetka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    34
    Идеална русокоса фарба

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  7. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Идеална русокоса фарба

    Последнава се наоѓа ли некаде во продажба?
     
  8. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Идеална русокоса фарба

    Колестон ама не Перфект туку обичниот, во вакво пакување
    [​IMG]
    може било која фризерка да ти го нарача. Сестра ми го порачча преку фризерката затоа што го нема во малопродажба туку само во специјализирани продавници и фризерници. Инаку е 500 денари , ама не е истиот, нема споредба со она што некогаш беше Колестон.
    Јас од Грција го купив овој Колестон
    [​IMG]
    Во кутијата има фарба, регенератор, некое балзамче и една туба што се нанесува пола откако ќе се исфарба косата, а другата половина после две недели за да ја обнови бојата. Квалитетот и е како Гарниер, многу бргу паѓа.
    Дефинитивно сменет е квалитетот на фарбите, и старите брендови не се она што беа.
    Додека ги барав сликиве по нет, видов многу видови на Колестон. Штета што кај нас ги нема, верувам дека би си ја нашла соодветната боја.
     
  9. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Идеална русокоса фарба

    Тенјс фор ди информејшн, засега само знам дека Гарниерот не е за мене, за другите - ке експериментирам од наредното фарбање, за 2-3 недели. :hai:
     
  10. Konfetka

    Konfetka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    34
    Идеална русокоса фарба

    Колестонот ја нема? :^) Јас предминатата година купив Колестон Перфект иста фарба како на сликата што ја постирав. Ја имаше во секоја парфимерија и беше околу 400 денари. А deluxe i brillant не се воопшто лоши фарби убаво го покриваат коренот,не останува портокалов или жолт како слама.
     
  11. mimisonce

    mimisonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Идеална русокоса фарба

    KEUNE 15.17 probajte ja taa najdobra farba zasega e na vtoro mestovo svetot cenata e 235 denari,sekako ke ja koristite samo polovina za korenot,i ne e vistina deka e jaka i deka ja ostetuva kosata naprotiv so nea se farbam 6 godini kosata mi e prekrasna imam bebeska boja,da prvite 2 meineja mi e so sivkasta nijansa a za da ne bide taka stavam malce bebeska pudra vo prav i sivoto nema da se pojavi....mojot frizer me farbase dolgo so KEUNE sega koga veke ja imam sakanata nijansa sama da se farbam ponekogas posetuvam i frizer no farbata ne ja menuvam.....KEUNE VERUVAJTE MI DEKA E NAJDOBRA :)

    [mod-kirilica:Dj0cc12n][/mod-kirilica:Dj0cc12n]
     
  12. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Идеална русокоса фарба

    Мими баш имав намера да ја пробам Кене, фала за бројчето, ќе пишам како фатила :emo: :)
     
  13. soncicko

    soncicko Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    73
    Идеална русокоса фарба

    lele nemoj si ja izgorev kosata od taa farba morav da si ja skratam kosata 10 cm а ими пагасе косата после миенје ми попаѓаа цели прамени искрено не ти ја препорацувам

    [mod-kirilica:1ga7hocz][/mod-kirilica:1ga7hocz]
     
  14. bonbonka17

    bonbonka17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    8
    Идеална русокоса фарба

    Spored moe iskustvo KEUNE e dobra farba so dobri nijansi.. i ubavo fakja i pri prvo farbanje.. ali bojata prilichno brzo pagja.. Ne e dobra za chesto farbanje zashto e jaka farba, toa mi go ima kazano i mojata frizerka..
    A i jas samata vidov. Se farbav se so taa farba i koga ednash bash ova mi se desi:
    kosata mi beshe pod ramo, se isfarbav i sho kje vidam!!! Mi se skratila od farbata!!! Sea mi e kratka.
    [mod-kirilica:yo8h16pw][/mod-kirilica:yo8h16pw]
     
  15. bonbonka17

    bonbonka17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    8
    Идеална русокоса фарба

    A inache koe brojche na farbata??
    Za delixe i brillant?
    Bash da vidam. :)
     
  16. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Идеална русокоса фарба

    Јас ваден прамени, па одозгора фарба на цела коса. И сега си се чудам, како можев така? Најдобро ке беше со фарба директно да почнам, по после неколку фарбања ке ја добиев посакуваната боја... Сега ке си седам со пола бела глава, пола жолта. Ај чао 8)
     
  17. LadyMillion

    LadyMillion Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    61
    Идеална русокоса фарба

    Se farbam na frizer so Wella i sum ultra zadovolna!!!!!!! Crveniot pigment mnogu se ublazuva

    [mod-kirilica:1vzk25aq][/mod-kirilica:1vzk25aq]
     
  18. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Идеална русокоса фарба

    Јас како долгогодишна русокоса, честопати знаев да експериментирам и да ги менувам фарбите. Последниот период бев на Garnier Color Naturals или Garnier Nutrisse. Сега решив да направам промена и да експериментирам со боја за коса без амонијак. Земав Revlon ColorSilk 05
    [​IMG]
    Да ви кажам малку се секирав како ќе биде крајниот ефект бидејќи сепак е боја без амонијак, а јас имам осетлив скалп и тенко влакно па не сакам баш јаки фарби а овие без амонијак би биле топ за мене. Фарбата е во течна состојба а се става во развивач во тубичка и нанесувањето е лесно (исто како и кај Gаrnier Nutrisse). Времетраењето на делувањето за плавите нијанси е 40 минути. Додека оксидираше бојава на мојава коса искрено на моменти се исплашив си викам чоече од таква преубава плава нијанса ќе добијам безврска плава! Арно ама не испадна така. Ја исправ косата, ја исушив и сега гледам дека имам супер плава неутрална нијанса и тоа поприлично светла, што сепак е предност затоа што е фарба без амонијак. Јас сум позитивно изненадена и можеби и во иднина ќе продолжам со оваа боја затоа што сепак многу помалку ја оштетува косата од стандардните фарби. Да додадам дека ја предлагам само ако имате посветла основа и само ако немате црвен пигмент. Во спротивно нема баш да бидете задоволни зошто е слаба и воопшто не е агресивна.
     
  19. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Идеална русокоса фарба

    Жени јас сакам не многу плава боја, значи како што ја викаат дрти блонд. Мене и таква ми е природно, ама ја оплескав ставив кафеава кна. Препорачајте ми добра марка на боја и нијанса исто, првпат ќе ја фарбам косата..немам нанесувано фарба претходно па немам искуство со нив :?:
    Ваква нијанса отприлика :) [​IMG]
     
  20. blondini

    blondini Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    10
    Идеална русокоса фарба

    Зошто никоја не ме слуша?Изгледа затоа што сите сте плавуши! :rofl:
    Јас се колнам во Палете,кој како сака нека зборува,никогаш нема да ја сменам,нема некој што не ме прашува каква боја користам,дури и ми се случило три пати и машки да ме прашуваат,двајца од нив прашуваа за да им кажат на девојките :lol:
    Само Палете што осветлува од 4-6 нијанси,ништо друго!Седум години ја користам.
    p.s.На мене бојата ми е уште посветла од таа на сликата од кутијата,изгледа затоа што долго ја користам,по цела должина имам иста боја,а косата ми е дооооооооолга,до г`з скоро! :clap: :clap:
    И најсмешно ми е кога ке ме прашаат дали ми е природна бојата,хаха....А,инаку сама си се фарбам,само во коренот,на 3-4 недели! :!:
    A,da...уште ова да кажам,природната боја ми е темно кафеава! :emo:
     

    Прикачени фајлови:

    • PNC_100_22.jpg
      PNC_100_22.jpg
      Големина на фајлот:
      13,3 KB
      Прегледи:
      381
    На KatarinaLehotska, LinaMala и moniiiii им се допаѓа ова.