1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална руса фарба

Дискусија во 'Коса' започната од Trendafilka, 28 декември 2009.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.978
    Пол:
    Женски
    Emily Dora , читај овде им пишав на фб и ова ми го пратија па исконтактирај ги нека ти кажат каде се продава , па кажи ми и на мене потоа :D


    Имам читано по странски форуми дека може да се користи како прелив ( мислам прелив се правеше со 3% хидроген) ама имам читано и дека ко фарба ја користат :?: па и мене ме интересира баш , често гледам вакви фарби скроз бели и се чудам за што се :D
     
    На Macyyyyy и Emily Dora им се допаѓа ова.
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.978
    Пол:
    Женски
    Инаку јас вчера се исфарбав со Игора 10-1 , добив убава плаво сива боја секаде убаво ми фати (само коренот го фарбам) сега незнам како ќе биде кога ќе се одмива бојата. Имам уште пола од неа па следна е на Гарниер 111
     
    На Macyyyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Emily Dora

    Emily Dora Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    девојки ја пак.. дали тоа kolourb4 ја гори косата исто како и бланшот?сакам утре да се фарбам па се мислам дали бланш или тоа да го купам.позз
     
  4. Macyyyyy

    Macyyyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2011
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Порано се фарбав со игора,предобра фарба едно време исчезна од нашиот пазар и почнав да експериментирам со други фарби....Пробав syoss и поголема глупост неможев да направам,катастрофа косата ми шушкаше како слама......Палете исто катастрофа ја суши косата,кога ја измиев од ушите надоле косата ми беше како метла надувана,никаква ама за бојата испаѓа добра....Субрина имам ставано најсивата боја што е и искрено најубаво ми фаќаше ,косата ми беше преубаваа....ја ставив на пауза малку пошто има 12% хидроген.....Потоа обрнав на explicit 90.01 исто супер фарба..Гарниер имам пробано многу нијанси и од сите само оваа 111 можам да ја издвојам...сите други жолта ме имаат направено....еве ви дел од мојата колекција....Е сега сакам еволутион да ја пробам......[​IMG]
     
    На koritsaki и Emily Dora им се допаѓа ова.
  5. MejkApGirl

    MejkApGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2011
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    58
    Не, воопшто. Колор б4 е маслен отстранувач на боја така да воопшто не ја гори косата, мене дури ми искоментираа дека ми изгледа поздрава после него. :)
     
  6. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    @koritsaki , @Macyyyyy , јас 2 пати го фарбав коренот со Evolution OSP. Не ми испадна посветло или бело, туку исто како што ми испаѓаше коренот кога го фарбав со Гарниер 111 за нијанса потемен од коренот надолу). Фризерот ми ја препорача дека ќе ми била издначена бојата, демек и коренот така посветол ќе фати, ама кај мене не беше тоа случај, ми испадна како и со секоја друга фарба што сум ја ставила. Веројатно е до пигментот и колку ви е светол/темен коренот. Нека каже некој ако има поинакво искуство :)
     
    На Macyyyyy и koritsaki им се допаѓа ова.
  7. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.978
    Пол:
    Женски

    ништо, јас нареден пат се фарбам со гарниер 111, мајка ми е презадоволна од неа ,само се надевам жолтило дека нема да ми прави а лесни фарби се не горат .

    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На <3 pleza4e <3, butterfly.mk, butterfly4 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Macyyyyy

    Macyyyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2011
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Ќе ја пробам еволутион за следно фарбање :) па ќе ви кажувам како сум поминала:) .Во постот што го ставив со сликата од фарбите ќе ви кажам вака.Доколку сакате накај сивкаста боја да не ви е ич жолто само субрина фарбата што е на сликата, да има 12%хидроген ама искрено после фарбање со неа косата ми е најубава за разлика од сајос,палете....за мене до сега најдобра фарба...стално експериметирам и кога утнам,спас во таа фарба секогаш наоѓам :) .Експлицитот исто ми е предобра 90.01 :) .А гарниер искрено пред да земам 111рацете ми играа,до сега,најголемите утки си ги имав направено со гарниер...жолта,портокалова...добро 111исто ми се покажа добра,не толку светла како што ме прават субрина и експлицит ама барем не испадна жолто :) .Пред да ја измијам ќе заплачев...како се гледав кафено ми изгледаше кога измив беше добро :) .И мој совет драги феминки они шампоните колор што се немој ѓавол да ве лаше да,земата....после 5 миења неможев уште да се исчешлам,ми се искрши и искина косата и се друго најлошо....
     
    На Lady in white му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Macyyyyy

    Macyyyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2011
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Женска ова твојата коса е??Преубавооо ,премногу ми се допаѓа!!!
     
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.978
    Пол:
    Женски

    Неее маци , хехех само ставив пример од некоја блогерка како на неа и е косата по фарбање со оваа на Гарниер фарбата. Инаку и мајка ми ја користи ама она е поплава од мене и на неа и испаѓа баш бела косата. Изгледа се си зависи од самото влакно :) Инаку , во врска со белава фарба на Еволушн баш вчера бев во една парфимерија и ми кажаа дека ваквите фарби се мешаат со некоја друга на пр. со Еволушн 11.11 а вака ако ја ставиш само неа немало ништо да добиеш , косата иста ќе биде :?: што да ти кажам , пробај ако не па за др пат ќе знаеш што како

    Ајде и други девојки плавуши нека пишуваат овде во врска со фарби а не само 2-3 исти пишуваме :)или па веќе си ги најдовте идеалните фарби :D
     
  11. Emily Dora

    Emily Dora Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    девојки има ли некој домашен телефон да се јави на бројов и да праша како се вика парфимеријата кај што ја има стилл фарбата и која цена се ? на другарка ми и кажаа дека ги има во порта влае и тагталиџе и нишо друго не прашала смотана и сеа незнам кај да одам а планирам да одам денес.023063447
     
  12. Emily Dora

    Emily Dora Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Девојки може ли некоја да ми каже што фарба да ставам сега ама некоја јака да ми ги осветли темниве делови и жолтиве ама да не е од кене и овие другиве што се по 250 денари.
     
  13. moshus

    moshus Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Драги плавуши еве и јас да кажам едно мое искуство.Многу долго сум плавуша,долго време ја користев Кене и стварно ми излегуваше многу бела баш како јас што сакав.Но бидејќи многу ми се кинеше косата од неа ја сменив со ревлон и ништо коренот жолт.Потоа ставив и уште ставам еве неколку пати колестон перфект и од неа пак жолтило и незнам што да правам веќе каква фарба да ставам нека каже некој која фарба моментално е добра и коренот не го пожолтува.Ајде ве молам за помош...
     
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.978
    Пол:
    Женски

    Evolution i Keune се јаки фарби јас неколку пати се фарбав со еволушн и многу ме гореше а убава бело сивкаста боја ми даваше. Потоа земав од тие колестон перфект ама ко што викаш и ти жолтило ми оставаа кај коренот. Сега двапати по ред се фарбам со Гарниер колор сензејшн 111 и за чудо убава бела боја ми дава без жолтила иако се послаби фарби. Многу ја фалат и таа Стил фарбата што ја спомнувавме во претходните страни ако сакаш можеш неа да ја пробаш или оваа на Гарниер
     
    На MiloMalo му/ѝ се допаѓа ова.
  15. moshus

    moshus Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Благодарам Коритсаки ќе ја пробам Гарниер или Стил па ќе видам што ќе излезе..
     
  16. KatarinaLehotska

    KatarinaLehotska Активен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Zdravo, gi procitav tvoite dve poraki na temava. I jas sakam "Scandinavian Blonde" ili ledeno plava arno ama ja opleskav posle farbanje na bez ledeno plavo i sega mi e mnogu temna plava, bez plavo. Sleden pat ko ke stavam Palette ima li sansi da mi fati Scandinavian Blonde kako od slikata? I malku mi e sharena. Sto da pravam? Pozdrav i se najdobro!
     
  17. Dobie

    Dobie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    240
    Феминки јас сакам косата да
    ми испадни нешто како на сликиве. Која фарба треба да ја користам?:) и плус да ми препорачате некој шампон за да косата изгледа здрава и сјајна?ви благодарам однапред<3
     

    Прикачени фајлови:

    • 4c7aZlajJi.png
      4c7aZlajJi.png
      Големина на фајлот:
      209,2 KB
      Прегледи:
      327
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.978
    Пол:
    Женски

    Можеш да ја пробаш фарбата на Гарниер колор сензејшн 110, еве оваа [​IMG]

    или оваа на Еволушн 11.13

    [​IMG]

    јас од двете фарби сум презадоволна , еволушн се потрајни амапа повеќе ја горат косата,јас сега ги кроистам повеќе на Гарниер лично бр 111 (оваа повеќе накај бело сиво иде)

    Инаку во врска за да биде здрава косата,јас иако ја фарбам двапати месечно само коренот косата ми е здрава ,не е расцветана ни ништо, користам шампони со макадемија масло (шампониве ги има некаде низ капиштец од марката Макадемија) исто од нивната фирма ја користам маската , понекогаш го користам шампонот на Еугене перма во космо го има од истата линија има и маска за оштетена коса и таа е супер. Користам и масло за коса од 100% арган масло тоа го има во космо околу 1000 ден е 30 мл ама се исплати. Можеш некои од производиве да пробаш,мене ми помагаат да имам здрава коса
     
    На Dobie му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ancebanance

    ancebanance Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2013
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Јас моментално сум најзадоволна од Гарниер 111 P1130047.JPG ги користам секогаш или гарниер 111 или палете А10, и косата ми излегува секогаш сканднавско плава. Иначе драги плавуши бојата на коренот зависи од тоа колку ви е потемнет, ако ја оставам еден и пол месец каква фарба и да ставам ми излегува темно жолта, а ако ја фарбам на помалце од месец си излегува супер, така да за нас плавушите само редовна фарба и многу одржување со маски, масла, и сл
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.978
    Пол:
    Женски

    така е се согласувам а и мојата фризерка истото ми го кажа, ми рече на 15 дена да го фарбам коренот за да неморам да ставам бланш , инаку се спушта коренот и потоа останува косата жолта :) инаку и јас сум презадоволна од оваа на гарниер (y)
     
    На ancebanance му/ѝ се допаѓа ова.