1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална руса фарба

Дискусија во 'Коса' започната од Trendafilka, 28 декември 2009.

  1. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Дечки јас закажав утре за на фризер, фризерката ми рече од црна лесно се добива кафена со деколорант и дека не ја оштетувало косатаа. Па утре одам да видиме што и како ке се договоримеееее ;) ако останам без косааа :shake: ке биде смеење :sweat::D
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.898
    Допаѓања:
    103.023
    Пол:
    Женски

    185 den ama se naogja i na popust
     
    На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
  3. theghost

    theghost Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2012
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Девојки, имам фарбана прилично светла плава коса (накај жолта) и моментално имам желба да ја постигнам бојата како на сликата, гледам дека во корените е потемно плаво а надолу убава плава нијанса. Дали некој има желба да ми каже со кои фарби да ја постигнам истата боја, а да не ми испадне жолта?

    [​IMG]

    Гледам дека многу ја фалите еволушн 11.11, дали е слична на оваа светлата нијанса или е повеќе накај сиво?
     
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.898
    Допаѓања:
    103.023
    Пол:
    Женски

    еволушн 11.11 испаѓа по на сиво :) за ваква пробај ја на кене 2000 оваа испаѓа жолта плус 12 посто хидроген
    [​IMG]
     
  5. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Јас си купив лореал продиџи . Very light ash blonde 9.10 :) што мислите ? п.с си купив и Гарниер колор сензатион 110 и сега незнам која да ја ставам...ај хелпувајте
     
  6. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    ^Лореал според мене. Лично мене воопшто не ми се допаѓаат фарбите на Гарниер, многу потемни нијанси добивам од прикажаните.
     
    На Fillia му/ѝ се допаѓа ова.
  7. asimoska

    asimoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2014
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Имам боја на коса како девојкава на сликава може нијанса потемна, сакам да ја осветлам и да добијам мн светли прамени, што фарба да земам???
     

    Прикачени фајлови:

    • dfff.jpg
      dfff.jpg
      Големина на фајлот:
      19,9 KB
      Прегледи:
      51
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.898
    Допаѓања:
    103.023
    Пол:
    Женски

    прво треба бланш да се стави па потоа фарба , за фарба лесно има многу нијанси колку ти душа сака но треба прво со бланш да се осветли зашто ако ставиш само фарба портокалова ќе ти излезе косата. Најубаво оди си на фризер вака сама може да ја оштетиш косата
     
  9. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Кене 1511 има некој искуство?
     
  10. whiteButterfly

    whiteButterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Имам ваква боја на коса 10250088_694016853970979_2425013663201531807_n.jpg

    Пред неколку месеци пробав со елеа фарба (плава) од пола надолу ама не ми фати, односно ми фати сосема малку само на светлина се познава. Па сега сакам да се исфарбам целосно плава како @Salome што ја има сликата ставено bojanafarba.png

    Па со која фарба може ова да ми успее :)
     
    На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    10.293
    Пол:
    Женски
    Батерфлај јас се фарбам со Гарниер Колор Сенсејшн 8.0 :) Само да ти напоменам дека на твојата боја на коса, од оваа фарба нема да ти се фати ваква плава боја.Ќе излезе накај црвенкасто-кафеава, за жал.
    Јас прво бев на фризер(минатото лето)да ми ја осветли косата, па после накај Октомври месец, се фарбав со оваа фарба.Инаку природната боја на коса ми е посветла од твојата, светло смеѓа.
    Мој совет ти е ако сакаш толку драстично да менеш боја од темно кафена на плава, поарно иди си кај некој добар фризер да не ти е криво после.:!::D
    После одкога ќе ти е осветлена можеш со каква сакаш фарба да се фарбаш.
    Јас сум многу задоволна од Гарниер, еве како изгледа:
    GARNIER-Color-Sensation-8-0-Luminous-light-blond-e1327935617435.jpg
     
    На whiteButterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  12. CrAzZyYy

    CrAzZyYy Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    2.157
    Пол:
    Женски
    Јас се фарбам веќе година ипол и дефинитивно за ништо на светов не би ја зетемнила веќе косава, и морам да ви споделам искуство со гарниер 111
    Се фарбам по препорака на фризерката и ајде фризерка се знае арно ама ја гледам косава само што исфарбана кафеава ама она темно кафеава срце почна да ме стега да ја колнам фризерката да фрлам се пред себе да плачам и уште викам ќе се мијам и мајка ми ме премислува вика седи барем кафеава да ти биде а не шарена и така седам јас 40тина минути и се мијам и што да видам кафеава бе кафеава плачам више и ја сушам и вртам глава накај огледало и што да видам плавооо сивооо никогаш поубавоо срце на место ми се врати и косата ми беше многу убава мека.
    Иначе се фарбам претежно со експлицит ама ќе продолжам со гарниер нз зошто пак ја земав експлицитот а имам пробано се фарби и ми се плаче зошто пробав палете нешто полошо амин косава уште неможам да ја средам после неколку месеци. И се фарбам секој месец цела коса.
    Ми кажа фризерката исто мајонез да и ставам после секое фарбанје и во кеса замотана да седам неколку саати ама некако уште го немам тоа применето.
    еве како јас оплавував. kosa.jpg
     
    На Sweet777 и irenna им се допаѓа ова.
  13. whiteButterfly

    whiteButterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Јас денеска се исфарбав со оваа фарба на гарниер 3600540179722-garnier-9-1-z1.jpg

    и косата ми излезе како на оваа слика normal_Motiv_C2.jpg
    (за нијанса посветла) . Па сега дали од ова можи со повторно фарбање да ја направам плава ?
     
  14. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    10.293
    Пол:
    Женски
    _DSC0689.JPG
    Сакам ваква да се фарбам.Препорака за фарба?
    Се мислам да ја пробам Гарниер Колор Сенсејшн 9.23 сив прелив да ставам одпосле.
    foto_kraska.jpg
    Вие што мислите?:angel: Искрено ми треба совет со некој што има повеќе искуство со фарбањето од мене.
    (Фризерката запна Колестон да ми става демек само со тие фарби можело да се постигне таква нијанса.На мене не ми се дава толку оти една фарба е 800ден. по три фарби колку што треба за мојата коса да се покрие плус работна рака ќе ми излезе 50 евра едно фарбанје.Очигледно оти сака да ме одере.Мало морген)
     
    Последна измена: 13 мај 2015
  15. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    Ако ти е темна косата, тешко со било која ќе ја постигнеш таа боја на сликата со едно фарбање.
    А колестон се добри фарби, ако не и најдобри, ама за темна коса прво бланш па фарба.
     
  16. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    10.293
    Пол:
    Женски
    Не ми е темна, руса ми е.Малку погоре има ставено слика од мојата коса и со која фарба сум фарбана-Гарниер осмицата.Косата никогаш не ми е ни била темна, а бланш не иде у предвид.Сепак фала.
     
  17. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    Ако ти е руса, тогаш пробај со таа на Гарниер 9.23...знаеш, секоја коса е различна. Ако не пробаш, нема да знаеш дали ќе ти фати таа нијанса или не. Јас одамна се фарбам руса, а фарби имам сменето неброено и од ретко која сум задоволна во последно време.
     
  18. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    10.293
    Пол:
    Женски
    Ќе видам...Мојата коса е прилично флексибилна и секоја фарба ми фаќа.Само за прелив се мислам дали да ставам...:^)
    Планирам некаде околу крајот на месецот да се фарбам поточно околу22-25 Мај, а до тогаш ќе се попитам и со други фризери што како.Во меѓувреме секој совет ми е добредојден.
     
  19. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Vo koj salon ke se farbas ? Preliv mozes da stavis imam stavano i brgu pagaa ne e kako farbite toj da stoi dolgo :D
     
  20. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    10.293
    Пол:
    Женски
    Абе сама ќе се фарбам.:D
    За прелив се мислам да ставам одпосле врз фарбата.Ама тоа е опционо оти за две недели којзнае што ќе одлучам хахах.