1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална руса фарба

Дискусија во 'Коса' започната од Trendafilka, 28 декември 2009.

  1. SneznaSnegulka

    SneznaSnegulka Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Здраво женски нова сум на темава но сакам да споделам искуство.
    најважно правило ЕДНАШ ПЛАВА СЕКОГАШ ПЛАВА нели е така??? Јас се фарбам со професионалната Субрина но ја нема во малопродажба, јас ја најдов кај мојата фризерка. задоволна сум од оваа фарба, и после миење коренот не е портокалов како со Еволушнот туку има некоја поубава ( посварлива) боја. А бојата дури излегува и поубава.Но многу ја оштетив со Еволушн,многу е јака и ја оштетува косата. Косата ми е премногу сува и оштетена. По еволушнот ја направив омбре као малку да ја одморам од фарбање ,но срце јуначко не издржа и по пет месеци пак плавуша. Бланширање,фарбање и краен резултат пепел. Од виткана коса сега не ми е ни права ниту виткана,МАКААА. Дајте некој совет како да ја средам. Фризерката пак ми спомнува нешто омбре ова она ама знам дека нема да издржам, а и омбрето на виткана коса некако не ми се допаѓа,па нон стоп ја пеглав што значи уште полошо.
     
  2. SneznaSnegulka

    SneznaSnegulka Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Ааа заборавив да ви кажам неколку финти за плава коса. За да биде косата сива не мора да користите ехотон зошто некој не може сам убаво да го аплицира па може да излезе смешно, туку земете шампон silver efect од Шаума го има во веро, тегет шише со сребрен горен дел.Со него на крајот се мие косата како со обичен шампон само се шува на косата нецела минута и се плакне.
    А кога ќе ви израсне коренот и ви боде очи може да го замаскирате со бебешка пудра
     
    На LollySky и <3 pleza4e <3 им се допаѓа ова.
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.823
    Допаѓања:
    102.692
    Пол:
    Женски
    На колку време се фарбаш/бланшираш ? Јас кога бев плава мака мачев со тие портокалови тонови , што се не испробав за да не се бланширам, но ако не ти е природната коса светла нема бегање од бланшот. И мојата коса беше тенка од бланшот бетер ко ластик , и нон стоп се шишав а многу сакав долга коса но поради тоа што беше сува и оштетена немаше шанса да ја пуштам долга. Претпоставувам се фарбаше со еволушн 11.11? :) и јас со таа се фарбав и е навистина јака фарба. Јас би ти препорачала или да ја послушаш фризерката а ако не ти се допаѓа омбре офарбај се некоја нијанса плава потемна. Штом ти е оштетено влакното ниедна маска , серум нема да може да го спаси туку ќе мора да се шишаш.
     
  4. SneznaSnegulka

    SneznaSnegulka Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    ne s
    не се бланширам само се фарбам на три недели. Се избланширав кога сакав да ја вратам плавата од омбре. Овој пат не се исфрбав месец и пол па бојата не ми излезе екстра ама со бебешка пудра топ е
     
  5. Maarina

    Maarina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Девојки да си прашам за совет од поискусните ..... бев плавуша но откако останав бремена првите 3 месеци воопшто не се фарбав а останатиот период на два месеци со фарба без амонијак! Е сега косата ми е катастрофа во однос на бојата .... врвовите ми се добри ама коренот и некој си 10 см никаква де кафена де портокалова т.с се само плава не! А сега се фарбам со истата од претходно палете а10? Некој совет како да ја вратам плавата боја?
     
  6. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.823
    Допаѓања:
    102.692
    Пол:
    Женски
    Само со бланш на коренот можеш да ја вратиш бојата , ако ставиш плава фарба портокалова ќе ти излезе. Оди на фризер најубаво. И ако доиш , не ти препорачувам ни фарбање ни бланширање
     
  7. Ethrnity

    Ethrnity Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    557
    Пол:
    Женски
    Од мое лично искуство само Субрина Профешнл, најсветлите нијанси 11.11 или 11.10 нема потреба од горење на косата со бланш а,и корените поради пигментот не излегуваат портокалови.Со оваа фарба нема утка,Само тешко се наоѓа некогаш ја има,некогаш ја нема.
     
  8. Valentina.Vaki

    Valentina.Vaki Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2013
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    578
    Пол:
    Женски
    Здраво коритсаки кажи ми со која фарба ја постигна бојава на коса што е на сликава и колку процентен хидроген употреби
     
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.823
    Допаѓања:
    102.692
    Пол:
    Женски
    Zdravo Valentina , ovaa slika ne e moja , ja imam najdeno na net :) mojata bese nesto porazlicna odo vaa samo sto jas si imav maka so portokalovite nijansi. Inaku koristev farba evolution 11.11 i ovaa farba na slikata , a hidrogen stavav 9ka :)
     
    На Valentina.Vaki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Valentina.Vaki

    Valentina.Vaki Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2013
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    578
    Пол:
    Женски
    Благодарам :) ќе пробам и јас нешто слично тогаш ххх :hug:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  11. La Muerte

    La Muerte Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, нова сум на форумов сакам да го споделам моето искуство со фарбање на косата. Лани летото се одлучив дека сакам да станам плавуша, природно имам кафеава коса и бидејќи до тогаш никогаш ја немав фарбано косата закажав на фризер, но резултатите не беа како што очекував косата ме беше речиси жолта, затоа се одлучив да ги земам работите во мој раце и сама да се фарбам и си купив фарба субрина чарм 80/8 бројче но косата пак ми беше жолтеникава никако да ми излезе жолтилото дури се фарбав и со сива фарба исто од субрина незнам кое бројче беше ама пак не бев задоволно од бојата. За прв пат минатиот месец купив фарба од сајос бидејќи сум користела шампон и регенератор од сајос и бев задоволна се одлучив да пробам и фарба.Земав бројче 13-0 и конечно ја добив посакуваната боја во самото пакување имаше и кесичка со колор лилав шампон што ги вади сите жолтила од косата. Значи презадоволна сум од бојата што ја добив и од фарбата. Фарбата воопшто не ја гори косата наредниов месец пак ќе се фарбам можеби со друго бројче но дефинитивно нема повеќе да експериментирам со дуги фарби.
     

    Прикачени фајлови:

    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.823
    Допаѓања:
    102.692
    Пол:
    Женски

    Мило ми е што ти се погодила фарбата , јас се фарбав со еволушн 11.11 сива фарба но што дека кога пак ми излегуваа тие жолто-портокалови прамени :)
     
  13. KatarinaLehotska

    KatarinaLehotska Активен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки! Ја има ли некој користено Кене 1517 мислам дека бесе, светло плаво пепеласто? Мене убаво ми фати. Задоволна сум многу, не е сива (мразам сиво зошто не ми стои, имам многу бел тен), туку е накај беличко.
     
    Последна измена: 28 ноември 2015
  14. Lutka®

    Lutka® Активен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2015
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Јас ја користам палете ц10 и задоволна сум ми иде накај сивкаста.. Додуша секоја фарба ми фаќа плава сум природно ама ете будалија да ми била посветла, сега планирам од сајос нешто да пробам, а еволушн нема шанси многу е јака еднаш се фарбав и лилава дојдов, ни плава ни сива ни црна шарена,убаво стоеше имав и кратка коса, ама плаво си е плаво.
     
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.823
    Допаѓања:
    102.692
    Пол:
    Женски
    Да , јас ја имав користено додека бев плава , убава и квалитетна фарба е. Еволушн 11.11 прво ја имав пробано но многу накај сиво влечеше , а оваа на Кене баш убава како што велиш , бело-плаво. :)
     
  16. shining_star

    shining_star Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2015
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    1.258
    Пол:
    Женски
    Природната боја на коса ми е кафена, ни премногу светла, ни премногу темна, нешто помеѓу. Сакам да се фарбам и да добијам нешто од прилика слично на ова:
    Blonde hair (2).jpg
    Предлог за фарба?

    А оваа... совршена :inlove: Само не верувам дека би ми стоела олку светла. Blonde hair.jpg
     
  17. k.a.j.a

    k.a.j.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2011
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    34
    јас сум природно темно плава, накај смеѓа... веќе неколку години си се шатирам на неколку месеци со посветла плава ама исклучиво со фарба - никако бланш...ама никако на крај не можам да излезам со жолтилото... и најсива можна фарба јас сум пак жолто-портокалова.... кажете некое решение? кај нас постојат тонери? странство гледам блогерките користат.... или некој домашен прелив да направам...имам виолетов шампон за таа намена ама никаков ефект нема :) фала однапред
     
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.823
    Допаѓања:
    102.692
    Пол:
    Женски
    провери на ибеј имаш избор на тонери :)
     
    На k.a.j.a му/ѝ се допаѓа ова.
  19. allaround

    allaround Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Ваква ми е косата а сакам да добијам отприлика ваква нијанса
    [​IMG]
    која фарба ми ја препорачувате?
     
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.823
    Допаѓања:
    102.692
    Пол:
    Женски
    Нема да ти фати т.е. ако ставиш плава фарба на кафена коса портокалово ке ти излезе. Прво треба да се бланшираш па после да се фарбаш