1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална руса фарба

Дискусија во 'Коса' започната од Trendafilka, 28 декември 2009.

  1. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Имам слика душо еве само брзо ми расти деновиве пак ке се фарбам и ке ти пратам не паѓа бојата трајна е само што ке ти расти ке фарбаш корен надоле нема да мораш 1452621462049.jpg еве и тука ја имам прикачено на форум, а и бебешка е нежна боја па види пробај како и да ти излези прати слика да видам
     
    На Acka22 и Esperanza им се допаѓа ова.
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.016
    Пол:
    Женски

    Можеш да пробаш Есперанца , се си зависи и од влакното на косата а ако си плава подобро би фатила бојата на косата т.е. може и да го немаш тој црвен пигмент што повеќето го имаме. Мислам дека може да се осветли и без бланш
     
  3. Esperanza

    Esperanza Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2011
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    23
    Многу ти е убава бојата! останува само да најдам сајос фарба тука... немам среќа баш :D
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. IloveScience

    IloveScience Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    31
    Здраво,јас сум во истата потрага. Тие тонери за кои всушност читаме се преливи за коса, за да се ослободиме од жолти тонови треба да ставиме виолетов. Јас моментално нарам виолетов шампон. Кој го користиш ти, каде го зема и колку чини?
     
  5. MiloMalo

    MiloMalo Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    2.916
    Пол:
    Женски
    Многу е битно кога ќе почнете да се фарбате да ја користите истата фарба, да не ја менувате. Пример, почнеш со Сајос, натаму терај со таа. Така се поголеми шансите секое фарбање да биде поуспешно и да дојдете до посакуваната боја. Јас би ви ја предложила Кене 1517 како најпрепорачувана за плавуши, евентуално 1511. Не се сеќавам дали идеа 2 хидрогена на 1 фарба или 1 ипол, тоа го пишува на кутијата. За 2-3 фарбања би требало да ја добиете посакуваната плава, зависи и од природната секако.
    Бланш никако, дури ни како додаток во фарбата (во некои се продава како додаток "осветлувач" во кесички а резултатот е лимон жолто и метла ефект). Ова е од мое лично искуство и ви го кажувам да не се зафркнете и да мора да се ошишате на крај, така да избегнувајте го максимално.
    Фризер врши работа и за еден ден ќе ве направи плава, но бланш кај нив е неизбежен. Косата ќе ви биде убава само тој ден.
     
    На <3 pleza4e <3 и irenna им се допаѓа ова.
  6. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Ваква фарба препорачајте @koritsaki ти така се разбираш повеќе, си била ваква некогаш ?
    tumblr_o10d37LKSA1qbqe9so1_400.jpg
     
    На evangelina.ina му/ѝ се допаѓа ова.
  7. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.016
    Пол:
    Женски
    @Winter Lady

    Дa бев нo некaкo мнoгу тешкo мoжев дa јa oдржувaм oвaa бoјa бидејќи кoсaтa тaквa ми беше (со црвен пигмент), нa пoчетoк првите 2 недели беше oк a пoтoa кoлку се миев имaв прoблем сo пoртoкaлoви прaмени. Фризерката ми имаше речено поради мојот пигмент морам или на 2 недели да ја фарбам или секој месец да ставам бланш во фарбата. Ја го практикував првото но се откажав зашто ми здосади на две недели да се фарбам. Исто така постојат и тонери за таква сива коса но немав користено нешто такво. Силвер шампони користев но не ми помагаа.
    Незнам каква е твојата коса , ама ако е темна мораш прво да ја осветлиш убаво (so бланш ) па потоа да се фарбаш со фарби како Evolution 11.11, Keune 1517 , Igora Royal 12/11 (јас овие фарби ги користев)
     
    На Winter Lady и fighter им се допаѓа ова.
  8. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    И мојата коса е со црвени пигменти како тебе @koritsaki и јас сум со истите проблеми. А ако се исфарбам црвена имам најдобра и најдолготрајна боја.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  9. k.a.j.a

    k.a.j.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2011
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    34
    На мојот пишува lorvenn paris, искрено не се ни сеќавам од каде беше земен и колку, ама никаков ефект нема. Пробав да направам прелив. Во поголем количина шампон ставив малце темновиолетова фарба и една капка хидроген, го ставив тоа на сува коса и го оставив да делува околу 5 минути, и за чудо имаше некој интересен ефект, го снема малце жолтилото. Само треба да се внимава каква е лилавата фарба, зошто има некои кои одат на бордо па баш напротив може да испадне црвеникава. Можеби со црна фарба би било подобро :)
     
  10. frosyGrc

    frosyGrc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    1.886
    Пол:
    Женски
    Имам темно кафена коса, дебело и цврсто влако. Саат ипол бев под бланш, под греалки или како и да се викаат и пак ми е жолто-портокалова. Ми ставија и прелив...кажувајте што да преземам следно??? Очајна сум со косава ;(
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Е сега за наредно фарбање и јас ќе ја земам оваа да ја пробам (fingers)
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Ако ,на сите што се прават од потемна кон светла поминуваат низ таква мешана боја,носи ја недела дена пунџа, не ја пеглај по недела дена земи бел бланш ,не плав ,плавиот ке ти биди жолта, а од белиот бела приближно на сива , земи две ќесички може и три зависи должината и хидроген 9%, ако е 12% ке ти изгори косата пепел , и полека полека ке си дојди на место косата и бојата што сакаш да ја имаш
     
  13. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Ако ,на сите што се прават од потемна кон светла поминуваат низ таква мешана боја,носи ја недела дена пунџа, не ја пеглај по недела дена земи бел бланш ,не плав ,плавиот ке ти биди жолта, а од белиот бела приближно на сива , земи две ќесички може и три зависи должината и хидроген 9%, ако е 12% ке ти изгори косата пепел , и полека полека ке си дојди на место косата и бојата што сакаш да ја имаш
     
  14. frosyGrc

    frosyGrc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    1.886
    Пол:
    Женски
    Не можам сама да се фарбам зошто коренот го остаив црн...
     
  15. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Некоја блиска дали знае , комшивка важно ке ти биди убава мене ми беше жолта како јајце никаква со ред си ја фатив полека и еве веке години ми е руса и неизгорена иако ја фарбам и маска ставам малку во фарбата затоа не гори кизнај види како ке ти биди и ке ни кажиш
     
  16. frosyGrc

    frosyGrc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    1.886
    Пол:
    Женски
    Ама мила мене ми е како омбре нешто...мора на фризер нема шанси да експериментирам по дома еве фотографијата е одма после фарбање..сега ми пожолте
     

    Прикачени фајлови:

  17. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Хм чудно ке видиш пак ке пробаш со фарба немора со бланш ке ти се задржи боја од фарбата ,вака убава е напред но назад е вистина жолта
     
  18. beliver

    beliver Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2012
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Конечно можам да кажам дека сум плавуша. И тоа без бланш.
    Природната коса ми е темно кафена али имам светол тен. Сите ми викаа нема да ми стои плава не знам што и направив омбре кое искочи прилично светло и тоа беше со бланш праено и ми стоеше стварно многу убаво. Али ми ја спржи косата. После 6 месеци морав скоро цела бланширана коса да ја скратам. После тоа пак сакав плава ама овојпат цела а ни на памет не ми паѓаше бланш да ставам. Отидов на фризер и реков плава ама не скорз бела туку како медова таква поприродна. Ми фати убаво али бидејки ме фарбаа со Кене, косата уште толку ми се уништи. Дојде време пак за фарбање ама овојпат решив дома да се фарбам и читајки коментари дека без бланш толку темна коса нема шанси да ми фати плава се обесхрабрив и пак земав кене 9.32 мислам или 9.34 не знам точно што беше. Али пак не ми фати ко што сакав малце ми маваше на портокалово. А косата ми беше во очајна состојба. Наредниот пат ставив гарниер 111 и бајаги ми се осветли али ептен брзоо ми падна бојата и стана некоја бакарно портокалова боја која воопшто не личеше на ништо. И вчера решив пак да се фарбам и земав Аура 11s. И можам да кажам дека подобро нешто нема. Косата ми е светлоо плава. Ама ептен светла, малце пак мава на жолто ама утре тонер ќе земам да ставам exoton ми го препорачаа.
    Значи може да дојдете до плава коса и без бланширање. Патот ќе биде долг и мачен ама се исплати ако сакате да бидете плави. Јас почнав со фарбање во Октомври и дури сеа сум скоро до таму кај што сакам да сум со бојата.

    Еве слики од природната коса и резултатот од вчерашното фарбање.. kafena.PNG plava2.PNG
     
    На kjukli, macovska, rose60 и 3 други им се допаѓа ова.
  19. India

    India Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2016
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    15.688
    Пол:
    Женски
    Screenshot_2016-02-25-01-15-34-1.png 20150518_211041-1~2.jpg Има посебен маслен бланш, воопшто не ја гори косата, јас од долгогодишна рубин црвена добив ептен плава од прва со многу малку оштетување, скоро ич, и има шамон кој се користи после фарбање да не жолтее од бланшот
     
    Последна измена: 25 февруари 2016
    На kjukli и rose60 им се допаѓа ова.
  20. macovska

    macovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2014
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Сакаш одг од личност што ги имаше на себе сите боли на коса плус минивал плус пегалење и слично?
    Оди полека и постепено, можеби 2-3 месеци сега ти се многу за полека да одиш, но верувај цел живот после тоа ќе си ми благодарна.
    Од пуста желба, ваљда и без памет и ја се праев од темно црвена плава, па црна па пак плава, па минивал.
    ЗНаеш што добив?
    Ужас од коса, А рачунај сите фризерки ми ја пофалија косата, колку уште ми издржала бла бла.с
    ИМам густа, долга коса, јако влакно. Значи сеа ми е се супер а дали знаеш зошто?
    Затоа што престанав да експриментирам, престанав блаш, често фарбање и често користење пегла за коса,
    Послушај ме молим те, ако веќе си решила нешто да праиш иди на фризер, АКо скоро си се фарбала остави малку месец два нека поминати фарбај се.
    Верувај дека сега колку и очајно да ти се брза, цела коса ќе мораш да ја шишаш во наредните две години за да падни оштетеното од фарбањето, а замисли која мака ќе ја имаш со фарбањето, заплеткување, кинење на влакно,оштетување на цела коса. ВЕрувај не вреди, ти кажувам затоа што сакав да имаше мене да ми кажи некој дека две години ќе кратам коса и нема да можам долга да ја пуштам поради ова.
     
    На <3 pleza4e <3 и frosyGrc им се допаѓа ова.