1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална руса фарба

Дискусија во 'Коса' започната од Trendafilka, 28 декември 2009.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.879
    Допаѓања:
    102.897
    Пол:
    Женски

    Прoбaј нaдoле стaви сaмo фaрбa зa прв пaт стaви плус 12% хидрoген јaс мислaм декa ќе ти фaти , a гoре мoрaш мaлку блaнш дa стaвиш сo 12% хидрoген и кoгa мaлку ќе oсветли измиј се. Се зaвиси oд кoсaтa кaкo ќе фaти фaрбaтa јaс дoбивaв белa кoсa нo пo 2-3 миењa имaв пoртoкaлoви тoнoви.. Прoбaј немa штo дa изгубиш :)
     
    На srcence1607 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. blondie100

    blondie100 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2016
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    458
    Пол:
    Женски
    Препорака за ваква боја на фарба?
     

    Прикачени фајлови:

  3. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Мор ти плавуша ли си била ?
    И колку време се држи маслото, се мие и се фарбаш на мокра коса или ?
    И косата ич ли нема да ти изгори :lol:
     
  4. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.331
    Допаѓања:
    47.772
    Пол:
    Женски
    Од кој нафталин го ископа мислењево?:rofl:
    Ова е старо,тогаш сум ставала,сега не користам многу често.Ставав неколку часа пред миење,па после ја миев.Сега не ставам ништо пред фарбање,не памтам дека така сум правела.:?:А може и да сум ставала,непосредно пред фарбање и таква мрсна сум ја фарбала.Тоа ако ми била многу сува косата.
    И плавуша сум,да,не ли ме гледаш на аватарот?
    Сега,подолго време веќе, се фарбам со Кене 9.32 со 6%хидроген.И не ставам никакви маски,на фризер понекогаш ампула.
     
    На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MiloMalo

    MiloMalo Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    2.916
    Пол:
    Женски
    Прво што ми падна на памет за бојава е кене 2000, со претходно бланширање.
     
  6. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Како си задоволна со фарбава?

    Иначе еден апдејт на мојава мака :D @koritsaki мила, се исфарбав со еволушн 11.11 и 12 % хидроген на Аура и прамените кои ми беа со бланш од шатирањето испаднаа бело/сиви баш како што требаше, меѓутоа коренот na природната ми боја - ми испадна жолт не портокалов, туку баш онака светло премногу така жолтои надоле пак како шатирана ми фати.

    Значи медовите прамени испаднаа жолтеникави и горе исто, само бланшираните прамени фатија сиво/бела боја а бидејќи имам црни веѓи сега стои ужасно лошо иако ми викаат дека морало така 2-3 фарбања дур да се погоди нијансата.

    Не знам стварно што да правам ептен се разочарав со коренов, мн е срам да шетам вака а топло е за капа да ставам ... Хелп со совет некој што во вакви случаеви и како да дојдам до таа нијанса?

    + Дали на нијансата на еволушн 11.11 стојат така темни веѓи или ќе треба и нив да ги средам, да ги осветлам? и ако да, на кој начин и со која фарба најубаво ?

    Еве слики како испадна 13100836_1717114951861532_237013331799970905_n.jpg 13095896_1717114978528196_450310203656813378_n.jpg 13062117_1717114931861534_4994835368993367941_n.jpg
     
    На SunnyGirl2, koritsaki и Winter Lady им се допаѓа ова.
  7. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    И јас бев ваква претходното фарбање. Ставив Еволушн 90.01 - малку е подобра состојбата. Ќе шетам еде месец па да земам друга побела на Аура.
     
  8. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Па барајки а фарбата на Кене мислам на втората страница ми излезе, хахаха.
    Ќе ставам и јас друг пат да видам баш дали нема да се оштети толку.
    Јас се заебав зедов VAKVA FARBA,
    261272.jpg во каталогот беше темна сива, ама си викав ај може посветла ке ми излезе.Претходно ја фарбав со Палете 9.1 со бланш внатре, и ми излезе жолта ама поубава бја беше.
    Сега од ова некаде ми е пожолта, со сив сјај, некаде како кафеава, наместо да ја осветлам јасја затемнив.
    За еден месец можам ли да се фарбам пак, на колку време се фарбате вие со овие фарби сивите ?
    Јас секогаш се фарбав на 1,5-2, 5 месеци.
    Со други бои.
    @srcence1607 ваква и јас надолу ја сакам оти јас само од пола надолу се фарбав, како што ти е тебе сивкаста, преубава ти е бојата.
    Следен пат ваква морам да земам.
    Ах како се заебав, ах. :sweat: Сакав посветла, потемна ми излезе бе :@
     
    На srcence1607 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Vakva koristel li nekoj ? 7178916.jpg
     
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.879
    Допаѓања:
    102.897
    Пол:
    Женски
    @srcence1607

    Следнo би ти препoрaчaлa дa земеш silver шaмпoн лилјaкoв е пo бoјa , имaш вo кoсмo нa еугене пермa јaс тoј гo кoристев и дoбaр беше прoвери и дм мидлaм нa бaлеa имaше еден истo тaкoв шaмпoн и миј се сo негo дa видиш дaли мaлку нoже дa се oпрaви бoјaтa кaј кoренoт бaрем дo следнo фaрбaње. Сегa не јa чепкaј кoсaтa некa oдмoри бaрем 2 недели, пa aкo стaвиш фaрбa и хидрoген (сaмo кoренoт) сигурнo пoсветлa ќе излезе. Сaмo нaреднo стaви 9 пoстoтен хидрoген не 12 зaштo 12 кaтa јa oсветлувa дoдaтнo кoсaтa сo фaрбaтa нo јa прaви мaлку жoлтеникaвa. А зa веѓите дoмa немoј дa ги прaвиш сaмo вo некoе кoзметичкo студиo пoубaвo би билo мaлку пoсветли веѓи :)
     
    На WinX13 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.879
    Допаѓања:
    102.897
    Пол:
    Женски
    На Acka22 и Eli23 им се допаѓа ова.
  12. blondie100

    blondie100 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2016
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    458
    Пол:
    Женски
    Не ми се допаѓа воопшто.
     
  13. Ancailin Blond

    Ancailin Blond Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    ДЕвојки, да ѕборуваме ѕа одржување на вашата руса коса. Ја фарбате ли секој месец, бланширате ли само корени, фарбате ли само корени_ Јас се сум пробала :D8)
     
  14. WinX13

    WinX13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2014
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    13
    Прамениве сама ги правеше? На слика не изгледа многу лошо посебно кај што е пуштена косата мене многу ми се допаѓа :D

    Сакам да ве прашам, ако знае некој... дали во фарбата можеш да ставиш малку бланш и така да ја користиш?
     
  15. glamgurl

    glamgurl Активен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Девојки ви ја препорачувам Колестон фарбата за руса коса ПРЕДОБРА :DИмав темно кафеава долга и густа коса со прамени надолу Сомбре,но мноогу сакав да бидам плава гледав коси на интернет фризури и се одлучив на фарбање.Отидов во најдобриот салон во нашиот град му покажав слика на фризерот ми кажа добро ке биде.Ми стави деколорант и фарба.откако ме изми и исуши косата ми беше буквално ПОРТОКАЛОВА:worried:Потоа ми стави бланш луѓе имав цел месец рани во глава воспален скалп....Тогаш незнам каква фарба ми стави не ми кажа.Си отидов дома со светло кафеава коса и половина и повеке опадната имав антени ко у штек бркната и згора на тоа платив 2.500ден. Наредниот месец отидов кај друга фризерка ми препорача колестон фарба(700ден) и се фарбам веке 5 месеци со таа фарба и сум презадоволна од бојата но половина коса ми опадна и сега ми е ретка и сува тражам во темиве лек
     
  16. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Јас се фарбав со Сајос и никаква, ем на жолто мава ем после три миења уште мириса косата на фарба. Толку ќе и биде, еднаш.
     
    На Lady in white и glamgurl им се допаѓа ова.
  17. glamgurl

    glamgurl Активен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Мојата мајка се фарба со Сајос со светло сива боја незнам точно која бројка но и излегува прекрасна боја и долго и трае но секому различно му одговара.. Пробај со колестон или ревлон малку се поскапи но бојата е фантастична како природна :)
     
    На Elissa му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Ајде само кажи ми која бројка е фарбата, ако можиш стави сликичка па да видам баш. А треба да почнам со колестон или ревлон. Која би била подобра од двете?
     
    На glamgurl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. glamgurl

    glamgurl Активен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Бројката на Сајос е 11ка [​IMG]
    Разликата меѓу Колестон и Ревлон не е многу голема но според многу Колестон е подобра а и нема голема разлика во цената Ревлон е 650 а Колестон 700.Еве ја Колестон
    [​IMG]
     
    На Elissa му/ѝ се допаѓа ова.
  20. pashe2004

    pashe2004 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2016
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Ako sakate da v bide rusa a ne zolta farbata znaci vo izbranata farba samo edna kapka crna faba i efektot e super rusa na siva nijansa doagja!!
     
    На Acka22 и glamgurl им се допаѓа ова.