1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална руса фарба

Дискусија во 'Коса' започната од Trendafilka, 28 декември 2009.

  1. meinenameis...

    meinenameis... Активен член

    Се зачлени на:
    15 август 2016
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Здраво девојќиии! Ме фати едно лудило.. Сакам од темно кафено (на црно удира) да се напраам плава..ме фаќа ептен мераак..инаку имам бел тен на кожата а темно кафени веѓи.. Дајте ми совет..ке личам ли на ѕвер :О :D и како може на најбрз начин да се направамм плава (не жолта) .. Чекааам :)
    И благодарам однапред :*
     
    На Sunnny му/ѝ се допаѓа ова.
  2. melissa

    melissa Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2010
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    177
    za pocetok samo na dobar frizer sama da se farbas nikako!!!
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  3. meinenameis...

    meinenameis... Активен член

    Се зачлени на:
    15 август 2016
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Се консултирав со флизеркс и ми рече прво цела коса со бланш потоа фарба..Таа ке ми помогне со купувањето на сите тие ствари што се потребни само неможе да работи поради палаво бебенце :D .. Е сега уште едно прашање.. Потребно ли е фарбање на веѓите? Слушам многу со мојов проблем правеле така.. :D
    Инаку благодарам melissa :*
     
  4. melissa

    melissa Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2010
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    177
    e nezz jas sum prirodno svetla taka da vegi ne sum farbala nikogas,taka da i za toa ke se konsultiras isto so tvojata frizerka,pozz :)
     
    На Arjanit2021 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Јас сум плава па веѓи имам смеѓи не сум ги фарбала никогаш, тоа ми е глупо, сега баш е хит плави коси со природни веѓи но пак е ствар на вкус. 10-blondes-dark-brows-kate-upton.jpg MTI2NTQ3NjA2MDIwMDY5ODU0.jpg
     
    На meinenameis... му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Didy77

    Didy77 Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Здрaвo девoјки мoже ли дa ми пoмoгнете кaкo дa јa дoстигнaм пoссaкувaнaтa бoјa?Имaм гoлем мерaк зa плaвa кoсa,бидејќи имaм кaфенa кoсa стaвив блaнш,блaншoт мнoгу ми јa изгoре и бев пoртoкaлoвкa aмa нaјмнoгу кoренoт пoсле тoa стaвив фaрмa штo oдирa нaкaј пепелaстa,белa бoјa и кoгa се измив се гледaм пoртoкaлoвa,жoлтa ни јaс нз кaквa е тaa бoјa мoже ли дa ми кaжете aкo стaвaм сеa пaк oд истaтa фaрбa дaли ќе ми искoчи oнaквa бoјa кaкo штo пoсaкувaм.Еве слики кaвa сум сеa и кaквa сaкaм дa бидaм :(:(:tmi::tmi:(facepalm) Screenshot_2016-08-18-13-18-45-1.png Screenshot_2016-08-17-00-34-52.jpg Screenshot_2016-08-18-13-18-45-1.png Screenshot_2016-08-17-00-34-52.jpg
     
  7. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Ова ми изгледа дека треба професионален фризер да го среди, многу жолто ти излегло со бланшот, можеби зависи од бланшот, како е растворен и сл. Сепак фризер знае најдобро како да постигнеш пепеласто плава нијанса, нема да е баш едноставно но со неколку фарбања ќе ја имаш бојата мислам.
     
  8. meinenameis...

    meinenameis... Активен член

    Се зачлени на:
    15 август 2016
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Да но моиве се ептен црни и доста густи ..ги истенчив малку но пак доаѓат ептен до израс....некако ептен ми штрчи...Нз стварно што да направам ..стабив кафена фарма иииедно влакно не ми е кафено :D
     
  9. meinenameis...

    meinenameis... Активен член

    Се зачлени на:
    15 август 2016
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Кој бр.хидроген стави..Јас вчера од темно кафена ка направив крем боја ..прво цела коса ми ја фарбаа со бланш и хидроген 12 потоа една бела и една светло кафена фарба размешани..и си добив посакуваната боја т.е крем боја :)
     
  10. hubabuba

    hubabuba Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Јас тој ефект го постигнав само со Олаплекс, значи двапати бланш, па фарба и на крај прелив за да биде бела а не жолта. Олаплексот ја жтити косата од оштетување и затоа не ми изгоре и направи пепел.
     
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.906
    Допаѓања:
    32.481
    Пол:
    Женски
    Првиот пат се офарбав со Beauty и бојата на косата ми беше медова. Природно ми е плава, ама со тек на време ми стана златно плава. Последниов пат се фарбав со Субрина и косата ми е посветла. Уште еднаш ќе се исфарбам со истава фарба за да ја добијам саканата нијанса, односно бојата на коса што ја имав додека бев малечка.

    @КикиМаус во темата Вашата коса преку слики ставив слики од тазе фарбаната коса. Ти се интересираше за фарбата.
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  12. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.122
    Допаѓања:
    17.686
    Идам одма да видам :)
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. theghost

    theghost Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2012
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    @BellaS можеби има наназад низ темата, ама не можев да најдам. Како ја доби таа нијанса?
     
  14. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Значи прво мора да имаш руса боја на коса-основа, јас имам веќе 10 год. плава коса, но ми беше малку пожолтена па затоа си направив прелив да ми биде сива. Ти треба - фарба црна-тегет колку малиот нокт само, субрина најобична само бела да е по боја не жолта (зависи колку ти треба за цела коса да премачкаш толку ќе ставиш од субрината) и ептен малку хидроген 6% само 5-6 капки од хидрогенот, сето ова, фарбата тегет колку малиот нокт, субрината и мааалку хидроген ќе го измешаш и ќе ја премачкаш целата коса. Ќе оставиш да делува 5-10 мин ќе гледаш колку посивува и по желба кога ќе ти е ок бојата ја миеш.
     
    На Espadrila и theghost им се допаѓа ова.
  15. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Дечки еве ја мојата боја на двете сликички, јас се фарбам во Palete A10
    Знам дека оштетувала ова она, ама сите фарби ја оштетуваат косата а јас единствено со оваа имам имам нијанса каква што сакам. Одев порано да ме фарбаат на фризери, ваму таму ама безвеза беше се,посебно Кене фарбата ич не ми одговараше. Е па кој сака плава коса без да му биде жолта нека проба со оваа.
    11951954_10206546403412241_1114544186594419960_n.jpg 1495497_10202110341833474_1431292424_n.jpg
     
    На lunchy, Espadrila, butterfly.mk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    mene ovaa ne mi fati,porano se farbav isto so a10 i super mi bese,sega mi velat deka ne faka poso sum bremena.
     
    На Elissa му/ѝ се допаѓа ова.
  17. JustBeautiful

    JustBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2011
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    1.084
    Пол:
    Женски
    Знае некоја каде можам да најдам Silver шампон во Скопје? Во дм и космо во сити мол немаше...
     
  18. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    И јас сакам да знам за најдобар шампон silver за плава коса. :wasntme:
     
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.858
    Пол:
    Женски

    Има во космо , јас од космо земав од Еугене перма околу 450 денари мислам беше
     
  20. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки.
    Може да ми каже некоја од вас со која фарба може да се добие убава сивкаста боја? Моментално ми е бела. Сакам посивкаста да ми биде. Фала.