1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална руса фарба

Дискусија во 'Коса' започната од Trendafilka, 28 декември 2009.

  1. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.774
    Допаѓања:
    259.763
    Женски, препорачајте ми добар тонер за коса, накај сиво да мава :) Си купив виолетов шампон, ама и тонер ми треба, па дајте препорака :)
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.774
    Допаѓања:
    259.763
    Женски сте виделе ли ваква сива боја некаде? 551afecc-c32c-49c7-a818-55ddb0765237-5-690x480.jpg

    Успеав скоро бела да ја направам мојава, иако има уште малку жолткасти прамени.

    Инаку како користите силвер шампон? Јас изгледа нешто погрешно правам :)
     
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски
    Со која фарба се фарбаш? Пробај ја Еволушн 11.11 , таа е сива а ако ставиш хидроген 6ка ќе ти испадне уште по сива :)
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  4. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.774
    Допаѓања:
    259.763
    Па најсветла што ја најдов беше на Аура Експлицит сосема бела :) Ама мене не ми е бела косата, туку жолткасто мава. Баш ќе ја пробам оваа што ми кажа.


    [​IMG]

    Последен ред, првите две од лево... нешто такво барам :)
     
    Последна измена: 25 октомври 2016
    На rose60, koritsaki и Acka22 им се допаѓа ова.
  5. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.774
    Допаѓања:
    259.763
    На Acka22, rose60 и koritsaki им се допаѓа ова.
  6. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски
    @CameliaMiller да , ја имам и јас користено еднаш , само не се сеќавам на резултатот , дали бев задоволна или не :D
    пробај па види , овие фарби на еволушн и кене се најдобрите на пазарот , и од колестон имам користено , но џабе ќе ти кажувам кога во Мк ги нема.

    Во врска со силвер шампоните , јас го нанесував на крај откако ќе ја измиев убаво косата , ставав силвер шампон на цела коса масирав и оставав 20тина минути така да стои на косата :) и потоа ја измивав и тоа го правев еднаш неделно
     
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.112
    Пол:
    Женски
    Последениот пат се исфарбав со оваа фарба и баш ми е убава косата.


    [​IMG]
     
    На Acka22 и rose60 им се допаѓа ова.
  8. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Каков е овој силвер шампон? Марка, каде ги има?
    Фала :)
     
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски
    @Avery , имаш во ДМ , Космо , јас од тие на ДМ немам пробано на Балеа а тие се најевтини што сум ги сретнала досега , јас тогаш го земав на Еугене Перма шампонот го има во Космо , мислам дека беше околу 450 денари освен ако не смениле сега цена

    Тие се користат за жолтите и портокаловите прамени на плавата коса , ги неутрализира и од кога ќе се измиеш го снемува жолтилото :) Исто така може да ја исушат косата така да секогаш пожелно е да се користат маски за коса :)

    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Фала ти :) Јас сум плава и на фризер ми ставаат ваков прелив/ колорант, но после неколку миења ми паѓа. Го имам пробано два пати тој на Балеа, ама немаше некој ефект кај мене. А не знаев каде да барам друг (плус не знаев ни како да објаснам во продавница што барам хахха. Ќе го пробам тој на Еугене што го препорача :)
     
  11. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.774
    Допаѓања:
    259.763
    Кај мене мојов силвер шампон нема баш некое вакво дејство, или јас не знам да го користам или не го бива. Не знам што точно марка е, од фризерката го купив.
     
  12. Madilyn

    Madilyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2014
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    126
    Дали тебе ти помагаше овој шампон? поточно дали има ефект барем приближен како на сликава?
     
  13. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.941
    Допаѓања:
    14.002
    Пол:
    Женски
    Еhoton голубје сива мислам 93 е бројчето, 145 денари е во Веро
     
  14. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.774
    Допаѓања:
    259.763
    Го пробав, супер боја остава, само ја стврднува многу косата, и огромен минус му е тоа што е премногу течен и е невозможно еднакво секаде да нанесеш :)
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.941
    Допаѓања:
    14.002
    Пол:
    Женски
    Jaс му наjдов финта, го мешам со маска за коса, нанесувам на навлажнета коса и го оставам пола саат, потоа ja плакнам косата.
     
    На SwanMay и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  16. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.774
    Допаѓања:
    259.763
    Колку количински ставаш од Ехотонот и маската?
     
  17. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.941
    Допаѓања:
    14.002
    Пол:
    Женски
    Не знам точно, не мерам, отприлика ставам и гледам да не се разреди многу, да биде со густина помегу маска и регенератор
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  18. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    @CameliaMiller стави го во некое шишенце со распрскувач, така полесно ќе ти оди нанесувањето, иако не го препорачувам во овој период на влажен воздух и дождовите што допрва доаѓаат, ќе си ја најдеш сина облеката...
    Јас имав ставено и појдов да вежбам, правев стомачни и кога станав од подлогата имав што да видам- беше обоена во сино. Среќа што беше моја и веднаш си ја собрав, инаку не знам што ќе правев од незгодно.

    Оттогаш не го ни користам, подобро ќе си направам прелив, отколку ова што во секој момент ризикувам да ми се размачка.
    А инаку убаво е за волумен, дава убава нијанса, ама џабе кога не е постојано.
     
  19. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.774
    Допаѓања:
    259.763
    Како правиш прелив? :) Јас се дупнав од барање да си купам и не најдов ништо задоволително.
    Во петок имам закажано посивување кај фризерката, да видиме што ќе испадне :)
     
  20. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    И јас мислев којзнае колку е комплицирано да се направи прелив се додека не прочитав овде на форумот. Имаш тема Прелив за коса, таму е убаво објаснето, има и овде во оваа ама не е истиот метод.
    Можеш да напишеш прелив за коса во пребарувачот, ќе ти излезат сите резултати.

    Но еве, да ги споделам двата методи кои што сум ги применила.
    Едниот е со мала количина колку зрно грашок црна фарба или црно-сина фарба, исто толку хидроген 6процентен, шампон и регенератор колку што нормално нанесуваш, сето тоа ставено во шише од пола литар во кое додаваш вода, протресуваш и сето тоа го нанесуваш на коса како кога шампонираш и оставаш да отстои 10-20 мин.
    Си гледаш како се менува нијансата, па си проценуваш кога да се измиеш.

    Мене ова ми е најефикасно, а го имам пробано и другиот метод каде што се става регенератор или маска која е со бела боја во количина да ја покриеш цела коса, мала количина фарба и хидроген исто како во претходниот рецепт, сето тоа се меша и се остава да отстои исто 10-20мин.
    Ова потешко се размешува, т.е. потешко се соединуваат состојките, па кај мене дали дека ставив појак хидроген тогаш, или поради тоа што не ми беше убаво размешано, се гледаше дека ми е нанесено само на еден дел од косата (само таму ми беше различна нијанса и тоа сина:D, дека нели фарбата беше црно-сина).
    Падна после 2-3 миења, ама тие неколку дена ја носев косата во пунџа:D.

    Затоа ти го препорачувам првиот метод, убаво се мешаат состојките и рамномерно се нанесува на цела коса.

    Пробај па сподели впечатоци.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.