1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеално црвена коса

Дискусија во 'Коса' започната од crazylady, 26 март 2011.

  1. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Ако има ваква тема затворете ја заклучете ја , па за рускоски имаше тема само за црвенокоси како што видов немаше и сакав да отворам.
    А иначе јас сум црвенокоса .
    Нека пишуваат овде сите црвенкоси мн. ме нервира мене лично кога за 2 недели ќе ми падне црвената боја и ќе ми потемни коренот па пак да се фарбаш и плус сега пола црвена ми е пола приридната никако да ми сe врати како што беше ми дадоја совет феминкиве да ставам бланш но страф ми е да не си ја оштетам и не знам што да правам :(
     
  2. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Идеално црвена коса ???

    Прво, те преколнувам обиди се да зборуваш литературно. :)
    Второ, користи квалитетна фарба. Сестра ми и мајка ми се црвенокоси и немаат проблем како што имаш ти.
    Трето, ако толку ти е мачно да се фарбаш, тогаш зошто се фарбаш? :o
     
    На wonderful1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Идеално црвена коса ???

    па морам да се фарбам кога еднаш ќе почниш нема назад :D
     
  4. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Идеално црвена коса ???

    а сакам да добијам нијанса нешто како на rihanna
     
  5. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Идеално црвена коса ???

    Јас сакам природно црвени нијанси (како пејачката од Florence and the machine, такозвани џинџер), или кафеави тонови со црвен отсјај.

    Конкретно косата на Ријана е како од циркус да излегла. Не сакам ни бордо тонови, ефтино ми делуваат.
     
    На Natali.3 и drugarka им се допаѓа ова.
  6. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Идеално црвена коса ???

    Добро да на ријана и е скроз црвена тоа е повќе црвена за на сцена не знам дали некој би излегов чаршија со таква коса а и до лејла од лисјата ми е убава и то многу ми се беднисува ама на ријана многу убаво и стои и можда зато сакам таква а од florence и мене многу ми се бендисува се сложувам со тебе :D
     
  7. spellbound

    spellbound Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    1.482
    Идеално црвена коса ???

    Meне повеќе ми се свиѓаат црвени ама на портокалово што одат некако вака:
    Извинување до Астрид за сликава (таа е таа боја што да правам) :P
     

    Прикачени фајлови:

    На CarrieBradshow, cheetah.girl и Hkikica им се допаѓа ова.
  8. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Идеално црвена коса ???

    Да и тие се добри многу ми се убави а и само што не му стојат на секој такви нијанси
     
  9. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Идеално црвена коса ???

    Мислев зошто се фарбаш црвена ако толку ти е мачно. Нема везе. :)
     
  10. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Идеално црвена коса ???

    Затоа што ја обожавам оваа боја омилена ми е, имам пробано и други бои но ниедна не ми стои толку убаво како црвена.
     
  11. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Идеално црвена коса ???

    Крејзи лејди после твоите постови јасно ми е зошто си заглавила на факултет ;)


    А според мене црвената боја е иста за одржување ко плавата, веднаш се познава дека е за фарбање, дели бојата и треба да се фарба на 3 недели што сакако ја оштетува косата.

    Многу ми се убави жени облечени во класичен стил и со црвена брановидна коса, ептен елегантно ми делуваат.
    Ги сакам овие понежни нијанси
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

    A оваа нијанса не ја сакам, многу вештачки ми делува
    [​IMG][​IMG]
     
    На Lacrimosa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Идеално црвена коса ???

    Црвената боја на коса е многу тешка за одржување и многу зависи од пигментот на влакното.Нормално е дека треба да се користи поквалитетна фарба, но црвената боја различно фаќа кај различни типови коса.
    Црвенокоса сум била од моето прво фарбање,па се до пред некое време и јас и другарката се фарбавме со иста фарба,но различно ни излегуваше.Колку и да е квалитетна фарбата,за многу брзо време се одмива и косата губи сјај и изгледа како дехидрирана :worried:

    Треба да се сфати и дека со фарби како :Мис Меџик, Лонда, Рубела и сл.-неможе да имате позитивен исход. :|
    А во еден пост прочитав дека девојката сака црвена,повеќе на портокалова.Едно време,сега не сум сигурна дали има, се продаваше француска к`на и тогаш,купував плава фарба за коса и по фарбањето ставав к`на,не сте свесни каква преубава боја имав на косата и тоа постојана.За разлика од фарбите,к`ната е многу подолготрајна. :!:
    Многу е тешко,ако пак решите да не сте веќе црвенокоси,ептен тешко се добива друга боја (не прашувајте како станав плавуша) :lol:
     
  13. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.211
    Идеално црвена коса ???

    Јас едно време ставав к'на и многу убава боја на косата добивав. Имаше една бугарска, Рубина мислам дека се викаше, што даваше темно црвена боја, и една друга - мислам дека турска беше и ја имаше секаде каде што продаваа такви работи на пазар, и даваше некоја портокалова боја. Само ова беше одамна, повеќе 10 години немам ставено к'на.

    Инаку имам ставено црвена фарба само еднаш, и наместо црвена ми излезе портокалова како морков. Едвај чекав да поминат 2-3 недели да ставам боја блиска на мојата природна. Ова беше пред точно 10 години, и од тогаш на косава нисто и немам ставено, се до пред месец - два, кога си направив некои прамени една-две нијанси посветли од мојата природна боја на коса, и се уште се нервирам кога ќе се погледнам во огледало :D
     
  14. ivo-na

    ivo-na Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    39
    Идеално црвена коса ???

    И јас од пред нецел месец сум црвенокоса и си се бендисувам, долго време немав ништо правено со косата и конечно се одлучив :) Најпрво пробав со колор шампон ама не ми фати целосно, па имав намера со к'на ама ми кажаа дека после врз неа не фаќало ни фарба ни пак ако сакаш прамени да си извадиш. И така си се офарбав црвена, но коренот одма ѕирна, а и бојата ептен многу паѓа при миењето. Но ако, за џабе не е речно "Трај бабо за убавина" :D
     
  15. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Идеално црвена коса ???

    Па сесилија нема врска факулетот со моите постови не седам толку многу за разлика од вас само во слободно време седам на нет т.е на фемина и не морам да ти се правадам тебе не сум заглавена на факултет туку не си го сакам факултетот но кога еднаш ќе се фатиш за оро нема назад и јас не можам ни да се споредам со вас што се опседнати со фемина јас во последно време почнав поактивна да бидам а иначе пред тоа не бев ич активна но сепак немам пишувано на секоја тема како вие ;)
     
  16. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Идеално црвена коса ???

    И јас со коренот си имам проблем многу се нервирам ама се за убавина ќе траеш па што сака нека биди :)
     
  17. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Идеално црвена коса ???

    Јас зборувам за Европа ти враќаш за Америка, се разбравме |( :D

    Како и да е, имај убав ден, нема потреба да објаснуваш ;)
     
  18. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Идеално црвена коса ???

    Јас како тазе црвенокоса, сега се соочувам со овој проблем.
    :(
    Често си ја мијам косата, обично секој ден и фризерката ме предупреди дека основата ми е премногу светла и да очекувам бојата да падне побрзо, но не очекував дека со 4-5 миења толку многу ќе се изгуби од квалитетот на новава фарба.
    Донекаде е сфатливо - прво затемнување после толку години плавуша, ок.
    Ќе се стрпам уште две недели, а потоа ставам ваква фарба
    [​IMG]
    [​IMG]
    изборот ќе падне на една од овие две на Лореал.

    Точно, поскапички се, цената е некаде околу 500 ден. меѓутоа се без амонијак, значително помалку ја оштетуваат косата, а ми ги пофалија дека се мошне трајни и даваат многу висок сјај.

    Кога си веќе фатен во орото, ќе си го играш.
    Факт е дека со неквалитетни фарби и со фарбање еднаш во месецот нема никогаш косата да е убава и добро нијансирана.
    Потребно е дупло повеќе внимание и нега за црвена коса.
    Лично јас си ја обожавам, и ќе сторам се' за да ја одржувам новата омилена нијанса. :)
     
  19. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Идеално црвена коса ???

    ^^Одлични се. Јас се фарбам со овие, кога немам време да одам на фризер :wasntme:

    Сега сум тазе фарбана со некоја карамел боја и супер ми излезе. Сјајот е забележлив и долго издржува бојата.

    Инаку фризерот пред некој месец ми стави некоја кафено-црвенкаста боја која според него ми стои многу на тенот и на бојата на очите. И немав проблем, а мислам дека е прашање и на пигмент дали убаво ќе ви фати бојата и дали ќе издржи, барем тој тоа ми го вели.

    Така да не е лоша варијантата да се консултирате со фризер пред да ставите црвена боја. А секако при голема промена трае дури да се добие вистинскиот, посакуваниот отсјај, така да не губете надеж, лека полека ќе стигнете до целта ;)
     
  20. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Идеално црвена коса ???

    Јас денеска си купив ваква фарба .



    Па ќе видиме како ќе излезе :)

    Wish me luck :)
     

    Прикачени фајлови:

    • farba HC.jpg
      farba HC.jpg
      Големина на фајлот:
      32,7 KB
      Прегледи:
      616