Изреки,поговорки,мудри мисли,секојдневни поуки и слично :)

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од teddybear, 26 ноември 2010.

 1. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.681
  Допаѓања:
  10.328
  Епа инспирирана од многуте постови со поучни реченици сместени во несоодветни теми како сдк и слично отворив ваква тема па да биде секое такво мислење на место зашто се си мислам дека кај и да е ќе не искараат. :angel:

  Ако животниот век на темава е краток Горде ке ја има честа да и даде клуч :D

  ајде ке почнам јас со една моја така поомилена.
  Зошто ги затвараме очите кога се молиме ... Кога плачеме ...Кога Сонуваме ... Кога се Бакнуваме??? Затоа што знаеме дека најубавите работи во животот не се гледаат со очите туку се чувствуваат со срцето.
   
  На najbolja, Twinkles, blosson и 22 други им се допаѓа ова.
 2. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  2.768
  Пол:
  Женски
  - Никој не е толку богат и славен да може да се откаже од една насмевка,ниту толку сиромашен за да неможе да ја подари!‌

  - Потрагата по сонот е копнеж по бесконечноста.
  А секое ново утро - тримуф на постоењето.
   
  На kajl, lana666, Ivy18 и 14 други им се допаѓа ова.
 3. RainBow

  RainBow Word Traveler Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  13.948
  Допаѓања:
  20.958
  -Пијаните усни кажуваат трезвени желби.
  Помудра мисла од оваа, амин.
  И мислава ја посветувам на неколку форумџики :lol: :rofl:
   
  На Passionate23, stejsi2005, boo3 и 27 други им се допаѓа ова.
 4. silvy

  silvy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  21
  -Животот не се мери со секунди, туку со моментите кои не исполниле со срека...
   
  На lady..., Angel.m49, viktorija94 и 6 други им се допаѓа ова.
 5. TheCandy880

  TheCandy880 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  3.994
  Допаѓања:
  6.280
  Пол:
  Женски
  Вистината постои само лагата се измислува..
  Брчките се патеписи на животот
  Љубовта е толку кратка а заборавот толку бескраен
   
  На attias и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
 6. TheCandy880

  TheCandy880 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  3.994
  Допаѓања:
  6.280
  Пол:
  Женски
  Не моли го Бога да ти го олесни товарот,туку моли го Бога да ти ги зацврсти плешките.
  Не ми е крај што ги крадат моите идеи,туку ми е жал што немаат свои. :?:
  Само раката на пријателот го вади трнот од срцето :|
   
  На david-nadal.86, Umbrella22, Libera и 4 други им се допаѓа ова.
 7. sonce777

  sonce777 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2010
  Пораки:
  459
  Допаѓања:
  249
  Пол:
  Женски
  ''Само споменот e идол кој никогаш не овенува под тешките удари на жестоката судбина'' ;(
   
  На elka.timova, flowerred, sajmoni и 4 други им се допаѓа ова.
 8. sonce777

  sonce777 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2010
  Пораки:
  459
  Допаѓања:
  249
  Пол:
  Женски
  ''Убавата жена е добра три месеци,а добрата жена е убава цел живот'' ;) :)
   
  На maravillosa, Angel.m49, Schizophrenia1 и 13 други им се допаѓа ова.
 9. skyAngel

  skyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  1.530
  Допаѓања:
  2.753
  Голема несреќа е кога човек не знае што сака, а вистинска катастрофа е кога не знае што може.

  Да сакаш малку - нема смисла. Да сакаш многу - немa кого.

  He верувајте им на оние што силно ќе ве засакаат уште при површното познанство и без видлива причина.

  Мажот го заборава последниот бакнеж а жената се уште го помни првиот.

  Не се надевам. Надевање е за мрзливи луѓе. Дејствувам.

  Луѓето се воодушевуваат на храброста,на талентот,на добрината,на големите задачи и на големите искушенија...но не ценат ништо освен пари.
   
  На SummerLove26, rici.aaaaa, Alida и 4 други им се допаѓа ова.
 10. katu6

  katu6 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  8
  Човек мора да биде доволно голем да ги признае своите грешки, доволно паметен од нив да има корист и доволно силен за да ги исправи
   
  На martine, Ivy18, david-nadal.86 и 5 други им се допаѓа ова.
 11. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  2.768
  Пол:
  Женски
  " Тагата е нашиот најдобар учител. Човекот може да види подалеку низ една солза отколку низ телескоп. Жалоста треба да биде инструктор на мудрите. "


  " Мораме да запомниме дека не сме единствените кои се нашле во безизлезна ситуација. Исто како што леталото од хартија се крева на ветрот, дури и најтешките маки можат да нé направат посилни. Како што илјадниците пред нас ги снашла иста судбина и успеале да се справат, така можеме и ние! "
   
  На Elenuskaa, MarchelineAmaru, TeddyGrey и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.681
  Допаѓања:
  10.328
  Ѕвезден прав во ноќта глува .. како свеќа во рака старечка ... Нема звук
  а светот сонува .... Само надеж малечка :angel:

  (Ова е стих од песна ама соодветен е во темата)
   
  На anamarija..xD и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
 13. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  2.768
  Пол:
  Женски
  Љубомората е броење на туѓи среќни моменти наместо броење на своите. Љубомората може да го направи несреќен и најбогатиот...

   
  На Alida, Elenuskaa, Divinebutterfly и 3 други им се допаѓа ова.
 14. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  681
  Допаѓања:
  185
  Пол:
  Женски
  - Вистината постои, измислена е само лагата..
  - Подобро е да згрешиш во оригиналноста, отколку да успееш во имитирањето...
  - Има тишини на кои се сеќавам повеќе отколку на најубави зборови.
  - Не лутете им се на оние што ве озборуваат зад грб, напротив, радувајте се, затоа што така ќе знаете дека поседувате или правите нешто што тие не можат да го направат или поседуваат и дека не сте заборавени. Плашете се доколку не зборуваат за вас, затоа што така ќе паднете во заборав, т.е. ќе бидете заборавени од другитe..
  - Oнаму каде што гордоста се всeлува... љубовта ги пакува куферите ...
  - Понекогаш зборовите што ги премолчуваме се посилни од зборовите кои ги изговараме...
  - Дури и илјада планови да не ти успеат, не се обесхрабрувај. Сé додека твоите цели се вистински, не си неуспешен.
  - Вистинскиот пријател ја гледа твојата тага,додека сите останати и веруваат на твојата лажна насмевка...
  - Голем број од нашите незадоволства се јавуваат затоа што се споредуваме со секого!
  - Кој пат и да го одбереш, секогаш постои некој кој ти вели дека грешиш. Секогаш се појавуваат потешкотии кои те ставаат во искушение да веруваш дека критиките се исправни. Потребна е храброст да го исцрташ својот пат и да го следиш до крај.
  - Зборовите можат да бидат многу моќни.. Колку може да те ослободат, колку може да те уништат, колку може да те вратат назад, да те фрлат на местото кое се вика пекол..
  - Некој кој некогаш ве сакал знае како да допре до вас, знае како да ве повреди онаму каде што најмногу ве боли. Таа личност знае каде се наоѓа најмекиот и најчувствителниот дел од вашето срце, таа личност знае кои погледи и зборови ќе допрат најдлабоко, знае на кои рани ќе им биде потребна цела вечност за да заздрават..
  - Дефиниција за лудост: секој пат да правиш едно исто и да очекуваш различни резултати.
  - Секој ги сака загатките. Освен полицијата. За нив загатките, ако останат загатки се трансформираат во службен проблем..
   
  На love23, MarchelineAmaru, Chocoholic.girl и 2 други им се допаѓа ова.
 15. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.526
  Допаѓања:
  18.933
  Љубовта е клуч за СЀ.Барајте го тој клуч.


  Срцето не зборува, но секогаш е искрено со оној кој што ќе успее да го затрепери...

  Единствениот излез е да се заборави сопственото минато полно со несигурност и да се создаде нова животна приказна.

  Силата потчинува СЕ, но нејзините победи се со краток здив.
   
  На rici.aaaaa, Alida, Elenuskaa и 2 други им се допаѓа ова.
 16. prettyButerfly

  prettyButerfly Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2010
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  12
  Еве некои убави :

  Искреноста е скап подарок, не го очекувај од евтини луѓе :)

  Немој да го изгубиш тоа што го имаш посакувајќи го тоа што го немаш,
  затоа што тоа што го имаш е нешто што некогаш го посакуваше.

  Prifati go covekot onakov kakov sto e , a mislenjeto zadrzisi go za sebe :)

  Jedini ljudi koje trebas u zivotu su oni koji
  dokazu da im i ti trebas u njihovom !

  Живеј го своето сaкам а не туѓото би требало..

  Среќата секогаш изгледа мала кога ја имаш во рацете, но пуштија и ќе ја видиш нејзината големина.

  Колку се повисоко леташ горе,толку се помал им изгледаш на тие доле :)

  Кога човек ќе впери прст кон некого, би требало да има предвид дека останатите четири се вперени кон самиот него.
   
  На MarchelineAmaru, Chocoholic.girl, esperanca и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.526
  Допаѓања:
  18.933
  ЖЕНАТА има сила, затоа мажот и се восхитува...
  Таа ја поднесува тешкотијата, ја носи тагата, но знае за СРЕЌАТА, ЉУБОВТА и своето мислење.
  Таа се смее, кога сака да вресне. Жената пее, кога сака да плаче. Плачe кога е СРЕЌНА и се смее кога е нервозна...
  Се бори за секој што и верува. Таа е против неправдата.
  Не признава „НЕ“ за одговор, ако има друг и подобар начин за решавање на секој проблем.
  Се од себе дава за сите што се околу неа и ги сака без граница...
  Таа плаче од СРЕЌА кога нејзините деца доживуваат нешто убаво во животот и се радува на добрината на своите пријатели.
  Среќна е кога ќе чуе за некое ново новороденче или нова венчавка...
  Нејзиното срце се крши кога ќе слушне за смрт на некоја мила особа.
  Тагува за изгубените сакани особи, но е силна и кога нема повеќе за што да се бори...
  ЖЕНАТА знае дека еден БАКНЕЖ и една ПРЕГРАТКА можат да го излечат СКРШЕНОТО СРЦЕ... „НО“ ... рекол Бог загрижено:
  - Има една грешка кај ЖЕНАТА и не знам како да ја исправам... „ТАА ЗАБОРАВА КОЛКУ ВРЕДИ“ !!!
   
  На Umbrella22, Ina Lina, poenta и 12 други им се допаѓа ова.
 18. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.526
  Допаѓања:
  18.933
  Изворот на нашата среќа е во субјективните особини : племенит карактер, позитивен дух, ведар ум и здраво тело.

  Човекот не треба никогаш да престане да сонува. Сонот е храна за душата

  Кога ќе победите, сте среќни. Кога ќе изгубите, ќе научите што да направите да бидете подобри и да победите следниот пат.

  Не оди како да владееш со светот. Оди како да не ти е гајле кој владее со светот. Тоа се вика став.
   
  На Vladus, Elenuskaa, MarchelineAmaru и 2 други им се допаѓа ова.
 19. crnokosata

  crnokosata Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  118
  Пол:
  Женски
  Овој свет е опасно место за живеење, не поради злите луѓе кои постојат туку поради оние луѓе кои не презимаат ништо во врска со тоа.


  Дрво на дрво се потпира, а човек на човека


  Љубовта е како партија карти, каде што сите мамат. Мажите - за да добијат, а жените - за да не изгубат.


  Запомни дека секој што ќе го сретнеш има страв од нешто, има љубов кон нешто и има изгубено нешто.


  Запомни дека оној момент кога ти ќе кажеш: "Се предавам", некој друг кој ја гледа истата ситуација ќе извика:"Господе, колку добра можност".


  Запомни дека оној што се однесува невнимателно со парите исто така се однесува и со сите останати работи во животот.
   
  На kajl и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
 20. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.526
  Допаѓања:
  18.933
  И покрај сите талкања, среќата секогаш се наоѓа во близина и меѓу работите кои ни се на дофат.

  Голема несреќа е да не се биде добар во ништо, а уште поголема е кога се сака да се биде добар во се!

  Ласкањето знае да биде поопасно од омразата, бидејќи тоа крие дамки кои таа сака да ги исчисти.
   
  На Bokicka му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели ја оваа страница