Изреки,поговорки,мудри мисли,секојдневни поуки и слично :)

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од teddybear, 26 ноември 2010.

 1. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.279
  Допаѓања:
  1.818
  Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега.
  Секогаш работи така како некој да те гледа. Треба да знаеш дека и ѕидовите слушаат и дека и лошите дела ќе се дознаат.
   
 2. nesa

  nesa Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  787
  Допаѓања:
  1.115
  " Не се компромитирај. Ти си сé што имаш. "
  Џенис Џоплин (1943-1970)
   
  На GeorGinnA му/ѝ се допаѓа ова.
 3. BoaVista

  BoaVista Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  2.877
  Допаѓања:
  8.873
  Пол:
  Женски
  Лошите вести во лошите раце се шират брзо како брзината на светлината... а добрите вести во лошите раце никогаш и не се дознаваат.

  Оној кој никогаш немал ниту пријателство, ниту љубов е илјадa пати посиромашен од оној кој ги изгубил и двете.

  Чувајте се од Фини луѓе зошто Фино ке ве зезнат !!!

  Скромниот човек може се да добие, а злобниот се да изгуби; затоа што скромноста секогаш наидува на великодушност а злобноста на завист.

  Секој ден животот ни товари камења, но не е важно колку, важно е што градиме со нив.

  Да одиш со пријател по темно е подобро од тоа да одиш сам по светло.

  Ако видиш некого без насмевка, дај му ја :)

  Која било работа, всушност сите работи, мали или големи се претвораат во авантура кога ги споделувате со вистинската личност.

  Водата го длаби каменот не со сила, туку со упорност.

  Успехот нема врска со она што го добиваме или го постигнуваме во животот за себе. Успех е она што го правиме за другите.
   
 4. Koa

  Koa Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1
  Ви ја препорачувам англиско-македонската збирка на мисли/мудрости Бескраен ум од Ана Костовска.
   
 5. BurstBerry

  BurstBerry Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2010
  Пораки:
  578
  Допаѓања:
  984
  1.Луѓето можеби се сомневаат во она што ќе го кажете, но веруваат во тоа што ќе го направите!

  2.Кога се обидувате да се одмаздите на некого, ископајте 2 гроба-ЕДЕН за вас!

  3.Храброста не е недостаток на стравот, туку способност да превземете нешто додека сте соочени со стравот!

  4.Немој да дозволиш поради мало недоразбирање да изгубиш големо пријателство!

  5.Со пари можеш да купиш секс, но не и љубов!
   
 6. BurstBerry

  BurstBerry Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2010
  Пораки:
  578
  Допаѓања:
  984
  Книгата на твојот живот
  Секој ден животот ти нуди нова страница во книгата на твоето постоење!
  Твоето минато е веќе напишано и неможеш да го промениш; во неговите страници можеш да ја најдеш твојата историја.Некои страници имаат убави бои, а некои темни сенки.Прекрасни сеќавања на среќни времиња или страници кои би сакал да можеш да ги искинеш.
  Денес имаш можност да напишеш нова страница.Од тебе зависи какви бои ќе има, затоа што дури и во несреќа можеш да додадеш нежни бои на спокојство кои ќе ја претворат во убаво искуство.
  Денес...како ќе го напишеш својот ден ???
  Се зависи од твојата желба да ја претвориш денешната страница од книгата на твојот живот во страница која ќе ти биде во прекрасно сеќавање во иднина.
  Кога би знаел дека имаш уште еден ден, што би направил ???
  Без сомневање би се помирил со Господ и со оние околу тебе, би уживал во златните сончеви зраци, тивкиот ветер, љубовта на онаа специјална личност и многу други Благослови кои Бог ни ги дал, а некогаш ги земаме здраво за готово.
  Уживај во овој нов ден!
  Пробај да ги запомниш сите убави работи во твојот живот и живеј го секој час расположено, давајќи се од себе.
  Не им наштетувај на другите и биди среќен што си жив и што можеш некому да помогнеш.
  Никогаш не е доцна да започнеш нова, свежа страница, полна со среќа и љубов, во книгата на твојот живот.
  Фала му на Бога за денешниот ден и можност да го претвориш овој ден во нова прекрасна страница од книгата на твоето постоење.
  Запомни дека и покрај несреќите, проблемите и тешкотиите, од тебе зависи како ќе го живееш денешниот ден...
  ...исто како да ти е прв ден...исто како да ти е последен ден...ЕДИНСТВЕН ден од книгата на твојот живот!

  Ми се допадна многу па решив да го споделам со вас.Доколку не е во соодветната тема слободно преместете го. :)
   
  На roberta-rubi му/ѝ се допаѓа ова.
 7. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.472
  Допаѓања:
  1.795
  Вчера: една насмевка и стисок на рака...
  Денес еден бакнеж и едно те сакам...
  Утре: Едно збогум и едно сеќавање...
  Животот е комедија на оние кои мислат а трагедија на оние кои чувствуваат.
   
 8. TheCandy880

  TheCandy880 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  3.994
  Допаѓања:
  6.280
  Пол:
  Женски
  Наубавите моменти се случуваат кога најмалку очекуваш..
   
  На April87 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Snegulkaa

  Snegulkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  42
  "За да ги оствариш своите соништа, најпрво треба да се разбудиш."
   
 10. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.438
  You only live once - but if you work it right, once is enough.
   
  На maravillosa и Ket.Rin им се допаѓа ова.
 11. ludacaa

  ludacaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2010
  Пораки:
  749
  Допаѓања:
  175
  Никој не може да се врати назад и да почне од почеток, но секој може да почне од сега и да направи сосем нов крај.


  Никогаш не ветувај ништо кога си среќен и не се откажувај од ништо кога си тажен.


  Болката има своја снага која не поправа.. таа не прави подобри,помилосрдни, таа не осветува и не уверува дека нашиот живот е должност - а не забава !


  Ако можеш да гледаш на минатото без жал, а на иднината без страв, тогаш се наоѓаш на вистинскиот пат.


  Ликот не го прави човекот човек туку душата која лежи во него!!!!!!
   
 12. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.472
  Допаѓања:
  1.795
  Верувајте во неверојатното…
  Исполнете го невозможното…
  Разбудете се сонувајќи…
  Грижете се за туѓите ситници…
  Изгубете за друг да победи…
  Насмевнете им се на расплаканите...
  Прегрнете ги осамените...
  Помислeте на заборавените...
  Љубете ги и нељубените...‌
   
 13. K.e.ll.y

  K.e.ll.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2010
  Пораки:
  386
  Допаѓања:
  172
  Ако не можеш да избереш помеѓу двајца, секогаш одбериго вториот...
  Ако навистина требало да го изберете првиот, никогаш не би го забележале вториот ...
   
  На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
 14. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  788
  Некој ден се ќе има совршена смисла. Па засега насмевни и се на збунетоста, смеј се низ солзите, и продолжи да се потсеќаш себе си дека се се случува со причина.
   
 15. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.050
  Допаѓања:
  373
  Човекот треба да го наполни стомакот, а дури потоа да мисли :D
   
  На pink4ever и April87 им се допаѓа ова.
 16. TheCandy880

  TheCandy880 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  3.994
  Допаѓања:
  6.280
  Пол:
  Женски
  Being perfect and having the perfect life is boring.But having all the ups and downs and learning how to live and act step by step is interesting and exciting. ;)
   
 17. katakomba24

  katakomba24 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  613
  Допаѓања:
  526
  Разделбата претставува почеток на раѓањето на спомените.

  Верувам во сонцето и кога тоа не свети, верувам во љубовта и кога не ја чувствувам.

  ПРАВИЛО ЗА СРЕЌА: Нешто да се работи, некој да се сака, на нешто да се надева.

  За мене сигурност е да не знам што ќе се случи. Бидејќи ако не знам би можело да биде фантастично.

  Јас сум една од оние личности кои едноставно не можат а да не најдат задоволство во животот, оа дури и кога ќе се случи нешто лошо.

  Како што јас ги разбирам работите, ако сакаш виножито, ќе треба да го трпиш дождот.

  Кога ќе се најдеш во тесно, и се е против тебе, и кога изгледа дека нема да можеш да издржиш ни минута повеќе, никогаш не се предавај зашто токму на тоа место и во тој миг ќе почнат да се менуваат работите.
   
 18. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.472
  Допаѓања:
  1.795
  Мислам дека во животот треба секогаш да гледаме напред и никогаш да не се вртиме назад освен со благодарност за среќните мигови што поминале.
  Дафне Ди Морие
   
  На katakomba24 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. K.e.ll.y

  K.e.ll.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2010
  Пораки:
  386
  Допаѓања:
  172
  Нападот е најдобра одбрана.
   
 20. pink4ever

  pink4ever Популарен член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2010
  Пораки:
  1.049
  Допаѓања:
  986
  песимистот ќе го задржи оптимистот да не падне кога ќе почне да се занесува. :D
   

Сподели ја оваа страница