1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Има ли лек за ракот?

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од RainBow, 10 април 2011.

  1. MissCupcake

    MissCupcake Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    263
    Во минатото ни за бронхитис мислеле дека нема лек,а сега тоа за ништо го рачунаат. Со истражувања се пронајдени лековои за разни болести па верувам дека со истражувања може да се открие и лек за ракот. Како што докторов истражувал сигурна сум дека после неговиот пример и други ќе истражуваат кој знае можеби ќе се пронајде лек. Инаку во врска со тоа дека фармацевтските компании го криеле лекот за профит е глупост. Па во светот можеби има билиони такви компании. Во нив работат билиони луѓе сигурно ќе се најде некој да има рак во неговата блиска фамилија... И ќе го кријат тоа?! Апсурдно! До некаде е точно дека лековите кои ги прават ствараат зависност па така профитираат,но ова за ракот?! Тоа не мислам дека е точно.

    Инаку во врска со медицинскта марихуана јас прв пат слушам за тоа. И искрено мислам не е точно. Сигурно многу луѓе го имаат пробано и ако има излечено рак ќе се емитуваше на сите телвизии... На тој што бараше му препорачувам да биде многу внимателен бидејќи може да има несакани резултати,а можеби може да створи и зависност... :worried:
     
  2. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Јас верувам дека го кријат лекот за ракот,а кој знае уште што не кријат и не кажуваат во јавност,заради профит, значи зборам за на глобално ниво, страшно сум свесна дека им значат парите , глобално, свесноста кај луѓето е променета, но не значи дека сите се такви,знам дека има луѓе кои што сакаат да помогнат,но мал е нивниот број за да помогнат,со самото тоа мали се шансите.Не е секогаш така како што се претставуваат, позадината на нивната намера е очигледна, наместо да помогнат, одмагаат, едноставно не се свесни за дека нивната постапка е погрешна.Само којзнае уште што кријат, ние можеме само да си нагаѓаме, ништо друго.
     
  3. MissCupcake

    MissCupcake Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    263
    Не знам можеби си во право, ама сепак ќе се случи некој да дознае, ќе се случи да му се разболат некои блиски тоа ни парите не ќе го пополни... Инаку можеби и најдоброто досега е хемотерапија ама како што спомнаа другите членки ќе се излечи до ракот за недела дена од друго умира и самата хемотерапија штети...
     
  4. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Се прашувам дали хемотерапијата е добра, бидејки на мајка ми пријател се мачи,имаше рак,па се лечи, од тоа други здравствени проблеми излегоа, уште повеќе се мачи :worried: :( , потоа и знам за уште една друга личност која не ми е роднина, поради рак на 30 и нешто години почина :( едноставно зошто да се мачат :doh: :( Страшно е тоа што се случува секаде, страшно, како може да им се поважни парите од човечките чуства, здравје итн. :x :x Никогаш не можам да го разберам тоа.
     
  5. zara

    zara Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    28

    Не е точно дека не учат така.
    СЕКОЈА ВАКЦИНА Е МЕЧ СО ДВЕ ОШТРИЦИ.
    Или ке заболиш од тоа што ти го вшприцуваат или ќе станеш имун.
    А тоа што народот мисли секое 'апче' е добро и секоја вакцина исто а резултат на ниското ниво на медицинска култура!
     
  6. al-vik

    al-vik Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    110
    Слушнав неверојатна приказна за тоа како некоја жена околу 70 години, која имала метастази низ цело тело се излечила со газје. Почнала да го пие газјето редовно и сега здрава жива без трага од ракот во нејзиното тело. Ова ми го кажа нејзина пријателка, баш се израдував кога го слушнав ова.
     
  7. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Извини, што е тоа???
    Ако сакаш, дали можеш да се распрашаш за подетално да ми објасниш?

    Во овој момент вистински ми е потребно. Ми треба за една блиска личност која се правеше операција на дебелото црево, а и кажале дека има метастази :sweat: .
     
  8. al-vik

    al-vik Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    110
    Газје користеле порано за во ламби, за да се запали и да гори ламбата, нешто слично на бензин било.Е сега дали секој би се нафатил да го пие не знам, ама ми рекоа дека жената продолжила уште да пие од тоа, може во мали количини.
     
    На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Аха, јасно ми е се. Знам за што ми зборуваш само не бев потполно сигурна дали е истото тоа.

    Во нашиот крај каде што живеам се нарекува газија, ама не бев потполно сигурна, да не сум грешка нешто со оглед на тоа што знам дека не се пие. Ама се испостави дека е истото.

    Ти благодарам за одговорот :) , само уште нешто ако може да прашам.
    Дали ќе сакаш да ги прашаш нејзините блиски по колку пиела, на кој начин...?
     
  10. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636

    Позитивните искуства треба да се споделат. Би било добро да ја прашаш мајка ти или баба ти и да го споделиш тоа со нас.
    Лекот може да е пет пари, кога би го знаел.
     
  11. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Долго време се мислев дали да пишам на темава, бидејќи се работи за мене лично за малку болна тема.

    Ужасно сум лута и сеуште гневна и не знам кога ќе ми помине тој гнев.

    Но сепак и покрај негативното лично искуство на близок човек кој почина од рак, верувам дека има лек. Но целото општество ја продало душата на Мефисто по се изгледа, а лекарите исто така со чест на исклучоците.
    Дали некогаш сте слушнале некој лекар да ви препорача како поткрепа на лекарства и некакви природни средства за лечење? Дали некогаш и ако воопшто, колку често сте добиле совети од лекар да пиете или јадете ова или она, нешто што повторно би било на природна база? Колкумина лекари ви нагласуваат дека исхраната и здравиот начин на живеење е алфа и омега, сигурен пат кон лечење од оваа тешка болест?
    Јас за 3 и кусур години не слушнав ниеднаш. Се што пробувавме беше врз основа на многубројна алтернативна литература која ја студиравме и читавме. Ќе мрдневме со мајка ми едно време колку анализиравме и баравме милион нови начини и буквално се фаќавме за се како давеник за сламка.
    Плус да не нагласувам дека радијацијата како начин на лечење колку што помага толку и одмага, исто како хемотерапијата. И никој ама буквално никој не ни препорача да се внимава на имунитетот. Сва среќа што ни текна однапред сами да прочитаме и да бараме милион други начини на поткрепа на организмот и на природниот имунитет.

    Јас ги „разбирам“ и докторите зошто не промовираат нов, алтернативен начин на лечење и доколку има некој лек, не верувам дека би го дале за 5 денари и онака би им го препорачале на сите - па не се луди да идат сами против себеси и против сопствената заработка или заработката на фармацевтската индустрија. Да не ве потсетувам колку опасности од колку се не видови на грипови постоеја, цел свет на нозе, сите се исплашија - и на крај што? Ништо. Многу добро изманипулирана игра на големите сили.
    И искрено ми се гади. Газење преку живи и мртви, во име на што? На парите.

    Лек за ракот има, но за жал многу пати е резервиран или за силните, или за паметните, или за среќните а во најголем број на случаи, за богатите.
    А ракот како рак е најнепредвидливата болест која што постои, никогаш не знаете во која група ќе се најдете не дај боже и што токму на вас ќе ви помогне.
    Пу пу скраја да е.
     
    На DiaCor и KuklickaSk им се допаѓа ова.
  12. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.481
    Пол:
    Женски
    Phyramide и јас низ слично сум поминала и истото мислење го делам. Сигурно за некои видови на рак има лек ама некој му одговара да го крие. Ние на времето што се не купивме и испробавме ама џабе. За тие што се во почетна фаза помага зрачењето ама кај нас лекарите цела година викаа оти е бронхитис а не рак. Сега истражувњата се насочени кон матичните клетки и сигурна сум дека за 10 години ке се реши целосно проблемот со ракот.

    Во една тема на прашање Која ви е неостварена желба одговорив Да најдам лек за рак. Сега фала му на Бога немаме никој поблизок болен ама знам низ што поминуваат семејствата и се молам што поскоро да се најдел лек за оваа свирепа болест.
     
    На DiaCor му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mjay-mjay

    mjay-mjay Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    16
    Девојки искрено и јас до пред две недели се надевав дека има лек за ракот но Татко ми почина. Се уште не можам да поверувам . Се направивме и операција и хемотерапија и секакви лекови.Имаше рак на белите дробови му се појавија метастази во мозокот. Е сега за тоа Газата и ние слуснавме и многу цитавме и како секој човек што се надева и секој лек ке го проба така и ние. Искрено процитав дека на многу им помогнало но ние ете не ја имавме таа среќа.Се пие секој ден по една супена лазичка.Не е гадно по вкус ама пред тоа треба да се прочисти а тоа се прави коа ке го исипеш помеѓу две парчиња леб. добро е да го пијат и здрави луѓе дава енергија. искрено се надевам дека ке ви помогнам.позз
     
  14. Acerola

    Acerola Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2011
    Пораки:
    537
    Допаѓања:
    630
    Во време кога се пресадуваат органи и се клонираат животни и луѓе,и толку напредната технологија и медицина,наивно е да се верува дека нема лек за ракот.Лек има,ама не се дава и не се пушта во употреба.Јас верувам дека е така.И жално е тоа,ама тоа ни е суровата вистина.
     
  15. MiiLla

    MiiLla Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2011
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    53
    Да има лек и превентива за ракот.Секој организам треба да има прво и основно јак имунитет , да конзумира само ТОА ШТО МАЈКАТА ПРИРОДА ГО ДАЛА.Никакви вештачки работи, никаква вештачка храна, ракот е болест на деншницата се појавува поради штетните материи што самиот човек ги создал.Цигарите, секоја ама баш секоја индустриска храна , сите тие штетни материи што ги има во вештачки произведената храна , конзерванси, емулгатори, за жал ретко кој од лугето е свесен за тоа што му прават на организмот.Треба целосно да ги исфрлиме од употреба газираните сокови, индустриските супи, шекерот, белото брашно,све што е индустриско ( морам повеке пати да се поворам ова е исклучително важно) цигарите, да се избегнува користење на мобилни телефони, комјутери телевизија, подобро прочитајте некоја добра книга.Човекот треба само да конзумира многу свежо овојшје и зеленчук, житарици, многу вода.ДА не се јади месо и ништо од животниско потекло, значи не ни јајца ни сирење, ни млеко, зашто тие се полни со штетни материи - хормони.Придготвувајте домашна храна супи со зеленчук, овошни салати, се што е домашно од мајка припрода и не додавајте зачини.Со тоа се зајкнува имунитетот и на ораганизмот му ги даваме потребните харанливи состојки, витамините така да не можи никава болест да го нападни.Лекови никако, ниту синтетички витамини , тие се само една голема лага.Хемотерпаијата не помага за излекуванјето на ракот таа ги уништува и здравите клетки на човековиот организам, со тоа слабее имунитетот и организмот нема веке сила да се бори.Жал ми е што за да го свата ова требаше да изгубам двајца блиски луге од рак.Пазете си го здравјето своето и на вашите најблиски .Ова е единстевниот начин, не залажувајте се дека постои некој скап лек за ракот.Во нас е лекот мајката природа ни го дала, треба само правилно да се искористи.На тие што имаат блзок болен од рак би им препорачала да ја прочитаат книгата Живот од Луиза Л. и следново кое е многу битно


    Код:
    УПАТСТВО ЗА САМОИЗЛЕКУВАЊЕ И ЗДРАВ ЖИВОТ – Др. Слаѓана Велков
     
    Постои само една болест, па поради тоа и само еден третман. Оваа диета и совети       за  здрав начин на живот помагаат кај сите болести. Секој совет е од голема важност за тотално т.е. комплетно излекување.
     
    • Во текот на првиот час после излегувањето на сонцето или пред залезот на сонцето практикувајте гледање во сонце, почнете со 10 секунди, зголемувајте по 10 секунди секој ден. Стојте боси на сува земја или бетон додека гледате во сонцето.
    • Пијте чиста вода без флуорид или филтрирајте ја водата од чешмата  со повратна осмоза. Најдобра е природна изворска вода пакувана во стаклени шишиња. (Оставете ја водата на сонце неколку часа во проѕирни, безбојни, стаклени шишиња за да ја впие сончевата енергија. Ноќе не ја оставајте надвор).
    • Вежбајте секој ден телесни вежби и движете се на свеж воздух.
    • Изложувајте се што повеќе на сонце (не носете наочари за сонце и не користете заштитни креми).
    • Избегнувајте флуоресцентно светло.
    • Дишете длабоко надвор на свеж воздух најмалку 20 минути наутро и навечер.
    • Одете боси најмалку 15 минути дневно. Поминете еден час дневно во мир.
    • Спијте помеѓу 10 навечер и 2 наутро, затоа што тогаш нашето тело лачи лековити хормони. Пратете го ритамот на сонцето.
    • Избегнувајте гледање на телевизија, филмови (освен одбрани), како и читање на весници. Пронајдете хоби кој што вас ве исполнува, читајте книги, сликајте и слушајте релаксирачка музика.
    • Избегнувајте комерцијални козметички препарати – заменете ги со природни.
    • Храната треба да се состои од свежо овошје, зеленчук и житарици, без животински производи (месо, млеко, сирење и јајца. Види Листа на Јадења).
    • Ако јадете варен зеленчук, јадете двапати повеќе суров зеленчук.
    • Избегнувајте индустриска храна, посебно супи или зачини кои содржат Моно Содиум Глутамат (кој се наоѓа во скоро секоја солена индустриска храна); употребувајте морска сол и природни билки.
    • Избегнувајте диетални производи кои содржат вештачки засладувачи. Заменете ги со малтекс, мед или кафен шеќер.
    • Избегнувајте алкохол, цигари, кафе, црн чај, гуми за џвакање, храна или пијалоци од конзерви.
    • Постепено отстранувајте ги сите лекови под надзор на вашиот лекар.
    • Избегнувајте синтетички витамини.
    • Заменете ги вештачките собни освежувачи со природни (пр. Лаванда).
    • Избегнувајте ја употребата на мобилниот телефон, користејќи слушалки и чувајте го телефонот подалеку од телото.
    • Бидете позитивни, имајте секогаш насмевка на лицето, тоа ќе го забрза лачењето на лековити хормони.  
    • Не размислувајте и не зборувајте негативно за себе или за другите бидејќи вашата потсвест ги прати вашите мисли. Однесувајте се како да сте здрави.
    • Кога простуваме, се ослободуваме од омразата и лутината кои што влијаат на лачењето на негативните хормони и го оштетуваат нашето здравје. Простувајќи им на другите, си помагаме на себе.
    • Дури и менталните болести можат да се лечат со сурова т.е. свежа храна и сонце.
     
    Листа на Јадења (ИДЕАЛНА ДИЕТА) Без животински производи
    Појадок: Гледање во сонце. Свеж сок и свежо овошје; не јадете варена храна наутро, бидејќи телото се чисти до околу пладне.
    Ручек: Свеж сок од морков, салата од овошје (банани, јаболки, смокви и др.) или салата од зеленчук.
    Вечера: Свеж сок од морков, голема салата од зеленчук (зелена салата, брокули, спанаќ, карфиол, целер, репа и др.). После салатата можете да изедете готвена храна (печен компир, интегрален ориз, обарен зеленчук и др.). Покасно во тек на вечерта можете за испиете чаша или две органски јаболков сок или парче овошје.
    Идеалната диета содржи 85% сурова храна и 15% готвена храна. Готвената храна се препорачува само за вечера.
     
    ЛИСТА НА ЈАДЕЊА (ПРЕОДНА ДИЕТА) Без животински производи
    Појадок: Гледање во сонце. Голема чаша сок од портокал, морков или јаболка.
    Пресувани снегулки од разни житарици, додадете по една лажица претходно сомелени ленени, сончогледови и семки од тикви, каки и некое суво овошје. Полијте вода  врз мешавината  навечер и оставете ги преку ноќ. Јадете наутро за појадок.
    Овошје. Домашен леб од пченка или хелјда, намачкајте го со мед.
    Ручек: Свежа салата од мешан зеленчук. Чорба од зеленчук (готвено со малку вода и на тих оган). Голема чаша сок од јаболка или морков. Печен компир. Свежео готвен зеленчук.
    Вечера: Исто како и за ручек.
    Можете да јадете и друг зеленчук и овошје како и различни начини на подготовка на компирот и органскиот интегрален ориз.
    Помеѓу оброците можете да пиете свежи овошни сокови, грст претходно потопени преку ноќ бадеми, ореви, семки и зеленчук и овошје.
    Повремено земајте мешунки: азуки грав, боранија и грашок. Не ги варете предолго. Не ставајте брашно во чорбата од грав. За подобар вкус користете маслиново масло, морка сол и сув зеленчук.
    Комплетно исклучете од исхраната: бело брашно и шеќер како и нивни производи, месо, риба, јајца, млеко и сите видови на индустриска и процесирана храна.
    Пијте вода без флуорид.
     
    ДИЕТА ЗА ТЕШКО БОЛНИ ЛУЃЕ
    Болестите настануваат при:
    1. Недоволно електромагнетна (сончева)енергија.
    2. Недостаток на хранливи материи (варена храна).
    3. Премногу токсини (акумулирани во телото со тек на времето)
     
    Последователно на тоа, лечењето се состои од:
    Преплавете го телото со хранливи материи и сончева енергија.
    Гледање во сонце. Не јадеге готвена грана најмалку 3 месеци. Покасно можете да додавате 15% едноставна готвена храна само за вечера (печен компир, интигрален ориз, обарен зеленчук), но подобро е да се биде на комплетно сурова храна додека симптомите потполно не исчезнат.
     
    13 чаши свеж сок дневно, секој час: 1 - сок од портокал, 4 - сок од зелен лиснат зеленчук, 5 – јаболка/морков и 3 – сок од морков. На почетокот ако не можете да пиете толкава количина сок, можете да пиете и помали количини, но морате да ги пиете секој час. Исто така, првите ден, два на почетокот можете да ги прескокнете 3-те сока од морков. Сокот мора да биде свеж, но ако морате да го подгответе однапред сокот од морков можете да го измешате со сок од јаболка за да го заштитите од оксидација. Немојте да голтате директно, задржете го кратко во устата за да се измеша сокот со плунката.
    Можете да јадете овошје и зеленчук, а малку претходно накиснати во вода бадеми и ореви.
    2 лажици ленено улје днево или 2 лажици свежо сомелено ленено семе.
     
    КЛИЗМА ОД КАФЕ (чистење на дебелото црево)
    Кога почнуваме да се храниме исправно, туморите или некои други токсични отпадоци почнуваат да се топат па целиот отпад оди во дебелото црево каде што е повторно апсорбиран. Овој процес може да ја убие болната личност. Покрај тоа, црниот дроб кој што е веќе преоптоварен со токсини не може веќе да ја извршува својата задача, која е да ги филтрира токсините и да ги исфрлува во цревата. Како би можеле да ги исфрлиме токсините надвор и да го активираме црниот дроб, потребни ни се редовни клизми од кафе. Кафето ќе биде апсорбирано во црниот дроб и ќе го стимулира чистењето на црниот дроб со отварање на жолчната кеса и исфрлање на содржината со концентрираните токсини. Течноста во дебелото црево ќе ги собере токсините и ќе ги исфрли надвор.
    Земете 3 полни лажици органско кафе и додадете литар вода, да врие 3 минути, потоа да се динствува поклопено следните 25 минути. После да се процеди, да се додаде чај од камилица до 1 литар и да се остави да се се олади до температурата на телото. Легете на десната страна со нозете свиени спрема себе. Подигнете ја кесата со течност најмногу 50 цм и пуштете ја течноста во вашето дебело црево. Обидете се да ја задржите клизмата 12 минути, најмалку 5 мин, а најмногу 15 мин.
    Потребни се 5 клизми днивно, последната во 10 навечер можете да ја замените со чај од камилида ако имате проблеми со заспивањето. Првите два дена можете да го мешате кафето и чајот од камилица, а исто така можете да ја смалите количината на течност.
    После два месеци можете да го смалите бројот на клизми и некои од нив можете да ги замените со чај од камилица.
     
    КАКО НА ПРИРОДЕН НАЧИН ДА СЕ ИФРЛИ КАМЕНОТ ОД ЖОЛЧКАТА
    Др.Лаи Циу Нан
    Сите имаме камен во жолчката, помалку или многу, мали или големи.
    Еден од симптомите на камен во жолчката е чуството на надуеност после обилен оброк. Се чуствувате како да не сте во состојба да ја сварите храната. Ако се влоши состојбата чуствувате болки во пределот на црниот дроб. Доколку мислите дека имате камен во жолчката, Циу Нан го нуди следниот метод за природно исфрлање на каменот.
    Овој третман е погоден и за оние кои имаат слаб црн дроб, бидејќи црниот дроб е поврзан со жолчната кеса.  
     
    Режим:
    Првите 5 дена пијте 4 чаши сок од јаболка дневно. Наместо тоа можете да јадете 4 или 5 јаболка дневно, што ви одговара повеќе. Јаболковиот сок го омекнува каменот во жолчката. Во текот на овие први 5 дена јадете нормално.
    Шестиот ден после 14 ч не јадете и не пијте ништо и не вечерајте.
    * Во 6 попладне земете лажичка Горка сол (магнезијум сулфат) со чаша тола вода (прва доза).
    * Во 8 навечер повторете го тоа исто (втора доза). Магнезиум сулфатот ги отвара жолчните канали.
    * Во 10 навечер испијте пола шоља маслиново масло (или сусамово масло) со пола шоља свежо исцеден лимонов сок. Добро измешајте и испијте го. Маслото ги подмачкува камењата полесно да поминат.
    Штом ќе ја испиете напивката веднаш легнете на грб или на левата страна. Обидете се да бидете потполно мирни барем 20 минути и да не станувате во текот на ноќта.
    * Следното утро, не пред 6:00, испијте ја третата чаша (доза) горка сол. Ако почуствувате мачнина почекајте малку и потоа пијте. Вратете се во креветот и лежете на лева страна, по потреба одете во тоалет.
    * Два часа покасно во 8:00 испијте ја четвртата чаша (последна доза) од горка сол и вратете се назад во креветот. После уште 2 часа можете да јадете, почнете прво со овошен сок. Пола час покасно изедете овошје. Еден час покасно можете да јадете лесна храна. До вечерата би требало да се чуствувате подобрено.
    Треба да јадете не мрсна храна во деновите на терапијата и да се придржувате на точното време и дозите.
     
    ДОДАТОК:
    1 шоља = 250 ml ,
    1 шоља сок од лимон = отприлика 3 исцедени лимони.
    Следниот ден ќе приметите зелени камчиња во столицата.
     „Обично пливаат“. „Многумина исфрлиле по  40 или 50, па дури и 100 камчиња. Многу.“
    „Дури и ако немате ни еден од симптомите на камен во жолчката тоа не значи дека ги немате. Секогаш е добро да се прочистите од време на време.“
     
    ХЕЛИОТЕРАПИЈА:
    Гледајте во сонце еднаш на ден во текот на првиот час после излезот на сонцето или во текот на последниот час пред залезот.
    Застанете исправено, босоноги на гола земја (ако е можно). Симнете ги наочарите (ако употребувате). Можете да трепкате. Почнете со 10 секунди и зголемувајте 10 секунди дневно. Ако е облачно гледајте во сонцето, но не го зголемувајте времето. Кога е ладно гледајте низ отворен прозорец. Ако сте болни замислувајте дека светлината оди во проблематичниот дел од телото. Бидете благодарни. После гледањето во сонцето протриете ги дланките и држете ги на очите додека светлосните облици исчезнат. После или пред гледањето во сонцето, одете боси 45 минути (пожелно). Кога ќе достигнете  45 минути гледање во сонцето, смалувајте го времето на гледање  за 1 минута дневно додека не дојдете до 15 минути и останете така една година. Ако сакате продолжете така до крајот на животот.
    * Сончајте се најмалку 1 час дневно (пожелно голи и не на јако сонце).
    * Чувајте вода на сонце во проѕирно стаклено шише неколку часа и пијте ја...
     
    ДР ФРЕДЕРИК КЛЕНЕР ВИТАМИН Ц ТЕРАПИЈА:
    1. Првите 24 часа земајте на секои 2часа по 2 грама чист витамин Ц (асорбик ацид).
    Доколку се појави пролив, продолжете на секои 4 часа. Проливот е знак дека сте постигнале доза која е максимална за вас и телото не го прифаќа витаминот Ц туку го исфрла. Проливот е безболен.
    2. Следните 48 часа земајте по 2 грама витамин Ц на 6 часа.
    Следните 48 часа земајте по 2 грама витамин Ц на 12 часа.
    * Кај децата постари од 4 години дозата е двапати помала.
    * Деца до 4 години не можат да земаат поголеми количини витами Ц орално. Кај нив витаминот Ц се внесува интрамускуларно (со инекции).
    * Витаминот Ц не смее да биде Калциум Аскорбат бидејќи може да предизвика камен во бубрезите.
    * Витаминот Ц може да биде во облик на Содиум Аскорбат, но најдобро е чист Аскорбик Ацид без додаток.
    Во водата со која го пиете витаминот, додадете малку природен лимонов сок или од портокал за да ја забрзате апсорпцијата на вештачкиот витамин Ц.
     
    На MissDior, faye и aerodrom им се допаѓа ова.
  16. Mygirl

    Mygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    849
    Е има ли де? И мене некако ми е тешко да поверувам дека покрај толкав напредок во сите сфери, лек за ракот сеуште нема. Но од друга страна пак, дури и да има некои кои го кријат лекот, во светот има толку многу надежни и паметни луѓе кои што прават милион истражувања и пак на крајот завршуваат во ќор сокак. Исто така, ракот е навистина подмолна болест, страшна, тешко се контролира, со него ништо не се знае. Како да очекувам дека обични билки би се избориле со тие одвратни, демонски клетки кои го нападнале телото?
    Друга работа, стресот дефинитивно не е предизвикувач на ракот, барем не единствен. Јас тврдам дека човек може да заболи од оваа гнасна болест и покрај тоа што никогаш немал некои големи грижи и не бил под стрес.
     
  17. Idealist-ka

    Idealist-ka Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Лек има за се, само на "големите луѓе" не им одговара тоа. Затоа вакви луѓе се ставани во лудници, а забораваат дека само генијалноста се граничи со лудоста...
     
  18. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Има. И те како има. Има и за рак и за сида и сите други навидум неизлечиви болести.
    Науката ни е развиена до тој степен што при појавата на било која болест, веднаш може да се најде соодветната антиген-антитело реакција.
    Имам читано некои статии и навистина имаат смисла.
    Проблемот лежи во селекцијата за која не уверуваат дека е природна. Популацијата нагло се зголемува што е многу лошо. Статистички, дневно во САД од рак умираат околу 1500 лица, што значи годишно повеќе од половина милион само во САД умираат од рак. Доколку истите се излекувани, бројот на жители на планетава ке е неиздржлив. Затоа, официјалното откривање и пуштање во употреба на лекот против рак се нелогични за владеачките сили. На тој начин одржуваат баланс помеѓу наталитетот и морталитетот. Себично, но тоа е реалноста.
     
  19. Mygirl

    Mygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    849
    Дедо ми, таткото на мајка ми, почина од рак на белите дробови. Кога дознавме дека е рак на белите дробови веќе беше прекасно. Лекарите ни рекоа дека ракот е во напредна фаза и дека не вреди да поминува низ тој макотрпен процес(хемотерапија и радиотерапија) бидејќи и во тој случај смртта е неизбежна. Дедо ми почина 6 месеци после дијагностицирањето на ракот. Никогаш не беше лекуван, не прими ниту една хемотерапија или радиотерапија...А сепак почина. Тој дури не знаеше дека има рак. Зошто тогаш самиот организам не се излечил? Теоријава не држи вода. Не само за лекувањето, туку и за факторот кој предизвикува рак. Стресот не може да биде единствениот предизвикувач на ракот, тоа го тврдам од блиско искуство.
    Исто така, не е точно дека хемотерапијата ја убрзува болеста. Таа е штетна и тоа многу, да, но од аспект дека после тоа може да настанат компликации од неа, бидејќи го ослабува организмот, а исто така може да предизвика и создавање на други типови на рак. Но не ја убрзува болеста.
    Дали сте знаеле дека леукемијата, како еден тип на рак, е толку брза болест што ако се остави нелекувана убива за неколку недели? А јас запознав толку луѓе што биле болни од леукемија пред 5, 7 па и 10 години, примале хемотерапии и сега се излечени и се живи и ден денес.
     
  20. MiaBeMia

    MiaBeMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    35
    Никогаш не губете надеж, прочитајте малку за хомеопатијата, знам луѓе што се спасија токму со помош на хомеопатија. Еве тука е се објаснето www.hama.org.mk