1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Интимни прашања, проблеми и совети

Дискусија во 'Секс' започната од skorpija1992, 30 јануари 2010.

  1. Lady V

    Lady V Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Ако си дала урина за уринокултура во бактериолошко се дознава која бактерија е, а ако си дала урина во обична лабораторија се забележува само зголеменото присуство на некои елементи ако имаш инфекција пример покачени леукоцити, а конкретно за бактерија се гледа само дали има или нема бактерија (ова го знам пошто медицинско лице сум)
     
    На tessie и Melanchi им се допаѓа ова.
  2. Megannn

    Megannn Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2014
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    210
    Пол:
    Женски
    Девојки,да ве прашам нешто.
    Пред 2 дена после однос забележав дека малку крварам. Прво видов сува крв на мене, и многу се исплашив, кога отидов во тоалет видов бледа крв на тоалетната, и неможев да мокрам ме печеше.
    Деновиве треба да добијам, можно ли е да има некоја поврзаност со тоа?
    На гинеколог ќе одам наредна недела да видам што и како е.
    Ако знае некоја што би било ова, нека ми одговори.
     
  3. Emilija97mk

    Emilija97mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    539
    Пол:
    Женски
    Со дечко ми имаме по 18 и пол години,а одиме веќе година и 10 месеци..(Безразлика на тоа дали сум подготвена ,дали сакам,дали е вистинскиот а се надевам дека е),кое е ваше мислење,дали е премногу рано или е сосема нормално да Имаме секс??
     
    На zekzeki му/ѝ се допаѓа ова.
  4. deckoto

    deckoto Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2012
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    138
    ако си спремна, ако доволно го познаваш а како што велиш и самата година и 10 месеци сте заедно тоа е доволен период за да сознаеш дали тој е за тебе или не е, и да направиш чекор повеќе или не веројатно е тој правиот за тебе и ти за него, вие си одлучувате за тој чекор.
     
  5. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Сакаш да ти одговориме што мислиме за годините како бројка. Добро. Полнолетна си, можеш да правиш што сакаш со своето тело. Не си дете и би требало да си свесна за сите последици кои ги носи сексуалниот живот. Меѓутоа неминовно е да кажам дека ти навистина мораш да биде подготвена и вистински да го сакаш тоа. Не значи дека имаш 18, дека автоматски си спремна на тој чекор и мораш или треба да го направиш тоа. Го правиш ако навистина сакаш. Некој и на 25 не е спремен.
    А штом прашуваш, штом од странци чекаш потврда за да направиш следен чекор, мислам дека треба да размислиш уште еднаш. Обично за тоа не се прашува, едноставно знаеш дека тоа е тоа, и не те интересира што некој од страна мисли. Не си создавај притисок. Одговори си прво на себе што сакаш, без да прашуваш никој. Ова ти е мој најдобронамерен совет. Размисли.
     
    На Umbrella22, Hipica и Nausicaa им се допаѓа ова.
  6. Lavica01

    Lavica01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2012
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Јас кога имав односи со дечкото бев помала и од тебе. Иако немав 18 години,и ден денес не се каам за тоа. Доколку си сигурна дека тој е тој, дека си психички спремна,и веруваш дека после тоа нема да те напушти и искористи, немаш никаква пречка да го сториш тоа. Само, се што правиш, прави го со љубов,за да нема подоцна каење. Со среќа,па чекаме да ни кажеш што си направила :)
     
  7. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Баш напротив. "Психички спремна" значи да го направиш тоа без да очекуваш од него да остане со тебе до крајот на животот, односно без никакви очекувања од другата страна. Го правиш тоа зашто ти лично сакаш да го направиш и толку, не треба изгубената невиност да ти влијае во било која одлука во врската. Никогаш не можеш да бидеш сигурна дека некој нема да те напушти, можеби на крај ти ќе сакаш да го оставиш, тоа не се знае.

    Заради овој проблем, многу девојки трпат, преќутуваат, простуваат сваштарии во врската само зашто им бил прв, како којзнае што да е тоа. И баш заради ова не оправдувам на помали години да се започне со односи. Многу пати сум дискутирала за ова и овде и во реален живот. Не е проблем сексот, најмал проблем е да се изгуби невиноста. Меѓутоа, што следува подоцна, обично девојчињава не се психички спремни, мали се, немаат карактер, немаат расчистено со себе и што вистински сакаат во животот, немаат самодоверба, имаат нереални очекувања од врската, простуваат се' и свашта само зашто им бил прв и од страв да не ги остави, уште пак ако им се погоди некој поотракан ќе ги влече за нос, а оваа ќе си седи дома и ќе си ќути, па после си набиваат комплекси, почнуваат несвесно да опстануваат во една нездрава врска, се влечат со години, и на крај се' тоа неславно завршува зашто обично и двете страни не можат повеќе да се поднесат, а неретко се случува и долги години после тоа да си носат психички последици. Сум го видела ова во најмалку 10 врски. А од девојките од истиве врски, не на секој, ама на секој втор муабет сум слушала, ама што да правам, прв ми е. Затоа секогаш велам да се размисли.
     
    На Umbrella22, x.Daisy.x, okcenzi и 5 други им се допаѓа ова.
  8. Lavica01

    Lavica01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2012
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Мојата врска трае повеќе од 4 години. Кога ја се осеќав психички спремна, односно верував во него,во неговите намери, верував во себе дека тоа го сакам, го правев тоа од љубов,имав размислено и за последиците и за се останато.Ако некое девојче се осеќа спремно на 15,16,17 ,18 години ,ако има размислено за сите последици,ако тоа го сака и го прави со љубов нема никаква пречка тоа да го направи.
    Фала богу ,никој неможе да биде сигурен дали дечкото ќе остане понатака со нив, никаде не напоменав да се очекува дека цел живот ќе бидат заедно. Само тоа што го напишав не го разбра, муабетот ми беше да го стори тоа доколку има размислено за последиците, да го стори тоа од љубов но да биде свесна и за последиците, односно да испита прво територија дали ќе биде само за една ноќќ или пак е сигурна дека тоа го прави и он со љубов :)
     
  9. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Ццццц дете на 15 години да размисли дали е спремно за секс.(facepalm)
    Покрај тоа да е сигурна дека нема да ја искористи и напушти. Во маж не си сигурен, а не пак во дечко.
    Бре колку добро размислува младава генерација, ептен темелно, па дури и за тоа да не ја напушти и да ја земе за „ жена “.
     
    На Ella.313, Umbrella22, WarriorAngel и 6 други им се допаѓа ова.
  10. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Често среќавам во советите кои им се даваат на девојки кои допрва сакаат да почнат со односи како треба да бидат сигурни дека го прават тоа од љубов. Јас не велам дека не е прекрасно првото искуство да ти биде со некој кој навистина ти значи и кому ти му значиш, ама да бидеме реални: за секс е доволно некој да те привлекува. Не мора ластовици да ти пеат кога си со него.
    Крај краева, некои луѓе тешко се заљубуваат.
    Ние што првиот пат не го направивме од љубов, да се почадиме со темјан ли?

    Според мене, прав момент за прво сексуално искуство е тогаш кога девојката е доволно информирана за тоа какви промени може да настанат во нејзиниот организам, како функционира неговиот организам, кои работи (болка, крварење, итн.) треба да ги очекува од првиот пат, да биде свесна дека заслужува да биде задоволена и таа, а не само нејзиниот партнер (за што многу девојки не се свесни), да не се срами од сопственото тело, да не се плаши од болката при самиот чин, да биде свесна дека мора да биде почитувана од партнерот и дека има право да каже ако нешто не и‘ одговара.... и истиот партнер да ја привлекува доволно за да посака да го види гол.
    Љубовта, на сето ова, би била едно гооооооооолемо плус. Но не и неопходно.
     
    На 1209, jovanovska94, kjukli и 10 други им се допаѓа ова.
  11. the.kitty

    the.kitty Активен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    3
    Бело прање на пенисот за време на секс, зошто тоа се случува ? Чекам одговори
     
  12. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    :?: Зошто се случува?
    Описно ќе одговорам. Кога ќе брцнеш лажица во урда каква ќе би де кога ќе ја извадиш? Чиста!? Не
    Излечи си го белото прање па нема ни на пенисот да има.
    Белото прање е знак на инфекција или бактерија во вагината, односно имаш најмалку кандида која што треба да ја излечиш со вагиналети.
     
    На SimonaTino, Avokado и toogood им се допаѓа ова.
  13. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    More @Hipica kakvo cadenje temjan,skraja da e,tukuu...
    Se slozuvam so tebe so toa deka treba da bide tek togas koga ke znae dovolno dobro za
    rabotite sto ja ocekuvaat potoa,da bide informirana za toa kako ke reagira nejziniot organizam i negoviot..
    Ama sekomu preporacuvam da bide sepak prvoto seksualno iskustvo so nekoj sto go saka.Vo relacija vo koja postoi ljubov..
    Da ne zvucam grubo,ama sepak odnosite se sosema po razlicni so nekoj koj samo ti e dovolno privlecen kolku da go vidis gol.
    Nasproti nekoj isto takov so koj plus imas dovolna doza na doverba,doza na ljubov i razbiranje,nekomu so se vika komu mozes da mu veruvas.Pogotovo pak prviot pat.
    Sekako deka nemozes nekomu apsolutno da mu veruvas i ne deka treba da se ocekuva ona "zaedno do klrajot na zivotot"ama ako covek gleda od segasen aspekt.Koga veke toa odamna pominalo.Dur nesto sto so sakame i posakuvame,trae,nikoj ne razmisluva deka ,mu e seedno ako zavrsi..
    Na sekomu posakuvam i preporacuvam,prvenstveno obostrana osnovna upatenost,a potoa zadolzitelno vo relacija ispolneta so ljubov i nejzinite propratni elementi.

    I uste nesto.
    Ne ocekuvajte zadovoluvanje prviot pat.Nema da go dobiete.Dovolno e da bide sto bezbolno i nezno.Zadovoluvanje i orgazmi vo nekoj sleden pat.
     
    Последна измена: 29 јануари 2015
  14. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Нормално дека има разлика и сите што сме искусиле знаеме како е поубаво. Муабетов ми беше да не им се всадува в глава тоа па тоа, за да не мислат младиве дека направиле нешто погрешно ако не го направиле тоа од љубов. Има секакви карактери; на некој со послаб карактер може премногу да му влијае во понатамошното однесување, може да предизвика незадоволство од сопствената личност, да смета дека направил нешто недолично... уште ако околината го осудува! - свршил работа.
    Затоа цело време трубам дека се случува и без љубов да бидне и воопшто не е страшно. Не сме сите скроени за исто, па така не им се погодува на сите да им се наредат коцките па првиот пат да го имаат со првата љубов по една година врска (карикирам).
     
  15. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Ima sekakvi karakteri.Da.
    Duri ima i od onie so slab karakter koi mozebi seuste ne go iskusile prvoto seksualno iskustvo pa takvoto,sto vikas ti,"trubenje"mozat pogresno da go protolkuvaat a podocna da se pokajat.

    Inace apsolutno se soglasuvam.Nema potreba od osuduvanje.
    Taa okolina sto e resena da osuduva nisto ne ja sprecuva da ne go pravi toa.
     
  16. abcde

    abcde Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2013
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    13
    Феминки каде може да направам тест за сексулано преносливи болести, сакам се да се проверам...
    кој знае ве молам нека ми пише :(
     
  17. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @abcde, за проверка на спб ќе се обратиш на гинеколог. Ќе ти земат вагинални брисеви за да се утврди за што точно станува збор и ако си осигурана, брисевите би те чинеле 350 ден, сите заедно. Резултатите ќе ги добиеш за неколку дена, но доколку правиш и пап, тие резултати може да ги чекаш месец дена, па и повеќе, во зависност од гинекологот.
     
    Последна измена: 31 јануари 2015
    На abcde му/ѝ се допаѓа ова.
  18. S.Marijaaa

    S.Marijaaa Активен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2015
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Имавме однос на 23ти јануари, кондомот се искина, апчето го испив после 12часа. Ми беа неплодни денови и требаше да ми дојде на 29ти јануари. Ми дојде тачно на 29ти и ми траеше 3 дена(обично ми трае 4, па некогаш и 5). Дали има некакви шанси да сум бремена ?
     
  19. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Не си.
     
  20. S.Marijaaa

    S.Marijaaa Активен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2015
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Фала многу, а ме интересира дали има нешто лошо тоа што периодот ми траеше помалку. Инаку утре ке направам тест за да се осигурам што како е, се надевам дека ке покаже резултати какви сакаме.