1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Интимни прашања, проблеми и совети

Дискусија во 'Секс' започната од skorpija1992, 30 јануари 2010.

  1. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Pa deka na papot bese izleglo deka mozebi imam dve godini kako sum sensualno activna lanu pravev vo red a sega nesto kako vospalenie hpv cervicitis I kanida ama jas I imav kanida dolgo vreme I so nea pravev pap pa posle papot ja lecev I neli napraviv ispituvanja I negativna tipizacijata I decko mi nekoj isoituvanja pravese za nekoj polni bolesti na privatno nia odlucivme taka oti on imal pred mene nekoja bivsa a jas nemav prv mi e toj I toa e negativno kaj nego I sea znaci nemam hpv... doktorkata vika od kandidata ima sansi taka da pokazalo ama ostana kontrola na 6 meseci I si piam vitamini oti mn se uplasiv a daj Boze da nemam... kako sto veli taa..
     
  2. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Пап не потврдува со сигурност присуство на хпв, повеќе промени на грлото на матката. Сега ако имаш цин најверојатно е од хпв, но ако немаш посигурна ти е типизација. И мене на прв пап ми излегоа клеточни промени што асоцираат на вирусна инфекција, чак што више сестрата ми рече имаш хпв, не знам со кој памет може такво нешто да кажуваат, кога на типизација излезе дека немам. И да имаш, не е крај на светот. Ќе работиш на имунитет и редовни контроли ќе правиш. Ама штом типизација е ок, немаш гајле.
     
    На Milickaa555 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.379
    Допаѓања:
    5.036
    Пол:
    Женски
    Малку конфузно напишано. Ама ако немаш промени на цервиксот тогаш немаш гајле. Оди редовно на контроли. Внимавај на имунитет и немаш гајле. Патем имаат многу жени хпв па нема кај сите нив малигни промени. Не се секирај
     
    На Milickaa555 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Pa mene bas sprotvno sestrata mi rece nema nisto ureden e papot samo treba tipizacija da pravis ama ne e itno I jas odma otidov so doktorkata da se vidam i gledam ne pisuva deka e uredno tuku hpv cervicitis I ona vika taj naod e dobar spored niv i ne kazuva tocno dali imam hpv ili nemam I zatoa treba hpv tipizacija I napraviv I ispadna negativna I mi rece dzabe se plasev tolku nemalo nisto ama ete jas uste se plasam kako taka da e pokazalo na papot ako I jas I decko mi nemame a ne sme od vcera pocnale so odnos veke dve godini ako ima neli ke se e e pokazalo na tipizacijata nekoj tip...
     
  5. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Zosto komfuzno haha ne te svativ, okej e pomina dosta vreme od toj pap dva meseci veke ama jas uste go mislam I pokraj negativnata tipizacija, nekako mnogu se uplasiv I odnosi ete ne sme imale 2 meseci kupiv site vitamini piam sirup za imunitet I cekam April sledna kontrola se nadevam ke e dobar papot togas da ne poludam pak.. neznam dali e mozno da nemas hpv a da pokaze nesto loso na sledniot pap;(doktorkata vika od kandidata imitirala taka kletki stom nemam hpv I za 6 meseci ke se obnovi cerviksot I ke e okej oti jas cela godina imav kanidata a ne otidov da ja lecam I nom stop cesanje crvenilo sekret I za na kraj taka da pokaze na papot posle so samo 7 dena poliglinix bev kako nova a tolku vreme me bese sram da otidam poradi toa..
     
  6. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Ајде не се замарај, стрес е најлошо нешто. Види во какво време живееме, све има, а ти ем ти потврдиле дека ништо немаш, ем продолжуваш да мислиш.
     
    На Milickaa555 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Taka e imas pravo jas sum golem hipohondrik i mnogu panicam
     
  8. blackdeath

    blackdeath Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    45
    Здраво дали го решивте проблемот и како?!
     
    На sara5 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Butterfly1212

    Butterfly1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2021
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    99
    Пол:
    Женски
    Дали е можно да болат градите за време на овулација?
     
    На MarianaBT, Arjanit2021 и kokice1990 им се допаѓа ова.
  10. Tarantulla

    Tarantulla Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2022
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    377
    Пол:
    Женски
    Да
     
    На Butterfly1212 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Mislam mozat mene ete me bolat imam 10 dena do ciklus a veke me bolat pred nekoj den a nekogas samo pred ciklus nekolku dena sega mn rano nesto..
     
    На MarianaBT и Butterfly1212 им се допаѓа ова.
  12. Цунами

    Цунами Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2021
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    332
    Пол:
    Женски
    Пред околу недела дена бев на гинеколог за земање брисеви и пап. Брисеви ми требаа ради партнерот, има проблеми со повторлива инфекција и лекарот побарал и од мене.

    Јас немав никакви симптоми нити проблеми, ама на брисеви се покажа дека имам бактерија Enterococcus faecalis. Неговиот доктор, урологот, кажал дека најдобро е и двајцата да пиеме Цитерал.

    Јас втор ден како го пијам и еве денес од сабајле ме фаќа паника. Сабајле во 5 се разбудив препотена и со забрзано срце. Вечерта не можев да заспијам. Нешо стварно не беше океј со мене и веќерта до 1 не можев да заспијам. Ме стега и како силен бодеж имав во градите.

    Јас ова веќе не го пијам. Дали друга девојка имала искуство со оваа бактерија. Инаку бев кај др. Марија, во ординација др.Ложанковски. Жената како незаинтересирана ми беше, вака фина, ама само гледаше од тие таму продукти шо веројатно ги рекламираат да ми изнапрепише, едниот пробиотик го немаше нити во Зегин, нити во Еурофарм.

    Некоја феминка искуство? А вака проблеми немам за да би се посомневала, нити јадеж, непријатен некој мирис, промена на боја на исцедок, исцедок имам минимално околу овулација, циклусот ми е океј, редовен... не знам што да правам.
     
  13. Tarantulla

    Tarantulla Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2022
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    377
    Пол:
    Женски
    Имам испиено еден куп цитерали и ништо не сум осетила, тебе ти е сега потсвесно, цетералот нема ама баш врска, тоа што го осеќаш е напад на паника, продолжи да ги пиеш, и пробиотик обавезно јас обично земам ваја,а за бактеријата сум ја имала ставав и вагиналети неопенотран мислам, а антибиотик пиев сумамед, што е милион пати појак од цетералот. Би ти препорачала да пиете и чај од диво оригано двајцата, и цитерал обавезно двајцата
     
    На PurpleUnicorn222, Cosmic Girl и Цунами им се допаѓа ова.
  14. dea.18

    dea.18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2021
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    1.284
    Пол:
    Женски
    Мила, цитерал пијам 7 дена исто поради бактерија, денес завршувам.
    Пред да почнам да ги пијам, прочитав можни несакани ефекти, и нели секако си очекував нешто од наведеното ама најлошите примери. Тие не ми се случија, ама од прв ден сонувам чудни соништа и тоа немаше пауза да речеш 2 дена ќе сонувам и толку. ОД прв ден, до еве сабајле имав пре пречудни сонови, а тоа е и наведено како несакано дејство.
    Нешто што ќе те советувам е Обавезно да ги пиеш после јадење, за да не ти чука срцето брзо.
     
    На Цунами му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.151
    Допаѓања:
    76.595
    Пол:
    Женски
    Ако за некој немало несакани дејства, не значи дека за сите нема... Со причина се тие напишани на упатството...
     
    На Цунами му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Цунами

    Цунами Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2021
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    332
    Пол:
    Женски
    @dea.18 @Bitter-Sweet

    Вчера бев на психотерапија (си идам понекогаш, како мала имав проблеми кои полека исчезнуваат) и кај мене изгледа е потсвесно. Кога сум со некој во близина немам ништо, вака сама ќе си направам филмови. На пола терапија сум и ќе ја продолжам. Кај мене изгледа друг е проблемот, гледам и претходното мислење како панично го имам опишано. Ама фала ви за поддршката и одговорите :hug:

    И да, обавезно после јадење го пијам, плус пробиотици. И јас имам доста чувствителен желудник, и општо со дигестивниот систем стално си имам некои ситуации... што и тоа веројатно е поврзано со стресот.
     
    На Alex.T и dea.18 им се допаѓа ова.
  17. Tarantulla

    Tarantulla Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2022
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    377
    Пол:
    Женски
    Она што го опиша дека го чувствува се симптоми на напад на паника нема врска со антибиотик, сум имала и јас, све е потсвесно.
     
    На Цунами му/ѝ се допаѓа ова.
  18. december

    december Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Здраво, сношти имав однос со сопругот, кога започнавме јас не бев доволно влажна малку не здоболе и двајцата но продолживме потоа беше супер, утрово јас имав малку прокрварено на гаќи и потоа кога измокрив се избришав пак имав како бледа крв не свежа или црвена а тој сношти кога се избришал имало како крв така исто бледа, дали е можно да сне се повредиле дека суво малку, сум загрижена вака никогаш не ми се случило...
     
    На Bojanna19 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    7.731
    Пол:
    Женски
    Можно е зошто не било доволно влажно. Гинеколог може да потврди, ама не се секирај, ќе помине.
    Не секогаш имаме доволно време или услови за секс, а некогаш и нестрпливост е во прашање.
    Земи си најдобро лубрификатор и не го штеди при аплицирање.
     
  20. Gioia

    Gioia Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    601
    Пол:
    Женски
    Здраво, ми треба совет додека да го дочекам терминот кај гинекологот.
    Околу отворот на вагината, долу накај анусот,од страните ткивото ми е како разрането, црвенко од двете страни. Не крварам, нема гној, но има непријатно чувство на печење да речам и повеќе како нелагодност би рекла. Мислам дека ми е од делумно од груб однос и ставање тампони потоа.... :(
    Дали можеби некоја девојка имала слично искуство и со што сте си помогнале?
    Благодарам