Исхрана од 4 месеци па нагоре

Дискусија во 'Бебе' започната од nataliaaa, 2 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  619
  Допаѓања:
  516
  Симона почна значи со дохрана ,не напредува или/? како знаеше дека не му стасува млекцето ?
   
 2. SimonaTino

  SimonaTino Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.740
  Допаѓања:
  1.527
  Прашај ја матичната на бебето или педијатарот со што да почнеш,ние малку сме буциња па да не не ни стига,треба нешто да не држи нонстоп гладни сме,а млеко за извоз имам
  Пие сокче па цица :D
   
 3. saseiefi

  saseiefi Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  71
  Imame 5 meseci i 5 dena dolgi sme 68 teski 6 i 500 se rodivme 3060 M e mnogu aktivna no spored mene e slabicka pocna pomalce mleko da mi pie od 70 do 120 ml na max 2 ipol do 3 saati a sme na adaptirano mleko pocnavme i so kasicki pred 2 nedeli prvo so Hipp ama ne gi sakase pa pocnav i so domasni so molenje i akorobacii dali 5 .6 lazicki bebeski ke kasne ja stega ustata i pluka pedijatarot vika e vo red bidejki e aktivna mnogu ama mene me jade janza deka e slabicka kako da ja nateram da jade ima li nekoja kasa sto bebinjata ne ja odbivaat :D of lele ili da ne ime nekoj sirup za apetit za bebe sto smeam da i go dadam ve molam za pomos
   
 4. silk

  silk Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  866
  Допаѓања:
  690
  saseiefi па добри сте со килажата... На 6 месеци треба да се дуплира а вие веќе ја имате дуплирано...не е слабичко бебенцето, не се секирај. Иначе изгледа по некое правило сите кога ќе почнат со кашички помалку пијат млеко, така беше и кај нас. Штом сега сте почнале со кашичките и доволно е по 5-6 лажички, постепено ќе си се навикне и ќе јаде повеќе. Давај и јаболче, круша, слива и немај гајле. Пробај и со сокчиња од истите за да се навикне на вкусовите. Моево на пр. повеќе ги сакаше на Фрутек кашичките и повеќе си јаде од нив во однос на Хип. Па пробај и со некоја друга. Поздрав
   
  На saseiefi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. macence4

  macence4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  293
  Допаѓања:
  411
  kolku meseci e maloto
   
  На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
 6. SimonaTino

  SimonaTino Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.740
  Допаѓања:
  1.527
  4 meseci i edna nedela :)
   
 7. saseiefi

  saseiefi Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  71
  Majki smeam li da dodavam kafeav seker vo kasickite sto gi pravam nekoi se kiselki nekoi kako orizot nemaat vkus i kolku smeam dnevno da koristam eve preeska i napraviv melen oriz kasicka so ispasirana praska i banana i mu dostaviv 1 mala lazicka kafeav seker i dali smeam da i davam meleni plazma biskviti gledam vo kasite za 5 meseci ima biskviti i griz
   
  На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
 8. saseiefi

  saseiefi Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  71
  Nie pocnavme doma da pravime kasi pa nekako pomalce mi se gadi od niv kupeckite gi plukase a sokce ne saka da proba isto i doma pocnav da i pravam sokcinja nasiov pediatar me karase za kupecki kasi a sto znam ja taze mama sum jas a za mleko mnogu mi namali ne deka bese nekoe alcno ama znaese 120 da si gi srkne inaku krvta pred 2 nedeli i bese super ama nie otprilika togas pocnavme so kasi se plasam da ne i zaslabela deka mlekceto mi go namali
   
 9. loki.c9

  loki.c9 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2012
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  201
  Мамички како ја подготвувате млечната каша од хипп baby first pap со млеко или вода?
   
 10. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.339
  Допаѓања:
  6.742
  Пол:
  Женски
  Со вода се подготвува, ама ќе ја стоплиш прво. Самата каша во себе содржи АД. млеко.
   
  На loki.c9 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. loki.c9

  loki.c9 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2012
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  201
  е фала многу на одговор лолита, јас да се пофалам ние кркаме кашички и пиеме сокчиња.
   
 12. saseiefi

  saseiefi Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  71
  Mamicki dali smeam da koristam plazma biskvitki imame 5 meseci i 2 nedeli gledam vo kupeckite kasi ima biskviti a mojava doktorka vika posle 7 meseci e sega ona e malce previse stroga za se dali da ja poslusam :) a jas vcera inapraviv banana so plazma detevo prv pat taka slatko mi jadese ajde kazete mi dali smeam :inlove: a kolku ubavo jadese prv pat
   
 13. Twinja

  Twinja Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2013
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  64
  Па кога веќе си дала плазма со банана незнам зошто прашуваш дали може. Не е препорачливо глутен да се воведува пред 7 месец, но сепак секоја мајка со свои убедувања ;) Моите уште не пробале нешто со глутен, здравје за две-три недели.

  Мамии дали сеуште им ги варите јаболчињата и крушите за кашите? Јас да :$ Денес се мислам да им направам од свежи овошки каша ....
   
 14. saseiefi

  saseiefi Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  71
  Vidov deka mnogu recepti se so biskvitki pa si rekov ok e baska i kupeckite se so biskvitki a za varenje mislam deka se gubat vitaminite nie si jademe svezo i e mnogu povkusno
   
 15. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.339
  Допаѓања:
  6.742
  Пол:
  Женски
  Син ми свежо овошје никако не сака, ниту праска, ниту кајсија, ни круша, ни јаболко, ништо :x му се гади и повраќа....само лубеница и диња сака. И тоа сака да ги шмука овошките, ќе го ишмука сокот, а парчето ќе го плукне, не го голта. :tmi:

  Јас еве ќе бидам искрена, овошни каши не му подготвувам, туку се` уште му давам од купечките Хипп 6+ или 7+.
  Најчесто му ги давам наутро или пак околу 12 ч. -се` зависи кога станал утрото, како ја поминал ноќта и кога од прилика би му била пладневната дремка.
  Глутен воведов после 6-7 месеци...без да прочитам дека содржи глутен му дадов Фрутолино.
  А мелена плазма бисквити му дадов со полни 11 и пол месеци кога почнав да му давам кравјо млеко...тука некаде тој период, пред да направи годинка.
   
 16. saseiefi

  saseiefi Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  71
  vo kupeckite kasicki vidov ima biskviti od 5 meseci na hipp pa jas i dadov i nemase reakcija pa si kupiv doma plazma melena kako najubavi neli biskviti do sea i dadov 2 pati nemase reakcija no ne bev dovolno info :tmi: za glutenot e sega sto da pravam da i kupam biskviti bez gluten i dali cim nemase nekoja reakcija imalo steta :( a sekako veke ne i davam biskviti ke si zamam od onie bez gluten
   
 17. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  619
  Допаѓања:
  516
  со праска од кога може да се почне ? денес јадевме праски и на бебушка и дадов демек да лизне малку душата со двете рачиња ме стискаше ,се утепа од шмокање :)
   
 18. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.539
  Допаѓања:
  538
  јас праска му дадов на синко ептем на почеток, значи тоа ни беше едно од првите овошја шо проба и ете и сега мн ја сака, и ние обично ја шмукаме и лом се правиме, ехеххе
   
  На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. srna2013

  srna2013 Активен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2013
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  1
  како го правевте сокот од морков кога почнувавте со воведување храна свеж, варен или пак купечки? сакам да почнам со морковче пробав јаболко од хип не сака а сега не е сезона уште за свежи јаболка. и колку треба количински да се дава на почеток сокче или кашичка? бебушка има 5 месеци.
   
 20. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.539
  Допаѓања:
  538
  јас досега не му имам дадено сокче од морков, само кашичка на почеток готова а сега му правам дома
  за почеток по неколку лајчиња, па ке видиш од самото дете зависи, синко мој од почеток ја јадеше по една мала кашичка на еден оброк.
  и јас до пред некое време му давав готова кашичка од јаболко од хип, ама вчера купив јаболка има сега можеш да најдеш на пазар, малку му ги сварив и му ги дадов со бисквита ;)
  инаку ние денес ручкавме кисело млеко со лепче :)
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.

Сподели ја оваа страница