1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исхрана од 4 месеци па нагоре

Дискусија во 'Канта' започната од nataliaaa, 2 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    нигде не сум сретнала од кога може да се даваат мушмули,дали некоја од вас давала и од колку месеци?
     
  2. danielka0507

    danielka0507 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Јас од кога почнав со комбинациите на Ивановичка, јаде се..И кромид ставам и многу сака...Овошните ги јаде исто..Обично ги мешам со гриз, а два дена почнав со бисквити...Понекогаш и купувам овошни и ноќни кашички...Имаме 7 месеци и веќе и воведов три оброка...
    Не јаде многу количински, највеќе 100 грама а исто така и цица..Многу сака да цица... :)
    Само не пие ниту вода ниту сок...
    Е сега, Јована се роди мала 2480, а сега на 7 месеци имаме 6 500...Ништо не става на килажа...Многу е хиперактивна...Постојано мрда,прета со раце и нозе, се превртува, едно облекување ни е 15 минути... дури и кога спие мава со ноџињата..Матичната ми вика и да не очекувам од ова дете дека ќе става на килажа и да не се секирам...Битно дека си јаде се...
    Само незнам јас пак се секирам дека не става многу на килажа, а цврста е тоа е чудо...
     
  3. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    ете не и нас мамички, бевме една недела кај баба на гости ох и верувајте неможев да го препознаам синко :D незнам дали заради климата, нависитна е многу поладно таму отколку тука, синко јадеше на секој 2 саати буквално, додуша не јадеше количински многу. и морам да кажам дека многу сака лепче, и тоа попара со кисело млеко ;)
    е сега купивме од тие житариците и во уста не ги става, пробав секако ама не оди, не е синко многу по здравата храна :( ама пак затоа карамелино лапкаме на големо :D
    туку ме интересира од кога почнавте да им давате на бебушките тоа вие што јадете? на пр да им макнувате од вашето јадење?? некои ми велат од кај 8,9 месеци?
     
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.898
    Допаѓања:
    103.023
    Пол:
    Женски

    Па искрено рано е да му даваш од вашето јадење, јас бидејќи во јадењето ставам црвен пипер, и др. Зачини на ќерками почнав да и давам од нашето по годината некаде 13-14 месец
     
  5. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми има 8 месеци и сакам да и дадам гриз, ама не знам со какво млеко да го направам.
    Или кажете некој рецепт без млеко?
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Можеш со ад млеко да го направиш. Ќе го свариш гризот со вода, и ќе додадеш онолку мерици млеко колку што си ставила вода (или една помалку). 200мл вода со две големи лажици гриз, така мислам дека е соодносот, ама зависи од гризот. После мешај со овошје (банана најубаво).
     
    На Mayyya му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Annath до сега не сум користела АД, размислував и јас да купам една кутија да и подготвувам и други јадења за кои треба млеко, па ме интересира колку време може да стои отворено бидејќи сигурно нема често да го користам. И какво да купам по броеви се или како, не знам од што зависи бројот, не сум имала искуство со АД.
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Ако не си користела ад млеко, тогаш можеби и нема потреба. Гризот секако може да го вариш со вода, и да го мешаш со овошје, и така е вкусен. А со млеко ќе го правиш кога ќе решиш да воведеш друго млеко во исхраната. Инаку, мислам дека ад млеката стојат најмногу до три недели после отворањето, и според возраста, треба да земеш бр.2 (од било кој производител).
     
    На Mayyya му/ѝ се допаѓа ова.
  9. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Ние почнавме да си макнуваме од нашето, но само ако е јадење без зачини. Пример и давам ако има летна манџа, и дадов од полнетите пиперки(кои намерно беа направени без тешки зачини, само бибер малку имаа), лебче потопено во салатата која оди задолжително со секој ручек...

    Вчера јадеше кроасан, во нив имало јајца во прав, а јајце сеуште нема пробано(белка), жолчка многу ретко, но немаме проблем. Е мене ме интересира како понатаму со јајцата, веројатно ова не значи дека нема да има проблем, да реагира или пак значи??? Реакција немавме никаква, на ништо до сега.
    Единствено сум збунета како да постапам со јајцата???
    Ми кажаа да сум ги давала, во пандишпан прво, значи ппреработени, не директно варено јајце?
     
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.898
    Допаѓања:
    103.023
    Пол:
    Женски

    Најпрво ќе дадеш малку жолчка нели тврдо варено да е јајцето, јас на 10 месеца дадов жолчка дали ќе има реакција ке се видиш, а белка по година и дадов па и од неа немаше реакција и потоа и цело јајце дадов. А жолчката можеш и во к.млеко да ја ставиш, бидеки може да се дави од неа . Би требало да нема реакција никаква штом веќе пробала кроасан
    :)
     
  11. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Епа пишав дека жолчка дадов уште на 7м(така ми кажа педијатарот). Сега за белка и за цело јајце не ми е јасно, како се дава цело јајце, како се почнува, да е во нешто или директно цело варено????
    Подоцна како го давате, јајце со што се дава???
    И веќе проба кроасан, а во него има јајца во прав, дали тоа е некој почеток или нема никаква врска со јајцата(мислам на дали е веродостојно, да даде реакција или не?)
    Зошто познавам личност која е алергична на јајца, кога јаде торта со јајца има чешање на јазикот, а од кроасан нема никаква реакција. Затоа се мислам дали тие “јајца во прав“ воопшто можат да се сметаат како показател за алергиска реакција.
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Домашни кифли или домашен пандишпан ти е можеби најдобра опција ако сакаш сега да и дадеш на малата, ама пандишпанот со шеќер е, јас не би дала благо. Јас така почнав. Омлет дадов некаде околу годината, а цело варено јајце после годинка.

    ЕДИТ: од кроасанот не верувам дека ќе пројави алергија, затоа што сите состојки се преработувани. Јас некаде прочитав дека кроасаните содржеле алкохол. Вистина ли е?
     
  13. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Не не, рано ни е за пандишпаните, имаме време барем уште еден месец(до годинка), после ќе правиме.
    За благо, ми кажа д-р слободно чоколадо, па даваме 1-2пати неделно чоколадо, по една коцка.
    Зошто е штетно благото(освен за збаите??) и не се препорачува???
     
  14. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    ^
    Секоја чест за докторот,незнам само како можел таков совет да даде. Што покасно пројаде благо тоа подобро и така цел живот ќе јаде благо ама барем дур незнае зошто да му даваш? Јас на ќерками со две год и дадов првпат чоколадо,многу аир и од благото камо да можам јас да се одвикнам од него, ама нема спас. Инаку сладолед првпат зајаде летово инаку незнаеше што е тоа сладолед и јас искрено се гордеаам со тоа. Сега секој со своите сваќања.Инаку добробит од шекерот нема да знаеш. Самиот шеќер е храна за ракот,зошто тогаш би бил добар?!
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    И јас сум против давање благо и грицки и смоки и се што содржи сол и шеќер барем до 1 година, колку подолго може да се држи дистанца за давање такви работи толку поарно, докториите јас многу не ги ни слушам искрено, тие кажуваат што сакаат, мене на пример педијатарот во Мк ми кажа од 6 месец да му давам тетрапак млеко кравјо, па јас си продолжив со Хипп2, сметам дека сеуште е рано за кравјо млеко, има време кога ќе пие и ќе јаде се, сега додека се уште мали барем да им даваме се што е похранливо, барем јас така правам, а секој родител си е приказан за себе и како сака да си го расте детето така, нормално нели...
     
  16. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    И кај нас забрануваат благо до 1 година најмалце иако викаат избегнувајте го до максимум додека можете.
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.898
    Допаѓања:
    103.023
    Пол:
    Женски
    Нема фајде од благото и јас се чудам каков е тој доктор што дели такви совети :^) што па мора чоколадо да јаде? Ајде нешто здраво да беше разбирам... давајте таму овошје зленчук, житарки нека им биде јак имунитетот на децата , во чоколадото нема витамини, само адитиви и шеќери
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Апсолутно се сложувам :up:
     
  19. danielka0507

    danielka0507 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Najvažniji sastojci u 100 g čokolade[uredi]

    bjelančevine 10 g
    masnoće 27 g
    ugljikohidrati 54 g
    balastne tvari 9 g
    kalij 400 mg
    magnezij 300 mg
    fosfor 250 mg
    kalcij 100 mg
    natrij 12 mg
    željezo 3 mg
    teobromin 500 mg
    Čokolada osim toga sadrži:
    Triptofan, esencijalnu aminokiselinu koja sudjeluje u proizvodnji neuroprijenosnika serotonina, a lagano topljenje čokolade na jeziku potiče lučenje endorfina (prirodnih hormona sreće), koje tijelo prirodno proizvodi i za vrijeme vođenja ljubavi.
    Anandamid, prirodni opijat, ali u malim količinama
    Feniletilamin, tvar koja se nalazi u mozgu, posebno kod zaljubljenih osoba, a pretvara se u dopamin u centrima za zadovoljstvo, dijelu mozga gdje se inače doživljava i orgazam.
    Visoke količine antioksidansa, koje pridonose smanjenju rizika od narazličitijih bolesti pa i raka. Tako flavonoidi koji se nalaze u svim biljnim proizvodima, daju trpak okus i onemogućavaju oksidaciju masnih tvari u krvotoku i arterosklerozu (začepljenje arterija).

    не е баш дека не е здраво, посебно за нас мамици :D ...
    ама ако го дадеш уште од толку мало бебе, нема да јаде друго...Јас и дадов вчера од онаа на ХИПП ноќната каша со чоколадо, колку да проба, ама мојата ќерка некако пре би одбрала блитва да јаде, од колку чоколада...хахаха..
     
  20. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Мене не ми прави проблем, за друго јадење и покрај тоа што ќе касне чоколадо.
    Инаку пазам никогаш да не давам благо после 16ч., посебно не навечер.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.