1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исхрана од 4 месеци па нагоре

Дискусија во 'Канта' започната од nataliaaa, 2 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. rokiroksana

    rokiroksana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2013
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    93
    @chocolade И КАЈ НАС беше така со јаболкото првиот пат се потресуваше дури од вкусот и се гадеше ама тоа е период додека се навикне на сите вкусови, биди упорна не мешај го овошјето со млеко мајчино уште сега тоа мора да се навикне на кисело благо блуткаво...еден ден ке јаде дригиот не така е на почетокот!
    кај нас слива мн не сака и благи работи ама тиквата ја обожава блуткава му е и неутрална
    доволно е само да проба лажиче колку да се навикне
    позз
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  2. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Искрено не знаев дали е нормална реакцијата затоа реков да почекам. Ај ке купам благи јаболки па ке пробам пак :). Фала ти
     
  3. rokiroksana

    rokiroksana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2013
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    93
    :)битно е да не правиш пауза па пак а почнеш со пробување на вкусови затоа што тогаш пак се вракаш на истото и ке се вртиш во круг
     
  4. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Се исплашив некако дека нема да јаде. Се некако наопаку ми иде со хранењево. Длабоко верував дека ке дои, се излажав( немам доволно млеко а и не сака), сега исто со храна. Ај може е рано за заклучок. Фала ти на советите :)
     
    На rokiroksana му/ѝ се допаѓа ова.
  5. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно е рано за заклучок. Значи син ми од прв ден давање и наредните три месеци јадеше се што ќе му дадам, ама после тоа до негови 4 години и се уште, НИШТО, проблем голем, ништо не јаде ( мислам јаде малку количински и се едни исти јадења и е преслаб за возраста).
    Ќерка ми уста не отвараше, и тука ја опишував како нејадачка ама за брзо време прифати се и сега е ок ( да не ја подречам:) )
    Рано е за заклучоци, после месец и пол ќе видите како ќе биде, посебно за тие што почнувате порано.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  6. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Значи не сум сама што слушам вакви коментари од страна.
    И што е најтрагично од млади мајки.
    Една многу блиска пријателка има бебче 6 месеци и најдобронамерно е давав совети, се до една случка кога се изнервирав и решив да не се мешам.
    Седевме три пријателки и јадевме бисквити и ме прашуваат дали да му дадат на малото, јас им велам не, мало е уште и плус имаат глутен кој се внесува покасно. И ми викаат каде прочита ова, на интернет? И му даваат на малото да лизне и се смеат. Останав зачудена и саамо им реков што сакате правете и не ме прашувајте повеќе.
    И џабе ние овде се правиме паметни и сакаме да помогнеме без лоши намери кога НЕКОИ си тераат по свое и те гледаат (читаат) со потсмев.
     
    На TIGARCE86 и ArmaniCode им се допаѓа ова.
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    Денес на српска фб страна се зачитав и изначудив.
    Кравјо млеко ( моја кравица) воведуваат прерано.Од 5-6 месец.Имаше прашање од мајка,од кога кравјо?И доби одговори од повеке мајки ,дека може уште во 5 месец.Палента даваат од 4 ти.Ај сеа де...
     
    На PUPICA му/ѝ се допаѓа ова.
  8. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    E ajde de :sweat:
     
  9. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.216
    Допаѓања:
    30.178
    Пол:
    Женски
    Живеам во таκва сρедина,κаде што ρетκо или воопшто не се обρнува внимание што и κога тρеба да му се даде на детето. Моите пρијателκи κои не дојат почнаа со κρавјо(домашно) уште од 4ти месец,κашичκи исто,за на 8-9месеци нивните деца јадат она што јадеме и ние,дρобено гρавче,манџичκа запρжена,чоκолатце,смоκчиња,чипс(и тоа го видов). Паκ ќе ρечам,сеκоја мајκа знае што е најубаво за своето дете,но мене да ми налага да му давам од се да пρоба,не може. Не се дρжам стρого до неκои одρедени табели,κажав,но сметам деκа сега за моето дете доењето е пρедност.
     
  10. ArmaniCode

    ArmaniCode Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.162
    Пол:
    Женски
    Znaci poveketo mladi majki na ova vreme se obrazuvani, nacitani I imaat pristap do mnogu informacii blagodarenie na tehnologijata, no sepak odbiraat da slusaat svekrvi, majki, komsii, stari babi.....za toa kako da go ranat I gledaat deteto. Sekoja majka znae sto e dobro za nejzinoto dete I ke ve molam informirajte se dobro, pa ne se na internet e gluposti. Znaci ima milion studii napraveni od doktori za toa Kako I koga treba da se pocne so hrana.
    Trgnete po toa deka pred 6 meseci bebinjata ne mozat ni da sedat. Znaci zamislete vas nekoj da ve legne I da vi buta hrana vo ustata bez da mozete da pokazete deka ne sakate, I bez da mozete da ja svrtite glavata I da pokazete kolku vi e dosta. Seto ova pridobesuva za losi naviki koi deteto ke gi ima koga ke porasne pa I ne za dzabe imame problemi so gojazmost kaj decata.
    Sokovite ne se potrebni. Se dodeka mozete da kontrolirate sto I'm davate na decata, izbegnuvajte procesirana hrana, blago, sokovi I sl. Koga ke porasne I ke pocne da razbira ke ima vreme da probaba od se, ama do togas ke ima navika sto da jade.
    Jas procesirana hrana, krekeri, smoki, cokoladi, sokovi ne vnesuvam doma. Moeto dete ne ni bara zatoa sto ne gleda. E sega koga sme na rodendeni, ne mu branam ni torta ni sokce, no se sto se konsumira vo moderacija e ok, samo da ne e sekojdnevno.
     
    На ilipili, Annath, danichap и 5 други им се допаѓа ова.
  11. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Некни пиевме кафе со другарка од Бт.не сме се виделе подолго време и дојде со малата нејзина која има 1г.и 8 месеци,ми се изначуди како сеуште не сум му давала кашички на моево,неа и рекле од 6 м да почне она почнала од 3 месеци,снемала млеко и на 3 м,му давала кравјо на девојчето да пие зошто многу пари и оделе за Ад,значи ми се блуе од такви мајки кога парите се поважни од здравјето на детето :puke:,не мислат со главите дека не дај боже ако му направат ,здравствен проблем поради давање прерано кравјо млеко ќе се изнатрачаат по болници и ќе се изнадаваат пари и да гравче попара му давала од 4 м.мене ми е тежок гравот за јадење кога јадам само гасови испуштам не бебе од 4 м,незнам зошто покрај толку напредна медицина и интернет технологии се достапно ни е,во секое време тие запнале да ги гледаат бебињата дечињата по она старинското ништо не им е,со сила се прават заостанати млади убави мајки кои мислат дека го прават најдоброто за децата а притоа свашта им даваат, патем и за син ми купила 3 чоколада животинско царство,ништо немало да му биде да сум му ги дадела,јас на внук ми му ги дадов кој има 9г. чоколадо не помислувам пред 1 г,кравјо млеко грав,и ред други глупости нема да јаде и кога ќе наполни 1г.,мое дете мои правила јас одлучувам за него, покрај толку здрава храна нема да си го трујам детето...
     
    Последна измена: 19 февруари 2015
    На green.eyes, PUPICA, Domakica и 5 други им се допаѓа ова.
  12. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Во врска со користењето интернет, проблемот е во тоа што многу мајки не ни знаат да го користат, подалеку од фејсбук не ни мрднале :envy:
     
    На PUPICA, anina, TIGARCE86 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    А има и многу како мајка ми на пример, која гордо тврди дека не ја интересира и не сака да се информира.
     
  14. ArmaniCode

    ArmaniCode Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.162
    Пол:
    Женски
    I koga odete na gosti ako tolku sakate da mu odnesete nesto na nekoe dete, kupete mu edno kilo banani ili jabolki, a ne samo cokoladi se nosat. Takov Ni e mentalitetot, deteto uste Edna godinka nema, site mu nosat cokolado, lizavki, bomboni.... Mora nekade da prestane toa taka nareden pat napravete promena vo podarocite. I isto kazete Im na babite da ne Im kupuvaat takvi raboti na vnucite, toa sto za nova godina Im dadat cel paket procesirana hrana I posle toa cel mesec decata jadat blago, ne e ljubov. Ne se svesni deka so toa na decata se unistuvaat zabite, se pravat zavisni na seker I se vnesuvaat prazni kalorii, pa posle ne sakalo da jade, nisto ne jadelo.....prestanete da mu davate blago I sokovi pa ke videte kolku ke jade.
     
    На TIGARCE86, LaDyDoLl, Kitten и 2 други им се допаѓа ова.
  15. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Денеска пробавме благо јаболче и за разлика од вчера со киселото подобро поминавме :). Мајки кое време е најдобро за да се даде оброк? Пред пиење на млеко или после тоа?
     
  16. ArmaniCode

    ArmaniCode Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.162
    Пол:
    Женски
    Kolku ti e staro bebenceto? Obicno se dava posle pienje na mleko. Sepak mlekoto treba da mu bide glaven obrok na deteto do godinkata, tvrdata hrana e samo eksperimentiranje na vkusovi I ucenje da se dzvaka. Site hranlivi vrednosti bebeto si gi prima od mlekoto. Znaci daj mu da cica ili formula pa potoa mu dadi cvrsta hrana I kolku izede, tolku, ne mu forsiraj cel obrok.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  17. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    @joy1 јас што следам една фб српска страна за здрава храна не даваат ни збор да се напише ако се работи за дохрана под 6 месеци и ако не е по правилата за здраво хранење, и супер идеи црпам од таму.
    Сакав да кажам дека најчесто прават споредби како тоа ние сме растеле , се ни давале, што ни фалело, без да се размисли дека збориме за различни времиња, за различни упатства ( кои дотогаш може биле ок, ама нели во се сме напредувале па така и во истраж,за исхрана и се донеле нови препораки).
    Ако јас знам како влијаат шеќерот, солта, конзервансите и др.работи врз моето здравје а и на моите деца ( под тоа знам мислам сум прочитала како тие намирници влијаат на организмот и што може 'беља' да направат) зошто да давам, ама не секој може да го разбере тоа.
    Конкретно сабајле на оваа тема зборев со една колешка, а друга уште неомажена ми вика ааа кога ќе тргне во школо и ќе му дадеш пари мислиш нема да јаде чипсови? Џабе се мачиш....мислам што да кажам на ова...само реков дека додека можам ќе внимавам и ќе се потрудам здраво да се храни.
     
    На TIGARCE86, artemidis, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.216
    Допаѓања:
    30.178
    Пол:
    Женски
    Сигуρно почетници сте,штом почнувате со јаболκо. Ќе добиеш многу κоρисни совети туκа од далеκу поисκусни мајκи од мене,но и ние сме туκа неκаде,значи се доиме па по саат вρеме давам κашичκа-пρетпладне или оκолу пладне. Не фоρсиρај да јаде κоличинсκи,сега пρобува вκусови и се е ново за него,и аκо после "обρоκ" побаρа млеκо(доење или ад) понуди му.
    @leona83 и јас ја следам таа гρупа,баш сега читав κаκо неκоја мајκа дача спанаќ мислам на 6мес бебе,во табелата споρед сзо,спанаќот бил за 9+ и баш во соба за доење имаше пρепиρκи во еден пост,κаде една мајκа сеинаети со повеќе баш на оваа тема,што да му даваме на нашите деца.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  19. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    4 месеци и 10 дена. Изеде 1 супена лажица. Далеку сме од оброк :) фала ти на советот :) така ке направам.
     
  20. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Да почетници сме. Верувам дека има многу искусни мајки на форумот и секако дека ке ми помогнат да ги решам моите дилеми. Не ни сакам да заменам оброк барем до 6 месеци. Целта ми е да се учиме нА вкусови. Затоа што не сме на ексклузивно доење и слаба нпредуваше последниот месец. Фала ти :)
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.