1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исхрана од 4 месеци па нагоре

Дискусија во 'Канта' започната од nataliaaa, 2 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.197
    Пол:
    Женски
    Аааа и на 6месеци мислам деκа нема да замениш обρоκ,на доење сме(не знам κаκо оди тоа со ад) и еве 6.5 месеци па немаме сеуште целосен обρоκ,пρобуваме нови вκусови.
     
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.426
    Пол:
    Женски
    За вас тоа не игра сеуште голема улога,бидејки сте на лажица,две претпоставувам.Оброк е кога ке јаде по 125 гр мала тегла барем.Ние цицаме,после 40 мин јадеме околу 80 гр и после 40 мин пак цицаме :)
     
    На heppymom, TIGARCE86, chocolade и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. ArmaniCode

    ArmaniCode Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.162
    Пол:
    Женски
    Nema vrska toa dali bebeto e na doenje ili vestacko mleko, ne treba da se pocne so hranenje pred 6 meseci. E sega sekoe si znae najdobro za svoeto dete. Najgolema miskoncepcija e deka deteto poveke ke napreduva na cvrsta hrana ili deka ete bebeto bilo mnogu napredno pa mlekoto ne mu bilo dovolno. Sekoe dete kacuva kila za razlicno I napredokot na edno ne moze da e ist so drugo. Se dodeka deteto napreduva, a ne gubi kilaza znaci prodolzete samo so mleko. Koga deteto ke moze da sedne I ke ima razvien refleks na plukanje na hranata koj se razviva od sest meseci, togas se hrani so cvrsta hrana. Do togas hranata ne moze ni da se digestira ubavo zatoa sto ne I'm e dorazvien digestivniot sistem za nisto drugo osven za mleko, taka vie ke si mislite lele kolku ubavo go hranam deteto samo zdrava hrana, a ustvari negovoto telo ne moze da absorbira nisto od toa. Se sto moze e samo da ima poteskotii so varenjeto, gasovi I neugodnost.

    I da ne zaboravam, hrana preku sise nikako....se znae Kako se jade cvrsta hrana, so lazicka. Najgolema greska e hranata da se stava vo siseto na deteto.
     
    Последна измена: 19 февруари 2015
    На Domakica, artemidis, danichap и 2 други им се допаѓа ова.
  4. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.197
    Пол:
    Женски
    Мајκи,саκав да ве пρедупρедам,доκолκу κупувате спанаќ од пазаρ,пρашајте пρво од κаде е,зашто туκа во пелагонисκиот ρегион,после поплавите,со пρвото κупување на спанаќ,моите(цела фамилија) добија дијаρеа,повρаќање и гадење. Не е само спанаќот,постојат и дρуги намиρници κои можат да наштетат на нас и здρавјето на нашите деца.
     
    На НаталиЛили, joy1 и leona83 им се допаѓа ова.
  5. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Која е таа група?
     
  6. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.197
    Пол:
    Женски
    На фејсбуκ,побаρај ~Zdrava hrana za nase bebe~
    Аκо не можеш да ги најдеш,κажи ми ќе ти го пуштам линκот од κомпјутеρ.
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
  7. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    5 месеци полниме за 3 дена,денес почнавме со дохрана јадеше кашичка од јаболче и како за прв ден изеде 60гр,мама пресреќна,а бебче сакаше уште кога прекинав почна да плаче ама доста е додека да се навикне на дохрана по малце ќе давам,кога ќе се навикне повеќе голем јадач бил мојов се маф направи ништо не плукна како да не јаде првпат јас очекував за прв пат 2-3 лажички пријатно ме изненади дај боже секогаш вака да јаде....
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.426
    Пол:
    Женски
    Ооо немој нова намирница наедшнаш толку мн :)
    Може алергија,грчеви,било што да добие .Јадачко е а?Срце
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Се убаво имаш скоцкано и напишано освен фактото дека не поднесуваш мајки кои не им даваат на своите деца ад заради финансиски причини. Јас знам мајка која на своите деца не им купуваше Памперс и им ставаше обични памучни пелени.
    Ад млеко е претерано скапо за некој кој не е во можност да го купи. Јас купував за двете деца и давав по 4000 во месецот само за млеко. Некој верувај дека не е во можност
    Толку од мене:lol:. Не ти се контрам:hug: Само сакав да го додадам тоа:D
     
    На slimy, Rabbit и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
  10. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Мила по колку да давам сега на почеток???и јас мислам дека претерав ама плачеше ми беше жал...веќе не му давам по толку нова намирница...
     
  11. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    И вие го имате истиот проблем како нас. Кога ќе почнеше да јаде нема тргање кашата. Цела маф ја правеше.(facepalm)
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.426
    Пол:
    Женски
    Па по 2-3 лажички .Мада и мојата ко твоето плачеше по уште .И бргу почна по цела тегличка да јаде :)
    Јаболко мн мн ретко дава алергија но друга намирница може да даде
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Анина не е за контрање работата да има луѓе штоа немаат вистина и ги разбирам,ама овие што имаат како другарка ми купуваат ташни Шанел Армани,парфем Диор Нина и секоја можна ситница и прослава ја слават во кафани со друштво и немаат за Ад многу пари им оделе извини ама таа категорија на луѓе не ги разбирам ,зошто тоа за мене е многу себично за еден родител на крај краева кој не е спремен да биде родител немора да биде додека не биде спремен да научи дека децата ,се пред се најважни и секако и нивното здравје ,исто и јас сакам многу работи ама од себе кратам купував брендови парфеми,облека пред да станам Мајка сега секое излегување ми е за неговите потреби облека пелени,козметика за мене она што е најнеопходно можам да преживеам без Лејди Милон парфем,или Габана ама да го ризикувам неговото здравје давајќи нездрава храна или крајво млеко на толку мало бебе бидејќи така повеќе ми се исплатело,да ме извиниш ама за мене е многу неодговорно за еден родител поздрав....
     
    На artemidis и anina им се допаѓа ова.
  14. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Ок мила фала ти во иднина ќе внимавам повеќе кога внесувам нова намирница по 2,3 лажички ќе давам поздрав :*
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. artemidis

    artemidis Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    2.014
    Пол:
    Женски
    И тоа како се согласувам со постот. И јас познавам такви родители на кои АД и е луксуз, ама за тоа се што ќе излезе од дормео мора да се има дома :x И не сакам да ми држат предавања како не е штетно кога е, може не во моментот, но сигурно дека желудникот на тоа бебе не е доволно развиен да може убаво да го свари тоа млеко. 4000 ден за млеко и те како е многу, ама е неопходно. Родителите сигурно повеќе трошат за храна, а не се лишуваат од неа како што го лишуваат бебето. А она што најмногу ме иритира е тоа што повеќето од тие што размислуваат така купуваат поскапи колички, креветчиња имаат дома се од дубак, џампер, хранилка, марка гардероба и еден куп непотребни ситници ама се штеди на АД (facepalm)
    Знам дека има и такви кои навистина немаат, и со сите сили се трудат да му обезбедат на детето што е можно подобри услови, тие се за почит :bow:
     
    На joy1, ubavka1, TIGARCE86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Респект мила и за твојот пост бидејќи работам во Дормео можам да се согласам со тебе познавјќи луѓе пријатели кои штедат на децата,на Ад на пелени козметика облека од втора рака купуваат бидејќи брзо растеле децата немало потреба од скапа гардероба ,ама тие мора да спијат на душек дормео од 800 е,или перници Дормео од 50-60 е една,да и јас кажав капа симнувам за тие што немаат и се трудат со сите сили на децата ништо да не им фали... овие другите за жалење се самиот чин на родител, не е само да го родиш и толку ,давај му се што ќе ти текне бидејќи така поевтино ќе си поминеш...штеди на него ако децата се луксуз ,за нив се чудам зошто ги раѓаат...нека созреат малку па нека родат....ама таквите тешко созреваат...
     
    На ubavka1 и artemidis им се допаѓа ова.
  17. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Јас познавам една мајка што го лиши детето од Ад, и му даде тетрапак (а после една недела кравјо од луѓе што чуваат крави купено), за таа да може да си купува цигари... А исто ја мрзеше да го меша со вода (нели на почеток треба да се раствара) и да го загрева. :worried:

    Најнов совет што примив: За да син ми пие млеко и кога ќе подпорасне, да му давам тетрапак понекогаш, оно нека си цица ама да му давам и по едно шише дневно тетрапак млеко.. мислим шта речи.. :) :)
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    А оние што можат да дојат а им е ќејф да шетаат и се луксузираат па од каприц и ад даваат, дека ете се има, што да трошам мое време, да сум врзана, што да ми виснуваат градите, постои ад, сите даваат па ајде и јас. Такви се 90% од мајките што ги знам. Во болница и од цимерката, мајка на 2 деца добив совет дека е добра дохраната!
     
  19. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.197
    Пол:
    Женски
    Имав на почетоκ пρоблем со лаκтацијата,млеκо ми надојде баш баш недела дена отκаκо се поρодив,и се што пρочитав пρобав,пиев јадев(затоа имам вишоκ на мене) и само се молев да не посегнам по АД. И се исплати бебе еκсκлузивно цицаше и супеρ напρедуваше до 5.5 месеци и ќе го дојам додеκа саκа. За мене,непρоценлив е моментот κога го дρжам во пρегρатκи,ме гледа со своитρ очичκи,сега се гали,ме гушκа. Доењето е леκ,утеха κога плаче,па и игρачκа κога ме κасκа со запчињата.
    Не ги опρавдувам тие мајκи κои и поκρај можноста,им сκρатуваат ваκво богатство на децата,но можам да замислам и жалам κаκо им е на мајκите κои саκаат а немаат можност да дојат. Ова е даρ од Бога,взаемно уживање меѓу мајκата и деттето.
    Не би κажала ништо дρуго освен ова: IMG_117710664705788.jpeg
     
    На ♡JLo♡, mariz, green.eyes и 11 други им се допаѓа ова.
  20. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Лесно е да го родиш.
    Треба тоа човече од 3-4 кг. да се изгледа.
    Неможам нијас да ги разберам овие заостанати сфаќања.
    Па има поискусни од мајка, свекрва, вујна, стрина.
    При новава технологија да не се заинтересираш да прочиташ за доброто на своето дете, само фејсбук да се разбирало.
    ПА јас од кога останав бремена почнав да се едуцирам, да читам.
    Цела тема за совети од0-6месеци ја исчитав.
    За живот се работи.
    ИмА толку штетни работи, свесна сум дека неможеме од се да ги заштитиме, но барем треба да пробаме колку-толку.
     
    На wtff, slimy, LaDyDoLl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.