1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Исхрана од 4 месеци па нагоре

Дискусија во 'Канта' започната од nataliaaa, 2 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.658
    Пол:
    Женски
    Оризова вода е вода во која се варел ориз, без никакви додатоци. А сутлијашот е веќе друго, има млеко, шеќер... не знам, јас не би дала сутлијаш. Ако реално нема потреба, не би дала ни оризова вода. Сакаш само да и дадеш да проба?
     
  2. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Да, само за проба. Земав вода од сутлишот, без зрна и ја разредив со обична вода, па сакам да и дадам да лижне малку, од лажичка???
     
  3. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Оризовата вода се дава кога малото има пролив, дел е од диеталната исхрана....а сутлијашот не се дава :D

    Озбилно, јас не би дала, ама тоа сум јас....ниту сега и давам, зошто ќе морам да го правам со кравјо млеко, а тоа не го конзумира, па го одбегнувам. Не гледам ништо добро во него, па не морал да се најди на менито до сега.
    Да, вкусови ќе пробува уште мноооооогу време, на тебе останува како и кога ќе и` ги внесуваш :)
     
    На lolyta777 и meU им се допаѓа ова.
  4. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    јас оризова вода му давав на синми ко беше на диета
    чиста не ми ја пиеше па му клавав неколку лајчина ад млеко, ама не гледам причина да му се дава оризова вода ако не мора, грда е
    а меу за сутлијаш мислам дека ти е бало бебушето. има од милупка и од хип млечни кашички со ориз од полни 4 земи му такви ако сакаш!!!
     
  5. billyy

    billyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    15
    Jас 2 пати сум му дала по малку оризова вода, еднашја пиеше, другиот пат не ја сакаше.
     
  6. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Мала не мала, јас и дадов една лажичка вода од сутлијаш, разредена со обична вода. Ова зверот цела чинија да и дадев ќе ја изедеше, абе добро лажицата цела што остана :lol:
    Доста и е, наредната недела нешто друго ќе и дадеме.
     
  7. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.257
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Мамички ајде малку помош, моево бебушче утре полни 4 месеци, па мислам да почнам со сокчиња.. првин со што да почнам (мислам сокче од што да му давам) и по колку мл. за почеток да му давам? И со кашичкиве дали е време да почнам или да почекам уште малку? :)
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.658
    Пол:
    Женски
    Најпрепорачливо за почеток е бистро сокче од јаболко. Твое е дали ќе дадеш купечко или домашно, важно да е разредено со вода. За почеток 4-5 лажички неколку дена со ред, да видиш како ќе реагира. Доволно е тоа количински. Млекото треба да биде основна храна барем до 6 полни месеци, а останатото само да го пробува како нов вкус.
    Ако правиш домашно (од непрскани јаболка), изрендај го јаболкото, процеди го низ цедалка и додај малку вода, па дај му на бебето да проба. Ако даваш купечко, на пример 50мл сокче ги разредуваш со 50 мл вода или помалку ако сакаш.
     
  9. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    јас почнав првин со зеленцук со компир по две три лажци исто на 4 месеци па со ориз па карфиол тиквичка брокула па јаболка тиква банана и се останато и по еден месец поцнав да и миксам сокови несто нејкеме а мозес да ја свариш јаболката ба видата сто се варела да ја прецедиш и да дадеш да пие
     
  10. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121

    Мислам дека не треба да брзаш, сеуште сте мали за експерименти. Млекце засега и е сосема доволно. И водичка нели за да си ја гаси жедта ако е жедна...
     
  11. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Водичка не обожава баш, затоа со чајче одам, гледам обавезно да испие барем 60мл течност дневно, зошто сега и АД повеќе пие, па да немаме проблем со тврда столица.
    Со водичката супер пројдовме вчера, засега доста и е :lol: За месец дена повеќе ќе пробува, важно е дека сака нешто друго, додуша мене ми изгледа што и да и дадам ќе стави во уста (на мајка и е ваква :tmi: ) :rofl:
     
    На Lining му/ѝ се допаѓа ова.
  12. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Вака порано кога немало адаптирано млеко и не можеле да најдат доилка и ако семејството било сиромашно немале крави давале оризова вода и со тоа ги хранеле децата . Денес т.е откако јас сум родена оризова вода ми давале само кога сум имала пролив и јас ова и го давав на ќерками значи јас и давав само 10 мл во млекото нејзино на 24 часа и и помогна покрај пролајфот кој нормално си одеше и проливот и помина . млеко не и давај кравјо ни под точка разно сега ако немате полна година. Ако јајадете и немлечна можеш да и свариш ориз во вода и испасираш секако откако ќе провериш со месеците како оди мислам од кај4- 5 е некаде
     
  13. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    да бе можиш да си свариш обично ориз со шеќер и вода и неколку лајчиња ад млеко да и ставиш од кога ќе се свари оризот.
    јас од кога сакам така да му напрам на син ми ама тој во ништо не јади ориз. мислам дека ќе биди убо за јадење. и оризот можиш да го даваш со полни 4 месеци
    ај па ќе кажиш што ќе направиш позззз
     
  14. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Прочитав дека овошјето (пасирано, блендирано или купечка кашичка.... сеедно) го мешате со млечно-житните кашички (оние како Бејби фрс пап)...е сега како спремате?...
    Додавате лажички во самата овошна кашичка или прво ја спремате млечната кашичка нормално со водичка па ја додавате во овошната, значи дали мешате две кашички за да се добие една ...или како :?: ...ај малку објаснување :wasntme:
     
  15. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Ако ја правиш млечната каша со АД млеко - ќе си го направиш најнормално млекото, и ќе го ставиш во блендираното овошје. Пошто ќе ти е бааѓи потечно, ќе ставаш житарки додека не дојде до посакуваната густина.
     
  16. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    јас и житарици и ад млеко (прашакот) му ги ставам во изблендирано топло овошје. ми ги јади така
     
  17. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Moira, Baby first pap se pravi so voda, samite kasi sodrzat AD zatoa prasuvam kako se podgotvuvaat mesanive kasi so ovosje.
    Nemam mak. podrska se izvinuvam za latinicata.
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.658
    Пол:
    Женски
    Е па во испасираното овошје додај неколку лажици нерастворена каша, ќе се раствори со течноста од овошјето. А може испасираното овошје ако не е течно да го разредиш со вода, па да додаваш од кашата додека ја добиеш саканата густина :)
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Јас само еднаш го користев Baby First Pap и никогаш повеќе. Во него има кравјо млеко во прав, и до сега не знам некое бебе кое не изреагирало на нив, кое повеќе кое помалце...
    Земи си АД млеко за приготвување само на кашичките, по 50-60мл само ќе правиш, колку што ќе ти треба во моментот и ќе си мешаш со житарки колку сакаш и какви сакаш.
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. leo-n-tina

    leo-n-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    386
    Јас ја користам Милупата додавам една две лажички во сварено овошје и малиот ја обожава.
    Е сега кажете ми гриз од кога можам да му давам на малиот ,и друг зеленчук освен морков и компир не сум дала со што да продолжам имаме 5.5 месеци па сакам да му направам нешто поразлично дајте некоја идеја рецепт.
    И претходно прашав но не ми одговори никој па сега повторно да си прашам. Домашно сокче од праска,кајсија,слива како џус направени се дали може да му давам има малку шекер во нив но се од домашни овошки непрскани ова лето направени ,но сепак има шеќер малку па се мислам дали воопшто да дадам да проба или рано е,исто и компоти имам убави праски и сливи ама и тие имаат шеќер.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.