1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каква крема за лице користите?

Дискусија во 'Лице' започната од SpoiledBaby, 22 април 2010.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    @beautu17, оваа од Данаи јас лично не би ја купила, мене не ми се допаѓаат нивните производи.
    Нивеа со розево капаче е за сува кожа и не ти ја препорачувам, онаа пак во зеленото кутивче е наменета за комбинирана до мрсна кожа и матирачкиот ефект е баш силен, па мислам дека таа со плаво капаче би ти била полн погодок.
    Наменета е токму за твојот тип на кожа - нормална до комбинирана. :)
    Прекрасна е кремата, ја имам користено и јас.
     
    На jovanovska94 и Rose96 им се допаѓа ова.
  2. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    По препорака на @Mishela ја зедов за летово на Eucerin со заштитен фактор, одлична кремна лицето ми се исчисти од акните, и ми доби свежина и плус не изгорев цело лето. Плус беше со мат ефект па не ни користев нешто плус за да не ми свети лицето, ретко користев течна пудра, ама и ако користев кремава ми беше одлична база за под пудра. Вреди за секој денар, јас цело време ја користев и плус не ми е ни до пола потрошена. Ја препорачувам.
    [​IMG]

    Сега ја користам на Nivea. Долго се двоумев дали оваа или од Lorea'l, многу ми е мило што се одлучив за оваа, подобра крема во живот немам користено. Одлично го хидрира лицето, и што е најважно не остава сјај на лицето него тотално се впива во кожата. Цената мислам дека беше 340 ден во аптека. :)

    [​IMG]
     
    На mirandaa, simoncelicius, A-j-a и 5 други им се допаѓа ова.
  3. beautu17

    beautu17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2015
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам многу девојки, ќе ја земам онаа со синото капаче.
     
  4. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Девојки некоја да сподели искуства ако користела нешто од производиве на Nature's конкретно ме интересира за крема за лице па се за сува и осетлива кожа па се мислам помеѓу овие две Gruppo-antiage-287x215.jpg acque-unicellulari-pulizia-287x215.jpg
     
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Јас дојдов да си ја пофалам кремата од Авон - Нутра ефектс, онаа со чиа. :)
    [​IMG] [​IMG]
    Мислам дека е наменета за нормална осетлива кожа, јас решив да ја користам и како ноќна крема иако ја купив дневната, затоа што во моментов не ми треба ништо повеќе од квалитетна хидратација, а убедена сум дека ќе ми се најде и во постудените периоди од годината како подлога за пудра.

    Има лесна формула, но споредено со дневната на Афродита со невен, побогата е и лицето го чувствувам многу помеко и пофино. Не матира - не ни имав желба за таква крема, но не е сјајна на кожата. Се впива многу брзо, не го остава лицето лепливо и мириса прекрасно!
    Наводно се некоја природна линија, не знам и не ми е толку битно во моментов, ама за цената од 150 денари и ЗФ 15-ка, би ја купила повторно. :)
     
    На Rose96, AnaKarenina, Beauchamp и 6 други им се допаѓа ова.
  6. Ana122

    Ana122 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    30
    Предложете ми некоја хидратантна крема .Имам сува до комбинирана кожа.
     
  7. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    @Ana122 И дневната и ноќната се преубави! Многу се лесни и веднаш се впиваат. Ги има во ДМ и Шатци, а цената е околу 230-250 ден.
    [​IMG]
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.896
    Допаѓања:
    102.986
    Пол:
    Женски
    Oд Авене кoјa кремa е зa мрснa кoжa? И кaкo сте зaдoвoлни? Оваа на пример
    [​IMG]
    @Rose96 , гледaм декa кoристиш прoизвoди нa the body shop, сакав да те прашам дали можеби си ја пробала оваа крема читам дека е наменета за сите типови на кожа (пишува дека има 60 пати повеќе витамин ц од портокалот :D )

    [​IMG]
    Па да видам на крај која да ја пробам. Сега ми завршува таа на Еstee Day Њear , добра беше ама ете сакам нешто ново да пробам :D
     
  9. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Ne ja nemam probano za zal, sega se mislev da ja porbam taa linijata green tea ama mirisot nekako cuden e i neznam dali da gi kupam, ti mislam deka bazata za tecna pudra ja imase od taa linija @koritsaki drugite raboti gi imas probano? :)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.896
    Допаѓања:
    102.986
    Пол:
    Женски

    Да од Tea tree таа подлогата ја имам но да ти кажам заради мирисот не ја ни користам често, што викаш , чуден е и јак и кога ќе го нанесам на лице се осеќа многу.. :?: инаку врши работа , а ја земав зашто не беше воопшто скапа , 30 мл ја земав 12 евра ок цена е.
    Исто го имам пробано ова маслото за лице
    [​IMG]
    го нанесував кога имам понекогаш акни и брзо ми ги сушеше и ги смируваше , многу ми се допадна :) Сега има и крема со витамин Ц исто и крема за очи , ама незнам , се мислам дали да ја пробам , ако не ми одговара што ќе правам :| ме чуди што не смее таа кремата со витамин Ц да се користи во сончеви периоди , ама незнам зашто? Од некоја реакција можеби? :?:
     
    На Rose96 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. b.u.tt.e.r.F.L.Y

    b.u.tt.e.r.F.L.Y Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
  12. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Bas sakav da prasam za ovaa krema dali nekoja od vas ja koristela i kakva e, ja ima na popust vo Cosmo 1+1 i se mislam dali da gi zemam?
     
  13. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Некоја крема, подлога за шминка или нешто слично за намалување на порите? Ако веќе нема нешто со траен ефект, барем за под шминка :)
     
  14. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.490
    Допаѓања:
    26.330
    Пол:
    Женски
    Обично користам креми кои се на природна база најчесто користам од авон некои што ми го освежуваат лицето и хидрираат кожата
     
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.896
    Допаѓања:
    102.986
    Пол:
    Женски
    Моето ново откритие на годината - кремата за лице на La roche posay effaclar duo+ :l::bow:
    [​IMG]


    Пред скоро година добив како награда едно тестерче од истава крема но бидејки беше мало немав никакво конечно мислење дали нешто прави за моево лице. Сега пред 2 недели ја купив од аптека и можам да кажам дека е најдобрата крема од сите можни што сум ги користела. Како што и пишува на кутијата - наменета е за мрсни лица , колку повеќе производ нанесеш на лице не ја прави кожата по-мрсна туку напротив по мат. Одлична подлога за шминка , ги суши акните и спречува нивна појава , лицето ми стана прекрасно без црвенила , порите видно ги намали ,а најчудното е што ми се намали лачењето на маст (поготово на челото) и сега кога и да се пипнам во тек на денот немам никаква маснотија на лицето што прв пат ми се случува со користење на некоја крема.Еве и сег се допирам по лицето немам ни м од мрсно! Како што пишав во врска со црвенилата помагаа и кремите на Есте и Клиник но ова е нешто друго многу ми помогна во врска со маснотијата на лицето. Исто така не е многу скапа за ваква крема , ја земав преку онлајн аптека 9,50 evra (y) незнам дали козметикава ја има во Мк но ако одите накај Грција или Србија вие со мрсни лица пробајте ја кремава дефинитивно ке се изненадите. Сега плнирам да го купам и гелот за миење на лице од истава линија. Кремава се нанесува и навечер пред спиење ,а доаѓа во туба со 40мл
     
    На softy1, slavica999, AGIrlNamedMarija и 4 други им се допаѓа ова.
  16. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Ja kupiv ovaa na Eucerin ja koristam samo nekolku dena ama zadovolna sum od efektot, plus i odlicno stoi pod pudra. :) Sakav da prasam i predlog za nokjna krema, i od kolku godini moze da se koristi serum dobiv na poklon 2 serumi od Clarins i Bioderma ama neznam ni kako se koristat ni dali mozam da gi koristam jas. :)

    [​IMG]
     
    На kate89 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Tedd.

    Tedd. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2015
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Може линк од каде ја нарача :)
     
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    @Rose96, на 19 години ти е навистина прерано да почнеш со употреба на серуми и ноќни креми.

    Јас навечер имам потреба од похранлива крема, но ноќна крема не е најпаметното решение за нас. Пробај да нанесуваш побогата хидратантна крема при ноќната нега на лицето, засега ти е сосема доволно ова.
    Зависи и од типот на кожата, ама сметам дека 19, па и почетокот на двасеттите години е прерано да се почне со употреба на класична ноќна крема.
    После 24-25 е сосема во ред да се земе некоја лајт ноќна крема или серум, но пак ќе кажам - многу зависи од ситуацијата на самото лице.
     
    На Rose96 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.896
    Допаѓања:
    102.986
    Пол:
    Женски

    Ја порачав преку онлајн аптека од Атина , инаку ја има секаде во Грција и можеш од секаде да ја земеш. Ќе се обидам да најдам сајт некој од кај што можеш да порачаш :)

    http://www.pharmacy295.gr/gr/el/products/la-roche-posay-effaclar-duo-40ml-oilyacne-prone-skin
     
    На xxAngelxx му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Фала многу Мишела ☺️ Серумите ке ги дадам на некој, после тоникот дали да ја ставам оваа од Еуцерин? Или само да го мијам лицето со гел и ништо да не ставам. Ептем сум во двоумење за ова. (facepalm)