1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каков е животот во странство?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од mrazam.celulit, 9 јули 2010.

  1. mrazam.celulit

    mrazam.celulit Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    zdravo na site
    Me interesira kakvi se vasite iskustva od odenje vo stranstvo na podolg period, rabota, pari, prestoj, hrana... Dali vi falese nesto od tuka,dali ve fakjase strav za nesto, kakov e mentalitetot na lugeto tamu, kade ste bile, na koj nacin ste otisle i dali bi otisle pak?
     
  2. obicna

    obicna Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    6
     
    На meckicka и Angel-Wings им се допаѓа ова.
  3. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    A kade zivees vo Evropa ako ne e tajna? :) I jas u posledno vreme epten sum popalena za stranstvo..
     
  4. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Да не живееш во Германија? :^) Според ова што опиша така ми личи...
     
  5. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Џули тебе само Германија ти е во мисли :lol: Ама така си е, најубава држава е :)
     
    На ian somerhalder и srna22 им се допаѓа ова.
  6. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    :D ..еех..уште да знаеш зошто...ама не прашувај.. :@ :(
     
  7. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    еве јас живеам в странство,веке 1год ипол,далеку е од мк,ми се допага овде,различно е од мк,има повеке закони,построги се посебно за сообракај :) како што кажа некое девојче над мене,за забите и кај нас ги викаат за да им ги поправат.мислам дека сите имаат убав живот,не како кај нас нема плата со месеци.поинкави се лугето,некако за секаде се дотеруваат,како во филм ми е :Dмене единствено ми смета,што лугето се поладни некако,посебно од мк што живеат овде :^) иначе кога дојдов ми беше почудно,како повеке да се грижи државата некако за жителите.децата одат нашколо до 3сат,друго вака не ми текнува,се навикнав овде,го сакам стилот на живеење :D
     
  8. obicna

    obicna Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    6
    tocno taka wolf4e, makedoncite sto ziveat vo stranstvo podolgo vreme voopsto ne se druzat,mnogu se cusdni :wasntme: ne znaat kade pripadjaat........ ednostavno receno, telinja dosle volovi ostanale,zalosno mnogu. ;(
     
  9. obicna

    obicna Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    6
    ziveam vo SVEDSKA . ima najdobar socijalen sistem:)
     
    На a.nuska, meckicka и Angel-Wings им се допаѓа ова.
  10. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Абе нека ми даваат плата да преживеам најнормално без да се стискам како тука, па дали имало или немало дружење не ме тангира многу. Битно е семејството.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  11. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    уште не можам да се навикнам на тоа,дури кога одам на гости толку ми е непријатно,сите прасуваат се директно без срам :devil: навистина семејството е најважно,само што моето не е тука,сама сум,некогаш си велам и подобро што нема никој :^) можеби грешам незнам :^)
     
  12. bupce

    bupce Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    4
     
  13. bupce

    bupce Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    4
    ZNACI SE SOGLASUVAM SO SE TOA STO SI GO NAPISALA BIDEJKI I JAS ZIVEAM VO STRANSTVO AMA KAKO VIKAAT SODEKA NE VIDIS NEMOZES DA ZNAES KAKO E A GLASINI IMA MNOGI DEMEK VAKA BILO ONAKA BILO DODEKA NE VIDIS NE MOZES DA ZNAES..TOA E BAREM MOETO MISLENJE..SE ZNAE DEKA MKD I NASITE NAJBLISKI NI NEDOSTIGAAT AMA TOA E ..KOJ KADE SE NASOL..POZZZ :)
     
  14. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Многу луѓе кај нас мислат дека во странство е совршено, е како сон.......сум била на подолг период, да! и сите ми блазесуваа, леле па ти си во странство, дрн дрн дрн........ама не тече мед и млеко и таму! Треба работа, труд....по 12 сати на ден работа за да преживееш! Со исклучок на мажачка! За странство не е секој! Оној што е способен за работа на долг период, би успеал, иначе да си мрза и да сакаш еве да речеме да живееш Американски сон - е тогаш баш сонуваш!
    Меѓутоа морам да нагласам дека, во многу земји како што се сад, германија, холандија и сл....инфраструктурата е од повеќе развиена, има култура, закони и сл! Тоа е добриот дел од сторијава! Но за жал за луѓе како нас...ќе си ја поминеме младоста во исчекување на државјанство за посакуваната земја, и ќе се опереме за парче леб...! Дали вреде тоа? За некои да за некои не......се зависи!
     
    На RockNroLLGirL и punkt4 им се допаѓа ова.
  15. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.202
    Допаѓања:
    23.963
    јас сакам во Шведска :o Ај за постдпипломски се спремам за таму :) Инаку јас студирав една година во Америка.
    Мои впечатоци.. Факултетот е среден премногу, нема трчање, молење за потпис, за оцена. Се почнува на време, на почеток на школска ти даваат лист во кој за секој ден пишува што ке се прави, и има дата за испитите. Професорите слушаат и тука се за тебе, им се обракаш со нивното име (што мене ми беше најчудно) и веднаш одговараат на маилови.
    За живот вака на страна, не ми се допаѓа што мислат само на работа и само работат и работат и работат. За да излезеш треба да им кажеш 5 дена унапред. :?:
    Заклучкок - Не би живеела тамо (освен во Њујорк), ама кога би можеле би завршила студии...
     
    На Angel-Wings му/ѝ се допаѓа ова.
  16. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Планирам да заминам во животов некаде подалеку од тука...Не сакам да живеам за мислењето и трачевите на другите. Можеби нема да бидам толку исполнета како тука, можеби нема да бидам меѓу најблиските, но навистина веќе се разочарувам од овдешниов живот.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  17. obicna

    obicna Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    6
    Се си има свои негативни и позитивни страни, Да гедаме реално на работите,навистина е дека се работи многу во странство,ама затоа пак и се плака соодветно,секој час одработен прекувремено се разбира доброволно се плака дупло. Додека седев Македонија бев бесцелна,немав работа,работеше само соругот,синот ми стана полнолетен,си скиташе по цели ноки,а за тоа требаат пари. А додека овде, учи,добива студентски додаток,си најдува работа преку младински организации и што е најважно размислува за граденје на здрава иднина. Вистина е дека има луѓе кои се станати робови на парите,ама за тој што знае да си направи баланс секогаш ќе има забава во овој затворен европски живот ;)
     
  18. bupce

    bupce Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    4
    nisto vo zivotot ne e sovrseno kaj i da si mora da ima negativni i pozitivni strani..no tie negativni i pozitivni strani kako prvo mora da gi osetis na svoja koza pa da znaes kako e ..da sme imale vo mkd ubav zivot nikoj mislam deka ne bi ni pomislil da zamine od drzavata no sto e tuka e taka ni funkcionira sistemot i mislam deka ke treba podolg vremenski period za da si dojdat rabotite na svoe mesto vo mkd......i mislam deka na zapadot mozebi nema druzenje ama nema ni ogovaranje sekoj si ja gleda negovata rabota...neka me popravi nekoj ako gresam
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  19. katka-slatka

    katka-slatka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    47
    Морам да кажам еден пример:
    За два дена требаше да си иде братучед ми од странство и му се јавувам нешто да му порачам,и ми вели не можам,16 саати сум на работа,веке три дена и задниот ден тргнувам во 11 вечер. Значи од 6 сабајле до 10 вечер.
    И после еј види го овој дошол од странство,има пари,е ќе има,како нема да има,кога работи како куче. :worried: :worried: :worried:
     
  20. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Da ne ima slucajno nekoj na forumov od Avstralija? :D Bev vo edna agencija za da prasam sto-kako koi se uslovite za viza i mi kazaa deka najdobro e da apliciram za studentska viza, megutoa ne za studiranje na cel fakultet tuku nesto kako usovrsuvanje na angliskiot, a so toa dobivas i pravo da rabotis. Studiranjeto traelo edna godina, a procesot od apliciranje za viza pa se do idenje tamu trael otprilika eden mesec. Imam bratucedi vo Pert i mi kazaa deka za razlika od drugive gradovi e podobar zatoa sto e pomal, posmiren i pobezbeden. Znae li nekoj nesto okolu ova? fala :)