1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како го прославивте првиот роденден?

Дискусија во 'Бебе' започната од 17mart, 4 ноември 2012.

  1. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    kaj nas svekrvata sakase ama jas ja zemav kaj mene,pa prv rodenden ni e nema da gledam jas od strana :| pa oti malata ne duvna oti mala,jas i mm ja duvnavme a malata ja imav jas :)

    @ddevojce i kaj nas od moja strana nemav nikoj,moite se vo mak a sestrami daleku okolu 5sati i nemozea da dojdat raboten den,od strana na mm bea i komsite i bliski prijateli tuka.
    jas malata ja imav olbeceno vo minie fustance :)
    najvazno e ti i mt da ste so nea i ubavo da si go pominete denot :)
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.582
    Пол:
    Женски
    Да бее кумата да не го родила па она да го држи??
    Свашта
     
    На gjoker4e, Mama Maja, <3 pleza4e <3 и 6 други им се допаѓа ова.
  3. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Е па мајки ние се спремаме за првиот роденден, порачавме голема торта, порачав да ми изработат украси за китење, од познатите цртани ликови, храната цела ќе биде од кетеринг вклучувајќи и здрави колачиња и стрвости за деца ( од житарици и овошје), изнајмив и аниматор, за куклата гардеробата е купена, а и за сите нас и го чекаме денот:) :) :) ќе славиме во игротека бидејќи имаме околу 30 дечиња ама возрасните ќе бидат како во кафана.
     
    На karak, Jagoda123, ubavka1 и 9 други им се допаѓа ова.
  4. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    @leona83 од каде ги нарача украсите за китење ако не е тајна? :)
    Инаку и ние веќе си направивме резервација и роденденот ќе го прославиме во игротека.
    Торта најверојатно ќе порачаме од Аромати чоколатерија.
    Аниматор ќе си има во игротеката (тоа е вклучено во цената)
    Мама ќе спреми кифлички, салати, ордевери и слатки за големи и мали.
    Покрај роденденската торта, ќе направам и Smashing cake за роденденската фотосесија :)
    Најмногу и се радувам на фотосесијата! :)
    Тоа ни е подарок од драги пријатели и планирам на раат да си ја направиме ден пред роденденот.
    Остана да си ја купиме гардеробата и да го чекаме денот :)
    Најубавиот, најбитниот, најзначајниот, највозбудливиот ден!
    Го сакам месецов и колку сум возбудена не можам ни да опишам!
    Тој ден МОРА да биде совршен!
     
    На mila25ve, leona83, TIGARCE86 и 4 други им се допаѓа ова.
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.582
    Пол:
    Женски
    Фотосесијата е одлична идеја.И јас тоа го планирам и тоа не само за првиот,туку и за мн други родендени понатака а и значајни моменти.
    И со тортата нема да згрешиш.Јас ги имам нив на фб и прават фантастични торти.
    Мајки приметувате ли како лета времето?
     
    На TIGARCE86, Artemida81 и Jagoda123 им се допаѓа ова.
  6. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    @Jagoda123 мене ќе ми ги прави девојче од архитект.факултет, не го работи тоа ама мене сама ми се понуди и договоривме цена. Мислам дека тие што изработуваат торти од хамер, ги има на фб можат и украси да направат.
    Тортата ни е од Романса, доплативме за додатно украсување, покрај елза да ги има и хероите од бејби тв.
    Леле просто не ми се верува како лета времето......
     
    На Domakica, TIGARCE86 и Jagoda123 им се допаѓа ова.
  7. mila101

    mila101 Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    51
    Majki dali znaete od kade mozam da kupam plasticni rodendenski casi?

    Se izv za lat. :)
     
  8. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Во Веро јас гледав, имаше.
    И по другиве маркети види.
     
    На mila101 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Пред една недела го прославивме првиот роденден, во домашна атмосфера.
    Тортата ја нарачав и беше преубава и на изглед и за вкус.
    Друго се беше спремано дома.
    На децата им ослободив една цела соба и еден куп играчки. Имаа и балони, кои им беа супер занимација, бидејќи самите ги надувуваа.

    Славеничката беше наспана и супер расположена.
    Ептен се израдува кога ја виде тортата, дури и плескаше со рачињата. И свеќата ја дуваше.

    Поклони еден куп, скоро се алишта.

    Еве ја тортата
    IMG_304582685218943.jpeg
     
    На DuchessAnn, Umbrella22, <3 pleza4e <3 и 17 други им се допаѓа ова.
  10. mila101

    mila101 Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    51
    Mamicki kaj da najdam takvi kako vencinja so se za na glavata I na niv pisuva happy birthday kako kruna izgledaat slicno? I koja cena se otprilika? Fala :)
     
  11. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Vi Gjambo ima mislam do 150 den se
     
    На mila101 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Роденденот помина ФЕНОМЕНАЛНО! Подобро од очекуваното. :)
    Торта нарачавме од Аромати чоколатерија и морам навистина да ги пофалам. Ги оправдаа моите очекувања. Тортата изгледаше прекрасно, онака како што сакавме, така и ја изработија. Иако жените беа скептични и мислеа дека фигурите нема да успеат да ги изработат, тортата изгледаше перфектно.
    Толку колку што беше прекрасна на изглед, толку беше и вкусна. Бескрајно сум им благодарна!
    Роденденот го прославивме во игротека Том и Џери. Презадоволна сум од услугата, од амбиентот, од забавата, анимацијата.. Буквално од се!
    Син ми по природа е многу плачлив па му беше потребно време да се адаптира на гужвата и сите тие реквизити за играње и забава. :) Ни почна роденденот со плачки, а заврши со смеење, со плескање со рацете и викање. :)
    Аплаудираше после пеењето на роденденската песничка и сакаше да му ги извади очите и да му ги исчупа брковите на Џери. :rofl:
    Направивме еден куп слики, роденденот го снимаа па очекуваме утре да ни биде готово и цедето.
    Ден пред роденденот направивме фотосесија со тортата за гмечење. Сите со раце, син ми со нозе ја смачка.:rofl:
    Јас сум презадоволна од тоа како си го прославивме првиот роденден. Презадоволна и пресреќна! :)
     
    На gjoker4e, lavaleta, Umbrella22 и 16 други им се допаѓа ова.
  13. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    Се ближи и нашиот прв роденден и веќе ме фати таа роденденска еуфорија :party:. Леле месец време пред роденднот а јас сум веќе со планови како, што, каде ќе биде.
    Планираме во кафеана (имам малку деца и затоа отпаѓа игротека), околу 70 гости... е сега дилема ни е тортата но имаме време дотогаш за да се одлучиме. После идеата за торта ќе следи и начинот на декорирање, за кое сум сигурна дека ќе биде нешто скормно.
    Дури и роденденското фустанче е речиси одберено :$, ептен на време ги започнав подготовките. Туку мамица во што ќе ја собере,е тоа ќе биде мака
    (баталив диета и ич не се измачив да си ги вратам намалените 5 кг).
    Дотогаш имаме време за да се испланират сите детали...ехееее уште цел месец.
     
    На gjoker4e и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
  14. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.212
    Пол:
    Женски
    Јас уште од сега размислувам за роденденот.
    Ќе правиме роденден и крштевка во едно. Нема да имаме многу гости, околу 30-тина.
    Немам идеја каде да го славиме. Сакам да биде некое ресторанче, ама каде... појма немам.
    Крштевката ќе ни биде во св. Петка во Црниче. Ако знаете некое убаво ресторанче во близина (па и не мора да биде близу) со пристојни цени и доволно место за растрчани деца, би ви била благодарна да споделите.
    Читав за Астера, ама и дека цените биле скапи? Колку скапи? Отприлика колку би ме чинело за 30-тина гости од кои 7-8 се деца?
     
  15. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    Здраво мами. За еден месец е роденденот на син ми. Заедно ќе правиме роденден и крштевка.
    Е, сега сакав да ве прашам за ресторан искуства, декорација, фотографирање, адет за кумовите што и како?
    Ќе имаме околу 25 луѓе (нема деца само возрасни). Сакам некое место така на отворено по можност, без многу галами и врева, онака опуштено нема да има жива музика.
    Поздрав !
     
  16. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    @Agrona адети сама си одлучуваш, мене освен што кумата го облече и што ги дарував немаше др. ништо од типот да бидат нејадени да ова да тоа...Сакав крштевката да биде додека денот расне што се вели а не покасно пример во 2-3-4 попладне.
    Декорација имамв се сама си правев, во темата Крштевка има слики.
    Ресторан Домини, екс.Феријален - презадоволна сум а и цените се топ.
    Фотограф Панајоти.
     
    На Agrona му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    Фала Сноу за одговорот. :) И јас се мислам за Панајоти за фотографирање.Убави му се многу сликите. А колку пари ви зеде и колку време сликаше и дали и снимаше нешто? Зошто јас сакам само да слика, што знам си викам нема потреба од снимање нешто.
     
  18. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Беше зафатен и не го ангажиравме а цената ако се сеќавам само за сликање беше 2000
     
    На Agrona му/ѝ се допаѓа ова.
  19. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Ние за првиот роденден имавме 60 возрасни и плус деца. Правевме во ресторан Доместика, таму ја правевме и крштевката. Декорациите си ги правев сама, ги декорирав само детските маси, имав плус маса со слатки за дечињата, којашто беше декорирана како омилениот цртан на син ми. Темата ни беше Фиксики, па таква ни беше и тортата којашто ја нарачавме од Аромати и беше превкусна. Се на се не чинеше околу 650 еур, ресторан, декорации, облека за тројцата и тортата.
     
    На Agrona и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
  20. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.212
    Пол:
    Женски
    @nene88 ако можеш да ми кажеш каква е храната во ресторан Доместика? Услугата? Нас ни го препорачаа, па би сакала да чујам искуства од луѓе кои веќе биле таму.
    Исто така ме интересира терасата дали им е голема? Јас би сакала на отворено да биде прославата. Ќе имаме околу 30-тина гости.
    Гледам евтино сте поминале, претпоставувам цените им се пристојни.
    Фала :)