1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до полесно забременување?

Дискусија во 'Бременост' започната од prettygirl, 26 ноември 2009.

  1. prettygirl

    prettygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    38
  2. Mistique

    Mistique Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    63
    Jas ne veruvam vo takvi raboti. Veruvam deka e bozja volja i deka treba da se bide uporen se e vo psihata. Majka mi zabremenila vo neploden period, a i jas isto taka.
     
    На Viktorija123$, KaterinaGo, DuDLe и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Eponim

    Eponim Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    dali znaete koi hormoni treba da se ispitat za bremenost .?
     
    На srekjna му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ljubov1

    ljubov1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    33
    pred da se resite za zabremenuvanje najdobro e da se konsultirate so ginekolog,zatoa sto mislam treba da se ispitaat poveke hormoni .Mnogu e biten hormonalniot status vo bremenosta .
     
  5. didimila

    didimila Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Po moje najbitno e dodeka vodite ljubov da se opustite i da ne mislite na toa dali ke ostanete trudna ili ne.Ednostavno prepustete se na strastite i na uzivanjetoa drugite raboti spontano ke se slucat.Najbitna stvar e da ne bidete pod stres i dvajcata zatoa sto stresot najmnogu vlijae normalno deka negativno se odrazuva.Vodi ljubov poradi zadovolstvo a ne za da ostanes trudna,na toj nacin se ke si dojde na svoe mesto i za brzo vreme ke imas pozitivni rezultati...
     
    На Искрена2022 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. didimila

    didimila Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Jas sakam da znam kolkava e verojatnosta da se ostane trudna dva dena posle ciklus?? Dali ima sansi da sum trudna?? Znam deka toa e individualno no me interesiraat vasite razmisluvanja i iskustva.....:)
     
  7. eela

    eela Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    ve molam za sovet zasto poluduvam umam odnosi so deckomi 3 godini no vo skoro vreme planirame sa stapime u brak no imam slushano od postari lugje deka nema da mozam stanam bremena bidejqi odavna imame odnosi no nime sami namerno se pazevme od nesakana bremenost ve molammmmmm sovet
     
    На VickyBecky му/ѝ се допаѓа ова.
  8. didimila

    didimila Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Eela ne se sekiraj toa se samo babinski muabeti i niso poveke,ti samo pojdi si na genikolog za da si proveres dali se e vo red odnosno dali imas nekoi bakteri.A bebence mozes da si imas vo sekoe vreme..pozz
     
  9. eela

    eela Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    falaaaaaaaaaa ti mnogu didimila
     
  10. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    Toa e bozje rabota,koga ke bide negova volj togas ke zabremenime,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
     
  11. love-love

    love-love Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    dali znaete deka vo remedika gi pravat site ispituvanja vo eden den za sterelitet? ako nekoj napravil takvi ipituvanja ve molam da mi kazi!!!

    se ispituvaat poveke hormoni dokorot ke vi napisi koi no potrebno e da se napravat site ispituvanja kompletno ako se postari od 6-meseci ne se vazecki,inaku hormonite so se ispituvaat se:Progesteron,fsh,lh,prolactin,estradiol,tsh.

    Ne se samo hormonite se pravat mnogu poveke ispituvajna dokolku imate problem da zbremenite i toa dvajcata i mazot i zenata za da se utvrdi so e problemot

    МОДЕРАТОР:
    1. Прочитајте ги правилата за пишување на мислење.
    2. Не испраќајте 2 мислења едноподруго. Во иднина користете го копчето „Редактирај“ и надоврзете се на првото мислење.

     
  12. Eli-femina

    Eli-femina Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Здраво и од мене. И јас го имам истиот проблем, па и од таа причина се одлучив да ви напишам за да си олеснам и јас и да слушнам и други мислења.Испитувањата се прават по упат на општ гинеколог бидејки самите испитувања хормонални се доста скапи на приватно зашто еден хормон го наплаќаат 250 денари а за истите пари ќе ги платите сите со упат. Јас го направив тестот на третиот ден од циклусот сега за некој ден ќе го направам и на 14 ден. како и ренгенска снимка на проодност на јајоводите каде ќе ја затворам целокупната анализа се надевам. И мојот партнер исто кај мојот гинеколог си доби упати за неколку анализи и кога ќе ги имаме сите резултати од анализите ќе одиме кај гинекологот кој не води за да ни каже дали има некој конкретен проблем или ни е само психички или пак се ќе се реси со неколку терапии, а постои можност и да има поголем проблем незнам но ми велат да бидам позитивна и да не мислам на најлошото. Па ако ви помогнав со мојата сторија многу ќе ми биде мило и на сите кој ја имаат истата мака им посакувам многу среќа и само со позитивни мисли.
     
  13. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150
    Мислам дека не може да останеш бремена два дена откако ти завршила менструацијата ( штотуку си ја исфрлила неоплодената јајце клетка) бидејќи нема настанато овулација ( исфрлена нова јајце клетка способна за оплодување ) освен ако не настанала некоја параовулација ( што ретко се случува) па според ова мислам дека не си бремена :) ;) позз. ;)
     
  14. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Повеќе девојки на форумов сакаат да станат мајки, па еве мала помош за тоа како со храната и витамиските додатоци да се зголеми плодноста. Статијата е ископирана (превземена ;) )



    Храна за зголемување на плодноста


    Менувањето на навиките во исхраната може да ја подобри плодноста. Прочитајте што велат експертите.

    Не постои одреден вид на храна која со сигурност одредена личност ќе направи да биде плодна. Но, навиките за јадење имаат нежно, а сепак силно дејство врз сите органи во телото, вклучувајќи го репродуктивниот систем.

    Основи на добрата исхрана:

    -Доколку сакате да забремените, внимавајте да внесувате доволно количество на витамин Е. Добри извори се: цели зрна житарици, брокули, ореви, квасец, зелен лиснат зеленчук и соја.

    -Витамин А - Добри извори се: брокули, зелка, кељ, карфиол.

    -Витамин Ц - Добри извори се: брокули, зелка, кељ, карфиол, портокали.

    -Витамин Д - Добри извори се млечни производи и лососот.

    -Калциум - Добри извори се соја, брокули, млечни производи, лососот.

    -Железо - Добар извор се зелен лиснат зеленчук.

    -Цинк - Добар извори се квасец, семки, соја.

    -Фолна киселина - Добар извор се зелен лиснат зеленчук, цели зрна житарици, квасец, соја, цитрусни плодови.

    -Есенцијални масни киселини - Добар извор се растителните масла и рибата.

    Најважното нешто кое треба да го знаете за витамините и минералите е дека тие најдобро се апсорбираат и се користат од страна на телото во нивната оригинална форма или во форма на храна, а не во форма на таблети или дополнување. Исто така, преку таблетите можно е да внесете прекумерни количини кои повеќе ќе наштетат, отколку да бидат од помош. Единствениот исклучок од ова правило е фолната киселина за жените кои треба да ја земаат во форма на таблетки или додаток на исхраната (800 микрограми дневно) доза со исхраната, бидејќи постои силна врска помеѓу фолната киселина и неутралните дефекти при раѓање.

    Храна која треба да се избегнува

    Еве кратка листа на работите кои треба да се избегнуваат доколку сакате да забремените: алкохол, вештачки засладувачи, боја за храна, ѓумбир и производи од ѓумбир, тоник (пијалок), кофеин (чоколада, пијалоци, кафе, чај), натриум глутаминат и други адитиви, недоволно варена и неварена храна, диети – особено оние рестриктивните, аспирин и други лекови против болки. Антихистаминик и сите останати лекови кои вашиот гинеколог не ги одобрил, некои орални антибиотици.

    За полесно зачнување, можете да се обидете и со алтернативните методи акупунктура, акупресура и хомеопатија. Техниките за опуштање можат да го намалат стресот кој понекогаш придонесува за неплодност. Исто така можат да помогне масажа, јога и медитација.


    Микронутриенти


    Цинкот e важен за плодност кај двата партнера (додаток од 15 мг на ден). Со него земајте и бакар. Недостаток на цинк влијае на лош квалитет на спермата. Цинкот го има во спанаќ, мешункасти растенија, џигерот, млекото, говедско месо, сирење, сардина, морков и суви сливи.

    Витамин Ц се покажал добар кај машките, бидејќи ја зголемува количината на спермата.

    Витамин Б6 се покажал како добар борец против неплодност. Најмногу го има во спанаќ, мешункасти плодови, банани, тиквата, кељ и брокула.

    Фолна киселина се препорачува во првото тромесечје од бременоста. Ја има во посно месо, риба, мешункаст зеленчук, овошјето и интегралните житарки.

    Аргинин им помага на мажите со мал број на сперматозоиди. Најдобар извор е сончогледот. Останати извори се кикирики, бадеми, леќа.


    Лековити растенија за полесно зачнување


    Мацина трева (очајница) е лековито растение со кое жените традиционално се лекуваат од неплодност. Од оваа трева се подготвува чај, три пати дневно по една чаша во време кога сака да забремени. Не смее да се пие за време на менструација.

    Шведска горчливка – се прави чај и се пие редовно повеќе од еден месец.

    Честославица – една мала чајна лажичка од честославица се потопува со врела вода и се остава 5 минути. За жени.

    Имела (сок) – наутро на празен желудник се зема 25 до 30 капки сок од имела. Исто толку капки се земаат и навечер пред спиење. Сокот може да се купи во аптека, но поделотворен е свеж. За жени.

    Ѓумбир - значајно го зголемува бројот на сперматозоидите и нивното движење. Може да се зема во облик на чај или како додаток, зачин во храната.

    Малина – чајот од листовите на малината се препорачуваат за поголема плодност, а и на трудниците за смирување од иритација на матката.


    Причина за секој втор спонтан абортус е неможноста плодот да се развие. Најважен знак по абортусот (до 3 месеци) е крварењето. Знаци на абортус кој настанува подоцна (од 3 до 7 месец) се слични како породување.


    Вркута – на жените кои им се заканува абортус или веќе го имале треба да пијат дневно 4 до 6 чаши чај од вркута.

    Мајчина душица – дневно да се пијат 2 чаши голтка по голтка.

    Американска удиковина – 20 капки на ден. Доколку се појави благо крварење се зема на секои два часа, додека крварењето не престане.

    Чајна мешавина – добро промешајте подееднакво делови од столисник (ајдучка трева) и вркута. Дневно пијте по 2 до 3 чаши од овој чај, голтка по голтка.

    Чајна мешавина – 1 лажица маточина и иван – цвет, и пола лажица малина и коприва да проврие во половина литар вода. Да се пие во текот на денот, не повеќе од три чаши.
     
    На cvekence 03, Abeja, firered и 2 други им се допаѓа ова.
  15. vemili

    vemili Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    koristete vitamin E znam deka pomaga no treba da go pijat dvajcata uspeva na mnogu im pomognalo poz.... :* :*


    [mod-kirilica:1k8by0ey][/mod-kirilica:1k8by0ey]
     
  16. kiki-hope

    kiki-hope Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    6
    Se zacleniv na ovaj forum za da mozam da im pomognam na sto poveke parovi koi sakaat da dobijat uste eden clen vo svoeto semejstvo. Cekav devet godini i sega konecno sum bremena, so nadez deka se ke se odviva kako sto treba. Vo tie devet godini pravev proverka na proodnost na kanalite, proveruvav hormoni, i piev soodvetni tableti i mojot soprug go pravese site potrebni kontroli, no nemase rezultati. Mojata bratuceda koja isto taka veke pet godini cekase prinova pronajde eden naroden recept, go napravivme, no iskreno jas ne ocekuvav deka ke ima rezultati. Samo sto go dopivme lekot i dvete ostanavme bremeni so razlika od dve nedeli.
    Iskreno vi preporacuvam da go napravite lekot i so gospodova pomos i vie da se usrekite.

    lekot se pravi so tri litri staro belo vino i tri koreni od ren. Renot treba da bide so debelina na pokazalec vo dolzina od 10 do 12 cm. Vo eden litar vino se stava po eden izrendan koren od ren. Prvo se pravi 1/3 od dozata (eden litar vino so eden koren od ren) i se ostava da stoi edna nedela. Koga ke pocnite da go piete ja pravite vtorata doza koja ke bide podgotvena za pienje po edna nedela i taka po dve nedeli ja pravite i tretata doza. Dozata od eden litar treba da se ispie vo edna nedela, toa bi znacelo deka ke piete po eden pogolem fildzan na den. Vazno e vinoto so ren da go piete nagladno, nautro.

    Se nadevam deka ovaj recept ke vi pomogne :) . Vi posakuvam mnogu sreka i se nadevam deka ke slusnam ubavi vesti od site vas na ovaj forum. Pozdrav :hai:

    [mod-kirilica:3ep2hdqt][/mod-kirilica:3ep2hdqt]
     
    На Radost i ocaj, Norah Jones, cvekence 03 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. stefka30

    stefka30 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    здраво!!мозе да добијам повеке информации за рецептот со вино и рен фала однапред...конкретно сакам да прасам дали мозе да стети ако не се знае прицината за неплодноста...имам само направени опсти прегледи кои се добри а маз ми нема сеусте направено испитувања.
     
  18. simonice

    simonice Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    99
    честитки и дај боже се да ти биде во ред до крај.
    и јас и мм веке 5 месеци се обидуваме да забременам,ама ништо...имам и 3 и пол год.дете,па сакаме и второ.
    и на друго место прочитав за овој лек,па ајде ако нема резултати усте месец-два,ке го пробам.. :hai:
     
  19. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Еве уште еден лек за полесно забременување. Да не го преведувам, се надевам дека нема да ви биде тешко, зашто е на српски јазик.
    Лекот не е само за неплодност, туку и за многу други работи. Се надевам дека некому ќе помогне :) .

    Recept za spremanje soka od limuna i đumbira
    Neophodni sastojci:
    1 koren đumbira (može se nabaviti u megamarketima ili prodavnicama zdrave hrane)
    1 kilogram šećera
    1,5 kilograma limuna
    2 litra vode

    Način pripreme
    Jedan koren đumbira oljuštiti i iseckati na kockice. Dodati 1 kg šećera. Preliti mešavinu sa 2 litra vode. Promešati pa staviti da provri. Ostaviti da odstoji 12 sati. Nacediti 1,5 kg limuna u sirup i promešati. Sirup (oko 3-4 litra) sipati u plastične boce (flaše) i čuvati u frižideru.

    Korišćenje
    Kada hoćete da pijete (poslužite) sok, sirup rastvoriti u vodi i promešati (odnos količina sirupa i vode po želji).
    Dobija se sok sa sledećim blagim ukusima: slatkasto, kiselo, gorko, blago-ljuto. Miris limuna i slatkasto-pikantan ukus đumbira čine ovaj napitak veoma prijatnim.
    Napominjemo da osobe sa osetljivim grlom mogu u hladan sirup sipati mlaku ili toplu vodu, kako bi dobili sok odgovarajuće temperature.

    Lekovito dejstvo
    Interesantno je da sok od limuna i đumbira u sadejstvu ima veće lekovito dejstvo nego limun i đumbir posebno.
    Prema narodnom iskustvu, ali i prema savremenim istraživanjima, sok od limuna i đumbira deluje lekovito u sledećim slučajevima:
    akne
    alergija
    anemija
    anoreksija
    artritis
    astma
    bolesti krvnih sudova
    bolesti usta i organa za disanje
    bolovi kičme
    bolovi u zglobovima
    bronhitis, prehlade i grip
    glavobolja
    gorušica (žgaravica)
    grčevi
    grčevi u želucu
    gubitak apetita
    degenerativne bolesti
    dezinterija
    depresija
    edemi
    za jačanje zglobova
    za normalan rast
    za poboljšanje koncentracije
    zatvor
    zubobolja
    impotencija
    infarkt
    infekcije mokraćnih puteva
    jačanje imuniteta
    jačanje nervnog sistema
    jutarnja mučnina i mučnina u vožnji
    kamen u bubregu ili žučnoj kesi
    kašalj i kijavica
    kod poremećenog metabolizma
    kolika
    krvarenje iz nosa
    kurje oči
    malarija
    menstrualne tegobe
    migrena
    moždani udar
    mučnine izazvane hemoterapijom
    nadražena creva
    nadutost i gasovi
    neke vrste raka
    neplodnost
    nervoza
    nesanica
    opadanje kose i drugi problemi sa kosom
    osteoartroza
    povišena temperatura
    povišeni nivo holesterola i triglicerida
    popravlja krvnu sliku
    poremećaj krvnih sudova (tromboza)
    poremećaj metabolizma
    pospešuje rad žuči, želuca i creva
    potpomaže znojenje i izbacivanje toksina iz organizma
    prevencija organa za varenje
    problemi sa arterijama i venama
    problemi sa bubrzima i mokraćnim putevima
    problemi sa varenjem
    problemi sa žučnom kesom
    problemi sa jetrom, prostatom i želucem
    problemi sa kostima i zubima
    problemi sa krvnim pritiskom
    problemi sa nervima (živcima)
    problemi sa radom jetre
    problemi sa cirkulacijom
    problemi u trudnoći
    proliv
    protiv gojaznosti
    protiv starenja
    razne infekcije i upale
    reumatska groznica
    reumatske promene
    sindrom nadraženih creva
    sinuzitis
    skorbut
    smanjuje bol u stopalima
    sprečavanje ugrušavanja krvi
    srčane bolesti
    stabilisanje crevne flore
    stomačni bolovi
    suzbija bakterije i viruse
    ublažava bol
    ubrzava razgradnju masti
    uganuća i istegnuća
    ukočeni mišići
    umor
    upala jajnika
    hemoroidi
    šlog
    Sok se može koristiti u ishrani tokom cele godine kao hrana i prirodan antioksidans i povoljno deluje na: organe za disanje, nerve, stomak, creva, krvne sudove i imuni sistem.

    Napomena i upozorenje
    Ni sa čim ne treba preterivati pa tako ni sok od limuna i đumbira ne treba piti u prevelikim količinama. Dve do četiri čaše soka dnevno su dovoljne.
    Budući da sok sadrži šećer kao obavezan sastojak, dijabetičari bi trebalo da vode računa o količini popijenog soka i da se konsultuju sa svojim doktorom.
    Osobe alergične na limun ili đumbir trebalo bi da izbegavaju upotrebu ovog napitka

    Потполно е природен и безопасен и за трудниците. Посебно е нагласено дека може да го користат и тие доколку имаат проблеми во бременоста.
    Значи и да се остане во блажена состојба, лекот воопшто не штети на бебчето :) .
     
    На Ethrnity му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.982
    А за лекот со мед и рен сте слушнале? Го најдов на еден српски сајт, се ренда 50.гр.рен со 200 гр.мед, се меша и се остава 10 дена да стои на дневна светлина и 11тиот ден почнува да се пие, по една лажица секое утро на празен желудник. Го има некоја од вас можеби пробано? :?: