1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до полесно забременување?

Дискусија во 'Бременост' започната од prettygirl, 26 ноември 2009.

  1. crnamacka01

    crnamacka01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    25
    што мислите?дали присуството на некоја бактерија,клеточна абнормалност..може да допридонесе до тоа да нема овулација,мали фоликули...итн?
     
  2. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    И мене ме интересира истото, си имав овулација секој месец, овој месец ми најдоа некоја бактерија, а од овулација ни трага ни глас. Може ли да е од бактеријата? Ако некој знае нека ни пише на мене и на црнамачка да не се секираме ;(
     
  3. crnamacka01

    crnamacka01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    25
    леле истото и кај мене,,ама секогаш имав онака лепливо,густо...како што кажуваат симптом за овулација хех..а опвој месец како суша да фатило....леле ќе пукнам,не знам што се случува со мене....
     
  4. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Иста сум ти и јас ;) ако ти служи за утеха, докторкава ми рече дека може да е само овој месец тоа случај, пошто не сме имале овулација секој месец. А па може и од бактеријава... Чекам резултати од ПАП па ако нешто дознаам одма ти пишувам... Цмок
     
  5. love-love

    love-love Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    i mene me intresira dali mnogu smeta a mislam deka smetaat infekciite za zacnuvanje jas imam hpv a infekcija ne pokaza pap testot ama mislam deka pred toa imav kandida si zemav kanesten vagin. i pomina posle papot pokaza hpv kolku smetaat za zabremenuvanje neznam ako nekoj znae neka pisi... ;(
     
  6. Crnka88

    Crnka88 Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    38
    Јас имам ХПВ и ја прашав мојата докторка -гинеколог ми рече слободно можеш да останеш дури и дека е добро бидеќи со породување се чистел вирусот...
     
  7. m.maci

    m.maci Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    16
    Zdravo na site.
    Sakam da ve prasam dali nekoja od vas ima pieno caj od macina bilka,i dali pomaga za zabremenuvanje.
    Pozdrav
     
  8. crnamacka01

    crnamacka01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    25
    kako do pogolema plodnost?

    izvinete,nemam mak,podrska na pc..moram vaka da prasam,vazno mi e........devojki,kaj zenata nema sekoj emsec ovulacija...itn...nema jajce kletki,,itn,,slaba plodnost na nekoj nacin...me interesira dali nekoja od vas praktikuvala..ili znae nekoj caj,,hrana za pogolema plodnost?jas sum slusnala za cajot od neven no ne znam kolku e tocno...
     
  9. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    kako do pogolema plodnost?

    Еве неколку билки кои се препорачуваат кај лица кои се соочуваат со неплодност:

    Мацина трева – очајница (lat. Marubii herba)
    Содржи горчливи супстанции и танини. Поттикнува излачување на плунка, жолчни сокови и сокови на дигестивниот тракт. Очајницата помага при недостаток на апетит и воспаление на гастро-интестиналната слузница. Ја подобрува работата на јајниците. Исто така се користи и при бронхит затоа што делува како експекторанс. Го регулира менструалниот циклус.

    Вркута – бисерок, моминска наметка (lat. Alchemillae herba)
    Содржи катехински танини, флавоноиди, сапонини и горчливи супстанции. Делува како адстрингенс (врзувачки елемент, зацврстувач) и ги опушта грчевите (спазмолитик). Помага при воспаление на желудочната и цревната слузница, а посебно помага при дијареа. Се препорачува кај жени со болни менструации и со силни крварења. При лечење на неплодност кај жената, често се пие како чај, кој помага во задебелување на слузницата на материцата. Се користи и за гаргарање при воспаление на усната шуплина и фаринксот. Се употребува и како бања при појава на егземи на кожата и воспаленија на вагината.

    Инула – корен од бел оман (Inulae radix)
    Главни состојки на инулата се сесквитерпенски лактони, етерични масла, тритерпени и инулин. Позитивно влијае на слузницата на дишните патишта и ја ублажува кашлицата. Во “народната медицина” се користи кај желудочни потешкотии, болести на цревата, црниот дроб и жолчката. Со разни билни мешавини, инулата се користи за зголемување на плодноста и спречување на спонтан абортус.

    Зелен чај – неферментирани листови (lat. Camelliae sinensis folium)
    Содржи флавоноиди, полифеноли (катехини), кофеин, испарливи масла, витамини, минерали и танини. Има антиоксидантско дејство, освежува. Го јакне имунолошкиот систем, ја подобрува концентрацијата, поседува антивирусно дејство. Ги намалува крвниот притисок и холестеролот во крвта, помага при главоболка. Го намалува ризикот од појава на кариес, дури му се припишува и антитуморско дејство. Новите истражувања покажаа дека зелениот чај влијае на плодноста. Жените кои редовно консумираат само една лажичка зелен чај дневно значително ја зголемуваат можноста да забременат.

    Жен – шен (lat. Panax ginseng)
    Жен – шенот веќе 5000 години се користи на Далечниот исток како билка која ги лечи сите болести.
    Неговата најважна активна супстанца се сапонините гинсенозиди кои по хемискиот состав се многу слични со човечките хормони. Жен – шенот го поттикнува настанувањето и забрзувањето на сперматозоидите, а треба да се консумира најмалку два месеци, два пати на ден по 100-150 мг.

    Витекс (lat. Vitex agnus – cactus)
    Витексот е до 2 м висока крајбрежна грмушка со долги и темно зелени листови и мали пурпурни цветчиња собрани во прекрасен цвет. Оваа билка цвета во лето, а во при подготовка на лековити се користат цветовите и плодовите кои мирисаат на бибер. Со оглед на тоа што ги урамнотежува хормоните, естроген и прогестерон, витексот дејствува на женскиот репродуктивен систем и на неплодноста. Едно американско истражување покажало дека околу 30% од жените кои пиеле капсули или тинктура од витекс, забремениле за неколку месеци.

    Жалфија – лист (lat. Salviae folium)
    Содржи етерични масла, танини, горчливи супстанци, тритерпени (урсолична и рузмаринска киселина) и флавоноиди. Делува спазмолитично, антибактериски, противвоспалително, фунгицидно, антивирусно, ја поттикнува желудочната секреција и го намалува потењето. Се применува при грчеви во дигестивниот систем, тегоби во менопауза и аменореја и кај зголемено потење. Се препорачува за гаргарање при воспаление на лигавицата на устата и фаринксот (афти). Заради нејзиното антиинфективно дејство, се користи и како бања при кожни болести. Не се препорачува пиење на поголеми количини на чај од жалфија во бременоста и за време на доењето, а употребата на чисто етерично масло и тинктура е забранета.
    На жалфијата отсекогаш и се припишуваат лековити својства, а освен што помага при болести на материцата, жалфијата им се препорачува на двојките како помош при неплодност.

    Црн ким (lat. Nigella sativa)
    Црниот ким од дамнини на далечниот исток се ословува како добар афродизијак. Со широкиот спектар на лековито дејство кимот помага и кај неразвиена или спуштена материца, болни менструации и неплодност.

    Здравец, Пелагониум (lat. Geranium Robertianum)
    Здравецот е до 50 cm висока зелјеста билка чии листови непријатно мирисаат кога ќе се протријат меѓу прстите. Цвета од април до септември, има црвено-виолетови цветови со светли линии низ нив. Најчесто расте на карпести предели, во жива ограда или по должината на рабовите на шумите. Зелјастиот надземен дел се собира во време на цут и се користи за лечење на разни видови крварења и воспаленија, а помага и при неплодност.

    Цвекло (lat. Beta vulgaris)
    Цвеклото е зеленчук со црвена боја кој се користи во исхраната. Неговото богатство со минерали, јагленохидрати, масти и белковини го прави здрава и многу честа состојка во исхраната. Исто така е богато со витамин Б12, а во себе има и мали количини на кобалт. Позитивно делува на слабокрвни лица и деца.
    Медицинско дејство: Цвеклото е многу богата билка. Затоа одамна се користи како лековита билка во домаќинството. Но се користи и во современата медицина. Цвеклото помага во борбата со туморот и при лечење на леукемија. Освен тоа се користи и за регулирање на крвниот притисок, особено кога е низок. Поволно дејствува на нервите и работата на мозокот. Цвеклото се користи при лечење на анемија, посебно кај деца и млади лица, а ја подобрува и работата на желудникот, цревата и жолчката. Заради големиот процент на фолна киселина, цвеклото се препорачува кај лица кои имаат проблеми со неплодност.

    Овчарска торбичка (lat.Bursae pastoris herba)
    Содржи биогени амини, флавонски гликозиди и танини и има антихеморагично (против крварење) дејство. Со своите состојки ги зајакнува ѕидовите на крвните садови и дејствува противвоспалително. Традиционално се користи за запирање на крварења, без оглед на нивната причина. Се применува при крварења на дигестивниот тракт (гастритис, воспалителни болести на цревата), крварења на мокрачните патишта, на материцата (зголемено менструално крварење) кај крвави хемороиди, крварења од нос и мали површински ранички. Не смее да се применува во тек на бременоста, нити кај лица кои се на антикоагулантска терапија.

    Извор: http://www.beta.hr

    извор

    http://kokteli.mk/index.php?page=interesting_articles&id=63

    http://popara.mk/2011/zhivot/ishrana/chaj-za-plodnost/

    Ваква тема има веќе
    http://forum.femina.mk/bremenost/prirodni-lekovi-za-polesno-zabremenuvanje-t15491/
     
    На elena.mak му/ѝ се допаѓа ова.
  10. crnamacka01

    crnamacka01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    25
    kako do pogolema plodnost?

    fala ti mnogu....od ova mozam da zemam zalfija,,,zelen caj,,cveklo,,a drugive tesko da gi najdam ovde kaj nas...fala ti mnogu
     
  11. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    Има кај нас во аптекиве таблети на витекс агнус. сум читала по форумиве. и не биле скапи. се најубаво и побрзо да си забремениш :hug:
     
  12. crnamacka01

    crnamacka01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    25

    фала ти ,,,ќе побарам такви таблети...направив испитувања се е ок,,само хпв имам...ама проблемот кај мене е што немам јака овулација и немам секогаш....затоа сакам чаеви,храна итн,,што ќе ми помогнат да имам овулација...
     
    На silk му/ѝ се допаѓа ова.
  13. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    маче тогаш тие таблети се таман за тебе :) стабилизираат полови хормони и воспоставуваат квалитетен и стабилен циклус :)
     
  14. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    ние кога пробувавме за бебенце , и не се факаше една година, се изначитав се и сешто...
    најчесто сите ја пијат таа мацина трева, и исто така на гладно еден месец да голташ по 2-3 зрна црн бибер , секој ден... јас пробав со биберот ама имам мака со желудникот и одма се откажав...
    и за ова се мислев да направам, ама се фати баш тој месец бебушко :D

    еве прочитај си
    http://www.roditeliideca.com.mk/forum?f ... &id=129096
     
  15. Melaniiii

    Melaniiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    20
    ЧАЈ ЗА НЕПЛОДНОСТ



    Неплодноста е се почест проблем на денешницата. Таа се јавува заради хормонален дисбаланс, несоодветна исхрана и стресен живот. Но, природата нуди лек кој помага при решавањето на овој проблем.

    Станува збор за чајот од валеријана. Според традиционалната медицина овој чај ги лекува проблемите со неполодност. Неговиот хемиски состав го стабилизира лачењето на хормонот кој е предуслов за стабилен менструален циклус, а тоа пак е предуслов за соодветна бременост.

    Во еден литар ладна вода ставете една рака од овој чај и нека врие неколку минути. Оставете го нека се излади и пијте го чајот во текот на денот.
     
  16. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    Јас сум го пиела овој чај ама не поради забременување туку онака ми беше убав :) ептен ми годеше за смирување ,пред спиење го пиев. Ете имало врска со бременоста,штом организмот е смирен може полесно да се забремени
     
  17. crnamacka01

    crnamacka01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    25

    izvinete nemam mak poddrska.....moze li da mi kazes od kade go kupi toj caj i dali ima v o aptekite na zegin....?fala odnapred
     
  18. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    јас го купив од тинекс маркет, сум го гледала и во други маркети го има. македонско производство е,бела кутија со нешто шаренко на неа, пишува валеријана на кутијата.не се сеќавам баш убаво. како и да е ќе го најдеш по маркетиве. и не беше скап,околу 60-70 денари беше. има во него 20 филтер кесички. многу убав мирис има :)
     
  19. bibuskaa

    bibuskaa Активен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    3
    Феминки, дали има потреба да ги испитувам хормоните, а имам многу редовен циклус (27-29 ден) и при секој преглед на вагинално ехо имам фоликули?! Кога има потреба да се испитуваат? мојот доктор не ми кажал ништо за тоа дали треба да ги испитам,....... се обидуваме за бебушка, нели како сите феминки?!
     
  20. viktori15

    viktori15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    8
    здраво феминки ве следам зосто и јас сум со истиот прблем веке 7години се имам пробано само немам чаеви нека ми казе некој каде мозам да најдам мацна трева- оцајница и во која апетека ги има витекс агнус капсулите ви благодрам