1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до полесно забременување?

Дискусија во 'Бременост' започната од prettygirl, 26 ноември 2009.

  1. orhidea242

    orhidea242 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    178
    Macina treva mozes da najdes na ovoj broj 071310935 zenava ja ima na pazar 3.
     
  2. j.j92

    j.j92 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zdravo, moze prasanjeto ne mi e za vo ovaa tema, no dolgo se mislev kade da prasam i se odluciv za ovde :) Jas sum mazena i veke od letoto se trudime da ostanam bremena. Posleden pat menstruacija mi dojde na 4 januari. Okolu 20 februari me fati malku vozbuda deka mozebi zelbata ni se e ispolnila.. bev na ginekolog no mi rece deka ne gleda bremenost. Posle edna nedela pak otidov na ginekolog bidejku uste nemav dobieno menstruacija i.. pak nisto.. napraviv doma test no i testot bese negativen. Vo petokot pak bev na ginekolog bidejki uste nemam dobieno i pak ne sum bremena. Go prasav ginekologot dali e se vo red toj mi rece deka i matkata i jajnicite mi se vo red, nema ni cisti ni tumor. Mu rekov da mi dade apcinja za da mi dojde mensturacija toj mi prepisa no sega nekako me e strav da gi pijam bidejki nikako ne se pazime so maz mi i neznam vo meguvreme nemoj da ostanam bremena a jas pijam apcinja za da mi dojde... Minatata godina isto april cel nemav ciklus i taman resiv da otidam na ginekolog vecerta dobiv :) Prasanjeto mi bese dali nekoja druga se e nasla vo ovaa situacija i sto e napravila? I sto bi mozelo da bide povrzano so docnenjeto na ciklusot?
    pozdrav
     
  3. Dance86

    Dance86 Активен член

    Се зачлени на:
    18 август 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    lekot se pravi so tri litri staro belo vino i tri koreni od ren. Renot treba da bide so debelina na pokazalec vo dolzina od 10 do 12 cm. Vo eden litar vino se stava po eden izrendan koren od ren. Prvo se pravi 1/3 od dozata (eden litar vino so eden koren od ren) i se ostava da stoi edna nedela. Koga ke pocnite da go piete ja pravite vtorata doza koja ke bide podgotvena za pienje po edna nedela i taka po dve nedeli ja pravite i tretata doza. Dozata od eden litar treba da se ispie vo edna nedela, toa bi znacelo deka ke piete po eden pogolem fildzan na den. Vazno e vinoto so ren da go piete nagladno, nautro.

    Se nadevam deka ovaj recept ke vi pomogne :) . Vi posakuvam mnogu sreka i se nadevam deka ke slusnam ubavi vesti od site vas na ovaj forum. Pozdrav :hai:

    nekade,nemozam da najdam kade,procitav slicen recept samo sto bese so crno vino i 400gr ren.dali moze i vo ovoj recept da se zameni beloto so crno?
     
  4. Dance86

    Dance86 Активен член

    Се зачлени на:
    18 август 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    dali treba vinoto da bide domasno ili moze i kupeno?
     
  5. zazarsko

    zazarsko Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2012
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    122
    Домашно старо вино, зошто купечките вина не се чисти во нив има и некои хемикалии, се надевам дека ќе ти помогне овој лек :*
     
  6. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    45.567
    Пол:
    Женски
    Дали некој го има пиено чајот валеријана и дали имало ефект за побрзо забременување? :)
     
  7. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.472
    Допаѓања:
    15.268
    А колку пати дневно се пие?
     
  8. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    371
    Пол:
    Женски
    Сигурно само сабајле, така е нагласено. :* и се надевам дека ќе успееш.
     
  9. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    955
    Допаѓања:
    943
    Пол:
    Женски
    А таблети од vitex agnus-castus имате видено по аптекиве? Јас случајно наидов на нет за растениево медитеранско е и уште се вика -женска тревка, чуда пишува дека регулира хормони, добро било за јакнење на ѕидот на матката, ублажува пмс за се поврзано со женскиот репродуктивен систем ;) ајде ако го најдите во аптеките или имате фармацевти околу вас пишете и јас баш ке се распрашам да дознаеме повеке ;)
     
  10. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    vitex agnus-castus ги има во Свансон, јас порано ги пиев. Од нив само ми се врати овулацијата сама по себе, иако бебе немаше јас сум многу задоволна од овие капсули.
     
  11. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.141
    Допаѓања:
    46.737
    Пол:
    Женски
    Јас го пијам Витексот, го зедов од аптеката на Свансон 750 денари 120 капсули за 2 месеца има, не го пијам за забременување, уште не планираме бебче со мажево, го пијам за да ми се среди циклусот и хормониве малце, се надевам ќе има ефект. Продавачката во Свансон ми рече дека е добро да се комбинира со матичен млеч или пак со Маката која е исто природен регулатор на хормони, па во скоро време ќе земам и некои од овие :)
     
  12. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    I jas sum cula isto i ima slucai kaj mene.
     
  13. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    955
    Допаѓања:
    943
    Пол:
    Женски
    Во однос на последново за забременување после чување- веднаш да ви кажам дека нема врска пазењето претходно со самото забременување- апсолутно неточно ;)
     
  14. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    955
    Допаѓања:
    943
    Пол:
    Женски
    Јас ќе се консултирам дали да ги пијам Витекс имам редовен циклус ама таму пишува и други работи од кои си имам мака(пмс, болни циклуси, фоликули) па ќе видам ;) А ме чуди што секаде за Мака или Маца пишува дека е перуанско растение со кое инките на времето лечеле неплодност итн се за женскиот репродуктивен систем а на Свансон таблетите од Мака пишува само -за зголемување на либидо-демек афродизијак, што е точно ама има милион други побитни својства :?: :?: Мој совет ти е матичен млеч да си земеш во тегла подобро е отколку апчиња, јас си нарачав да ми направат од утре ќе јадам по едно лажиче, исто пари е ама е поздраво :hug:
     
  15. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Точно е, има милион примери, синоќе читав на една страна сега ја барам па да видите дека е така.Имунитет си создава и тоа, тоа е природата неможете против неа па и да сте најдобар доктор. :rock: :D
     
  16. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Побарај на Фемина има да се начиташ за плодност ќе ти дојдат многу корисни информации.
     
  17. natasanatasa

    natasanatasa Активен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    moze li nekoj da mi odgovori edna nedela pred da dobijam imam odnosi mozam da zabremenam ve molam odvorete mi
     
  18. natasanatasa

    natasanatasa Активен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    ke mi kaze li nekoj dali znae
     
  19. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    955
    Допаѓања:
    943
    Пол:
    Женски
    Па тоа е тешко да се каже :?: зависи! Мене на пр ми е помината овулацијата после 16ти ден од циклус е сега некои имаат подоцна овулација, тоа е индивидулно а за можно -можно е ;)
     
  20. natasanatasa

    natasanatasa Активен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    daj boze mnogu sakame bebence fala ti mnogu za odgovorot