1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до полесно забременување?

Дискусија во 'Бременост' започната од prettygirl, 26 ноември 2009.

  1. osi17

    osi17 Активен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    7
    imam edno prasanje, znam deka za da ostanes bremena pozelno e posle intimniot cin da polezis 10 tina min. za da ostanat povekje spermatozoidi vo vagina, no jas posle sexot lezam nekoe vreme a posle toa odam da mokram i so uriniranjeto izleguva celata sperma. Dali toa i ne e taka pogresno ili pak da si ostanam vo krevet i da si legnam direktno da spijam ?
     
  2. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Јас останав бремена без ниту една минутка лежење по интимните односи.
    Веднаш станував и се туширав.
    Мислам дека да се воздржите од уринирање, да лежите најмалку 10-15 минути по интимните односи, да ставате перница под вас, да кревате нозе нагоре и сл. не допринесува до посигурно забременување.

    Иако ти се чини дека се излегува од тебе, доволно си останува внатре, не се грижи! ;)
     
  3. lasica88

    lasica88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    25
    Mozno e ama ne e 100% sigurno , sansite za takva bremenost se 50-50. Srekno :*
     
  4. natasanatasa

    natasanatasa Активен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    daj boze mnogu sakame bebnce
     
  5. osi17

    osi17 Активен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    7
    Ti blagodaram na mislenjeto Jagoda123
     
  6. eci85

    eci85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    431
    :( некогаш кога имаме односи со мм одма имам потреба да одам во wc,останувам да лежам со перницата под мене но тоа понекогаш кратко трае, одам и мислам дека истекува се од мене...и затоа неможам да останам бремена...овде читам дека доволно останува внатре :(
     
  7. Majli.15

    Majli.15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2013
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    237
    Пол:
    Женски
    Дали може да се остане бремена за време на циклусот?..

    Eдна моја пријателка тврди дека можело да се останит бремена ама јас не верувам во тоа и затоа ве прашувам вас за ваше мислење?
     
  8. Ayleenn

    Ayleenn Активен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2013
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    45
    За сите оние кои се обидуваат да станат мамички, можеби имам нешто што многу ќе им помогне. Јас лично сум скептик, скептик за се што ќе прочитам а нема да го пробам, особено за коекакви мелеми и раствори, ама.. изгледа во дел од нив имало вистина. Ние се обидувавме околу 8-12 месеци да имаме бебче. Не можевме. Потоа прочитав некоја си бабина деветина за раствор од рен кој бил многу делотворен и помагал за забременување. Поточно, од рендан рен и вино. Си реков,ајде ќе го пробам, гледам многу жени го испофалија, на многумина им помогнало и го направив. Прочитав дека требало овакво вино, онакво, сварено, неварено и незнам какво, ама јас многу не се замарав,си реков чисто онака да пробам земав само изрендав рен во шишето ставив бело вино најобично од продавница,во тетрапак, и го оставив да отстои една недела-две. Потоа пиев,чинам,по една мала чашка наутро на гладно.. ми доаѓаше да умрам кога го пиев. Го пиев со штипка за алишта на носот, со памук во носот, на екс,на голтки.. што ли уште не правев,бев смешки невидени, бидејќи толку беше грозно што од самиот мирис ми се смачуваа илјада животи одеднаш, а не па кога ќе го испиев. Скоро го допив шишето, ми остана уште малку на газарот, и рецептот и шишето ги фрлив кузнае во која канта да не ги видам никогаш повеќе. Арно ама.. еден месец откако го испив.. бебче :) Сега сум 5 месеци бремена :) Незнам дали беше до ренот или до што веќе.. ама ако сте очајни да забремените, пробајте го, никогаш не се знае.. и не сум скептик веќе :)
     
    На najjacha, princessp, @Verba и 5 други им се допаѓа ова.
  9. eci85

    eci85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    431
    Бравоооо,ти поскувам да си имаш убава и лесна бременост...од каде го купи ренот,некои велат пак за виното требало да биде старо 3год. :) но и јас мислам дека нема веза во тоа кај тебе сепак успеало да се фати...кажи ми кога почна да го пиеш точно или и тоа не гледаше :lol:
     
  10. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    964
    Допаѓања:
    980
    Пол:
    Женски
    Јас од се досега што имам прочитано, разноразни рецепти, да ви кажам вчера го направив рецептот со смокви и маслиново :lol:
    Па ако ништо друго барем здраво е ;) Баш броев 40дена и треба да стои до 31. 12. Таман за Нова Година првата смоквичка ќе ја изедам :rofl:
     
  11. eci85

    eci85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    431
    :D овде пишуваше една феминка дека го оставила многу малку да одстојат 4-5 дена и почнала да пие и нареднит месец останал бремена ;) ,но сепак рецептот е 40дена,но како и да е и јас планирам да го правам па ке видиме :)
     
  12. Sunshine3

    Sunshine3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    215
    И јас неодамна останав бремена :D Инаку имам ПЦОС и нередовни ментруации - на два три месеци.. Со мм решивме да правиме бебе, од првиот циклус ништо не бидна, па ми текна да го направам рецептов со виното и ренот, пошто имав слушнато дека помага и за регулирање на циклусот и хормоните, како и за забременување.. Го направив со еден корен од рен и пола литро смедеревка :) Кога го направив го ставив да стои во фрижидер една недела и таа недела пиев по неколку зрна бибер на гладно насабајле. После тоа пиев по една чашка од растворов насабајле, ама не баш редовно, кога ќе ми текне.. И мене ич не ми беше гаден, може требаше повеќе рен да ставам, ама пак мене ми се допаѓа вкусот на ренот па можеби и затоа.. И истиот месец дознав дека сум бремена :clap: не ми се веруваше, мислев дека ќе се помачиме.. Е сега дали помогна ренов или така природно се случи незнам, ама вреди да се проба :) Поздрав до сите, и што побргу да си ги видите двете цртички!
     
    На Tiki123456, elenkata20 и eci85 им се допаѓа ова.
  13. xasna

    xasna Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    kako da ostanam bremena ?

    Сакам да ми кажете како да останам бремена.Епа вака во брак сум 2 месеца редовно имаме односи со маж ми,ги следам плодните денови и тогаш имам односи ставав и перница под колковите и ништо :( но проглемот е што после односите ми излегува спермата и никако не можам да ја задржам ;( многу сакаме да имаме бебе но не можам да успејам :tmi: писете ми некој совет можеби ке ми помогне :) ако и тоа нема помош ке мора да одам по бајачки ;( Фала унапред
     
  14. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.473
    kako da ostanam bremena ?

    Гледаш со какви глупости се умараш?????? Бајачки???? Па ако имаш вишок пари-бољи дај ги у Црвен Крст. Алооо девојко некои со години се трудат да останат бремени ти за 2 месеци паничиш. Се е во главата !!!! Имав пријателка која 7 год не можеше бремена да остане. 2 ин витра направи-и два пати не го издржа плодот. И и дадов најфин совет-опушти се малце. Кулирај. И тогаш ке биде. За НГ малце се поднапија со мажот и -таа веке не доби во јануари. Затоа прекини да си го тупиш мозочето и место да правиш дете,бркај оргазам и уживај во маж ти. Цел живот ке бидеш родител не се секирај. А сп*рмата и да сакаш не може ЦЕЛА да остане внатре. Вајда доволно си паметна да знаеш дека е потребен само еден ПАМЕТЕН сперматозоид да стигне до јајце клетката. Кулирај.
     
  15. xasna

    xasna Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    kako da ostanam bremena ?

    се свакам само што кај нас е голема желбата.Ние сме во брак 2 месеци а во врска беме 6 години на нас веке не ни е интересно сакаме бебе.А и уште нешто може ли да ми кажете како да доживеам огразам?
     
  16. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.473
    kako da ostanam bremena ?

    сакаш да кажеш дека никад не ти се случило тоа?
     
  17. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    kako da ostanam bremena ?

    6 години врска,сега брак а ти немаш доживеано оргазам? Па што се брзаш за бебе тогаш,уживај прво,пробувај пози,експериментирај,најди си ги точките кои најмногу те возбудуваат :D
     
    На xasna му/ѝ се допаѓа ова.
  18. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.473
    kako da ostanam bremena ?

    6 год ееееј. абе вие до сеа требало апдејт на кама сутра да напраите. ц цц :(
     
    На BETY123, Viktorijaaa5 и Marossa им се допаѓа ова.
  19. koecno

    koecno Активен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    a kako da najdnam lek za deckomi :sweat: da mu se podobrat spermoidite momentalno se 85% nepodvizni :sweat:
     
  20. lans

    lans Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Машки
    http://www.proxeed.com/
    јас ова пиев, 90миилиони ми беше бројката, ама па `motility` не доволна. па затоа пиев ова.
    2 пати дневно се пие,прашок се раствара во чаша вода.
    ќе заборавев:
    ако пуши,да престане. и да почне спортска активност. исто така да не се тушира со топла вода,ако може да издржи, нека се мие со млака вода кај тестисите. да не носи тесни облеки, и ако има греење во седиштетот од колата да не го користи. најголем проблем за машките е топлината и намалена циркулација.
    ако вози велосипед,да намали.