1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до полесно забременување?

Дискусија во 'Бременост' започната од prettygirl, 26 ноември 2009.

  1. xasna

    xasna Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    kako da ostanam bremena ?

    :( постојат пози кои ме возбудуваат :$ но ние немавме односи 6 год.Туку само 2 и цело време се пазевме да не останам бремена :( а сега сакам но неможам :tmi: купив и тест за бременост да ми се најде дома и ги следам плодните денови но никако да успејам :tmi: сега треба да ми дојде од 3-6 најкасно.Дадете ми некој совет до тогаш има уште 2 недели :)
     
  2. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.285
    Допаѓања:
    83.144
    Пол:
    Женски
    kako da ostanam bremena ?

    Мислам дека премногу очајуваш без врска арно ти кажа DigY има луѓе што со години се трудат да направат бебе па неможат се во свое време јас секогаш викам така :)
    А и оваа веќе не ни е интересно :^) Амааан бее не ви е интересно ,ами цел живот шо ќе правите само со децата ќе се занимаваш мажот нема да ти е интересен ?
     
  3. StEfAnIjA-84

    StEfAnIjA-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2013
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    33
    Ова ОПУШТИ се и биди релаксирана веројатно е најдобриот рецепт што постои кога се него ни го „препишуваат“ тие кои го примениле. А Викаат слушај паталец не гаталец....
    Веројатно треба да се примени Xasna, но знам дека исто така тоа е најтешкото во рецептот :sweat:
    Се нешто, макар и потсвено мозокот размислува... Ама си викам ако добро се потрудиме, можеби ќе ни успее :lol:
    Јас сум со таа мисла и на тој пат :!:
    И тебе (и мене) и на сите други очекувателики- СРЕЌНО!
     
  4. natalinati

    natalinati Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    24
    Danche , koga treba da se pocne da se pie i dali za vreme na menstruacija moze da se pie? Veke 6 meseci se obiduvame so maz mi np neuspesno. Ve citam na forumov pa si rekov da probam. Pozdravce :)
     
    На fiat му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lov4e-lov4e

    Lov4e-lov4e Активен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки дали го знае некоја рецептот со рен и вело вино....
     
  6. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.422
    Пол:
    Женски
    Едно литро бело вино старо три години најмалку и во него се ренда 250мг рен. Ренот изсечај го ситно дека е доста горчлив вкусот, па потоа да ти биде полесно за консумација.
    Потоа стави го во фризидер додека да ти помине менструацијата, значи ќе биде отстоено веке 6-7дена, па потоа секое утро на гладно ќе пиеш по една часка од ракија.
    Ако ти е многу количински, обиди се и со помалку. Важно е да се консумира по малку од комбинацијата на вино + рен.
     
    На buba4e89 и Lov4e-lov4e им се допаѓа ова.
  7. Lov4e-lov4e

    Lov4e-lov4e Активен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам @Momichka премногу денрс ке го направам тоа па се надевам дрка ке ижа некој ефект
     
    На Momichka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Lov4e-lov4e

    Lov4e-lov4e Активен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Мила ке те прашев уште нешто дали треба и сопругот исто да пие по една чашка од виново?
     
  9. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.422
    Пол:
    Женски
    Му го немам давано ова на мм. Само маслиниво масло со суви смокви му имам давано на мм.
     
  10. Викичка123

    Викичка123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2018
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Jas go napraviv toj lekot so renot i deneska prv pat go probav, i ne mozev da isijam ni edna caska od rakija kako goltam taka mi se vrakja go ispovrativ,mnogu e gadno za pienje ima nekoj gaden miris , jas iskreno ne sum gadliva osoba ama ova iskreno ne mozam da go pijam :( dali moze so nesto da go mesam za da mozam da go ispijam
     
  11. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Gledam ne e aktivna temava ama pak ke pisam . Imam tegla so smokvi j maslinovo odstoena 40 dena. Napraviv tri. Dve izedov i dobivme uspesen rezultat i edna mj ostana. Sakam da ja podaram na nekoj shto saka da proba. Vkusot ne e taka los. Jas mesav dve smokvi so edna lazica med so meleni orevi, bademi j lesnici
     
    На Norah Jones и Anexy им се допаѓа ова.
  12. Norah Jones

    Norah Jones Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.021
    Допаѓања:
    484
    Пол:
    Женски
    Јас би сакала
     
  13. Norah Jones

    Norah Jones Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.021
    Допаѓања:
    484
    Пол:
    Женски
    Ве молам за помош.
    употребив повеке калкулатори за овулација, но сите дадоа различен резултат иако внесов исти параметри.
    Ме интересира кои ми се плодните денови доколку имам редовен циклус на 28-29 ден. Последен циклус добиен денес 22.04. 2020. Некаде вика од 30ти Април до 5ти мај. Некаде од 4ти до 8ми мај. Важно ми е бидејќи не живееме во ист град. Ви благодарам однапред
     
  14. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.366
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Јас мислам точно никој не може да ти каже освен да си појдиш на гинеколог по две недели од менс па ќе види дали имаш зрела јајце клетка..Јас бев на рутински преглед две недели по менструација и ми рече ако планирате бебе плодна си имаш јајце клетки спремни за оплодување можи да работите на случајот и по тоа знам дека така можи да открие(иначе кај нас нс се фати тогаш почекавме 6 месеци)
     
    На Norah Jones му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Podareno e! Ama probaj da si napravis nema da zazalis. Steta nema, moze samo korist. Sto se odnesuva za ovulacija ke ti preporacam na 12 den od menstruacija da odis na eho kaj maticen i slednite dva tri dena da gi sledite folikulite i ke znaes. Mene taka mi gj sledese. Kaj mene toa ne uspea ama kaj drugi uspevalo. Na 12,13,14 i 15 den odev na obicno vaginalno eho i gi sledese kako rasnat i dali puknale za da znae se slucuva li ovulacija i koga.
     
    На Norah Jones му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Norah Jones

    Norah Jones Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.021
    Допаѓања:
    484
    Пол:
    Женски
    мхм. ок фала ти
     
  17. Norah Jones

    Norah Jones Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.021
    Допаѓања:
    484
    Пол:
    Женски
    ти благодарам
     
    На Ivyano му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kristi60

    kristi60 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво женски. Би сакала мислење од вас.
    Се започна пред 2 години кога менструацијата ми каснеше 8 месеци. После тие 8 месеци отидов на гинеколог, ми кажаа дека имам полицистични јајници и ме прати на ендокринолог во Војна болница. Таму направив испитувања и ми открија инсулин (хормонски инсулин) кој ми беше 42, а нормален е 24. Ми дадоа метформин да пијам од 500mg. Првите 3 месеци имав редовен циклус. Не на иста дата ама имав секој месец. После тоа прекинав да ги пијам и повторно почна да ми касни. После 2 месеци отидов пак на ендокринолог и почнав пак да го пијам метформинот. Ова ми е 6ти месец како ги пијам. Сега имам редовен циклус. Ме интересира дали да продолжам да ги пијам бидејќи поради Корона вирусот неможам да отидам на преглед кај ендокринологот, а апчињата се пијат од 3 до 6 месеци, притоа како што спомнав погоре, мене ми е 6ти месец. Би сакала да продолжам кај истиот бидејќи не сакам да менувам лекари.

    Би сакала совет и за забременување. Веќе година пробуваме, но тој откако ќе сврши, јас станувам и се бришам одма. Знам дека треба да се лежи некое време со кренати нозе и перница под кичмата. Пред некој ден, откако имавме односи, останав да лежам половина час, но спермата остана во вагината, па пробав со прсти да ја подбутнам внатре. :) Истото ми се случи и вчера. Дајте ми совет и препорака што да направам бидејќи и двајцата имаме желба и волја за дете...
    Се извинувам на предолгиот пост. Ви благодарам однапред. :)
     
    На Јована21 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.449
    Пол:
    Женски
    Прво..
    Само ендокринолог може да ти каже што да правиш..
    Форумов НЕ..затоа што тоа е сериозна работа

    Друго ..
    Колку сакаш подбутнувај ја спермата таа пак ќе истече.. ние немаме буре во нас па да складираме ..
    И пази какви прсти буташ внатре, прво добра дезинфекција..
     
    На cresa-jagoda, black-angel, edna_malecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. malechkataaaaaa

    malechkataaaaaa Активен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2020
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Devojki zdravo,nova sum na forumov i bi sakala da ve prasham neshto mozhe ne e za tuka no mi treba pomosh..Posledna menstruacija mi e na 12.09 koja mi traeshe 7 dena i imam redovna menstruacija a na 27.09 imavme odnosi so deckoto i prvo svrshiv jas pa potoa toj vo mene a kako shto proveriv i tie denovi mi bile ploden period.Koga se vrativ doma na brishenjeto imav mnogu malce krv ama epten malce..eve deneska osetiv i deka pochna da me boli stomakot dole vo dolniot del..shto mislite vie dali e mozhno da sum bremena:D:D