1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    епа кажи овде,зошто толкава тајност,што има врска
    позз
     
    На feminna09 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    се согласувам , зошто не го споделиш тоа со сите ..па форумов постои да си помагаме :)
     
  3. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.399
    Допаѓања:
    22.573
    Пол:
    Женски
    даааа и јас сакам да знаммм... :)
     
  4. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Имам многу мрсно лице и мн. брзо ми се поти лицето и ме се мрси и дури и кога да ставам пудра ми е мрсно пак не знам што да направм помош ако можи?? А користам пудра за мрсна кожа иначе и употреубувам прозиводи од Авон за црнки и Гел за мрсна кожа ама не помага.
    Ај ако знае некој не каже решение . :(
     
  5. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    И јас имам мрсна кожа и у последно време од нигде се напунив со бубулици =(
    се чистам редовно и ставам многу малку пудра само на одредени бубулички..
    се надевам брзо ке ми се исчисти лицево..
    иначе гратис информација, користам пудра Maybelline Dream Matte Mousse, порано на цело лице, сега само на некои бубулици, за мрсна кожа е иначе, и стваааааарно е добра многу сум задоволна, и имам забележано како и ги суши бубулиците и многу полесно и побрзо исчезнуваат после..
    прекрасна е стварно..
    само не стискајте ги =))
    поззз до сите.
     
  6. babe

    babe Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2010
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    4

    Да, и јас имам слушнато така ... Сакам да го пробам но сакам прво да ми каже некој што го користил дали има ефект навистина ??? :?: :)
     
  7. LovelyGirl

    LovelyGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    1.551
    Допаѓања:
    291
    Пол:
    Женски
    Имав мрсна кожа...пред да го користам клиндамицино...откако почнав да го користам...лицето не ми е повеќе мрсно...сега ми е добро...ставам крема дури за да добијам некоја свежина...а и акните што ги имав ми се поочистија...прилично сум задоволна...а понапред го имав истиот случај како тебе..премногу мрсно лице..
     
  8. sweety.86

    sweety.86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    21
    Јас имам комбинирана кожа т.е имам Т- зона два пати неделно го парам лицето над камилица после тоа се мијам со вода па му ставам маска од зелена глина од виталиа многу сум задоволна, а инаку секојдневно го мијам со медицниски сапун ассо- дерм и си ставам крема од Нивеа бај бај спот и така си го доведов лицево на некој ред. Поздрав
     
    На LovelyGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Производи за мрсна акнеста кожа!

    Здраво!

    Имам мрсна кожа склона кон акни и а излечам некои ќе се испорадувам, и следен ден одма на друго место милион други растат :sweat:
    Никако неможам да се средам со лицево :worried:

    Се размислувам за што следно да купам за моево акнесто лице, па еве меѓу што се думам :)

    - Manhattan Clearface продукти за чистење лице, а исто така имаат и пудри што демек го чистеле лицето од акни.. (ги има во Unique)
    - Од авон тие 3те колекции што се за акни, пори и нез што..
    - Нешто што сте користеле и имало ефект за вас а не ви ги испразнило џебовите :D

    Ако сте користеле нешто од ова Менхетен производиве или авон што ги наведов горе, ве молам кажете ми како сте поминале и дали помага...

    Очајна сум више мислам се сум пробала и ништо не делува пак имам бубулици :(((

    Поззз фала до сите
     
  10. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Производи за мрсна акнеста кожа!

    Има повеќе теми за оваа проблематика, за кожа со акни. Можеш да прочиташ по темите, таму има мноооогу мислења од девојките, која од кој производ е задоволна и која што препорачува. Ќе добиеш многу повеќе информации отколку овде некој да ти посечи еден од двата производи за кои прашуваш. :)

    Еве ги темите, прочтај:

    http://forum.femina.mk/lice/kako-do-cisto-lice-pomognete-t1049/

    http://forum.femina.mk/lice/crnki-na-liceto-t30/

    http://forum.femina.mk/lice/kako-da-se-spravam-so-bubulicive-t350/
     
  11. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    еве ги лосионот и гелот :)
    [​IMG]
    [​IMG]


    Ова се клиндамицин гелот и лосионот од леа??
    А кај пишува клиндамицин неможам да најдам :D
    Мислам дека го имам али еднаш дали го стаив и после го шутнав негде :D
    Слушам ептен позитивни работи за него..
    А дали се нанесува на цело лице, бидејки ја иам акни ама баш на цело лице освен на носот..
     
  12. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Го немам пробано, али искрено ги прогуглав малце производите на авон за ова клиарскин профешнл има позитивни работи ама и мноооогу негативни..
    Полно викаат дека катастрофа биле, ништо не делувале..џабе пари..
    Пак ке кажам, немам користено, али не препорачувам поради оваа причина па ти како сакаш :)
    Иначе ова јас клиндамицинов ке го пробам...многу делувало..
    позз
     
  13. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    До Нина24

    Ти благодарам мнооогу за сите совети и одговори што ги даваш тука многу помагаат =)
    Инаку јас сум нова, одамна ми е направен акаунтот али цело лето до пред некој ден не бев активна..

    Сакам да те прашам некои работи..знам дека лом те направија сите од прашување... :D али тоа е..нема ништо поубаво од тоа да му помогнеш на човек.. :)

    Имам мрсна кожа со акни како што веке знаеш :) инаку редовно го чистам лицето, секое утро и вечер ама нема и нема резултати..користам производи од Clean & Clear и Garnier а инаку имам и крема од нивеа јанг дерм али ич не помага..пишува Контрол Шајн а уште толку ми ја прави кожата мрсна..незнам, али едноставно не ги сакам нивеа производите и не ги купувам више..

    Сакам сапун да купам али незнам каков, дали асодерм, глицерински, Dove, тој од Докторс со сулфур и црн катран или бекутан бебешкиот..Што препорачуваш?

    Потоа, (ако го немам) дали да земам клиндамицин лосион или гел? (само тие два се така)
    И како се нанесуваат..

    И на крај ке ја купам таа Здраве крема, али дали таа се става на цело лице или на поединечни акни?? Бидејки ја неам некои поголеми акни, цело лице ми е ама со помали..значи на цело да нанесам??

    Многу сум возбудена што и ја ке почнам со третман и се надевам ке делува, ова клиндамицинов и Здраве кремата се мнооогу гледам фалени и одобрувани..

    Извини за долгава порака, али прв пат ми е и морам да се искажам =)
    Поззз
     
  14. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    ^ Прво според мене најдобро за почеток да си го земеш Ассодермот од Алкалоид, а понатаму можеш Бекутан или кој и да е бебешки сапун.
    Гелов Леа против акни е со Клиндамицин антибиотик и екстракти од некои тревки за смирување на кожата. Бидејќи како што викаш зафатена ти е цела кожа, најубаво 2 пати на ден да се мачкаш прво со лосионот, убаво да го чистиш лицето, а потоа да ставаш од гелот.

    Направи си нежен пилинг на кожата, да паднат мртвите клетки, да не ги затвараат порите за да во нив се собира прљаштина и да се развиваат бактерии. Но немој грубо да триеш, благо само.
    После 2 месеци терапија со Клиндамицинот би требало да е средено лицето, а за понатаму како одржување купи си некој крем антисептик и сапун со сулфур.
    Исто многу важно немој да го пресушуваш лицето за да не постигнеш ефект да лачи уште повеќе себум.
    Навлажнувај го често лицето и пиј по 3 литри вода на ден. Може и чај од невен да си набавиш, слушнав имал многу позитивен ефект.
    Ако сакаш дополнително, можеш да си набавиш пивски квасец и цинк. И едното и другото ќе влијаат на подобривање ан квалитетот на кожата и побрза регенерација.
    Ова е мое мислење, би требало и за тебе да биде успешно.
    Се надевам помогнав. :)
     
  15. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски

    Добро значи ке го земам тој сапун..
    А лосионот мислам дек го имам, али колку што се секавам мислам дека ми ја правеше кожата црвена некако, ко да ми ја воспалуваше пошто е јак..во ред е тоа?
    А гелот не се измива така? се става и се остава..
    И значи сапун, лосион, гел, здраве секое сабајле и вечер така?

    Здраве кремата да ја купам инаку? Гледам исто доста позитивни коментари за неа =)
    И дали да ја нанесам на цело лице или само на некои акни..
    Ок, ке пијам многу вода, инаку ако ми се исуши премногу лицето ке ставам од гарниер имам една крема што е навлажнувачка и хидратирачка..

    И инаку помагаш мнооогу =)
    Ако третманов ми успее, а се надевам, те частам кафе :D озбилно, пошо стварно више ми е преку глава од акниве!
     
  16. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Иначе немам фски толку многу порано имав премогу сега сами престанаја одвреме навреме кога имам менустрација ми се појавуваат внатрешни и мн. ме нервираат сега имам проблем со црнки и мн. ми се поти лицето а ме мрзи да ставам маски природни
     
  17. LovelyGirl

    LovelyGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    1.551
    Допаѓања:
    291
    Пол:
    Женски
    Еве тука имаш за црнкитѕе..како да ги отстраниш lice/crnki-na-liceto-t30/240.html можеш да разменеш мислење .. :)
     
  18. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    за леа -лосионот против акни составот му е алкохол, пропулен глукол, клиндамицин, камилица екстакт и парфем. мене на дерматолиг ми кажаа после стискањето на акните да се нанесе на местото каде што има акни. знаете клиндамицинот е јак нема штета ако се нанесува и на цело лице јас на цело го нанесувам (меќутоа знаете исто ви е како да пиете апче а да не ве боли ништо) така и со лосионот ако имате здраво место не го нанесувајте врз него. после лосионот ставете слој од гелот и почекајте да се засуши. не го миете лицето веднаш нека си стој без проблем без боја е и не се приметува. јас сум презадоволна од леа
     
    На Vik'Toriah и feminna09 им се допаѓа ова.
  19. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Незнам дали одговоров беше за мене наменет или не, али одговори доста од моите прашања.
    Јас мислам дека го имам леа лосионот го имам купвено прено пред повеке месеци али го оставив и го запикав негде и ден денес незнам каде, ке треба да го побарам..го оставив бидејки беше јак, и ме болеа акните од него и ми се вцрвенуваа...
    Значи ипак во ред бил??
    Јас имам акни ама баш по целото лице :worried: така да на цело да го нанесувам? и после гелот кој НЕ се измива така?
    и тоа ке ми помогне со акните, ако не ги чепкам и го повторувам методов секоја вечер?
    А пред лосионтот и гелот, ке се измивам со сапун асодерм..
    А смеам после гелот на крај да става од бугарската крема Здраве по цело лице?? или?
    те молам одговори, очајна сум више..
    фала мннн =)
     
  20. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    искрено јас лицето не го мијам со сапун на дерматолог ми рекоа сапун не. затоа ке го измијам со чиста вода ке го намачкам со лосион лосионот ке ја довади нечистотијата и веднаш после го нанесувам гелот кој само ставас подебел слој и чекаш да се суши. не го миеш лицето. пред излагање избегнувам колку можам да не ставам пудра само кога морам а нанесувам бекутан млеко за тело кое исто така ми беше препорачан од дерматологот. јас сум презадоволна и моментално исто си го користам веќе месец и гледам доста подобрување. го користам и на тело и баш сум посреќна дека има напредок. поздрав и се надевам ќе ти помогне ова. ако ти треба советче или било што пиши или прати л.п.