1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Јас пак имав акни и сега ми се исчисти лицето колку-толку,ама почнуваат како дупки на лицето да ми излегуваат особено на носот.Дали се рани од акните или нз ама има ли лек?Како лузни се,како откинато парче месо?
     
  2. Lovy1

    Lovy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    820
    Пол:
    Женски
    Мислам дека со тек на време ќе се изгубат, или оди во аптека и побарај крем за лузни од акни.
    А инаку како успеа да го исчистиш лицето ?
     
  3. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.678
    Допаѓања:
    1.976
    Женски најдов решение за црнките и широките пори, и како што велат лекот чини пет пари..
    Потребно ви е:
    - 1 жолчка од јајце
    - 1 лажичка желатин
    - 2 лажички млеко

    Постапката е следна: Го ставате млекото на оган и го додавате желатинот, мешате додека да се соедини смесата, потоа во друг сад ја ставате жолчката и ја додавата смесата со желатинот и мешате сите состојки да се соединат, смесата ја ставате на цело лице и оставате пола час. Ќе дојди како маска за лице со лупење, откако ќе ја извадите лицето е потполно мазно и без црнки и широки пори.
    Најголемото откритие во мојот живот досега :inlove:
     
    На Chimera и Edie.S им се допаѓа ова.
  4. xxx-ba

    xxx-ba Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    300
    Јас не знам дали сум за на дерматолог или козметичар. Имам поткожни бубулички, значи немам акни или онакви црвени бубулички туку ми се само онака подигнати, нерамни. Кожата кај образите ми е многу мека и мазна, и цело лице ми е всушност такво освен челото, значи само таму не ми е рамно и понекогаш ми се вцрвенува. Одев еден период на козметичар на чистење еднаш месечно ама никакви посебни резултати не видов, ќе ми ги стиснеше тие поткожните, ќе излезеше гној нели ко кај обична бубулица и после цело чело рани и црвенило ден ипол - два, и после пак по старо, пак си се создаваат внатрешни бубулички и ништо се нема сменето... Се нервирам веќе, морам секаде со пудра да излегувам само заради челото, а криво ми е зошто во принцип имам чисто лице :/ Мислите ли дека на дерматолог може да ми се реши проблемов? И што би можело да помогне? Зошто со стискање не проаѓа..
     
  5. maca.21

    maca.21 Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Се сложувам со марама во врска со еуцеринот бидејќи ти кажувам од лично искуство го имав земено кремот dermoPURIFYER и првите два-три дена мислев дека не сум погодила подобро кремче но после тоа се нафрлав цела со ситни мозолчина. Бев на дерматолог и ми рекоа дека е од кремот и имало доста девојки на кои кожата неможела да му ги поднесе кремите на еуцерин додека авене ти е многу подобра варијанта го користев кремот од авене triAcneal и имаше многу подобрување
     
  6. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Па јас одев на кожен доктор тука кај нас во градот и она ми препиша две течности,една пудра за навечер и еден лосион за преку ден.Истовремено си го миев лицето со Дав сапун оној со микрогранули што е како пилинг.И така ми се исчисти лицето и сега не се мачкам со пудрата и лосионот,само остана да се мијам со Дав сапунчето како превентива.Инаку на кожно се оди со упут од матичен,секој месец со нов упут и плаќаш париципација 80денари.Со тој упут можеш да одиш 4-5 пати во текот на еден месец за премачкување со азот,значи секоја недела по еднаш.Првите неколку пати кога отидов прво ми ги стисакше акните со раце и тоа многу боли ама се издржува.
     
  7. Maja^^

    Maja^^ Нов член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Девојки го најдов форумов барајки искуство при лечење на лузни од акни. Ќе пишувам опширно затоа што јас кога барав немаше некој со слично искуство како мене. Инаку имам 24 години во пубертет немав никаков проблем со акни, но пред 2 години ми се појавуваа од време на време а пред 5 месеци беше најлошо. Буквално не можев да легнам ме болеше да го допрам лицето до нешто. Пиев антибиотици Миноцин кои мајка ми како лекар ми кажа дека имаат премногу несакани ефекти. Инаку тоа беше по препорака на дерматолог. На уште не средено лице истата ми препорача хемиски пилинг кој за среќа не го направив затоа што може да има катастрофални ефекти на недолечено лице. Случајно кај козметичар една жена ми кажа за др. Николина од Медикоз во Скопје. Жената е лекар со искуство Old School :) Ми кажа да користам Далацин гел за лице.Тој содржи клиндамицин кој како лосион нема толку ефекти бидејќи е мешан со алкохол а тој само ги затвора порите. Значи гелот подолго време стои и дејствува. Отидете до кај неа 300 ден е преглед а жената е прекрасна убаво објаснува. Се фати за глава кога и кажав што ми препорачуваа другите. Сега лицето ми е чисто од акни но лузните останаа. Жал ми е што порано не отидов кај докторкава можеби немаше ваква да си останам :)
     
  8. Maja^^

    Maja^^ Нов член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Пробај со Aloe Lips Лабелото од Forever Living. Чуда прави од искуство ти кажувам херпесот го уништува додека уште не се појавил како што треба. Плус се користи како прва помош при исекотини, изгореници итн. Ако те интересира каде да го купиш пиши ми.
     
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Па ако не ги стискате бубулиците и не ги корнете црнките ќе имате чисто лице.
    Се зависи од типот на кожата.
    Јас имам чисто лице и не користам ништо освен крема од Нивеа. Едино за менструација знам да се исфрлам но јас не ги стискам бубулиците сами си поминуваат.
     
  10. maca.21

    maca.21 Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Мене од дерматолог ми е кажано дека производите на Нивеа се незаменливи. Јас имав нечисто лице но го користев кремчето на авене кое доста ми помогна сега го мијам лицето со нивеа бебешки сапун а пред легнување го чистам со нешто како лосион од нивеа се вика мицеларна вода и после тоа го премачкувам лицето со чист прополис.
     
  11. 1mama

    1mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2013
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Да јас употребувам сребрена вода за лице чистење
     
  12. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    нивеа како бренд не го обожава, но најмногу ми одговара гелот за миење лице со гранули на нивеа и тоа машката линија со Q10. преубаво нешто, нежен пилинг и свежина, со оовј гел го мијам 2 пати неделно, а другите денови само со молака вода па со ладна на крај. немам некое проблематично лице, по една до две бубуљици ми се појавуваат месечно.
     
  13. ennaz

    ennaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    412
    Види што ќе направиш со биоенергичарот прво. Контрацептивни таблети не се добри секако. Не само за дебелеење. На организмот му се потребни неговите хормони а не дополнителни. И други проблеми ќе ти направат. Само упатството да им го прочиташ коса ќе ти се крене, а тоа што не е напишано башка. Може со женски чај да пробаш, јас позитивно искуство имам. пробај и малце диета, помалце мрсно и јајца. Јајцата ептен на хормони делуваат.
    Самота за лекарот кој ти рекол дека си замислуваш. Секој различно реагира. Јас еден месец само пиев контрацептивни таблети, и нон стоп ми се гадеше.
     
  14. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.406
    Пол:
    Женски
    Vo pubertetot imav problematicna koza so mnogu akni.Togas koristev eden stik od Oriflejm so aloe vera I cajno drvce.Liceto od togas mi e staklo.Vo zivotot maska ne sum stavila, nitu pak tonik I slicni preparati za cistenje na lice.Edinstveno sminkata ja vadam redovno I ne koristam nikakov otstranuvac za sminka, tuku si go mijam liceto so topla voda I nisto poveke.Bez dodatni kremi, maski I slicno.
     
  15. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.678
    Допаѓања:
    1.976
    Читав низ темата многу го препораа Дермогал лосионот за лице па го земав да го пробам, еве веќе недела кај шо го користам и почна лицето да ми се перута и да ме чеша и го чувствувам ептен суво а имам мрсна кожа, што е следно да пречркртам на списокот :?::tmi:
     
    На Rose96 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Tedd.

    Tedd. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2015
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Се зачленив на форумов за да слушнам и туѓи искуства и препораки за нега на лицето.Во последно време почнав да истражувам на интернет за мојот вид на кожа и открив дека имам сува кожа.Поради тоа прекинав со користење на Young derm лосионот за масна кожа после долгогодишно користење.Па затоа го купив тоникот и кремата на Balea за чистење наменето за сува кожа.
    Дали ги имате користено и какви се вашите преораки за овие производи и што да ставам на бубулица кога ќе ми искочи? images.jpg Waschcreme.jpg
     
  17. Artemiss

    Artemiss Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Ја правиш маската често? Имаш резултати?

    Иначе за чисто лице, јас ја користам линијата на Нивеа Висаж за сува кожа: крема за чистење, тоник и дневна крема. Секое утре, и не ставам шминка безпотребно. Два пати неделно, го чистам лицето со маска од Нивеа за темелно чистење. Немам акни и никогаш сум имала, ама без продуктите ми се суши кожата многу. Без врска, ако сакате да имате лице без акни, треба да се чисти кожата од прашина и нечистотиите што се собираат преку ден, и претераното мрснење.
     
    Последна измена: 28 март 2015
  18. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.678
    Допаѓања:
    1.976
    Јас сум презадоволна, најголемото мое откритие.. Кожата буквално ја прави мазна како порцелан, ја правам маската еднаш неделно и цела недела лицето ми е нежно на допир без широки пори и црнки :)
     
  19. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Posle dve koristejna na kremata od loreal triple aktiv za normano kombinirana koza,nemam nekoj rezultat.
    Liceto uste mi e so brumki,crnki,nekoi dupcinja od akni a od brumkite malce ako cepnam ete crvena akna so nedeli i taka se vo krug :@
    Mozebi kremata za normalno kombinirana ne mi odgovara,izgleda posle ovie problemi imam mrsna koza iako ne mi sveti so krema ili tecna pudra,sosem malce...
    Isto imam mal problem so brcki i mi treba zacvrstuvajne/zategnuvajne na kozata,megu vegite imam edna linija brcka...

    Sega za sega edinstveno sto mi odgovara e garnier 3vo1 pa prodolzuvam so koristejne,bidejki drugi gelovi ne mi odgovarale.

    Sega baram sovet od vas,za krema ili sto da koristam za mojov problem,ne deka e golem golem ama sakam da sredam malce :)
     
  20. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Лицето нема шанси да ти се исчисти од црнки и брунки од една крема тоа сигурна биди, намената на кремата и е да ти го хидрира лицето и да го осеќаш меко на допир, да немаш чуство на затегнатост и такви работи. За брунките земи си некој лосион за чистење, млеко, или па некој благ пилинг, можеш и со сапун да пробаш. Тебе ти треба некое средство со кое секојдневно ќе ја чистиш кожата од нечистотии, за да не ти се таложат во порите и да не ти создаваат брунки и црнки. И не ги чепкај брунките. :!: Со правилна нега и малку трпение ќе ти се подобри кожата
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.