1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    Хлорамфениколот ја суши кожата. Барем мене ми ја сушеше дополнително, а имам нормална кожа.
    Пробај ставај само навечер, преку еден ден, на челото и брадата, ама после тоа обавезно крема, за хидратација.

    Или пак, мој предлог ти е да побараш од колекцијата на Алверде нешто за сува кожа доколу има.
    Прави домашни пилинзи, маски, масло и сл. Внимавај и на исхраната.
     
    На IamSexyAndIKnowIt и Tiki-lolipop им се допаѓа ова.
  2. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски

    Чим така ќе почнам од сега, тоест за една недела ќе ми ги донесст.
    Сега овие 4-5 дена немам ставено воопшто пудра и јас се чудам дури. Инаку навечер ставам крема, сабајле го мијам или со сапунот од козјо млеко со лаванда (баш ми е пријатен) или со пена за лице од RoC, ја обожавам предобра е. И крема по потреба ако осетам. Шминка кога ставам секогаш одма вадам по доаѓање дома. И некогаш знам зелена глина да ставам исто убаво ми делува. И тоа.
    И ова да те прашам. А за навечер излегување? Оваа овошната значи апла пред спиење треба да ја ставам. А ако излегувам значи ставам пудра на чисто лице или па крема некоја прво па пудра. Црвенило некое и немам, така да ставам на лузните само. А исто смее и на тие поткожните така? Моите најомразени, оние ситните..вака никој не ги гледа не се приметуваат ама јас кога ќе се доближам до огледало ги гледам. Извини што волку прашувам ама од страв да не утнам :) јас за една недела ќе почнам со терапијава така да ќе ти пишам како оди ако сакаш :)
     
  3. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Дали го пробал некој Дермогал млекото за чистење лице?
     
  4. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
  5. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    Јас конечно си го најдов лекот за да ми се исчисти лицето.Земав на Балеа од ДМ 3 во 1 гел за чистење и после тоа ставав неколку дена Крема Здраве ама не на цело лице туку само каде што имав флеки од акните и активни акни.Кремата е неверојатна,колку многу го смирува црвенилото и ги суши активните акни.И не ставам веќе никаква крема пошто многу ми се мрси лицето.
     
  6. MissDaisy

    MissDaisy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Женски
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Ги нема кај нас, за жал.
     
  8. BADLANDS

    BADLANDS Нов член

    Се зачлени на:
    9 јули 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    скоро во сите аптеки имате лосион против акни,навечер се става,пред спиење на сува кожа и делува.иначе,повеќе пиете вода ви гарантирам тоа баш и делува.
     
  9. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    @BADLANDS Уште да беше така лесно и едноставно...
     
    На ivi1987, kala21, Love86 и 2 други им се допаѓа ова.
  10. BADLANDS

    BADLANDS Нов член

    Се зачлени на:
    9 јули 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    епа не е толку лесно од почеток ама од кога што знам за мене, со подолго време успева
     
  11. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    епа и не е баш така лесно кај сите е различно ..различен организам различна кожа ....од што си земав на своја рака производи едвај го управив сега лицето...чисто лице зависи од многуу факторииии....од мрсна кожа, од полицистични јајници , генетика, местото каде што живееш, храната ,стрес ,нервози,А САМО од ВОДА НЕ МОЖЕ ДА ТИ СЕ СРЕДИ ако си склон кон акни ....така да
     
    На Miss.N, ivi1987 и Love86 им се допаѓа ова.
  12. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    @BADLANDS верувам дека 80% од девојките кои се пожалиле тука за проблеми со кожата имаат пробано барем 20 такви различни лосиони, од ниско до видсокобуџетни, од аптеки, маркети и онлајн производи. Резултат или немало, или бил кракотраен или им се влошила ситуацијата. А и индивидуално е.
     
    На ivi1987 и kala21 им се допаѓа ова.
  13. Love86

    Love86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    520
    Допаѓања:
    195
    @kala21 се навратив поназад неколку страни и имаш пишувано за маска од мед и есенцијално масло од чајно дрво мислам беше.Претпоставувам една лажица мед и 2-3 капки од маслото ставаш. Само на мозолките или на цело лице,колку мин.го држиш?
    Има ли барем ефект?
    Се мислам и за зелена глина...
     
  14. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Да,веројатно прочита дека прво пробав и само маслото(facepalm)мислам дека ќе ми изгореше лицево,после неколку пати пробав и со мед мн малку од маслото,ама пак ме печеше(кратко помалку од 10 мин ако се сеќавам убаво,на цело лице мислам дека мачкав не ми текнува ) и му раскинав врска еве го ми стои ако сакаш ќе ти го позајмам:)Зелената глина на Виталиа ја употребував како маска освен што ми го сушеше премногу лицето друг ефект немаше,уствари и од двете не забележав никаков ефект.Сега се мијам со сапунот Асо,ако имам некое гнојанче користам Дермогал,и повторно се вратив на кокосовото масло скоро секоја вечер ставам.Позз
     
  15. Kimey

    Kimey Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2015
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Според мене доколку имате претежно чисто лице но имате неколку акни што ви се појавуваат во период на менструација или слично земете си го Q10 кремот за лице прекрасен е. Мене ми се појавуваат само 2-3 акни ден пред да добијам и ми исчезнуваат по 2 дена. Нанесував многу од кремата на лицето пред спиење.
     
  16. Chimera

    Chimera Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    1.694
    Здраве кремот секогаш ми помага со акниве, но во последно време ми остава темно кафеави ситни лузни, од нив спас има ли?
     
  17. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
    Сакам да испробам некој нов гел/пилинг за миење/чистење на лицето.
    Лицето ми е нормално, малце мрсно во Т-зоната, но со црвени флеки и акни на образите.
    Се двоумам меѓу овие од Garnier.
    Garnier.JPG Garnier_Skin_Naturals_Pure_Active_3_in_1_Wash_Scrub_Mask_150ml_1372689285.png Garnier_Skin_Naturals_Pure_Active_Exfo_Brusher_Wash_150ml_1372748845.png

    Знам дека од овие има и поефтина варијанта од Балеа.

    Ве молам за совет - што е најдобро да купам - некој од овие на Garnier или од Balea? Или од искуство - препорачајте ми друг.
    ФАЛА однапред!!!
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. andrianam

    andrianam Активен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    абе луѓе сеа нез зошто уопште ставате глупости на себе.
    Оние лосиони и креми ви ги затвараат порите на лицето и полошо ви праат :devil:
    За чисто лице ништо освен сода бикарбона. Сакајте верувајте,сакајте не:hai: Ваш избор.
    Сода бикарбона( во половина чаша вода ставете 3-4 лажички сода и размешајте (( да биде повеќе сода,помалце вода)) ,тоа со памукче се нанесува на лицето и се остава да делува на лицето 10-15 мин. и се плакне,резултати одма после миењето (мазно и чисто лице) а крајни резултати има за една недела (после 7дена миење со сода) .
    Тетин ми е дерматолог и ова ми го кажа.
    А против црнки е триење на лицето со половинка лимон.;)
     
  19. andrianam

    andrianam Активен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    а и за да ви се исчистат порите со кафе на пареа ;)
     
  20. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Која е логикава? Од каде тоа дека коензимот помага против акни?
    Ти знаеш што е Q10? Колку години имаш што користиш крема со Q10? Имаш брчки или сува затегната кожа? Имаш намалено лачење на коензим па што користиш крема со Q10.
    Ова нема врска со акните и бубуличките, кремава има сосема друга намена, ја подобрува еластичноста на кожата и спречува појава на брчки, затоа терба да се користи над 30тата година затоа што тогаш почнува да се намалува лачењето на Q10 во телото па треба да се надокнадува.
     
    На crimson, naturally, Mama25 и 4 други им се допаѓа ова.